Astell & Kern AK120 - AK100II İzlenimleri

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda Baran tarafından 27 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,552
    Tasarım, Kullanım ve Malzeme Kalitesi:

Son yazdığımızdan başlayacak olursam kullanılan malzemelerin adını genelde pek bilmediğim için cahilliğimi bağışlayın. AK100II'yi elinize aldığınız zaman kaliteli bir izlenim bırakıyor, ağırlık olarak biraz fazla. Kullanılan madde güzel gözükmekle beraber çizilirse yazık olur dedirttiren cinsten. AK120 ise piyasa şartları içinde oldukça kaliteli olsa da AK100II'nin bir miktar gerisinde kaldı. Ses potlarında Ak modellerinden AK100, AK120 AK240 dahil olmak üzere elime aldıklarım hep sorunluydu; volume potunu döndürdüğünüzde ses artma potansiyeli ile döndürüşünüz arasında bir fark vardı ama AK100II'de böyle bir sorunla karşılaşmadım. Belki de daha bozulmamıştı kim bilir:)

Kullanım olarak AK100II daha rahat bir cihaz. Gerek ekranı olsun gerek hızı olsun iyi bir başarıya sahip. Özellikle dsd formatlı müziklerde fark ortaya net olarak çıkıyor AK120 dsd parçalardan pcm kayıtlara döndüğünüzde bir vakit bocalama süresi yaşarken ak100II'de bu süre çok daha az. İkisine de aynı kartı taktığım zaman ak100II 3dk gibi bir sürede okurken ak120'de 7 8dk sürüyor. Kısacası ben AK100II'yi beğendim bu konuda fakat AK120 de diğer rakiplerine göre oldukça kullanılabilir stabil bir alet.

Tasarıma gelirsek her iki cihaz da oldukça şık, kullanışlı ve iyi malzeme kalitesine sahip olmakla beraber AK100II'nin telefonvari görüntüsü ve biraz daha kalıplı durması beni cezbeden tarafı oldu. Birçok kişi AK120'yi daha çok beğenecektir diye düşünüyorum ancak biraz küçük olmasından dolayı benim tercihim olmadı.

Ses olayına girelim.

Evet gençler işin özü burada tabii ki.

Alt taraftan başlayacak olursak AK120 daha derine inen bir yapıda fakat aralarında derine inme konusunda ciddi bir fark yok. Biraz karakter farklılığı var. AK120 daha sıcak ve yumuşak bir yapıda vururken AK100II biraz daha sert ve açık yapıda vuruyor. Çözünürlükler benzer seviyelerde. AK120 zaman zaman yavaş kalabilirken ak100II sert gelebilir. Karakter farklılığına göre tercih yapılması gerekiyor.

Mid tarafında kullanıcının ne istediğine bağlı olarak galip değişir:) AK120 sahneyi geride kuruyor ve geniş sahnesinin içinde enstrümanları küçük veriyor. AK100II ise daha önde, daha açık bir tonlama ve biraz daha geniş alan kaplayan zaman zaman stresli bir şekilde veriyor. Bu yazdığımdan AK100II'nin midleri önde gibi bir sonuç çıkartmayın. AK120'de tüm sunum geride ve cılızken ak100II de tüm sunum daha parlak, öne daha yakın ve sahnede alan kaplar şekilde bir sunuma sahip.

Ak120 bana göre fazla cılız çalan bir cihaz. Bu cılızlığın içerisinde midlerin öne çıkmaması bir miktar perdeli olmasına sebebiyet veriyor. Kulaklığınızın midlerinde bir sıkıntı varsa ak120 de bu sorun biraz ön plana çıkacaktır. Açık bir yapısı ve önde sunumu olan bir kulaklığınız var ise birbirini güzel sönümler diye düşünmekteyim:)

