Astell & Kern AK70 İncelemesi

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda Baran tarafından 18 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,661
    Merhaba arkadaşlar,

Astell Kern firmasının AK70 modelini inceleyeceğim. Ürünü incelememiz adına yollayan sponsorumuz Bircom firmasına teşekkür ederiz.
    Aslında ekipman oldukça uzun süre önce bana geldi ve dinleyip notlarımı aldım fakat yoğunluğumdan dolayı anca yazabiliyorum.
    Ak70, firmanın giriş seviyesi ürünlerinin biraz daha üzerine konumlandırılmış durumda fiyat olarak.

https://astellnkern.com.tr/urunler/detay/ak-70 Linkten de görülebileceği üzere 2442 lira fiyatla satılıyor. Müzikçalar piyasasını düşündüğümüzde pahalı gelebilir ama firmanın giriş seviyesi ürünlerinden biri olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kutu İçeriği

Bence gösterişsiz ama şık, kargo vs düşünülüp küçük yapılmış bir paket. İçinden AK70 ve kaliteli bir data kablosu çıkıyor. Zengin bir paket içeriğine sahip değil. Şarj cihazının olmaması bana göre büyük eksiklik. Cihaz bilgisayara takılıp şarj edilmek istendiğinde bir hayli uzun sürüyor, bu sebepten dolayı telefon adaptörü ile şarj edecektir birçok insan. Hafıza kartı slotuna takılı üzerinde AK logosu olan koruyucu ise bence ince düşünülmüş güzel bir aparat. Bu sayede dileyen hafıza kartı takmadığı zaman içeri toz vs girmesini engelleyecektir. Tabi bu kutu içeriğinin zayıf olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Malzeme Kalitesi Ve Kullanım:

Herkesin malumu olan firmanın bir tasarım çizgisi var ve bu üründe de benzer şekilde devam ediyor. Tasarım işi kişiye göre farketse de ben oldukça beğendim. Boyutları gerçekten çok ideal, son dönem playerları düşündüğümüzde küçük bile. Ele oturması, rahat kumanda edilmesi sebebiyle oldukça hoşuma gitti. Malzeme kalitesi olarak çok üst düzey olmasa da işçiliği iyi bir seviyede, kullanılan malzemenin aluminyum olduğunu belirtmişler. Elinize aldığınızda mutlu olacağınızı düşünüyorum. Övgüyü hakeden bir boyutlandırmaya sahip.

Cihazın tasarımından kaynaklı çizgileri keskin. Bu da cihazın darbe ile birlikte daha çabuk yıpranabileceği izlenimi yaratıyor. Normalde cihazları dikkatli kullanan biriyimdir, incelemeye gelen ürün olduğu için ekstra özen göstersem de özellikle gündelik yaşamda dışarı çıktığım zaman tedirgin etti. Kutu içeriğine keşke kılıf ekleseymiş Astell Kern firması. Sonuçta her şeyden para kazanmak zorunda olmadıklarını düşünüyorum, belli bir oranda kullanıcı dostu olmaktan zarar gelmez. Cihazı almak isteyen arkadaşlara kılıfla birlikte almalarını öneriyorum.

AK70’in ekranı 3.3” 480*800 gibi bir çözünürlüğe sahip. Menü, parçalar vs bildiğiniz Astell Kern ürünleri ile aynı. Ben dokunmatik ekranlı playerları seven biri olmadım hiçbir zaman. Çok fazla özellik seven bir insan da değilim, bana göre istedikleri paranın karşılığı kaliteli bir ses ve kullanım kolaylığı olmalıdır. Piyasa da son zamanlarda dokunmatik ekranlı playerlarla doldu ve ekranları, kullanımları vs insanın canını sıkıyor. AK70’in ise stabil bir ekranı olduğu için en azından sinir olmadan kullandım. Takılma kasma vs yaşatmıyor, dokunduğunuzda çalışıyor ekran. Bu da konforu artırıyor.

AK70’in şarjı 6-7 saati görmekte. Kayıtlarımın hepsi flac olarak tuttum içerisinde. Gün içerisinde uzun şekilde dinliyorsanız akşamları şarja takmanız gerekebilir. Çok üstün bir şarj performansı yok ama kimseyi de üzmeyecektir muhtemelen. Ben her zaman daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. 10 12 saati görmeleri gerekiyor bana göre ama bunu sağlayan nadir firmaların nadir modelleri var.

Benim pek takılmadığım ama kullanıcıların aşırı önem verdiği hafıza mevzusuna. 64GB kendi hafızasıvar, buna ek olarak 256GB hafıza kartı destekliyor. 320GB kadar yeriniz oluyor teorik olarak. 300GB kadar kullanım alanı sunacaktır.

