Audio Technica ATH-CKS77X incelemem

'Audio-Technica' forumunda alpino tarafından 19 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu

 1. alpino

  alpino
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2013
  Mesaj:
  9
  Alınan Beğeniler:
  0
  Merhaba arkadaşlar elimden geldiği kadar acemi bir şekilde bugün elime ulaşan ATH-CKS77X model kulaklıkları incelemeye çalışacağım.Konuyu ilk Donanımhaber'e açmıştım sonra Italoman'ın tavsiyesi ile buraya da açmaya karar verdim.Öncelikle ürünü cdjapan.co.jp'den her şey içinde toplam 75 dolara aldım.PTT kargoya para vermedim.CdJapan'ın ürünü hazır hale getirip kargolaması 5-6 gün sürdü(Sitede 3-7 gün arası diyordu).Kargo olarak
  registired air mail seçtim.Kargonun Japonya'dan Türkiye'ye gelmesi 1 gün tuttu.3-4 gün içinde de PTT evime getirdi.

  Gelen paket böyleydi:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Kutu içeriği ise:

  [​IMG]
  Neyin ne olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

  Kulaklığın dış görünüşü:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Gelelim performansına:
  Başlamadan önce;

  Testi kulaklığı yaklaşık 20 saatlik burn-in olmuş haliyle inceledim.Unutmayın ki ileride sesler yerlerine daha iyi oturacaktır.
  Testleri Sansa Clip+,xperia sola ve pc'de kontrol ettim(audigy zs2 ses kartı)
  Cihazların hepsinde eQ'lar kapalı ve rockbox vs yüklü değil.
  Kıyasladığım kulaklıklar: Philips SHE 3590,SS Siberia
  [Kıyasladığım kulaklıkların farklı tarzda kulaklıklar olduğunun farkındayım,bu yüzden incelemenin profesyonel olmadığını belirtmek isterim.Elimde kıyaslıcak cks77 yada 90 yoktu]

  Kulaklığın rahatlığı:
  Kulaklığı elinize aldığınız da basit kulaklıklara kıyasla ağırlığını hissedebiliyorsunuz fakat bu ağırlık gözünüzü korkutmasın ufak bir miktardan bahsediyorum.Daha önce kullandığım Philips kulaklıkta sol taraf oturmasına rağmen sağ taraf sürekli çıkıp çıkıp duruyordu.Fakat CKS77X'de böyle bir sorun yok.Kulağa çok rahat bir şekilde oturuyor ve varlığını hissettirmiyor.İki üç oynama ile de kolay kolay düşeceğini zannetmiyorum.Kulağınızın boyutuna göre kutunun içinden çıkan toplam 4 tane ucu var.

  İzalasyon:
  CKS77X'in izalasyonu oldukça yeterli.Zaten kulaklığın sesi yüksek,Clip+ kullanırken yarı ses ve biraz üssü yeterince yetiyor.Bu durumda otobüs de iken dış sesler sorun olmuyacaktır.

  Genel Ses Kalitesi:

  Başlamadan önce belirtmek isterim ki cihazda burn-in çok etki ediyor.Benim ilk profesyonel kulaklık deneyimim olduğu için bu burn-in olayı hem fiziksel hem psikolojik oldu :)

  Burn-in'i bazen geceleri,bazen öğlenleri normal sesinden biraz daha yüksek olacak şekilde 1 saatlik dubstep compilationı bitince tekrar edicek şekilde yaptım.Yaklaşık 20-30 saatten sonra sesler düzgünleşdikden sonra kalan normal dinliyerek yapmaya karar verdim.

  Önce basslardan başlıyorum,kulaklığın bassları bahsedildiği gibi oldukça güçlü.Vurdumu titretiyor.Bu yüzden DnB türü parçaları dinlemek oldukça zevkli oluyor.Sub-bassları ise beklediğimden daha iyi çıktı.Bass konusunda CKS-77X oldukça kuvvetli.

