Astell & Kern AMP AK-XB10 İncelemesi

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda karanehir35 tarafından 21 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,246
    Merhabalar;
    Öncelikle Astell Kern XB10 Bluetooth dac-amp amplifikatorunu bana incelemem için gönderen Astell&Kern Türkiye’ye ve forum yöneticimiz @baran88 Baran hocaya cok teşekkür ederim.

MALZEME KALİTESİ

Astell & Kern AMP AK-XB10, son derece minimalist bir kutu içerisinde geliyor. Silindir şeklindeki kutusundan küçük kulaklık anfisi, şarj kablosu ve bir de küçük ama kalın bir kitapçık çıkıyor.

Xb10, metal cengeli haricinde tamamen plastik bir yapida ve de cok hafif.
    Ustunde ses acma-kisma ile sarki degistirme-ileri-geri tuslari var.

Xb10, 2 kulaklik cikisina sahip; biri 3,5mm standart kulaklik cikisi, digeri 2,5 mm balanced-dengeli kulaklik cikisi. Sarj girisi micro usb yapida ve standart.
    [​IMG][​IMG][​IMG]

Öncelikle akıllı cihazınızın (örneğin LG G5) Bluetooth özelliğini açıyorsunuz, ardından AMP AK-XB10’un yan kısmındaki klipsi (üzerinden A harfi olan) sağa doğru çekiyorsunuz, bu sayede kulaklık anfisinin de Bluetooth’u açılıyor. Ön tanımlı olarak ‘XB10’ ismiyle görünüyor, eşleştir dediğinizde saniyeler içinde işlem tamamlanıyor.

XB10, 350 mah bataryasi ile 5 saat muzik ve konusma suresi sunuyor. 24 bit icin fena bir sure degil ama ileri de daha da gelistirilebilir bu degerler.
    10 metreye kadar cekim kuvveti var dense de 5 metreden sonra sinyalde kopmalar, kesilmeler ve parazitler yasanmakta. 5 metreye kadar pek kesilme ve kopma yasamadim bu acidan.
    Dip ses konusuna gelirsek hassas iemlerde cok az bir dipses gorulse de, ohmu yuksek kulakliklar acisindan pek sorun yasamadim.
    Xb10'un ozellikle aptx hd destekleyen cihazlarla kullanilmasini tavsiye ederim. Ornegin Lg G5'de Xb10 canli ve temiz bir ses verirken, A2DP'li eski Bluetooth protokolu kullanan Ak120'de verdigi ses donuk ve cansizdi.

Teknik Özellikler

Genel Özellikler

Model : AK XB10

Renk : Siyah

Boyutlar : 50mm (genişlik), 50mm (Yükseklik),12,3mm (derinlik)

Ağırlık : 23 gr

Bluetooth Versiyonu : Bluetooth4.1 Class2

Bluetooth Profili : A2DP (çoklu), AVRCP, HFP, HSP

Frekans Bandı : 2,4 – 2,4835 GHz ISM Bandı

Çekim Alanı : 10 metreye kadar

Çalışma ısısı : -10 santigrat derece – 45 santigratderece

Ses

Kodek : SBC, AAC, aptX™, aptX™ HD

Çıkış Portları : 2,5mm Balanslı / 3,5mm Balanssız

Çıkış Gücü : 2,5mm Balanslı: 1,8Vrms / 3,5mmBalanssız: 0,9Vrms

Batarya

Batarya Türü : 350 mAh 3,7V lityum polimer şarjedilebilir batarya

Çalışma Süresi : Yaklaşık 5 saat (müzik dinlerken ya da çağrı esnasında)

Bekleme Süresi : 300 saate kadar

Şarj Edim Süresi : Yaklaşık 2 saat

Şarj Metodu : 5 pin mikro USB (5V 2A)

SES KALİTESİ

AK XB10, hafif sicak V shapeye yakin bir ses karakterine sahip.

