Amfiler hakkında,teknik olarak bir kaç soru.

'Amfi' forumunda fosther tarafından 15 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,519
    Ben bir soru soracagım fakat yer bulamadım.Genel bir soru aslında.Önce biraz sacma gibi gelebilir ama gercekten merak ettim.

Bildigimiz gibi kimi amfinin icinde,transistör ve kapasitör vs sayıları fazla iken kimisinde biraz daha az.Veya bu parçalar kimisinde büyükken,kisimisinde kücük.Benim sorum bunun sese ne kattıgı?Artınca ne oluyor?Hayır iki farklı amfininde sürdügünü biliyoruz..

Mesela e9'un ic kısmı: http://cdn.head-fi.org/6/62/1000x500px-LL-62a90c50_E9-internal-04.jpg

02'nin ic kısmı: http://img192.imageshack.us/img192/371/dcfn0007.jpg

darkvoice'ın ic kısmı : http://i14.photobucket.com/albums/a345/casque_hifi/NEW DARKVOICE/_MG_6234.jpg

valhalla'nın ic kısmı: http://www.6moons.com/audioreviews/schiit/valhalla/open2.jpg

Umarım anlatabılmısımdır. :)

2. Yedaself

Yedaself
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    478
    Tam olarak amfilerdeki durumu bilmiyorum ama devre analizi dersinde öğrendiğimiz kadarıyla hoparlörlere (çıkış elemanına) maksimumum güç transferi için elemanının empedansı devrenin Thevenin (bir devre çözümleme metodu) empedansının eşleniğine eşit olmalı. Bunu elde etmek için de farklı değerlerde elemanlar ve farklı şekillerde devreler çizilebilir yani devreyi tam olarak yollarıyla birlikte görebiliyor olsak daha kolay anlaşılır. Tabi ki bu sadece bir 2. sınıf öğrencisinin bilgisiyle böyle, eminim işin içinde başka faktörler de vardır yada benim söylediğimle alakası bile yoktur durumun bu işi bilen abilerim daha iyi yanıtlayacaktır.

Ekleme: Dediğim şey AC devreler için geçerli, DC devreler için durum biraz daha farklıydı sanırım.

3. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    Amfinin, sesi yükseltmeyi sağlayan işlevsel parçası Opamp (ya da lamba) kısmı. Transistör dediğimiz yarı iletken işlevsel parçaların tamamı bu bileşenin içinde gömülü. Bir nevi ilaçlardaki etken madde gibi; hapın kendisi 3 gram ama içindeki etken madde 2mg. Geriye kalan 2,998g ne derseniz onlar da emilimi arttıran, tat ve renk veren, hapın ergonomisini saylayan yardımcı maddeler. Amfidede opamp (veya lamba) dışında kalan kısımlar voltajı, akımı (dolayısıyla direnci ve empedansı) düzenleyen, kulaklık ile standart analog elektriksel arayüzü sağlayan yardımcı bileşenler, bu da devre tasarımına göre değişiyor.

ahmet çekirdek bunu beğendi.
  4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Öncelikle büyüklük küçüklüğün bi önemi yok. Markalarının önemi olabiliyor. Marka/Üretim ne kadar iyiyse üretim hataları/toleransları o kadar küçük olduğundan, istenilen ürüne daha çok yaklaşılabiliyor, ürünü kullanma süreniz kaliteli malzemeden dolayı artabiliyor. Örneğin Darkvoice ile Woo'nun ürünlerinin farkları neredeyse sadece malzeme markası.

Devre tipi olarak da gerçekten 4 farklı devre seçmişsin, tebrik ederim :)

E9'un devresinin alt kısmında daha devre elemanları olması lazım göremediğimiz. Yüksek ihtimalle fabrikasyon SMD tipi devre elemanları var alt tarafta.

O2 transistörlü bir amfi olarak nitelendirilebilecek bir amfi. Transistörlü yapılarda devre elemanı biraz daha fazla oluyor lambalılara göre. E9'da az görünmesinin sebebi dediğim gibi alt kısmında kalanları. Bir de O2'de ekstra şarj devresi ve voltaj düşürme/düzeltme devresi olduğunu da unutmamak lazım. E9'un adaptörü voltajı tam olarak gereken şekilde veriyor fakat O2'nin kendi içerisinde halen bir çevirme işlemi var.

Darkvoice'in iç kısmı point-to-point denilen yapıda bir devre olarak yapılmış. Devrelerdeki yollar yerine teller kullanılıyor. Üst düzey lambalı Hi-Fi cihazlarda genelde bu tip bağlantılar kullanılıyor. Devre yolları birbirinden uzaklaştırıldığından birbirlerine olan etkileri azaltılıyor ve tabi kablolar daha kalın olduklarından dirençleri azalıyor. Schiit'te görülen trafolar da Darkvoice'in içinde yine var fakat sesi etkilemesin diye darkvoice'in üst kısmındaki çıkıntıya konulmuş. Darkvoice'in iç tasarımını ben beğenirim, zamanında alma sebeplerimden biriydi.

Schiit ise gördüğüm kadarıyla sade bi tasarıma sahip. Sadece yükselterek ve lamba sesini vererek görevini tamamlıyor gibi.

Collapse Signature Expand Signature
  5. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    Valhalla'nın içindeki eleman tür ve sayıları Little Dot Mk2'ye çook yakın gibi. Acaba bizim çinliler bundan mı kopya çekmiş :)

6. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,519
    Cevaplar icin çok teşekkür ederim.

