Audio Technica Cks1100 İncelemesi- Yeni Seri

'Audio-Technica' forumunda karanehir35 tarafından 9 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,480
    Merhabalar;
    Audio Technica'nin cks serisindeki yeni amiral gemisi cks1100 incelemesi ile karsinizdayim.
    Cks1100, serinin diger kulakliklarina göre daha dengeli calan ve kalite olarak da digerlerinden ustun bir kulakici kulaklik olmus.

İthaf:
    Bu incelemeyi, ath ck10 hayrani olan @DefinitioN sevgili Fatih abiye ithaf ediyorum.
    Hep bassli ve perdeli sesiyle öne cikmis cks serisinin, birgun hifi sese dogru evrilmesi eminim onu da sasirtmis ve mutlu etmistir.

Cks1100, 2 adet 12,5mm dinamik surucuye sahip. Suruculer kulaklik kasasina birbirine bakar sekilde karsi karsiya monte edilmisler. Push pull teknolijisinden hareketle itme-cekme kuvvetiyle daha dogal ve vurgulu bass elde edilmek istenmis burada.
    Cks 1100, 12 ohm hassasiyetinde ve surulmesi kolay bir kulaklik.
    5533 eklentisini görüntüle

MALZEME KALİTESİ

Cks1100 sade bir kutu icerigine sahip.
    Kutudan cks 1100, mmcx kablo, silikon uclar(3 farkli boyda) ve tasima cantasi cikiyor.
    5538 eklentisini görüntüle
    Cks1100, ckr10'dan daha heybetli ve buyuk bir kasaya sahip.
    5534 eklentisini görüntüle
    Kasa gayet saglam. Nozzle uzunlugu biraz azaltilmis cks1100'de.
    5537 eklentisini görüntüle
    Kablo da klasik ath kablolarindan, tek fark kablonun degistirilebilir olmasi. Kablo yuvarlak ama kilitli tabir edilen mmcx seklinde.

Custom kablolarla performans artisi olabilir diye dusunuyorum. Kabloda az da olsa mikrofonik etki mevcut.
    Stok kabloda referans bildigim örgülü westone epic kabloya gore cks 1100 kablosu daha sert ve kalite olarak epicin bir tik altinda. Fakat cks1100'un kablosu yine de lz a4'un kablosundan daha kullanilisli geldi bana.
    5531 eklentisini görüntüle
    Cks1100 heybetli bir kulaklik. Duz olarak takilabiliyor kulaga. Kulaga tam oturdugunda dusme-kulaktan cikma gibi negatif durumlar pek yok. Kucuk kulak girisine sahip kisiler icin fit zorlayici olabilir. Kisaca cks1100'un fiti de goreceli, herkese tam uyar diyemiyorum o yuzden.
    5532 eklentisini görüntüle
    Cks1100'un kutu icerigi klasik Ath denebilir. Kutudan daha cok uc cikmasini isterdim acikcasi fakat ath'nin kati ilkelerini bildigimden gelecek kutu icerikleri adina da pek umitli degilim.cks1100'un kutu icerik zenginligi, Lz A4'e gore orta, Shockwawe sw3'e gore yuksek, vsonic vc1000'e gore fakir denebilir.

SES KALİTESİ

Cks serisinin cks1000'den sonraki yeni amirali cks1100 oldu.
    5535 eklentisini görüntüle
    Cks1100, sicaga yakin bir sese, cok temiz ve dengeli basslara, net- seffaf midlere ve az örtük ama kontrollu tizlere sahip bir iem.

Bass:
    Serinin alt modelleri bass yonunden daha hircindi (Cks55x - cks77x modelleri).
    Fakat Cks99 - cks1000 daha dengeliydi bu durum cks990 ve cks1100'de de aynen devam etmis.