Dinlemelerimi 3,5mm kulaklik cikisindan yaptim. Elimde 2,5 mm balanced kablo yoktu. 2,5mm cikisi test edemedim o yuzden.
    Xb10, boyundan beklenmeyecek denli guclu bir ses cikisi saglayabilen bir dacamp. Bu acidan sasirtti beni.
    Kisaca bir genelleme yaparsak, Lg G5'in son sesi, Xb10'un yuzde 60sina ancak denk gelebiliyor.
    Yalniz xb10'u iemlerde yuksek sesle kullanilmasini tavsiye etmem, ses yukseklere ciktikca xb10, kulaklik uzerindeki denetimini kaybediyor ve frekanslar bozulmaya ugrayabiliyor. Zaten xb10'u bir iemle yuksek sesler de dinlemek pek de mumkun degil, verdigi guc dolayisi ile.

XB10, aptxhd dosyalarda 24 bit flaclerde ozellikle kendini gosteren bir Bluetooth dac-amp. Basslar yeterince derin, saglam ve uzayan cinsten.

Hiz olarak da trash metalin ve death-black metalin kick ve davul vuruslarinin altindan zorlanmadan kalkabiliyor. Bu acidan xb10 dinamizm yonunden dinleyenleri memnun edecektir.

Yine Xb10 biraz gevsek, ve de cok sıkı olmayan basslara sahip. Basslarinin gevsek olmasi, biraz sıkı olmamasi disinda oyle cok goze batan eksiklikler yok bu bolgede.

Xb10, hafif sicak bass-midbasslara sahip. Bu acidan Ak120 gibi cok sicak, koyu ve govdeli bir bass yapisindan ziyade notr cizgisine daha yakin bir yapidalar.

Xb10 ile dinledigim etnik-metal-akustik turlerde sahneyi bogan,sikistiran bir midbass humpina-fazlaligina denk gelmedim. Bu acidan da begenimi kazanan bir Bluetooth cihazi oldu xb10.

Sunu da belirtmek lazim ki, eski Bluetooth protokolleri ile donuk ve cansiz bir ses veren xb10'u, Qualcomm'un 24bit dosyalari destekleyen protokolu aptx hd ile kullanmak sart bir yerde. Son akilli android telefonlar -Lg G5, Htc 10 gibi- aptx hd destekleyen yapidalar. Bir diger konu ise sinyal kalitesi ile alakali. 5 metreye kadar sinyalde cok fazla kayiplar yasanmazken, 5 metreden sonra sesde cizirtilar, parazitler olusabilmekte.

Ozellikle 24bit jazz kayitlarinda Xb10 bana ayri bir keyif verdi. Sahip oldugu ses kalitesi, cep telefonlarinin ustunde diyebilirim kesinlikle.

Xb10 az geride olan bir mid sunumuna sahip.

Midlerin tonlamasi genelde acik karakterde. Bu bolgede cok fazla sicaklik ya da renklendirme yok.

Vokaller geriden seslendiklerinden sibilans gibi durumlar yoksa da vokali önde sevenler acisindan bu durum bir dezavantaj olarak da gorulebilir.

Xb10, cok dar ya da genis bir sahne yapisina sahip degil. Genis sahne isteyen turler disinda enstruman ayrimi boylesi bir bluetoth cihazi icin tatmin edici ve beklentileri asan bir seviyede. Viyoladan Cello'ya baglamadan gitara degin, enstrumanlarin tinilari belirgin, ayirt edici ve muzikal. Yine turkce kayitlarda cok fazla S,Ş'lerde sibilansa dusmemesi de artilarindan.

Xb10, berrak, guclu ve keskin tizlere sahip. Üst mid bolgesi cok az sert yapida, ust mid gecisleri genelde sorunsuz, pek kulak tirmalamiyor.

Chopin'in nokturnleri, Gogo Penguin'in sert jazzi, Zhrine'in cok hizli baterilerinde, Tizlerden; uzama,siddet ve keskinlik olarak pek bir sikayetim olmadi.

Noktalarsak Xb10, muadili bluetooth cihazlarindan ses kalitesi olarak önde.Xb10'a kisaca ilk bluetooth odyofili aygiti diyebiliriz.

Astell&Kern XB10'u Türkiye'den 1099 tl'ye alabilirsiniz. Dap kullanmayan, muzigi telefonundan kaliteli bir sekilde dinlemek isteyenler icin boyle alternatiflerin olmasi ve artmasi guzel .

https://astellnkern.com.tr/urunler/detay/xb10-yuksek-cozunurluklu-bluetooth-dijital-ses-cevirici-dac

Incelemeyi okudugunuz icin tesekkur ederim.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 21 Şubat 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Mart 2017
    26 kişi bunu beğendi.
  2. sertac

sertac
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    370
    Hocam ağzına kulağına sağlık,
    Ürünü benim de dinleme fırsatım oldu gerçekten çok beğendim özellikle 24bit parçalarda şahane diyebilirim.