Ak70’de Cirrus Logic’in CS4398 modeli ses çipi bulunmakta. Bu çip birçok üst düzey ekipmanda kullanıldı. Elimden onca cihaz çıkmıştır, daha bir gün olsun bu çiplere vs bakmadım ama halkımız önem veriyor. Kayıtları çözme/çalma mevzusuna gelince cihaz 24/192 kayıtları direk çözüyor. 32bit kayıtları 24bite, DSD kayıtları ise PCM’ye dönüştürüp sesi işliyor. Anlayacağınız native DSD değil. Günümüz koşullarında bence çok gerekli olmasa da, olduğu zaman native olarak çalabileceğini bilmek kullanıcıya psikolojik olarak güven veriyor playerlarda. AK70 bu konuda eksik olsa da firmanın ürünleri arasında fark koyabilmesi açısından bir yerlerden de kısılması gerek:)

Ses Kalitesi:

Genel olarak bahsedecek olursam kullanıcı ile arasına bir miktar mesafe koyan, canlı, temiz ses üreten bir player Ak70.

Basları ne eksik ne fazla, sahneyi biraz uzağa koymasından kaynaklı gümbür gümbür bir yapısı yok ama eksik de denilemez. Kendine ayrılan alan içinde takılıyorlar. Biraz sıcak eğlenceli bir yapısı var. Miktarı fazla ve konumu daha yakın olsaymış bass meraklılarına direk önerebilirdim. Bu haliyle fırtına kopartmasın ama gerektiği yerde biraz gürlesin diyen kişiler mutlu olacaktır. Teknik olarak çözünürlüğü çok yüksek değil, piyasadaki playerlar ile karşılaştırınca fiyatını haketmediğini düşünüyorum ancak AK ürünleri içinde başarılı bulduğumu belirteyim. Örneğin çözünürlük olarak AK300’ün üzerinde buldum hafızam beni yanıltmıyorsa.

Midleri bir miktar geride, sahnenin dinleyiciye belli bir mesafe bırakmasıyla bu geridelik daha hissedilir bir hal alabiliyor. Geride olunca genelde bir parlama sıkıntısı yaşatıyor cihazlar ancak AK70’de böyle bir sıkıntı söz konusu değil. Kayıt parlıyorsa parlatıyor sadece. Çözünürlük konusunda klasik AK diyebilirim İlk dinlediğinizde bir woww diyebilirsiniz, detaylı dinlemelerde aslında o kadar da değilmiş dedirtebilir. Bunun sebebi tüm sunumda etkin olsa da özellikle midler üzerinde oynayıp parlamadan yapılan renklendirme, inceltmeden kaynaklanıyor. İlk duyuşlarda temiz, ince olduğu için çözünürlüğü yüksek geliyor. Detaylı dinlemelerimde ise beğenmekle beraber eleştirilerim de mevcut.

Bazen ince kalabiliyorlar, benzer tonlardan vuruyorlar ve bir miktar perdeliler. Olumsuz düşünülmesin cihazın midlerini beğendim. Detay ve çözünürlüğü yeterli seviyede, kendisini ezdirmez ama en iyisi denilemez sınıfında. Daha alt sınıf ürünleri kullanırken cihaza geçen arkadaşlar için iyi bir yükseltme olacaktır.

Ayrım konusunda da benzer düşüncelere sahibim. Çok üst düzey beklentisi olmayan kullanıcıları gayet tatmin edecek bir başarıma sahip.

Genel olarak dediğim gibi en iyisi değil, hataları eleştirilecek yanları var ama yumuşak tonlaması, parlamaması, yeterli düzeyde ayrım ve çözünürlük sunmasıyla beraber insanların şikayet etmeyecekleri dinlenilir bir frekans başarısı çıkartmışlar.

Tizleri kendini belli eden bir yapıda ama bunu güzel bir yumuşaklıkla yapıyor. Miktar olarak alanda belirgin olup kulağı tırmalamaması bana göre büyük avantajı. Piyasadaki birçok cihaz detay vereceğim derken kontrolsüzleşir ve rahatsız edici bir ton ortaya çıkar. AK70’de ise miktarı fazla tutup tizlerin karakterini ehlileştirmeyi tercih etmişler. Çözünürlüğü fena değil, diğer frekansların üzerinde bir baskısı yok, rahat ve ferah çalıyorlar. Renklendirme de var ancak bu renk insanların genel olarak seveceği, itiraz etmeyeceği tarafta. Eleştiri olarak biraz ince kalması söylenebilir.

Sahnesi yatayda geniş diyebileceğimiz bir yapıda, çok aşırı sahne takıntınız yoksa rahatlıkla mutlu olabilirsiniz, derinlemesine sahne ise yatay kadar başarılı olmasa da geçer not alacaktır. Arka arkaya olan enstrümanları birbirine katmadan yansıtmayı başarıyor özellikle dingin müzik tarzlarında. Eleştiri olarak hızlı parçalara yetişmede zorlanabiliyor Ak70. Seviyesini düşündüğümüzde daha iyi olmalı dedirtiyor ancak bu noktada sıkıntı çıkartmasının sebebi bana göre en büyük avantajı olan yumuşak çalmasından kaynaklı.