Cks 1100'den bu dengeli basslari duyacagimi pek tahmin etmiyordum. Cks77xdeki gibi sesi azar azar actim.
    Fakat karsimda kontrollu,siki,saglam ve o dengeli basslari bulunca sasirdim ve sevindim. Kendimce basslarini az eksik buldugum ckr9-ckr 10 ikilisinin eksikligini gidermis kendince cks1100. Bu sevindirici bir durum.
    5536 eklentisini görüntüle
    Cks 1100, 20khz eksik subbasa inse de indigi yer cogu tur icin yeterli geldi bana. Basslarin siddeti orta derecede, sony xba z5vari subwoofer turu bass titresimleri yaratamadigindan bassheadlere yetmeyebilir. Fakat kaliteli bass isteyenler icin cks1100 listeye alinmasi gereken kulakliklardan olmus.
    Cks 1100 kontrollu, gevsek olmayan, bassi sakiz gibi cok uzatmayan, sıkı ve de hizli bir bass yapisina sahip. Davulun kicklerinde geriye dusmuyor, o bassi yakalayabiliyor, yine davulun dynamicslerinde de (vurus siddeti) cks1100'u basarili buldum. Patlak teker gibi basslar patlamiyor, camurlasmiyor. Bu iyi.
    Bass miktari olarak notr bassa yakin calan Ckr9'dan bir tik yukarda bir bassa sahip cks1100. Miktar ne az ne de cok, orta.
    Popdan metale elektronikten akustige cks1100 basslarini yeterli, kontrollu ve temiz buldum.
    Son bass vuruslari anlaminda ise cks serisinden ödünc alinan sert bass vuruslari aynen devam etmekde. Sertlik anlaminda Lz A4 ile benzerlikleri olsa da bassi yumusak veren sw3'le farkli bir noktada cks1100.
    Genis ve derin sahne avantajini da iyi kullanan cks1100'un basslari mid bolgesine sizmiyor, midleri golgelemiyor.
    Kisaca cks 1100 basslari icin analitikcilere gore bir tik fazla, cogu dinleyicilere gore tam kivaminda, basshedlere gore ise bir tik az diyebiliriz.

Midler:
    Cks 1100, ckr10a gore sicak, lz a4'de goreyse hafif sicak bir mid sunumuna sahip.
    Bu bolge ferah, temiz ve puruzsuz calmakta.

Cks1100'un midleri Vshape karakterinde degil, midler öne konumlu,genis alanli ve en az basslar kadar gucluler. Cks serisinin v shape dizilimli diger kulakliklarindan burda ayriliyor cks 1100.
    Vokal önde enstrumanlar az geride bir mid sunumu var cks1100'un.
    Vokal ve enstruman arasindaki ayrim ve bosluk gayet iyi. Enstrumanlar birbirine cok yakin calmiyorlar, araya bosluk-mesafe koyabiliyor cks1100, bunda sahnesinin hem genis hem derin olmasinin da payi var. Ath cks 1100'de mid bolgesini keskin hatlarla bass ve tizlerden ayirmis diyebilirim. Midleri ne basslar ne de tizler golgeleyebiliyor. Ve hatta en bassli kayitlarda bile vokaller gayet net kaliyor, bazen de bassin cok az önüne gecip yine de geri planda kalmiyorlar.
    Cks 1100den V shape bir sunum beklerken, boylesi bir mid kalitesine denk gelmemden ötürü saskinim.

Üst midler ve Tizler

Cks1100 kontrollu ve az geride konumlanan ust mid araligina sahip. Ust mid gecisleri piyano, metal muzik ve klasik muzik özelinde yumusak ve gecisler cesitli sibilans ve sivriliklere kaymadan tizlere baglaniyor.

Örnek parcalar:
    Alboran Trio: Cinque Lunghissimi Minuti

14.ncu saniyede sibilansli bir piyano tus vurusu var. Ust midleri ya da tizleri önde kulakliklarda kulak delici olan bu vurus, cks1100'de dikkatli dinlemeler haricinde farkedilmiyor bile. Ust mid araliginin az geride olmasi ve öne dogru yatik olmamasinin avantajlarindan biri bu.

