Audio Technica ATH-E50

'Kulaklık İncelemeleri' forumunda hikkk tarafından 3 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

1. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Herkese merhaba. :)

Adım Hikmet. Forumun eski müdavimlerindenim ancak son yıllarda pek uğramıyordum buralara. Ta ki yine Audio Technica CK10 kulaklığım bozulup yeni bir arayışa girene kadar. Nispeten kolay erişimi ile markadan ve ses karakterinden memnun olmamdan ötürü tercihimi tek dengeli armatür sürücülü (1 BA) Audio Technica ATH-E50'den yana kullandım. Dilim döndüğünce inceleyip, bu kulaklığı merak eden arkadaşlara yardımcı olmak istiyorum.

Audio Technica CK10'u tercih etmemdeki en büyük etken, önceliğimin trance müzik dinlemek olması idi. İyi de olmuştu, zira her ne kadar çift armatür sürücülü olsa da baslarının çok hızlı olması ve üst frekansların bir sınırının adeta olmayışıydı. Baslar miktar olarak azdı ancak tizler uzadıkça uzuyor, sibilansın sınırlarında geziniyor ancak bozulmuyor veya bana rahatsızlık vermiyordu. Oldukça ferahtı ve sahnesi de buna mukabil oldukça genişti - derinden ziyade genişti, evet. Midler analitik/soğuk, aynı zamanda doğaldan ziyade yapaya yakındı ancak ben bu karakteri seviyordum. O zamanlar sıcak diye tabir edilen karakteri pek sevmiyordum açıkçası.

Bütün bunları referans olarak CK10'u ele aldığım için anlatıyorum çünkü kulaklık arayışına girdiğimde karşılaştığım bazı markaların adlarını ilk defa duyduğumu itiraf etmeliyim :D Dolayısıyla belki sizleri bu noktada, bildiğiniz kulaklıkların adları karşılaştırmada geçmeyeceği için üzeceğim. Yine de genel tanımlamalarla umarım kafanızda bazı şeylerin canlanmasına yardımcı olabilirim.

Genel olarak her türden müziği dinlemeyi seviyorum ancak son zamanlarda özellikle trance, caz ve klasik/enstrümental müzik dinlemeyi seviyorum. Bazen pop ve rap dinlediğimi de not edeyim.

ATH-E40 almadım çünkü farklı bir yapıda dinamik sürücülü idi ve yanlış hatırlamıyorsam bas performansı, diğer alanların önüne geçiyordu. Üç dengeli armatür sürücülü (3 BA) ATH-E70 de almadım çünkü hem fiyat E50'nin iki katına çıkıyordu hem de doğala yakın ses verdiği için monitör olarak adlandırıldığını, fazlaca kaynak seçtiğini ve affetmeyen bir yapıda olduğunu incelemelerden okumuştum.

Malzeme kalitesi: Audio Technica'nın en başarılı olduğu hususlardan biri bence bu. Gerçekten dayanıklı malzemeden üretim yapıyorlar. CK10'u 10 sene kullandığım düşünülürse... :rolleyes: L biçiminde bir jaka ve değiştirilebilir kabloya sahip. Bu benim için büyük nimet. Böylelikle 1-2 yedek kablo aldığımda ömürlük bir kulaklığa sahip olabilirim - ses renginden sıkılmadığım müddetçe. Sürücüler ile kablonun birleşim yeri oldukça sağlam. Ayırabilmek için biraz kuvvet uygulamanız gerekiyor, dolayısıyla öyle yolda yürürken veya bir işle uğraşırken kolay kolay yuvasından çıkacak bir şey değil. Kablolarda normalden fazla bir mikrofonik etki olduğunu söyleyemem ancak tamamen de yok değil.

E50'yi ilk taktığımda ufaktan bir hayal kırıklığına uğramadım değil. Zira CK10'a çok alışmıştım ve önceden de belirttiğim gibi midlerin önde olduğu ses karakterine çok da düşkün değildim. Ancak kulaklık ile geçirdiğim 100 saat üzeri deneyimden sonra bazı şeyleri sanırım daha net ifade edebilirim.