Ak100II'de özellikle bu noktada farklı bir ayar tutturmuşlar. Daha açık yapısı ve ne önde ne arkada olan sunumu ile dinleyenlerin hepsine daha ferah gelecektir. İki cihazın mid çözünürlüğüne gelince garip durumlar var :) AK120 geride ve bir miktar perdeli bir ses verirken AK100'nin önde ve açık ses vermesi onu daha avantajlı kılıyor ancak uzun dinlemelerde AK100II'nin midlerindeki mekanik tonlamadan dolayı yorucu olabiliyor. Tıpkı tizlerde olduğu gibi çözünürlüğü geliştirmek yerine ses karakterinde farklılaştırma yoluna gittikleri için özellikle belli bir ses seviyesinin yukarısına çıktığınızda bu mekaniklik rahatsız edebiliyor. Bu zamanlarda ak120'nin vokal duygusunu biraz daha iyi yansıtmasıyla tercih edecekler olacaktır. Kısacası AK100II bu alanda avantajlı olsa da uzun dinlemede kullanıcılar AK120'yi tercih edebilirler.

Tizlere gelelim. AK100II genel karakteriyle bağlantılı olarak daha ön plana alan bir yapıda. Belli ki Astell Kern firması ak120'ye gelen eleştirileri bu cihazda gidermeye çalışmış. Gidermeye çalıştığı şeylerin başında da ferah bir sunum olsa gerek. Firma bu ferah sunumu kaliteyi artırarak değil ses karakteriyle oynayarak gidermek istemiş bana göre.
    AK100II'de tizler uzuyor ve tane tane fakat zaman zaman sivrilme yaşatıyor. Bazen biraz sert dedirtiyor. Kulaklığınızda tizler bir birim daha fazla olsun derseniz ak100II o birim eksiğinizi kapatacaktır diye düşünüyorum. Ak120 ile kıyaslayınca genel kanının biraz tersi şeklinde düşünüyorum sanırım. AK120 ile uyumlu bir kulaklığınız var ise tizleri bana göre daha başarılı bu cihazın. Evet biraz sönükler fakat çözünürlüğü rahatlığı Ak100II'ye göre biraz daha fazla. AK100II sanki ferahlık sağlamak için tizleri yükseltmiş ancak bunu çözünürlükle değil miktar ve sertlikle sağlamış. AK120 daha geride ama daha rahat bir tiz sunumuna sahip bence. Tabii bu fikir sizin için geçerli olmayabilir bana hissettirdiği bu oldu. Aradaki çözünürlük farkının az olduğunu belirtmekte fayda var tabi:)

Not: Ferah sunum derken AK120'de sahnenin basık vs olduğu aklınıza gelmesin. Ses sunumuna eleştiriler vardı. Bunu gidermek için AK100'de ses karakteriyle oynayıp ton açmalarından bahsediyorum. Sahne olarak AK120 daha geniş bir sahneye sahip.

Sahne konusunda AK120 yatay sahnede daha başarılı ve rahat çalıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi AK100II daha önde çalarken AK120 geride ve küçük çalıyor. Enstrüman ayrımı konusunda benzerler. Biri daha geniş alandan yayvan çalarken diğeri biraz daha dar alandan diri çalıyor. Hangi karakteri seviyorsanız.

Genel olarak hangisini alırsın diye sorarsanız ikisini de alma imkanına sahipsem AK100II'yi tercih ederim. Sebebiyse AK120 ile benzer kalitede bir cihaz ve daha kullanışlı, daha hızlı daha güncel bir cihaz. Her iki ayna anda ulaşma şansınız yoksa hangisi denk geldiyse onu alın diyebilirim:)

Son olarak genel kanı Astell Kern firmasının çok pahalı ürünler sattığı yönünde. Bende buna katılıyorum, verdikleri ses kalitesini daha farklı firmalar daha ucuza veriyorlar fakat büyük çoğunluğu bu malzeme kalitesini, bu kullanımı vermiyorlar. İşin açıkçası kafama göre bir player alıp kullanacak olsam AK240 hariç(pahalı) alır kullanırım bu cihazları. İyi malzeme kalitesi, fena olmayan ses kalitesi, ortalama batarya süresi, kaliteli aksesuar vs vs

25 kişi bunu beğendi.
  2. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    563
    Biz fakirleri aydinlattigin icin tesekkurler abi :)