Megadeth: sweating bullets
    26-46 saniye arasi suren alt zil vuruslari geride, vuruslari duyuyorum ama hizli calinan alt zilleri tam sayamiyorum, ziller burada az daginik ve yapisma denen duruma da dusuyorlar.
    47.ci saniye ile 1:14 arasi suren sert ust mid gecisleri cks1100de gayet kontrollu, yumusak ve öne dogru sivrilmeler yok.
    2:04- 2:30 arasi calinan davullarin vurgusu belirgin, bassli ve net, hiz olarak da geriye hic dusmedi hic cks1100, davullarla beraber 2:13-:14de sag ve sol ust zil vuruslari keskin ve detayli degil, iki zil vurusu da zil vurusu oldugu tam anlasilmadan kisa surede dagildi.

Lazarus: Last Breasth

Parca cok hizli davullarla acilis yapiyor. Davul vuruslari ve hiz anlaminda cks 1100 gayet iyi is cikardi. Her bir hizli kick vurgulu, birbirinden ayrik ve sayilabilir bir yapida. Parca davullarin hakimiyetinde ve cks1100 zilleri ya cok az veriyor ya da ziller davul vuruslarina ulasamadan yapisik bir halde dagiliyor.

Opeth: windowpane:

Davullar vurgulu, dinlemesi keyifli, vokaller gayet temiz ve net. Gitar sololari bozulmaya dusmuyor.
    Ziller yavas calinsa da yine yapisiyorlar, bozuk para gibi ses cikiyor zillerden.
    Kisaca ziller haric parca sorunsuz bitiyor.

Brahms 3.ncu senfoni
    3.bolum poco allegretto 20:26-26:43

Bu bolum senfoninin en yumusak ve duygusal bölümü. Agir matem havasi barindiriyor.
    3.ncu bolum yayli calgilarla basliyor. Cellolarin caldigi o muthis melodi, korno tarafindan calindiktan sonra sirasiyla diger aletler tarafindan devraliniyor.
    Yan flut, kemanlar,cello, kontrbass, klarinet,viola,obua v.b.nin sesleri ayirtedilebilir. Bazi yerlerde kontrbass el ile cekilerek caliniyor, vuruslarin kalinligi cok belirgin. Yan flut de az da bir sivrilme ve fazladan bir parlaklik var.
    Yaklasik 9-10 saniye suren ve butun enstrumanlarin yuksek perdeden caldigi ust mid gecislerinde cks1100 kontrolu elden birakti, ortaya kulak tirmalayici gurultulu bir ses cikti. Kisaca cks1100'un ust mid araligi senfonileri kontrol edecek kadar genis degil. Diger turlerde sorun olmayan bu durum, senfoni özelinde kimi sorunlara sebep olabiliyor.

Tizler:

Cks1100 ileriye fazla uzamayan, kontrollu, az örtük, detayi da fiyat seviyesine uygun sekilde veren tizlere sahip. Tizleri ckr9-ckr10'a göre şıkır şıkır bir yapida degiller. Tiz uzantisi,detayi ve siddetinde ckr10'dan geride olsa da cks serilerine gore en kaliteli tizler de cks1100 de bulunmakta
    Bazi kayitlarda ya da ses seviyesi epey yukseldikce parlama-sibilans durumlari her zaman olusmasa da gene de cks1100'de var bir parca.
    Fakat athnin acik ara sibilans sampiyonu ck 100prodan cok daha az sibilansa dusen cks1100lere gelebilmesi onemli bir basari bence.
    5539 eklentisini görüntüle

Cks 1100'un tizleri 3 konuda kirpilmis: uzama,siddet ve keskinlik.
    Ortaya yorucu olmayan ama cok da detayli olmayan(fiyatini asmayan) bir tiz sunumu cikmis.
    Fakat tizlerin hafif sicak, yormayan, sivrilmeyen ve tatli tatli caliyor olmasi cogu dinleyicinin sevecegi bir durum olmus.

