Audeze LCD X izlenimlerim

'Audeze' forumunda karanehir35 tarafından 23 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,457
    Öncelikle Audeze LCD X'i dinlemem için, Adana sıcağına meydan okuyup bana gönderen @fortress34 Sertuğ dostuma çok çok teşekkür ederim.
    Varolsun.:)

Audeze firmasının düşük ohmlu manyetic planar kafaüstüsü LCD X, 22ohm empedans değeri ve kablosuz 600gram ağırlığıyla öne çıkıyor. Gercekten güçlü bir dap ya da normal bir amfiyle istenilen ses yüksekliklerine kavuşmak mümkün.
    Sürülmesi gercekten de kolay bir planar. Hifiman he500/he560 gibi aşırı güç istemiyor. Kısaca kullanıcılarını, büyük bir amfi masrafından kurtaran Audeze'ye bu konuda teşekkürler.

MALZEME KALİTESİ

Lcd X, tamamen siyah renkli bir planar. Black versiyon diye geçiyor zaten. Pedler yumuşak ve de çok kaliteli. Kulağı tam sarmasının yanında, öyle aşırı terletmemesini de takdir ettim. Göze hitap eden gayet şık bir planar olmuş Lcd X. Eleştirilebilecek tek nokta, ağırlığı. Bu ağırlığı dengelemek için tek parçalı kafabandı yerine hd650'deki gibi çift parçalı kafabandı tasarımı kullanilseymiş, gayet güzel olurmuş.
    İlk gün dinlememde kafamda bir saat, ikinci gün-aklıma gelen fikirle kafanın arkasına doğru olan en sert kısma Lcd X'i oturtmamla beraber-kafamda 3 saat, üçüncü gün alışmanın da verdiği rahatlıkla 4 saat kafamda tutabildim. Yine de çıkardıktan sonra, kafaya darbe yemişlik hissiyatı aynen devam etti.
    Ses olarak belirtmeliyim ki çok beğendim, bu sesi daha hafif bir kasada verebilselerdi çok süper olurdu. Bu müzikal ses, daha hafif bir kasayı hakediyor bence.
    3963 eklentisini görüntüle 3964 eklentisini görüntüle 3965 eklentisini görüntüle 3966 eklentisini görüntüle 3967 eklentisini görüntüle

Audeze Lcd X,çok sağlam bir çanta içinde geliyor. Dışarda taşıma açısından bu çanta güzel olmuş gerçekten de.
    Çantadan 3,5mm ve 6,5mm girisli Lcd X kulaklık kabloları ile bir adet balanced kablosuyla 6,5mm jakı 3,5mme çeviren kablo dönüştürücüsü de çıktı.
    Kablo kalitesi sağlam, yassı seklinde bir kablo. Dolanmaması bir avantaj.

Dinlemelerimi daha çok Cavalli liquid carbon amfisinin balanced çıkışından yaptım. 50ohma 1,5watt güç veren bir masaüstü amfisi Cavalli Carbon.
    Kaynak olarak en çok hm901sle X7'yi kullandım.
    3969 eklentisini görüntüle
    Ses Kalitesi

Öncelikle ses rengi nötrün bir tık sıcağında. Hd650 gibi sıcak bir ses degil bu, hd650ye gore nötr, hifiman he560'a göre bir tık sıcak bir ses bizi karsiliyor Lcd x'de.
    Ses spektrumunda nötrün sicaginda caliyor diye de tanimlanabilir.
    3968 eklentisini görüntüle

Basslar

Öncelikle basslar Lcd X'in en dikkat ceken yerlerinden biri.ilk dinleyiste bile kendini belli ediyor.
    Derine inmede, miktarda, siddette ve detayda, sinifi icin referans duzeyinde basslari var.
    Basslarda gereksiz uzamalar ya da roll-off denilen erken bass kesilmesi gibi problemler yok.
    Yine metalin davul kicklerinde, bass hizi olarak gayet iyi sonuclar aldim.
    Davullar bassli govdeli, vuruslar hizli.
    Hiz olarak lcd Xden grado sr325isye gecince, hizli olmasiyla öne cikan Grado, resmen kaplumbaga gibi yavas kaldi, Planarli Lcd X karsisinda. Bu sonuc benim acimdan sasirtici oldu. Hizlinin da hizlisi varmis anlasilan.
    Bu kadar agir bass yukune gore, metalde hizlanabiliyorsa, planar teknolojisi sayesindedir sanirim.
    3970 eklentisini görüntüle
    Midbasslar

Yine tek tek ve beraber test ettigim kontrbass, davul,def,bongo gibi aletlerde midbass olarak pek eksik bulamadim. Midbasslari govdeli, belirgin ve ayrimi iyi olan bir planar Lcd X.

