Audiominor/Compicat (Boğaç Tekman) Mağdurları

'Olumlu ve Olumsuz Görüşler' forumunda CongoFather tarafından 28 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

 1. Aytac

  Aytac
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  26 Aralık 2016
  Mesaj:
  86
  Alınan Beğeniler:
  112
  Lotoo olayını bilmem de asıl olay kablo olayı bence. Altın-gümüş diye al, onun psikolojik tatminiyle yıllarca kullan, bakır çıksın... Sahte iPhone satmak gibi bir şey.
   
 2. Totem

  Totem
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  12 Mayıs 2016
  Mesaj:
  392
  Alınan Beğeniler:
  203
  Arkadaşlar, haklı olduğunuz ve olduğumuz çok çok nokta var kabul ediyorum keza bu kablolardan ben de aldım. Birçoğumuzun da severek kullanıyoruz keza fiyat olarak çok uygun geliyor.
  Bu kabloların zaten fiyat olarak ederi bu, evet aldatildik gümüşlü altın tozlu denildi kabul ediyoruz. Seste bir degisiklik var, placebo etkisini deneyimlemis olduk en azından. Standart sapma algilarda yüksekmiş. Şimdi adama gidip hepimiz bizi dolandırdı diyeceğiz de bı kabul edelim ! " Ulan saf gümüş altın tozlu kablo 600 TL, bedava hemen alayım hatta işçiliği saymıyorum bile !!!" Biz de bunu yaşadık. Hakkımızı aramayalim demiyorum ama 8'de 8 kusur, benim kişisel yargılarım adına yok !

  SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  onurdogan4 bunu beğendi.
 3. Aytac

  Aytac
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  26 Aralık 2016
  Mesaj:
  86
  Alınan Beğeniler:
  112
  Size kalmış bir şey, ben satın almadım şahsen. Ama bir ara Oppo PM-3 için kablo almaya niyetlenmiştim, sonrasında vazgeçmiştim. İyi ki vazgeçmişim.
   
 4. Picasso16

  Picasso16
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  18 Eylül 2013
  Mesaj:
  254
  Alınan Beğeniler:
  548
  Tam placebo sayılmaz ama. 3.5 mm den 2.5 balanced çıkışa geçtiğinden aletlerin 2.5 çıkışı güçlüyse fark eder. Diğer durumları bilemem
   
 5. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  3,124
  Alınan Beğeniler:
  6,788
  Kritik sorular şunlar:

  Satıcı müşterilerini yanılttı mı? Yani A satacağım deyip B verdi mi?

  Müşteriler fiyatına bakarak "ya bu fiyat saf gümüş için çok ucuz" diye şüphelendiler mi, yoksa böyle bir kuşku olmadı mı hiç?

  Eğer satıcı "bildiğin tipik bakır kablo" diye satsaydı, müşteriler aynı ürünü aynı fiyattan alırlar mıydı?
   
  artears, ragnaros, refuserQ ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 6. Nazım

  Nazım
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  5 Mayıs 2014
  Mesaj:
  519
  Alınan Beğeniler:
  1,387
  Önemli olan tek şey de bu zaten bu durumda
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. mihaylow

  mihaylow
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  21 Aralık 2015
  Mesaj:
  17
  Alınan Beğeniler:
  29
  Bilimsel olarak urunun sahte oldugu kanitlanmis.Bence adalet yerini bulmali!
   
 8. ragnaros

  ragnaros
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  2 Temmuz 2020
  Mesaj:
  34
  Alınan Beğeniler:
  18
  Yaklaşımınız çok yanlış. Neyi kimi savunmaya çalışıyorsunuz niyetiniz nedir ?

  Satıcı ALTIN diyerek kablo sattı. Alan kişiler altın kablo olduğunu sanıp satın aldı. Ve sattığı kabloların altın içermeyen BAKIR olduğu ortaya çıktı. Bu noktada bu dolandırıcılıktır ve tartışma biter. Kablonun sese etkisi gibi konuları tartışmak meseleyi sadece sulandırır.