Kemanin yavas yay cekisleri ile calindigi bolumlerde cks 1100 iyi is cikarsa da, ust midlerden tizlere ani gecis yaptigi yerlerde o keskinligi tam veremiyor. Yaylarin ust midlerden tizlere hizli cekildigi kisimlarda yay cekislerinde bazen geri kalabiliyor cks 1100, bu da ortaya yankili ve yayin sanki iki kere cekildigini belirtir bir yanilsama ortaya cikariyor.
    Kisaca davullarin hizina yetisen cks1100, kemanlarda her zaman olmasa da geri kalabiliyor.

Wagner senfonileri özelinde yan flut:
    Flutleri ozellikle wagner özelinde cok severim
    Wagnerin flutleri bir firtinayi haber verir sekilde yuksek perdeden ve gumbur gumbur calinir.
    Cks1100, flutun yavas calindigi kisimlarda gayet tatmin edici isler cikarsa da, flutun firtinaya donustugu o hizli anlarda bol bol roll offa duserek flutleri kontrol edemedi.

Kiyaslamalar

Lz a4-cks 1100
    5530 eklentisini görüntüle

İki iemde son bass vuruslari anlaminda sert bass vuruslarina daha yakinlar.
    Bass miktari, siddeti ve subbas derinligi olarak lz a4, cks1100'den bir tik önde. Bass hizi ve sıkılığı olarak ise cks1100 lz a4'den önde.
    Iki iemde guclu midbass vuruslarina sahip olsa da, cks1100'un kendi fiyat seviyesinde pek rastlanmayan derecedeki vurgusu yuksek, detayi iyi ayarlanmis midbasslari lz a4'den kalite,vurgu,detay ve cozunurluk olarak daha önde denilebilir.

Iki iemde temiz midlere sahip. Lz a4nun hafif V ya da tam V shape midlerine göre cks1100'un midleri daha önde. Lz a4'e gore Vokal anlaminda daha seffaf transparan ve ferah bir sunumla calan cks1100'un vokallerini ben daha cok sevdim. Iki iemde vokalde basarili, fakat mid bolgesinin genisligi,perdesizligi ile öne cikan cks1100, bu bolgede lz a4"den önde.
    Yine cks1100un midlerinin dinamik surucuden, lzninkilerin ise armatur surucuden ciktigini belirtelim.
    Uflemeli enstrumanlarda lz a4 cks1100'e gore daha basarili.
    Cks1100 ise gitar ve baglama özelinde lz a4'den önde. Keman ve piyanoda lz a4'un tutarlilik ve basarisi cks1100'den önde. Kontrbass ve violada ise cks1100u daha basarili buldum.

Tizler de ise lz a4: Uzama,siddet,detay ve cozunurlukde cks1100'den cok önde.
    Cks1100'un lzye gore tiz avantaji ise yormamasi, tizlerinin tatliligi ve ust midlerinin sivrilmemesidir diyebiliriz. Lz a4'de bazi filtreler ozelinde tizler yorucu, ust midlerse sivri olabiliyor.

İncelemeyi okuyan butun forumdaslara simdiden tesekkurler.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 9 Mayıs 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Mayıs 2017
    23 kişi bunu beğendi.
  2. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    57
    Abi ellerine, kulaklarina, emeklerine saglik. Yine cok guzel bi inceleme yapmissin. Cks1100 un basslari cks77x kadar olsaydi kesinlikle bana uygun bi kulaklik olucakti. Basslari ckr serisine daha yakinmis sanirim.
    Ibasso it03 ile kiyaslamak gerekirse kisa ve oz olarak neler soyleyebilirsin abi

2 kişi bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,480
    Tesekkur ederim.
    Cks1100un bassi ckr serisinden bir tik fazla. Midbass olarak bir eksigi yok fakat subbasa daha cok inse bu defa fiyat-performans dengesi bozulabilirdi. Kaliteli bass-mid-tiz varken, cks77x'in 40usdlik bass siddetine ve genel kalitesine kanmamali bence.
    Iyi bir basshead iem icin 300-1500 usd bandina cikmak lazim.
    It03'un subbaslari derin ama midbassi subbaslarina oranla az zayif kaldigindan basshead listesine almamislar onu.
    Dinledigim kadari ile it03 subbaslarda cks1100'u gecebilse de, midbasslarda gecemiyor pek.