Midbasslarin, cok öne gelip sahneyi skıştırma, diger enstrumanlarin önüne gecme gibi eksi durumlarına Lcd x'de denk gelmedim.
    Kayittaki yer ve konumlarina uygun yerde duruyor midbasslar.
    Ornek olarak dinledigim, Gogo Penguin'in murmuration parçasında kontrbass gerek kayitta gerekse konserlerinde önde, hizli ve kulak titreten cinsten verilir.
    Piyano sesi yumusaktir ve kontrbassla baterinin ortasinda duyulur. Lcd X,kayita bagli kalip, kontrbassin kalin ve hizli notalarini tam verdi,bunu yaparken piyano duyulabilirligine gölge düsürmedi.Kisaca enstruman ayrimini bu parcada eksiksiz yerine getirdi.
    Yine bu parcada grup hizli bateri calarken, aradaki 3 saniyelik duraklamada,davul degistiriyor,bu davul degistirme ve kisa sessizligi Lcd X'de duyabildim.
    Her zaman duyamadigim bir durumdur bu.
    Toparlarsak, bass frekanslarinin her alaninda iddiali ve yeterli bir sunumu var Lcd X'in.Bu bolgede sikayet edilecek pek bir sey bulamadim.
    3971 eklentisini görüntüle

Midler

Lcd X, midlerde de iyi is cikaran ve muzikaliteyi de tam tutturan bir planar.
    Vokal enstrumanlardan biraz önde konumlandirilmis, enstrumanlar vokalin gerisinden,sagindan,solundan calinarak,ulasiyor kulaga. Vokal ve enstruman ayrilabilirligi ve mesafesi olarak bu durum bana hitap eden bir sunum oldu.Begendim.
    Vokali ve enstrumanlari birbirlerine karismadan duymak bir kulaklikta aradigim ve sevdigim ozelliklerdendir.
    Midler,he560daki gibi soguga ve ince notaliliga kacmiyor. Govdeye ve Kalin notali etli sunuma tam gaz devam
    Ferahlık konusunda ise Lcd X iyi is cikarsa da, he560a gore , ferahlik da bir tık geri kaliyor.
    Vokallerde bu kalin notali,govdeli ve hafif sicakli sunumdan dolayi sibilansa denk gelmedim. Sibilansa düşen vokal kayıtlarında kontrolü elden bırakmadı.Begendim.
    Kapalı planar Ether C'den sonra midlerini boylesi basarili buldugun ve jazzla akustik vokallerde keyif aldigim ikinci planar oldu Lcd X.
    Yine Lcd X'de halk/etnik muzigi dinlerken, Erdal Erzincan'in mikrofona yakin, Arif Sag'in ise mikrofona biraz uzak ve üstten okudugunun farkina vardim.Erdal Erzincan'da vokal önde ve Arif Saga göre biraz asagidan gelirken,Arif Sagda Vokal üstte, baglama asagida olacak sekilde ayni dogrultudan geliyordu.
    Yine Erdal Erzincan'in asagidan gelir turkusunde baglama mizrapla ve kara duzende caliniyor, orta ve alt teller hizli calinirken, temponun dusecegi anlarda üst tele dokunuluyor sadece.
    Erdal Erzincan baglamayi hizli calarken, baglamanin sapindan cikan ince ve vurgusu az sesleri, Lcd X birbirine karistirmadan ve bunlari ayirarak guzel bir sekilde verdi.