Bas: Bahsettiğim gibi CK10 çift armatür sürücülü iken E50 tek armatür sürücülü ancak baslar kesinlikle onun iki katı! Aşırı bas seven birisi değildim, hâlâ da öyleyim ancak CK10'dan sonra biraz daha fazla bas olmasını da istiyordum. O anlamda amacıma ulaştım. Çünkü E50, yine dağılmayan, doğru yerde daha kuvvetli vuran, hacimli ancak abartılmamış baslara sahip. Basların müthiş derecede hızlı olduğunu söyleyemem, ama yetişmeye çalışıyor. Bunu özellikle elektronik müzik türü açısından söylüyorum zira daha sakin türlerde hissedilecek bir olay değil. Diğer frekansları mahveden bir mid-bas kamburu da yok. ancak 'yok denecek kadar da az' olunca açıkçası biraz mid-bas isteyen arkadaşları da bu anlamda üzebilir. Yine baslar açıkçası pek uzamıyor. Bu da kulaklığın kendi karakterinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum çünkü kaynak ne veriyorsa kesinlikle onu yansıtıyor. Yani bir 'fun iem - eğlence kulaklığı'ndan ziyade doğal ses hedefiyle yola çıkmış Audio Technica. Dolayısıyla böyle bir ses rengi uman veya şöyle söyleyeyim 'V-shaped' tarzı kulaklıktan buna geçmeyi düşünen arkadaşları büyük bir değişiklik bekliyor, uyarayım.

Mid: Yukarıda da bahsettiğim gibi E50 midlerin bir tık önde olduğu bir kulaklık ama iki tık değil. CK10'un analitik ve soğuğa yakın midlerinden sonra hayal kırıklığına uğramamın biraz sıcak olan bu renk sebebiyle olduğunu düşünüyorum. E tabi durum bu olunca midlerden beklediğiniz ne varsa hemen hepsini başarıyor diyebilirim. Oldukça detaylı, doğala çok yakın, midler bir tık olsa da dengeli bir kulaklık olduğunu unutturmayan bir yapıya sahip. Gitar telleri üzerinde gidip gelen veya piyano tuşlarına vuran parmakların sesini dahi duyabiliyorsunuz ve özellikle caz, enstrümental veya klasik müzik tarzlarında bu durum insana büyük keyif veriyor. Audio Technica genel anlamda kadın vokalleri ve zil seslerini yansıtmadaki başarısını bu kulaklıkta da sürdürüyor. Oldukça canlılar. Enstrüman ayrımı çok çok iyi, neredeyse bir monitör başarısına sahip. Bu fiyata mid anlamında daha iyisi olabilir mi, pek sanmıyorum açıkçası. Sahne ise genişten ziyade dar, ancak enstrümanlar biraz daha derinlemesine konumlandırılmış gibi hissettiriyor.

Güncelleme: Arkadaşlar, kulaklıkta gayet yeterli mid-bas var, "yok denecek kadar az" tabiri yanlış oldu. O yüzden üzerini çizdim. Gerçekten kayıt kalitesi ciddi manada etkiliyor. Kayıtta ne var ise onu yansıtıyor. Demek ki, deneme yaptığım parçalarda ben denk gelememişim.

Tiz: CK10 kadar 'havadar' ve parlayan tizlere elbette sahip değil, yukarı doğru da çok uzamıyor ancak o da baslar gibi doğru miktar ve detaya sahip. Yine vurgulamak istediğim husus, kaynağınız ve dinlediğiniz parça ne veriyorsa onu yansıtıyor. CK10 daha ziyade üst tizlerde başarılıyken (ki ses karakterini de zaten bu belirliyordu), E50 alt tizlerde kesinlikle daha başarılı. Açıkçası E50'ye alıştıktan sonra CK10'un bu tizlerinin artık beni yormuş olduğunu anladım. Bu arada bilmiyorum tiz veya bas yapısı mı bunu belirliyor ancak 'hiss' sesi kesinlikle yok.

Genel olarak özetlersek, hafif sıcak tonda bir kulaklık ancak ben her ne kadar analitik ve soğuk değil desem de kesinlikle 'en sıcak' yapıda da değil. E70 için affetmeyen bir yapıda olduğunu söylüyorlardı ancak E50 için de kesinlikle aynısını söyleyebilirim. Çünkü doğala oldukça yakın, her şeye rağmen dengeli ses yapısını koruyan, dinlediğiniz kaynağın üzerine belki de hiçbir yapay etki ve renk karıştırmayan, 'neredeyse stüdyo monitör' tadında bir kulaklık.

Eğer bir eğlence kulaklığı arıyorsanız, rock müzik türü önceliğiniz ise bu kulaklıktan uzak durmanız yararınıza olabilir. Elektronik müzik severlere de hitap etmeyebilir ancak bir trance sever olarak (belki de mid-basa çok da ihtiyacım olmadığından) bu kulaklığın beni memnun ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Hele ki caz, akustik, klasik ve enstrümental müziklerden hoşlanıyorsanız belki de bu paraya alabileceğiniz en iyi kulaklık.