  Gelelim mid ve tizlere,öncelikle belirtmek isterim ki mid ve tizler,bassların altında ezilip kalmıyor.İlk aldığım zaman seste parlamalar dikkatimi çekiyordu bu olay 20 saatlik burn-in periyodundan sonra %90 azaldı.Lakin,halen bazı yerde parlamalar duyuyorum.Buna şarkının kayıt kalitesi de etkili olduğunu belirtmekte fayda var.Bunu test etme amaçlı DH'den oguzhan adlı üyeye sorun yaşadığım şarkının(Les friction-string theory) flac versiyonunu attım.Kendisi bir kaç kulaklık ile test etti ve;

  (Kendisine burdan tekrardan teşekkür ediyorum)

  Yani demek istiyorum ki sorun yaşatabilecek şarkılarda CKS77X,mid ve tizleri sıcak ve keskin olduğundan dolayı hafiften parlama yaratabiliyor.Bu parlama sırasında kesinlikle seste herhangi bir distortion,bozulma olmuyor.Sibilance'ın düşük hali diyebiliriz.Ben yaklaşık 1 ay kullanımından sonra geçeceğine dair umudum var.Bu olayı da belirttiğime göre mid ve tizler genel bakımından oldukça doyurucu.Bass kulaklıklarında genelde basslar,mid ve tizleri ezer ses boğuk gelir.İşte bu olay CKS77X'de olmuyor.Aksine oldukça belirgin diyebilirim.Her dinlediğinizde keşfetmediğiniz detaylar keşfediyorsunuz.Şarkıcının başlamadan önce çektiği nefesi bile duyabiliyorsunuz :)

  Enstrüman ayrımı: İşte cks77x'de bu özelliklik kendini aşmış boyutta.Orkestraya karşı bakış açımı değiştirdi.Neredeyse şarkıda çalınan her enstrümanın sesini duyabiliyorsunuz.Özellikle Dream Theater dinlerken oldukça zevk veriyor bu özellik.

  Sahne: CKS77X'in sahnesi CKS77'de de olduğunu gibi geniş.Fakat sahnesinde derinlik olup olmadığını açıkçası ben de tam anlayamadım.Zaman zaman yatay gibi gelirken zaman zaman derinlik hissediyorsun.Lakin film izlerken bu derinliği çok rahat hissediyorsun.Bunu da belirtmek isterim.

  Sonuç olarak,CKS77X başarılı bir kulaklık.Gözünüzü kapattığınız zaman müziği hissediyorsunuz.Müzikte ki en ince ayrıntılarına kadar duyabilmenizin yanında mid ve tizler,basslar tarafından ezilmiyor.Sıcak ve keskin tizlerinden dolayı arada bir parlama yapsada yine oldukça iyi.

  Şimdilik bu kadar.Elimden geldiğince elimde düzgün bir kıyaslama olmadan incelemeye çalıştım.Umarım beklentilerinizi çok kırmamışdır,eğer sormak istediğiniz spefik bir soru varsa yanıtlamaya çalışacağım.Eğer aramızdan birinin Ankara'da herhangi bir dükkanı v.b yeri varsa kıyaslama yapabilmek için gidebilirim.Forumda yeni olduğum için bire-bir görüşmeye şimdilik sıcak bakmıyorum :)


  Aldığım ürünün linki: http://www.cdjapan.co.jp/detailview.html?KEY=NEOACS-21377
   
 2. chelaureux

  chelaureux
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  9 Mayıs 2013
  Mesaj:
  416
  Alınan Beğeniler:
  57
  Böyle paketi açmaktan başlayıp bütün süreciyle kendi resimleriyle olan incelemelere bayılıyorum :) Elinize sağlık.
   
 3. fosther

  fosther
  Expand Collapse
  Moderator

  Katılım:
  12 Ağustos 2010
  Mesaj:
  3,128
  Alınan Beğeniler:
  3,494
  Foruma adım atar atmaz bilgi paylaşımı yapmışsınız.tebrikler.

  Güzel inceleme,elinize sağlık.
   
 4. alpino

  alpino
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2013
  Mesaj:
  9
  Alınan Beğeniler:
  0
  Aslında uzun zamandan beri takip ediyordum ama üye olmaya üşeniyordum ;D

  Teşekkürler :)
   
 5. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,493
  Alınan Beğeniler:
  3,120
  Elinize saglik, baslangic icin yorumlar gayet iyi. zamanla daha da gelisecektir kulaginiz ve daha iyi incelemeler gelmeye başlayacak :)

  Foruma hos geldiniz.

  GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
   
  Collapse Signature Expand Signature
 6. cyraz

  cyraz
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  30 Haziran 2013
  Mesaj:
  301
  Alınan Beğeniler:
  179
  Yok yok bu incelemeden sonra benim cks kesin bozuk diyebilirim. Ankara'ya yolum düşerse bir arkadaştan cks77 alıp denemek istiyorum :) Bu arada sibilans olayını ben mi yanlış anlıyorum bilmiyorum ama vokal seslerde s ve ş harflerinin şşşş olarak anlık şekilde duyulması olarak biliyorum bunu da sorayım işte cks' de beni rahatsız eden durum bu oluyor her parçada ağızdan çıkan her s,ş harfinde oluyor ve çok rahatsız ediyor.
   
 7. alpino

  alpino
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2013
  Mesaj:
  9
  Alınan Beğeniler:
  0
  Hocam sanırım bu da sizin ilk odyofil kulaklığınız,açıkçası ben oyuncu kulaklığından bu tür bir kulaklığa geçince sesi yüksekte dinleme gibi bir hata yaptım.Normal seste dinlemeyi deneyin.Unutmayın ki ses yükseldikçe seste bozulmalar başlar.Normal-normalin biraz üssü uygun olanıdır.

  [Her ne kadar böyle olsa da alışkanlıktan bende yüksek seviye de dinlemiyorum değil arada,özellikle DnB gelince insan dayanamıyor yahu ;D]
   
 8. trexmilennium

  trexmilennium
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  20 Ekim 2012
  Mesaj:
  127
  Alınan Beğeniler:
  190
  Bu arada Philips SHE3590 da hatırı sayılır bir kulaktır. Bana göre F/P kralları listesine eklenmeli. head-fi da how can something sound so good for $10??? diye bir başlıkta uzunca incelenmiş. http://www.head-fi.org/t/561951/philips-she3580-iem-review-how-can-something-sound-so-good-for-10
  Bence mh650C den de Bass ve midde iyidir. bassda çok çok iyidir. Onunla keşke biraz mukayese etse idin cks77x i.

  Gerçi tabi fiyat olarak da ses olarak da çok mukayese götürmezlar ama ... :-X
   
 9. oguzhan

  oguzhan
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  2 Kasım 2012
  Mesaj:
  313
  Alınan Beğeniler:
  438
  Diğer forumda belirttim, buradada belirtmek isterim;

  MH750 modelinin ses basıncı düşüktür. CKS serileri, CX serileri vb.. gibi gümbür gümbür ses vermiyor. Bu durumda sibilance konusunda + sağlıyor. Bazı arkadaşlar 30TL'lik MH750 neymiş öyle diyebilir. :evl
   
 10. Italoman

  Italoman
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  1 Nisan 2012
  Mesaj:
  1,154
  Alınan Beğeniler:
  1,827
  Hoşgeldiniz ve tekrardan elinize sağlık. Cks77'deki mid ve tizlerdeki parlama, bu kulaklıkta burn in sonrası aşılmışsa, orta düzey bas kulaklıklar içinde direk en iyisi olmaya aday bence...
   
 11. murat_5320

  murat_5320
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  18 Aralık 2011
  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeniler:
  0
  CKS90 ile karşılaştırdığımızda hangi kulaklık daha iyidir acaba ?

  Birde kablosu simetrikmi asimetrikmi öğrenebilirmiyim ?
   
 12. Italoman

  Italoman
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  1 Nisan 2012
  Mesaj:
  1,154
  Alınan Beğeniler:
  1,827
  cks77, cks90'dan sonra çıkan bir model. 77x ise 77'nin yeni versiyonu. Kablo simetriktir ancak Y ayrımı aşağıdadır. Ath'nin kulaklıkları genelde böyle...
   
 13. alpino

  alpino
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2013
  Mesaj:
  9
  Alınan Beğeniler:
  0
  CKS77X de aynen böyle.
   
 14. murat_5320

  murat_5320
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  18 Aralık 2011
  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeniler:
  0
  Anladım, teşekkürler arkadaşlar.
   