Ak70 ‘in bence en sorunlu noktası benzer tonlardan çalıyor olması. Cihazın kendi karakteri fazla yansıyor ekipmanlara. Notalar farklı ekipmanda taksanız benzer tondan vuruyor ve kendi karakteri içerisinde de çok fazla değişmiyor. Bu yönünü oldukça olumsuz buluyorum. Vuran tonlar farklı olsa da AK70 bunu çok iyi yansıtamıyor.

Genel olarak toplarsam AK70 teknik başarımları ele aldığınızda en iyisi değil, çözünürlüğü çok üst düzey değil, ayrımı değil, doğallığı değil… ama bunların karşılığında da bir tarafın çok kötü, parlıyor, rahatsız ediyor diyebileceğiniz bir kısmı yok ve düzgün bir ekran kullanımı sunuyor. Rahat, dinlenilebilir, Tidal üzerinde online müzik dinleme imkanı sunan bir player. Astell Kern serisinin iyilerinden diyebilirim. AK300’e göre tercihim hem boyut hem ses başarımı olarak AK70 olurdu. Cihazı hitap ettiği müşteri kitlesinin sevip, beğeneceği bir noktada tutmayı başarmışlar.

Ekran konusuna sıklıkla değinmemin sebebi örneğin Ibasso DX200 deniyorum ancak ekranı cidden sinir ediyor. Basıyorsun geçmiyor, 3 kere ardarda basınca zekası yetmiyor vs kullanıcıyı ses için sinir eden bir yapısı var. Astell Kern’in en büyük alıcı kitlesi sesten önce ortalamanın üzerinde bir ses kalitesi ve akıcı bir kullanım bana göre ki bunu AK70’de de başarmışlar. Örneğin işlemcisi daha üst AK serileri kadar hızlı çalışmıyor ama bastığınız andan itibaren takılma şeklinde değil yumuşak biçimde kaydırıyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

2. zalman_1

zalman_1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Kulağınıza sağlık.İncelemelerinizi beğeniyorum

2 kişi bunu beğendi.
  3. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,766
    Çok güzel bir inceleme. Elinize sağlık.
    Her aletin bir kusura vardır edasıyla olmuş galiba alet. :)
    Özellikle midlerdeki yorumunuz Biraz düşündürdü beni midleri kıyaslayabileceğiniz bir cihaz ismi var mıdır şundan iyi veya kötü dediğiniz tarzda fiyat bandı göz önüne alındığında

2 kişi bunu beğendi.
  4. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    846
    Emeğine sağlık Baran, inceleme tam porsiyon olmuş her zaman ki gibi doyurucu..
    Ülkemiz için fiyatı biraz yüksek kaçsa da AK fiyat politikasına alıştık artık, hep böyle gidecek sanırım..

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.
  5. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,661
    @Özen Firmanın genel ürünleri için benzer yorum yapabilirim midlerden bahsederken. Bu noktada bir ayar çekiyorlar ve ilk dinleyişte her zaman etkileniyorsunuz. Herhangi bir fuarda veya başka bir yerde kısa süreli demo etseniz vay be dedirtir. Kesinlikle kötü değil ama aşırı iyi de değil:)
    Kıyas olarak ben fiio-ibasso ürünlerine çok hakim değilim o yüzden yanıltmak istemem ama dx80'den daha iyi bir mid başarımına sahip olduğunu düşünüyorum aklımda kaldığı itibariyle. Umarım bir fikir verebilir:)

@fortress34 Teşekkürler abi. Fiyat konusunda bende Astell Kern'i pahalı buluyorum ama almak isteyen kişiler içinse Türkiye'de uygun fiyatlara bulunması avantaj.

5 kişi bunu beğendi.
  6. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,489
    Elinize saglik Baran hocam, ak300'u bir sure kullanmistim, ak70'i ise sennheiser test merkezinde uzunca dinledim.
    Ak300'un sunumu yakin ve bass miktari ak70'e oranla fazla olsa da, bu yakin sunumun her ture gittigi de soylenemez tabii.
    Ak70 sanirim sicak ve govdeli calan kulakliklarla o ince tonu bir miktar kalinlasma egilimine girebilir.
    Ilk dinleme de sesin ferah ve temizligi dikkat cekmekte, iyi bildigim referans metal parcalari ile de dinleyince ak300'e oranla tizlerin kolayca kontrolden cikmadigini farkettim. Bu da metalseverler icin bir avantaj.
    Fiyatinin az daha dusuk olmasini beklerdim.
    Ak70 piyasadaki daplarin neresindedir tam bilemesem de, ayni anda dinleme olanagi buldugum shanling m5 ile 900 usdlik ak300'u kiyasladigimda, m5'in ses olarak ak300'den her alanda ustun oldugunu gordum. 400usd'de benim cikis noktam M5, 500 usd'de ise Qls qa360'tir diyebilirim.
    AK'lerden yola cikip yaptigim fiyatin yarisi kadar sesi, ak300 tam olarak dogrulamis oldu.
    5407 eklentisini görüntüle

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.