Astrotec AM-90 [İnceleme]

'Astrotec' forumunda Kuzey tarafından 15 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

1. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69

Hakkında: Astrotec AM-90 Tek sürücülü armatür kanal içi kulaklık
    Fiyat: Amazon: $44.5, MP4Nation: $43.5 - Türkiye içi temin : Yok
    Frekans: 20HZ – 20kHZ / 100 HZ -12kHZ ( Farklı kaynaklar )
    Direnç : 25 (lendmeurears-amazon) / 15 (mp4nation) Ohm
    Hassasiyet: 109 db @1khz
    Kablo: 1.2 metre, standart simetrik Uç: 3.5 mm altın kaplamalı
    Kutu içeriği:
    Kulaklık ucu: Silikon X 3 boy, 1 X Köpük, 1 X Üçlü Flanş (Tri-Flange)
    Taşıma çantası: Var Yaka klipsi: Var

İnceleme özellikleri:

Kullanılan ekipman: Sony - Z1040 – Standart Walkman Müzik Oynatıcı ile
    Parça kalitesi - türü: Tamamı Flac Pop-RnB-Jazz-Klasik-Metal-Rock Türlerinde
    Kullanılan uçlar: Orjinal Sony Hybrid

Fiziksel izlenimler:

Kutu aksesuar içeriği elimde değil, dolayısı ile kendi uçları ile ilgili bir yorum yapamıyorum. Ancak görünen o ki gayet yeterli bir kutu içeriğine sahip, ne eksik ki diye düşünüyor insan. Kulaklığın yapım kalitesi ise fiyat seviyesine göre inanılmaz, kesinlikle güven veren metal kasası, hafif ve konforlu yapısı, izolasyon sorunu olmaması ve özellikle kablosu. İnanın en optimum kablolardan birini tutuyorum elimde. Hem yumuşak, hem dayanıklı, hem görünüşü güzel hem de karışmaya dayanıklı. Sese etkisi nedir bilemem ama mikrofonik etki kulak üstünden takıldığında “0”. Düz takarsanız da pek yok denebilir.

Ses:

Bu sefer frekanslara göre ayırmaktansa genel ama olabildiğince detaylı bir açıklama yapmak istedim çünkü açıkçası giriş seviyesi bir kulaklık ve çok çok parçalarsam unsurları yüksek seviyeli kulaklıklar ile karşılaştırıp haksızlık etmekten korktum.

Öncelikle klasik bir balanslı armatür sürücü ile karşı karşıya değiliz, soğuk ve detay manyağı bir yapısı yok. Sıcak, ama hala dengeliye yakın. Bas konusunda bir armatüre göre iyi olduğunu söylemeli. Basların derinliği konusunda sorun yokken, miktar ve kalite açısından iyi bir dinamikten kötü, bir armatüre göre iyi olduğunu söylemek gerekiyor sanırım. Yumuşak bir ses yapısı var ama perdeli diyemem kesinlikle. Sıcak yapısını mid ve vokal kısmında da gösteriyor ve genel olarak midleri “dolu” diyebilirim. Yanlış anlaşılmasın ama sahnesi “pek” de iyi değil, mikro detaylardan yoksun ama müziksel detayları atlamayan ve tizleri uslu. Enstrüman ayrımında ise sıkıntı yok, birbirine karışmıyor hiçbir şey ama havadar bir sesten de söz edilemez.Tabii ki burada kulaklığın bir top-tier olmadığını hatırlatmak gerek.

Bu çerçevede fiyatına göre ise hepsi yeterli, bazıları ise iyi kısımda kalıyor. Dolu midler ve sıcak baslar olunca tabii eğer $300 üstü bir kulaklık olmadıktan sonra akla gelen şey başa da geliyor ve tizler konusunda memnuniyetsizlik duyuluyor. Tizler rahatsız edici değil, önde değil, çok detaylı değil, yumuşak, sibilanssız, temiz fakat enerjiden, coşkudan yoksun. Tek armatür sürücüden bahsediyoruz, insaflı davranmak lazım tabii ki.

Özet:

Kısacası dengeliye yakın ama birazcık sıcak seven kulaklara çok da güzel gidicektir. Genel armatür karakteri olarak tizlerde özel bir şeyler arayanlar ise hayal kırıklığına uğrayabilir. Fiyat – performans oranı ise silver bullet’ten bile çok daha iyi olabilir diye düşünüyorum. Uygun yollu kulaklık arayan arkadaşların GR06, Silver Bullet, MH1C gibi kulaklıkların yanında kesinlikle yazması gereken bir kulaklık olduğunu düşünüyorum.

*Kulaklığı bana inceleme yazmam ve denemem için veren Özkan abiye teşekkürlerimi borç bilirim.

2. Nyanna

Nyanna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    İnceleme için çok teşekkürler.

3. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Elinize saglik :) bende begenmistim benim ilk dikkatimi ceken hm602de 4-6 arasi ses seviyesinde dinlerken bu kulakligi taktigimda 2-3 arasini gecememdi :) cok rahat suruluyor ve kablosuda cok guzel :eek:k

4. esTFyz

esTFyz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    İnceleme için teşekkürler elinize sağlık. ohm net olarak belli olsaydı daha iyi olurdu onu bulmaya çalışalım doğru bilgiyi yazalım herkes faydalansın.

5. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
  6. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,759
  7. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    Teknik değerleri çoğu zaman "öylesine" ekliyorum, inceleme içeriğinde eksik olmasın diye. OHM değerini yazdım yukarıda, aldığım kaynak mp4nation'dı, fakat 25 ohm yazan kaynaklar da var Barış Bey'in dediği gibi. Bu benimle alakalı değil, firma ile alakalı bir "doğru bilgi" meselesi o yüzden.

@Engin

Ekledim abi ek bilgi olarak onu da, sağolasın :wink

8. esTFyz

esTFyz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    Ben elinizden geleni yapmaya çalıştığınız farkındayım canım maksat hep beraber araştırıp doğru değeri bululaım dedim sadece. 250 ohm imkansız zatende 25 ohm'dur kuvvetle muhtemel bunun dışında empedanslarda mı tutarsız ben mi yanlış görüyorum? Bunlara bakalım arkadaşlar en doğru bilgiye ulaşırız vatana millete faydamız dokunsun bende bakıyorum sağdan soldan.

9. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69

Kutusunun arkası. 25 OHM diyor ki en güvenilir veri bu demek isterdim. Yalnız burada da frekans değerleri ve sürücü tipi yanlış yazılmış. Bu sebeple diyorum teknik değerlere takılmayalım, çok önemi yok zaten, kolay sürülebilen bir kulaklık :angel:

10. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,759
    Adamlar fatal error vermiş :evl

11. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    90
    Saffet eline sağlık gayet güzel olmuş. Böyle kulaklıkların tanıtılması ve insanların farkına varması güzel bir olay. Ben de ilk yurtdışı gezimde 40-50 dolar seviyesinde pek duyulmamış 1-2 kulaklık alıp denemek ve paylaşmak istiyorum.

12. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Kılçık mode on: Takılmayalım iyi güzel. Hatta ben de sık sık derim dh'de bilirsin. Ancak buna ne dersin?

"The Heir Audio Tzar 350 is a dual-driver, 350Ohm(!) universal IEM tuned for neutrality and transparency."

(...)

"Not sure if your favourite recording is up to snuff? Don’t worry, the Tzar will tell you. That brings us back to the first statement of my review: These are not for everyone. These are for those who want to hear exactly which members of the philharmonic orchestra turn the pages too loudly, for those that want to hear exactly how much a singer whets her lips before letting her voice be heard. This immense level of detail can be a blessing and a curse. It can ruin a recording for you or it can take your enjoyment to a whole new level."

Collapse Signature Expand Signature
  13. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    Çağrı Bey benim çok büyük duamı alırsınız diyeyim, işin eğlenceli yönü bunlar ve bunlara da arada böyle bakmak lazım.

@Engin, fatal error, mavi ekran ne dersen var. Tutturamamışlar bir.

Ne derim saygılarım derim tabii abi :evl Ama teknik yöne takılmayalım derken 120 bırak hatta 32 ohm bir kulaklığı sürmek, o 350 ohm'luk Çar'ı sürmekten zor olabilir. Dolayısı ile Çar kolay sürülebilen mi oldu? Hayır, anlatmak istediğim bu. Çünkü bize ohm değeri veriliyor ama sürmenin 2 yönü var, akım ve voltaj. Her ikisi de tatmin edici olmalı.

14. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    O 100-12k Hz mikrofonun frekans aralığı olabilir(sanki gri bir kutu var kabloların arasında). Kablonun da hata payı çok iyiymiş :b

15. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    Mikrofonu yok kulaklığın, mikrofonlu modeli de yok ki :) . Sanırım sürücünün "çiğ" halde "standart" frekans değerleri bu okuduğum kadarıyla. Tabii kulaklık haline getirilirken sürücü böyle kalmıyor, frekans aralığı artıyor sanırım.

16. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    870
    Jetgiller kulaklığı .) Eline sağlık Saffet.

17. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,628
    Elinize sağlık Saffet Bey.

18. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

Eline sağlık Saffet. Benim en çok hoşuma giden kablosu olmuştu bir çok kulaklıktan daha iyi ve dolaşmayan kabloya sahip Am-90. Yalnız uca göre sesi ciddi anlamda değişebilliyor ve ekolayzıra da çok iyi tepki veriyor.

19. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    Teşekkürler ederim hepinize. :)

@Özkan

Abi senin eklemek isteyeceklerin varsa daha yaz, EQ kullanmayı sevmediğim için pek o tarz denemelere girmedim. Elimde olan tek uç da hybrid uçtu ona uyan ki bence hybridler güzel uçlar bu arada. :)