Tizler

LCD X'in tizleri konum olarak öyle cok önde de degil geride de degil. Konum olarak olmasi ve uzamasi gereken yerdeler. Audeze lcd 2 ve 3'u dinlemedigimden tizleri o kulakliklara gore tam nerededir bilemem.Okuduklarim Lcd X'in Lcd 2'ye gore tizlerinin konum olarak biraz öne alindigi
    Ve yine lcd 2'ye göre tiz miktarinda artis saglandigi seklinde. Yine lcd X sunum olarak Lcd 2'ye gore daha notr bulunmus.Denk gelir de dinlersem, incelemeye detayli olarak eklerim.
    Metal dinlerken zillerin biraz daha uzamasini istedigim anlar oldu, aslinda tam kararinda veriyor tizleri lcd x.Yine de tizleri cok sevdigimden miktarda ve uzama da biraz artis isterken, dur ustune bir de keman dinleyeyim dedim. Kemanin parlakligini kontrol edip detayli sekilde vermesinden sonra, tizler biraz daha önde olsaymis, kemanda kulak tirmalayabilirmis diyerek, bu fazla tiz istegimden aninda vazgectim. Yoksa kemanda kulak tirmalayabilirdi Lcd X.Cunku tam sinirda ve kararinda verdi bana kemani.
    He560a gore Lcd X tiz miktari ve tiz konumlandirilmasinda geride denebilir. Hd800'un dizginlenmesi zor sert tizlerine ise hic girmeyeyim.Beni bile asmis ve de yormustu.

Üst Midler

Metalde LCD X ust mid gecislerinde, kontrolu kaybetmedi. Ust mid gecislerini yumusak sekilde ve kulagi; bazi kulakliklarda gereksiz yere cok uzayan zil cinlamalariyla doldurmadi.
    Bu acidan metal dinleyenler fazlasiyla memnun olacaktir bu sunumdan.

SAHNE ve DİĞER AYRINTILAR

Sahneye gelirsek lcd X , senfoniler haricinde yeterli genislikte bir sahneye sahip.
    Quartetler,koncertolara bu sahne yetiyor da artiyor bile.
    Fakat hd800 gibi de senfonileri tam anlamiyla kapsayacak devasa genislikte bir sahnesi de yok tabii.
    Lcd X'in tahminlerimi de aşan cok derin bir sahnesi var. En arkada da olsa calinan enstrumani kacirmiyor, En arkadaki enstruman ile en ondeki enstruman arasinda bu derinlige yakisacak yeterli bir uzaklik/mesafe ve bosluk var. Quartet dinlerken bu derinlik epey işime yaradı doğrusu.
    Yine audeze burada risk alarak sahneyi, hd800'e gore daha yakina kurmus. Bu yakin sahnenin alt frekans ve vokallere katkisi gercekten de takdirimi kazandi. Hd800'de sahne uzakta ve vokaller ise bu kadar keyif vermiyor dinleyene. Sahsi gorusum hd800'un bir enstruman kafaustusu oldugu ve senfonilerle kullanilmasi gerektigi. Hd800'un vokalleri de iyi fakat keyif noktasinda Lcd X'i daha cok tehcih ederim ben.

Okuyan bütün arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 23 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Haziran 2016
  2. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    763
    Son derece detayli,guzel ve okumasi keyifli bir inceleme olmus Ahmet Abi.Devaminin gelmesi dilegiyle.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,772
    Ellerine kulaklarına sağlık Ahmet abi inceleme çok güzel olmuş :)

4. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,457
    Cok tesekkurler Ömer ve Gürkan.
    Begenmenize sevindim.
    Bulusmada dinlemistin sen Gürkan Lcd X'i. Bir iki kelam duymak isteriz senden.

2 kişi bunu beğendi.
  5. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,744
    Güzel inceleme güzel kareler. Beğenerek bir çırpıda okudum.

Ellerinize, kulaklarınıza sağlık Ahmet Hocam. @fortress34 Sertuğ Bey'de de harika ekipmanlar varmış :) Ona da ekipman desteği için teşekkür ederim.

4 kişi bunu beğendi.
  6. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    807
    Bol bol övgüler dışında ne diyebilirim bilmiyorum..
    Gayet anlaşılır bir dille yazılmış profesyonel işi bir inceleme olmuş, emeğine sağlık dostum.. :eek:k

2 kişi bunu beğendi.
  7. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,772
    Açıkçası kulaklığın herhalde tek eksi noktası bahsedildiği gibi ağır olması ben bir de bu güne kadar fazla ağır kulaklık denemediğim için fazla ağır geldi açıkçası fazla dinleyemedim ama bu sıcakta fazla terletmemesi basların güzel diğer frekans bantlarında da pek bir anormallik görmedim güzel ve doğal çalıyordu açıkçası dinleyiciyi saran bir yapısı var :)

2 kişi bunu beğendi.
  8. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    807

Yeni yeni hobiye döndüm, ekipmanlar biraz abardı bu ara.. :)
    İncelemesi bulunmayan tüm ekipmanları el birliğiyle kütüphanemize ekleyeceğiz, tabi desteklerinizle..