Demekki benim düsündügüm gibi değilmis.Aradıgım cümle buydu. :)

Cidden kafama takılmıstı.İyiki sormusum :)

7. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    MK2, Valhalla'dan çooooook önce piyasadaydı :)

8. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,519
    Vala kuzey,bir kısım schiit ürünlerinin f/p oldugunu soyluyor,bir kısım değmez,süslenmis little dot dıyor.Review'lerin de falan olumsuz yoruma pek rastlamadım.Burda da kullanan var,headfi de de oldukca kullanan var.Ama ben oldukca sıcak bakıyorum tabii.Gözümü karatıcam uygun zamanımda.

9. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    Pis Amerikalılar bizim Çinlilerden kopya çekmiş o zaman. Eve gidince bakıcam cidden devreler çok yakın görünüyor. :evl

Oğulcan ben Valhalla hiç kullanmadım hatta görmedim bile. Burada asıl mesele bu yorumları yazan adamların tecrübeleri, kullandığı amfiler vs. bence. Bunları yanyana koymadan da kesin bir şey söylemek mümkün değil elbette. Ben öyle bakarken dikkatimi çekti bu transistörler, lamba türleri hatta kart düzeni bile çok benzer. Elbette içinde kullandığı devre elemanlarının kalitesi sebebiyle MK2'den üstün olması olası ama... Dediğim gibi bunları yanyana koymak lazım asıl ses durumları için :)

10. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,519
    Haklısın.Benim ingilizcem yok fakat ceviriden cevirdiğim kadarı ile okudugum yorumlar var.Mesela önceden kullandıgı E9 olan bir kullanıcının yorumu.Kelimelerle anlatamıyorum yazmış.Artık abartıyor mu abartmıyor mu bilemem.Ama E9 da iyi bir amfi(fiyatı dahilinde saygı duyarım gibi bişeler demiş)

Tamam valhalla daha iyi bir amfi ama kelimelerle anlatamayacak ne var onu anlamadım. ;D

11. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Amerikalıların bu tip ürünlerde millyetçilik yaptığını da unutmayın :)

12. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Oğulcan bencede fiyatını göz önüne alırsak e9 gerçekten muhteşem bir ürün.Aynı şekilde şu ara kullandığım litlle dot mk3'de öyle.Bu fiyatlara bu sonuç beni çok şaşırtıyor.
    Ama bence sen bir valhalla al hep aklının bir yerlerinde devamlı seni rahatsız edecek çünkü.Beğenmeme ihtimaline de karşın çok iyi bir fiyata çok rahat satacağını düşünüyorum.

13. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,519
    O allahın emri zaten. :) Yanlız bu amfi tam lambalı gibi değilmiş.Tam sıcak değil.Yanlış cevirmedıysem de bas'ını az bulanlar olmuş veya dengeli(yada ben yanlış anladım).Google translate terk. :worship O yüzden de düşük hassasiyetli kulaklıklarla kullanmıyorlarmış.(Tamamen yanlış anlamışta olabilirim)

The low end of the Valhalla seems to be a bit weightier, but isn’t exactly a significant improvement. The HD650 already has a pretty rock solid bass response, and while the extra weight and punch seem to give it a little more surge, the Valhalla isn’t the most bass heavy amp. The soundstage on the Valhalla is good, but it can’t compete with high end tube amps. I’m noticing more depth and width out of the HD650’s, but it’s not a significant amount. To my ears, the Valhalla doesn’t exactly sound like a traditional tube amp, the clarity and the very non super lush like mids make for a more solid state sound than the typical tube sound.

14. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Schiit audio little dot'un amerikan versiyonu diyordum da kimse inanmıyordu ;D

15. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,519
    Öyle bir şey yok :).Onu sen diyorsun. :shh :evl

16. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Amfiler konusunda hiçbir teknik bilgimin olmamasına rağmen içindeki sistemin karmaşıklığını ile ses kalitesi arasında bir doğru orantı olmadığını biliyorum. Hatta minimalist ya da mümkün olduğunca az parça kullanarak tasarlanan devre sistemlerinin daha "hifi" olduğunu söyleyen yorumlarda okudum. Mesela ilgimi çeken bir amfi var benim :

http://www.6moons.com/audioreviews/earstream/2.html

İçine baktığınızda bu ne canım diyorsunuz :)

17. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,519
    1500 dolarmış :idiot2:

18. kuzey2011

kuzey2011
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    Doğru bir başlığamı yazıyorum bilemedim. Matrix m-stage anfimde gain ayarları var. 0dbden 24 db seçenekler var. Sorunum şu ses şiddeti db arttıkça azalıyor.Şöyle özetleyim en yüksek ses şiddetini 0 db'de alıyorum.

Bildiğim gain arttıkça ses şiddetininde artması, Fiio x3te low gainden high gaine geçtiğimde hissedilir bir artış oluyor.

nedeni hakkında tecrübesi olan var mıdır?

19. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Biz aslında amfilere yükseltici diyoruz ama sesi düzenleme işlevi yapıyorlar ve yüksek line out ları güçlendirip, ses yüksekliğini düşürüyorlar. (Hatırladığım kadarıyla)

Yani aslında sesi açtığınızda -26dB'den 0dB'e doğru gidiyorsunuz.

20. kuzey2011

kuzey2011
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    yani bu durumda low gain 0 yerine 24 dbmi oluyor.