3 kişi bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,246
    Yorumun icin tesekkurler Sertac hocam.
    Aptx Hd'nin 24 bit destegi sayesinde, benim de Bluetooth'a bakis acim degisti. Bu bluetoth hayalkirikligini ben daha cok A2DP eski bluetoth protokolune bagliyorum.
    Ama goruyorum ki, aptx hd ile biseyler degismis. Bu guzel.

3 kişi bunu beğendi.
  4. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,773
    Bu tarz ürünlere pek ilgim olmasa da inceleme Güzel olmuş Ahmet kardeş eline sağlık. Özellikle senin incelemelerin baya baya seyir tadında oluyor . Bu da onlar kadar uzun olmasa da baya baya alacak olan için velinimet bir inceleme bence.
    Eline sağlık:eek:k

4 kişi bunu beğendi.
  5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,246
    Tesekkurler Özen.
    Ozellikle aptx hd pek bilinmeyen bir Bluetooth protokolu biz de.
    Ben de vaktiyle Nokia, Jabra Bluetooth aygitlarini kullanmis ama pek memnun olmamistim. Ama Xb10'u bu alanda cidden basarili buldum, Bluetooth'dan gelen ses ve sinyalleri epey gelistirmisler.

3 kişi bunu beğendi.
  6. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,769
    Eline sağlık Ahmet Hocam. Hangi ara geldi hangi ara incelemeyi hazırladın :) Teşekürler...

7. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,246
    Tesekkurler Gokhan hocam.
    Gecen hafta gelmisti, bir hafta kaldilar bende Sennheiser cx3.00 ile.
    Cx3.00 incelemesi de yakinda burada yayinlanacak.

2 kişi bunu beğendi.
  8. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    2,987
    abi eline sağlık :) keyifli bir inceleme olmuş her zamanki gibi.

9. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,598
    İnceleme için teşekkürler elinize sağlık :)

Görünüşe göre baya başarılı bir cihaz. BT cihazların en büyük problemi olan gecikmeyi Aptx HD büyük oranda çözmüş o zaman. Hem fazla data kaybı olmadan, hem de gecikme olmadan cihazlar arasında transfer sağlanıyor gibi görünüyor.

Peki şunu sorayım burada mantıken player pozisyonunda olan aslında XB-10 olmuş oluyor değil mi? Resimlerde gördüğüm kadarıyla kaynak cihaz üzerinde player üzerinden müzikleri açıyorsunuz. Yani aslında müzikleri olduğu gibi (Bit Perfect) XB-10 kendi üzerine alıp işlemiyor, kaynakta işlenen sesi alıp kendisi yeniden mi işliyor?

Bir başka konuda kaynaktaki player programı üzerinden açılan müziği oynattığına göre Tidal vs de kullanıldığında da aynı şekilde desteklemiş oluyordur sanırım?

10. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,246
    Tesekkurler Baybars.
    Vakit buldukca yaziyoruz bir seyler.

@Chaturanga tesekkur ederim.
    Xb10, kisaca bir bluetoth dac-ampi hocam. Aptx Hd'den gelen sinyalleri kendi dacinda isliyor, bildigimiz dacin Kablosuz versiyonu gibi. Player ya da telefon burada sadece kaynak oluyor.
    Tidal, Spotify gibi stream servisleri sorunsuz oynatiyor Xb10.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

#10 karanehir35, 22 Şubat 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Şubat 2017
    3 kişi bunu beğendi.
  11. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,598
    Çok teşekkürler hocam.

2 kişi bunu beğendi.
  12. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,289
    Eline sağlık @karanehir35 güzel bir inceleme olmuş.

2 kişi bunu beğendi.
  13. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,246
    Tesekkurler Baran hocam.
    Begenmene sevindim.