7 kişi bunu beğendi.
  9. Aleksey

Aleksey
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Harika bir inceleme olmuş. Elinize sağlık, Fractal Audio Axe Fx II'yi çıkardığında LCD2 de yeni çıkmıştı. O zamandır severim tasarımını. Fiyatı yüzünden pas geçip Shure SRH840 almıştım. İzmir buluşmasını kaçırdığıma üzülmüştüm, şimdi daha da üzüldüm.

4 kişi bunu beğendi.
  10. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,744
    @fortress34 Çok iyi olur Sertuğ Bey. Forum da biraz hareketlilik kazanır, ekipmana doyar gözlerimiz:) :eek:k

5 kişi bunu beğendi.
  11. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,202
    Para olsa direkt alacağım kafaüstü LCD-X. Hayatımda en çok beğendiğim kafaüstü kulaklık. Muhteşem bir müzikalite ve aynı zamanda işi abartmayan teknik üstünlük. Tamam bir HE-1000 değil ama bana göre çok daha fazla keyif verici bir alet. Çok yumuşak ve pürüzsüz.

İzlenimler için teşekkürler.

Tizler LCD-3 kadar önde değildi öyle hatırlıyorum. Fikir bulunması açısından söyleyeyim. LCD-3'ten daha çok sevmiştim zaten X'i.

5 kişi bunu beğendi.
  12. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,457
    Guzel ve samimi sözlerine cok tesekkur ederim Gökhan hocam.
    Begenmene sevindim.

Sertug dostum, bizlere ve foruma kazandirdigin bu sahane ekipmanlar icin sana da selam/sevgi ve tesekkurlerimi gonderiyorum.

Musait olursaniz, sonraki izmir bulusmalarina bekleriz hocam.

4 kişi bunu beğendi.
  13. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,339
    Site adına emeğine sağlık demek isterim Ahmet.

3 kişi bunu beğendi.
  14. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,457
    Tesekkur ederim Fatih abi.
    Seni forumda eskisi kadar sık görmek dileğiyle...

2 kişi bunu beğendi.
  15. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,339
    Teşekkürler Ahmetcim.Ekipman Kütüphanesi meselesi var.Yarım bırakamam.O tamamen kopmamı engelliyor çok şükür.Ay sonu restorasyona başlıyorum.

3 kişi bunu beğendi.
  16. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,523
    Eline kulağına sağlık Ahmet abi, izlenim demişsin de bu inceleme olmuş bildiğin :)

acele posta servisi aracılığı ile gönderildi

17. Teamo42

Teamo42
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    73
    Ahmet Abi, seni yeniden inceleme yazarken görmek gerçekten güzel oldu :)
    Eline sağlık her zaman ki gibi inceleme de ne eksik nede fazla diyebileceğimiz bir yer yok.
    Teşekkür ederiz :)

18. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,457
    Tesekkurler Yavuz. Böyle iddialı kulaklıkların tam bir incelemesini yazmak zor acikcasi, ancak izlenim yazisi yazilabilir. Bu yolla ilerde birinin cikip da hocam bu inceleme yanlis-hypeli-hapli demesini de simdiden önlemis olduk. Bu inceleme degil birader, izlenim der geceriz.

Tesekkurler Ali. Begenmene sevindim.
    Su coklu kafaustu incelememi bi tamamlarsam, diger ekipmanlarin incelenmesi daha da hizlanacak.

4 kişi bunu beğendi.
  19. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,202
    Ahmet Abi hız konusunda şaşırdım demişsin fakat pek şaşırılacak bir şey yok, sonuçta dinamik Gradoya karşı planar Audeze :)

20. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,457
    Haklisin Ogulcan;
    Planarlar farkli bi klasmanda.
    Hiz icin yaratilmislar.;)
    Bizim ki biraz sair Orhan Veli'nin;
    Gemlige dogru