Az sabredin gencler, eger sizler icin umdugum bassi 99usdlik orivetti basic'den alabilirsem, direk onu tavsiye edecegim 99usd bandi icin.

9 kişi bunu beğendi.
  4. erenn

erenn
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    496
    Yine zevkle okuduğum bir inceleme oldu eline sağlık Ahmet abi. Bu sürücülerinin birbirine bakması Brainwavz R3'teki gibi mi? Kasaya bakınca pek anlam veremedim. R3 zaten su vanası tipiyle birbirine bakan sürücü olmak zorundaydı :)

5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,480
    Tesekkurler Eren.
    R3 Dual-cift dinamik surucuye sahip bir iem. R3de de karsi karsiya konumlandirilmis suruculer ama push pull daha farkli bir teknoloji. Push pull da birbine bakan iki surucude farkli materyalden yapilmis.
    Kisaca su sekilde. Iceriye giren havaya gore bass vurgusu azalip artabiliyor muzik turlerine göre.
    Trinity firmasi da son iemlerinde bu teknolojiyi kullandi hep. Fakat Robert ne yaptiysa basshead ahalisine yetecek bir iem ortaya koyamadi hala. Yalniz ayda bir bisey cikartiyor, hic bos durmuyor. Iem uretme makinasi gibi..[​IMG]

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7 kişi bunu beğendi.
  6. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    492
    Elinize sağlık. Güzel bir inceleme olmuş.

7. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    57
    2 kişi bunu beğendi.
  8. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Ahmetcim çok teşekkür ederim.Değer verilmek güzel.Sabah güne keyifli başlattın.:))

CK10 hayranlığım sevgili Saffet'in ( @Kuzey 'foruma yazmıyor maalesef') kulaklığını dinlememle başladı.98 yılından beri kaset,cd,waw her formatta ve birçok farklı ekipmanda yüzlerce kez dinlediğim referans şarkım olan Gencebay-Kaderimin Oyunu ilk kez farklı enstrumanlar sunmuştu bana CK 10'la.Mest olmuştum.Bir de inanılmaz rahatti.Kulağında takılı uyuyabileceğin kadar.Bugün halà detay için tek geçerim.Neyse....

Eline,emeğine sağlık.Kusursuz ses arayışımızda yolumuza ışık tutuyorsun.Forum için ciddi bir değersin... :yourock

6 kişi bunu beğendi.
  9. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    459
    Elinize kulağınıza sağlık, keyifle okudum

2 kişi bunu beğendi.
  10. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,773
    Eline sağlık bu ara inceleme bombardımanı yapıyorsun resmen ..

Cks1100 hem ath nin hem de senin amiral gemin olmuş gibi :)

vokale ve mid e önem veren benim gibilerin iem i olacak türden bir kulaklık ama islşte o fiyatı yok mu :)))

2 kişi bunu beğendi.
  11. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    57
    hocam bu kulaklik benim tahminimce m5 ile super ikili olur :)

12. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,773
    Dediginiz gibi Çok da güzel olur gibi ama parası çok :)

#12 Özen, 10 Mayıs 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Mayıs 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  13. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,480
    Tesekkurler hocam. Begenmenize sevindim incelemeyi.