Çok profesyonel olmasa da görüşlerim bu yönde. Sormak istediğiniz soruları buradan veya özelden yanıtlayabileceğimi hatırlatmak isterim. Herkese güzel dinlemeler!

(Audio Technica başlığı altına taşınabilirse memnun olurum.)

#1 hikkk, 3 Şubat 2019
    Son düzenleme: 6 Şubat 2019
  2. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,019
    Vay gözümün nuru Hikmet... Yüz yıldır kullandığı kulaklık en sonunda bozulmuş ama AT'den yine de vazgeçememiş. Öpüyorum gözlerinden, Allah'a emanet...

refuserQ ve onurdogan4 bunu beğendi.
  3. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Sorma ağabeyim öyle oldu valla :D:D Ben de seni öperim yanaklarından hasretle.

refuserQ ve zodiac_tauruss bunu beğendi.
  4. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    243
    Suan daha detayli okuma firsatim oldu. Elinize saglik. Bi 10 yilda bunu kullanirsiniz. CK10 zaten bir efsane, bir kere dinleme firsatim olmustu belki 5 6 yil kadar once. Hatirladigim kadariyla ki gayet net hatirliyorum cok etkilendigim bi sesi vardi. Sicak caliyodu bana gore soguk falan degildi yani bence ama 10 sene kullanan siz oldugunuz icin israr edemiyorum Imkan olursa eger bunuda denemek isterim tabi istanbuldaysaniz

5. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Earsonics Velvet konusunda bu soruyu sormuştum. Kendi sorumu yine kendim yanıtlayayım. Rha dual density uçlar ile gerçekten baslar hafif hacim kaybıyla birlikte sıklaştı; uzama olayı ise neredeyse aynı. Ve tizler de biraz açıldı. Hatta sibilansa yatkın bir şarkıda rahatsız edecek seviyeye ulaşabilir diye düşünüyorum. Midlerde ise geri çekilme olduğunu düşünmüyorum ancak diğer frekanslardaki değişimle birlikte 'tam dengeli' yapıya daha da yaklaştığını söyleyebilirim. Ancak 'mid-centric' yapının tamamen kaybolduğu iddiasında da olmadığımın altını çizeyim.

Yalnız Rha dual density uçlar ortalamadan biraz küçükler. Yani small kullananlar mid, mid kullananlar ise large sipariş edebilir.

6. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    806
    @hikkk sizi bir yerden gözüm ısırıyor :D CK10 kullanan olarak hafızamda birisi kaldı acaba o kişi siz misiniz :p hd600 ve hd650 satın almıştım zamanında birisinden ve o kişide ck10 kullanıyordu :cool:

dipnot: yanlış hatırlıyor ve yanlış yazmış olabilirim , bu hakkımı saklı tutuyorum ve haber vermeksizin değiştirebilirim :eek:

Collapse Signature Expand Signature
  7. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Yok karıştırdınız maalesef :)
    Bende hiç Sennheiser kafaüstü olmadı. Ck10 alana kadar bayağı aktiftim, o zamanlar al-sat denemeler yapmıştım. Şimdi de inşallah kaynak konusunu halledebilirsem yine köşeye çekilebilirim. Bu hobi çok hızlı ve masraflı akıyor yoksa...:D

elektronik müzik bunu beğendi.
  8. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    243
    Ck10 ve hd600 kullanan Saffet'ti. Hatta o hd600 u ona ben satmistim :)

elektronik müzik bunu beğendi.
  9. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    806
    Hımm , kendisini görsem hatırlarım , alışverişim olmuştu hd600 ve hd650'yi torbaya atıp götürmüştüm zamanında:p Ck10'dan bahsederdi ve sesini çok överdi ,birde ek olarak okuduğu üniversite ve bölüm beni çok etkilemişti ordanda hafızamda yer etti,kısmetse onun yolundan gideceğim:cool:
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Şubat 2019 ---
    Anladım yanlış oldu o zaman :D Hobi mi desem yoksa hayat tarzı mı desem her neyse işte , ilk zamanlar benide vurdu , ha bire daha iyisini arıyordum , ama sonunda aradığımı buldum ve durdum çok şüküro_O
    Ath-e50'ye baktım ve baktım ;) eyw hoşda kulaklık girişleri bana göre değil :confused: en gıcık olduğum giriş şeklinden :eek: Yapsana 2 pinli güzel kardeşim , yap da bizi uğraştırma kablo derdinden :mad:

Collapse Signature Expand Signature