 15. Stumaster

  Stumaster
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  25 Mayıs 2012
  Mesaj:
  88
  Alınan Beğeniler:
  39
  Benim de kulaklığım bugün geldi. Kutudan çıkarıp nasıl takacağımı öğrendikten sonra dışarı çıktım. Dış sesleri kesme konusunda başarılı bence. Ne dolmuş sesi duydum ne de başka şey. Elektronik ve pop müzik için şu an oldukça iyi fakat biraz daha enstrümantal şarkılara kayarsanız bas kulaklığı olduğunu hemen hatırlatıyor. Hatta bunu şöyle örneklersem hiç yanlış olmaz : gitar sanki bi kaç perde yukarıdan(bastan) çalınıyor gibi. :evl Tizler ise patlayacak yer arıyor şu an. Ses karakteri şu an için net v şekilli. İlk izlenimler için oldukça iyi ki birde burn-in sonrasında herkes kendi yerini bilirse çoğu türe gidebilecek bir kulaklık olur bence.
   
 16. Stumaster

  Stumaster
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  25 Mayıs 2012
  Mesaj:
  88
  Alınan Beğeniler:
  39
  Yaklaşık bi kaç saat oldu kullanım sürem. Baslar bayağı toparlandı artık her yere bulaşmıyor bas ama yinede ağırlık basta. Tizler biraz daha törpülendi ama hala sert arada bi şarkının beklemediğiniz yerinde sibilance yapabiliyor. Mid ve vokal için şu an perde altında diyebilirim. Hem yazılanlara göre hem de deneyimlerime göre sesin oturması için daha var ama iyi gidiyor şu an için. Son olarak kabloda mikrofonik etki var dikkatli olmak gerekebiliyor bazen.

  Fazlalık olmasın diye bende deneyimlerimi burada yazıyorum ama istenirse ayrı bir inceleme başlığı açabilirim?
   
 17. Italoman

  Italoman
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  1 Nisan 2012
  Mesaj:
  1,154
  Alınan Beğeniler:
  1,827
  FB'li Emre'nin izlenimlerini buraya aktarayım, toparlansın.

  Burn in sonrası 77X'in tizleri cks90'dan daha iyi. Cks90'ın tizleri de 77'den iyiydi. 77'nin tizleri biraz metalik.

  77X yapı olarak cks90'dan daha büyük ve ağır. Malzeme daha kaliteli. Basları daha fazla, fakat bu baslara rağmen vokalde 90'dan daha iyi.

  Şu halde bu üçü içinde en iyi kulaklık 77X oluyor.
   
 18. avorlair

  avorlair
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  14 Ocak 2013
  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ben de bu kulaklığı almaya karar verdim ama bazı sorularım var;

  Genelde Pop, Rock, Klasik dinleyen birim, enstrüman ayrımının iyi olmasını ve tüm enstrümanları duymak istiyorum bu kulaklıkta öyle bir sıkıntı çekmem demi?
  Bass konusunda şüphem yok 2 gündür bu kulaklığı araştırıyorum her yorumda mükemmel deniyor.
  Ve bu kulaklığı Lumia 925 ile kullancam tam randıman alabilirim miyim yoksa bi tane Sansa Clip+ lazım mı? 925 in stok kulaklığı hoşuma gitti Sennheiser mx375 im ile aynı ses kalitesinde diyebilirim, kulakiçi sevmezdim normalde ama alıştım stok kulaklık sayesinde kulağa oturmama gibi bir sıkıntısı mevcut ve sesler öyle aman aman değil, idare edilecek bir kulaklık sadece bu yüzden de cks77x almaya karar verdim
  önceden Sony mdrex50lpb almıştım rezalet çıktı resmen bass ve çırtlak tizden başka birşey yoktu dinlediğim müziklerde çoğu enstrümanın sesini duyamıyordum ot gibiydi anlayacağınız, 1 hafta sonra arkadaşa verdim.

  Kısacası Lumia 925'e ve Pop, Rock, Klasik tarza gider mi bu kulaklık?
   
 19. Italoman

  Italoman
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  1 Nisan 2012
  Mesaj:
  1,154
  Alınan Beğeniler:
  1,827
  Lumia'nın sesi bildiğim kadarıyla biraz sıcak, ses biraz boğuk gelebilir.
   
 20. avorlair

  avorlair
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  14 Ocak 2013
  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeniler:
  0
  evet biraz boğuk ama ekolayzır ile düzelttim, çok karışık ve aşırı hassas bir eq ayarı var lumiada, bir tık arttırdın mı ses baya değişiyo, uğraşıp düzgün ayar yaptım