Collapse Signature Expand Signature
    11 kişi bunu beğendi.
  3. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,747
    @baran88 Ellerine sağlık hocam yazıyı daha yeni gördüm. Nerdeyse hiç yorum gelmemesine de şaşırdım. AK için pek f/p cihazlar ürettiğini söyleyemesem de, yine de Ak100II nin bu konuda diğer ürünlerinden farklı bir konumu olduğunu düşünüyorum. Tasarım olarak da hala benim gözdem:)

4 kişi bunu beğendi.
  4. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    644
    eline sağlık.
    kılıfta ayrı güzel

2 kişi bunu beğendi.
  5. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    806
    Bu incelemeyi bende görmedim, ne zaman yayınlandı da kaçtı gözümden. Elinize sağlık keyifle okudum.
    Amfi katı olarak hangisi daha güçlüydü hatırladığınız?

2 kişi bunu beğendi.
  6. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Gerçekten gözümüzden kaçmış bu inceleme. Eline sağlık Baran oldukça objektif yorumlamışsın yine. Bence ses olarak Ak120 döver, diğer konularda da Ak100ii. Ciddi bir sınıf veya kalite farkı yok kulaklığınız ve beklentiniz dahilinde seçim yapmalısınız.

@leylines İkisi de çok güçlü cihazlar değiller, güç bakımından tercih yapmanıza gerek yok ikiside aynı sonucu verecektir.

#6 UmutecH, 4 Ağustos 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağustos 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  7. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    806
    @UmutecH Sorma amacımı direk anladınız, teşekkür ederim yanıtınız için.

2 kişi bunu beğendi.
  8. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    @leylines

Ak100ii'nin amfi katı bir miktar daha güçlü...

2 kişi bunu beğendi.
  9. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Tekrar yazayım :) 2'sinde de hiçbir iem ile son sese gelemezsiniz, aynı zamanda da birinin süremediğini kulaklığı da diğeri süremez. Yine de @baran88 daha iyi bilir bu konuyu.

@leylines Rica ederim, genel sorsanızda merakınızın spesifik olduğunu düşünerek yazmıştım :)

10. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    806
    @UmutecH Evet daha önceki sohbetimizden niyetimi anlayıp yanıt verdiğinizi anladım. :)
    Bu arada karar verdim,sizin sardırdığınız üründen bende sardıracağım bugün :)

11. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Ben tekrar edeyim konu kenarından köşesinden güç ise zx2'den uzak durun. Denemediyseniz tabi. Ak'ler daha güçlü Sony'nin zx serisinin yanında. @leylines

2 kişi bunu beğendi.
  12. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    ak100ii den 60'da alınan sesi ak120 de 63'te falan zx2 de ise son seste alırsınız.ufak hatalar olabilir ama 3 cihazın durumu biraz böyle...

3 kişi bunu beğendi.
  13. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    806
    @ax bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

2 kişi bunu beğendi.
  14. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    Rica ederim...

15. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,552
    Teşekkürler. İnceleme arada bir kavganın arasında kaynamıştır:) Tasarımı benimde hoşuma gidiyor.

Teşekkürler
    Teşekkürler. Amfi katını, kullanan arkadaşlar belirtmiş. Zaten ZX2'yi aldınız umarım memnunsunuzdur:)

@UmutecH Teşekkürler

16. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    806
    @baran88 Çok teşekkür ederim. Tidal, Deezer dinleme uğruna aldım, memnunum da ancak amfi katının biraz daha güçlü olmasını isterdim. Bakalım bir kaç haftaya daha iyi fikrim olmuş olur.

2 kişi bunu beğendi.
  17. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    Baran eline sağlık.Ben daha önce mutlaka görmüşümdür ama yeni okudum.

Birçok müzikçalar çıktı ama itiraf edeyim ki çok fazla tatmin edici F/P alternatif yok benim gözümde.Yine de 2 cihaz arasında tercihim AK120 olacaktır.Anladığım kadarıyla daha kontrollü bir cihaz.Bu benim es geçemeyeceğim bir kriter.

4 kişi bunu beğendi.
  18. butterflv

butterflv
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    78
    Ak120 Gerçekten dikkatimi çekiyor.Birgün şeytana uydurdacak...korkuyorum