2 kişi bunu beğendi.
  14. hifimyfi

hifimyfi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    548
    Merhaba,
    Ana kaynağınız hala mobil cihazınız. Burada asıl nokta şudur : Mobil kaynağınızın kendi DAC katını ve ses çıkışını değil, XB10 cihazını kullanmış oluyorsunuz. XB 10 sıradan bir cep telefonu ya da müzikçaların işleyebildiği sesi daha işleyerek sizlere sunuyor. Müziğiniz ya da dinlediğiniz kaynak ne kadar kaliteliyse o kalitenin aslına sadık kalarak bunu yapıyor. telefonunuzun kulaklık çıkışı artık XB 10 oluyor ve tüm platformlarda ses adına ne varsa XB 10 üzerinden dinleyebiliyorsunuz.

15. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Cihazi LG G6 > ER4SR ve Momentum 2 ile kullaniyorum ve oldukca memnunum. Bluetooth bir cihazda arkaplan nasil bu kadar karanlik oluyor sasiriyorum dogrusu.

Ahmet Bey'in incelemesi cok isabetli olmus bence. Basslarda daginikliktan eksi olarak bahsetmis, mesela Fiio E17K basslarindan daha derli toplu; tabi bu bence biraz subjektif ve kulaklikla da oldukca ilgili, sahsen cok derli toplu 3 boyutlu tabir edilen basslar suni geliyor bana, hatta E17 bassini tercih ederim XB10'a.

Benim tercihim genel ses kalitesi olarak Fiio e17'den yana, fakat eminim ki bu cihazi daha cok begenecekler olabilir, daha rafine tabir edilen bir sesi var. Bunda kapatilamayan upsampling'in etkisi olabilir.

Cihazdan cok beklentim yoktu telefondan iyi olsun diyordum ancak beklentilerimi cok asti; mobil kullanimi da sansa clip'ten bile daha rahat. Mutlaka ama mutlaka APTX HD ile kullanilmali, bir kiymeti kalmiyor cihazin yoksa. Ayrica cihaza usb dac/amp ozelliginin konmamasinin tek nedeninin AK'nin dap pazarindan kaybetmek istememesi oldugunu dusunuyor ve kiniyorum. Ilk fiyatini hak eder bulmasam da bence indirimli 500 TL civari butcenize gore verilebilir. Ayrica aptx HD tanindikca bu tarz cihazlari cok cok daha ucuza bulabilecegimizi dusunuyorum, usb dac ozelligiyle birlikte :) O kadar sacma ki gercekten mesela masaustu sisteminize aptx hd uyumlu bluetooth transmitter almaniz lazim kullanabilmek icin, usb girisi var cihazda zaten ama sadece sarj ediyor.

Benim merak ettigim diger AK cihazlara gore sesi nasildir? Daha once denememis biri olarak bunun AK ses imzasi oldugunu dusunmem dogru olur mu? Diger fonksiyonel ozellikleri bir kenara birakirsak ses kalitesi olarak nerede?

Yorum yapabilirseniz cok sevinirim.

5 kişi bunu beğendi.
  16. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,598
    Ben satışa koydum ama sırf başka ihtiyaçlar öne çıktığı için. Gerçi balanced mmcx kablo siparişim yolda. Balanced çıkışını da çok merak ediyorum kablo gelene kadar satılmazsa deneme fırsatım olacak :)

Ve dediğiniz gibi Aptx HD telefonla kullanılmalı.

17. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Ben de 2.5mm trrs jack siparis ettim balanced bir kablo yapacagim sirf meraktan, acikcasi biraz pazarlama balonu oldugunu dusunuyorum bu balanced iem olayinin ama tabi ezbere konusmak oluyor, hic deneyemedim.

2 kişi bunu beğendi.
  18. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Arkadaslar 2 aydir kullaniyorum yeni fark ettim, play tusuna 5 saniye kadar basarak Radsone DCT (Distinctive Clear Technology™) acip kapatabiliyorsunuz, bunun isigi yesil yaniyordu nasil mavi oldu diye merak edince fark ettim. Ekolayzir preseti gibi dusunmeyin, ses karakterini degistirmiyor, algiladigim kadariyla daha karanlik bir arka plan, nota dolgunlugu ve ayrimina katkisi buyuk.

3 kişi bunu beğendi.
  19. Whisper

Whisper
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    htc 10 aptx hd destekliyor mu? incelemede öyle bir şey yazılmış ama benim bildiğim aptx var hd değil

20. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    FlyingSpaghettiMonster

Alınan Beğeniler:
    1,189
    Bluetooth 4.2 aptx hd destekldiğini biliyorum.