Guzel sozlerin icin tesekkurler Fatih abi.
    Orhan Gencebay'i ortaokul-lisede epey dinlerdim. Orhan Gencebay klasikleri cikmisti iki kaset halinde. Turkiye'de ilkti o zaman bu. Sony walkman'e takip defalarca dinledigim gunler geldi aklima simdi. Huzunlendim.
    Simdi yine arada bir dinlerim. Gencebay butun bir 90 kusagi ustunde etkisi olan bir sanatcidir. Ben arabeskin dar sinirlari icine hapsedemiyorum onu. Gencebay muziginde klasik bati ve dogu enstrumanlari ic icedir cunku. Bir nevi sentez muzigidir. Ferdi Tayfur'dan burada ayrilir onun muzigi.

Tesekkurler Özen. Amiral geminin tizleri ckr10 gibi olsaymis, olay bitmisti benim icin.
    Galiba hem davulu hem zilleri ayni basariyla verebilen bir metal iemine denk gelemeyecegiz.
    Keske kendi iemimizi yapma imkanimiz olsa..

#13 karanehir35, 10 Mayıs 2017
    6 kişi bunu beğendi.
  14. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    676
    Yeni inceleme, yine ahmet :)

Cok tesekkurler, ilk zamanlarda gorup begendigim ama bir turlu alamadigim bir markaydi. Yeni modellerini gormek guzel.

Hem iem olup hemde enstruman ayriminin ust duzeyde olmasi gayet iyiymis fiyatina gore.

Fotograflardan turk kahvesiyle olanini, muhabbetlerden orhan babayi ayrica begendim. Fatih beyin yorumuna sonuna kadar katiliyorum " forum icin ciddi bir degersin "

Tekrardan tesekkurler ahmet.

8 kişi bunu beğendi.
  15. 6tuncay2

6tuncay2
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    hocam ckr10 dan bu kulaklığa geçmeye değer mi acaba ? şuan kulağımda :)

2 kişi bunu beğendi.
  16. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,057
    Mâşallah sana Ahmet. Allah azmini artırsın. İncelemelerini keyifle okuyorum ve çok da nasipleniyorum. Allah gönlüne göre versin inşaallah.

4 kişi bunu beğendi.
  17. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,480
    Tesekkurler Tuncay hocam.

Tesekkurler Serkan hocam, guzel dileklerin icin.
    Turk kahvesi bi baska, tiryakisiyim.

Cks1100; bass ve mid detayi olarak ckr10'dan önde fakat ckr10'un tiz detayinin cks1100'un ustunde olusu, ikisinin de fiyatini ve cozunurlugunu esitliyor bir yerde.
    Burada begeniler devreye giriyor.
    Ckr10'un tizlerinden memnunsaniz cks1100'e gecmeye degecek buyuk farklar yok, fakat istediginiz daha vurgulu bass,temiz midler ve yormayan tatli tizler ise cks1100'e gecmeye degebilir.
    Kisaca bi anlamda fiyati belirleyen en onemli oge tizler.

Tesekkurler Özgur abi.
    Allah; senin de gonlune gore versin diyorum.
    Daha yeni basladik abi incelemelere, devami gelecek.

#17 karanehir35, 10 Mayıs 2017
    5 kişi bunu beğendi.
  18. 6tuncay2

6tuncay2
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    o zaman belki ilerde mecara arayabilirim .ckr10 kesinlikle memnumum ama cks1100 de çok iyi gibi duruyo. teşekkur ederim güle güle kullanın hocam:)

2 kişi bunu beğendi.
  19. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,804
    Eline sağlık bu doyurucu inceleme için Ahmet hocam.

Bu arada ck10 efsane ya. Ben de zamanında dinlemiştim, kasa küçük olduğu için biraz fit sorunu vardı ama bulunduğu fiyat bandında k3003 performansına sahipti.

5 kişi bunu beğendi.
  20. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    435
    Ellerinize ve Kulağınıza sağlık Ahmet Bey.

Ürün hakkındaki izlenimlerimiz hemen hemen aynı diyebilirim.

2 kişi bunu beğendi.