  Bu olayın Apple telefon satıp alıcıya Samsung telefon göndermekten bir farkı yoktur. Bu durumda "Ama iki telefon da arama yapıyor işini görüyor, samsung telefonun oyun performası da eşit zaten" gibi fikirlerle bu dolandırıcılık savunulabilir mi ? Tabii ki hayır! Tekrar ediyorum bu olayın bundan bir farkı yoktur.,

  Ürünlerini tanıttığı websitesini kapatmış ama eski haline erişilebilir. İnceleyebilirsiniz:
   
  insomniumist bunu beğendi.
 9. Makale_Helvetia

  Makale_Helvetia
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  29 Ocak 2018
  Mesaj:
  1,052
  Alınan Beğeniler:
  410
  Son mesajlar şaşırttı baya beni.. Biraz daha zorlarsanız temize çıkaracaksınız arkadaşı :) bunun lamı cimi yok bence. Ortada bir aldatma var. Elma derken armut gönderme, pantalon yerine gömlek satmak var.
   
  Nazım bunu beğendi.
 10. Burakkkk

  Burakkkk
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  29 Ağustos 2015
  Mesaj:
  231
  Alınan Beğeniler:
  446
  Arkadaşlar iyi Pazarlar, eklemek istediğim bir kaç hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bence olayın yasal olarak üzerine gitmek, takip etmek bizim sorumluluğumuzda. Ancak forum aracılığı ile markasını duyurmuş bir insanın, forumun resmî bir sorumluluğu olmasa bile insanları bilgilendirmesi lazım. Şu an bu başlık aktif ve şaibeli durum göz önünde. Bu konu hep böyle ilerlemeyecek. Sabah akşam bunu gündemde tutamayız.
  Boğaç ile ilgili hukuki süreç başladıktan sonra da eminim bu işleri yapmaya devam edecek. Bu konu devam ederken şu ortamda dahi hala bir kaç kişiye fiyat verdiğini biliyorum.

  Kendisi hakkında forumda sabit net bir bilgilendirme yapılmalı. En azından sponsor değildir, alakamız yoktur gibi. Hakkında ilgili başlıkları okumadan alış veriş yapmayınız minvalinde. Hatta bu konuda ilerde (umarım yaşanmaz) oluşacak olumsuz durumları duyuracak sabit bir bilgilendirme olmalı. Yeni gelecek kişiler bir şekilde bilgilendirilmeli. Forumun alım-satım kısmına da net bir şekilde referans sistemi getirilmeli. Tekrar hesap açan kişinin tespit halinde banlanması lazım. Bu başlıkta bile açıkça dile getirilmesine rağmen aksiyon alınmadığını gördüm.

  Kablo konusuna dönecek olursak, önümüzdeki hafta içi 5 sene önce boğaç’tan altın-gümüş olarak aldığım Oppo PM-3 kablosunu keseceğim. Bunun ne kadar uzun süredir devam ettiğini ve acaba geçmişte de aynı mıydı anlamak için.

  Eğer ki insanlar kablolarla ilgili şüpheleri varsa ben elimdeki tüm audiominor kabloların kesilmesine razıyım. Hatta elimdeki leonidas kabloyu da kesebiliriz. Aynı sistemde bakalım onu ne gösteriyor. Başka test imkanı olan varsa memnuniyetle kabloları ulaştırırım. Bunların tamamına Boğaç katılabilir dilerse. Buyursun gelsin.

  Ben kendi adıma boğaç’ın bu derece kayıtsız kalınmasını büyük saygısızlık olarak algılıyorum. Kişisel bir beklentim zaten yok. Bir şey tazmin etmek de istemiyorum. Bu olayı ya kabul etmesi ya da karşı argümanı varsa sunması lazım. Her şeyden önce satışı durdurması lazım. Bana kalsa bu işlerden elini çekmeli. Ancak, insanların hata yapabileceğini şeffaf şekilde durumu aydınlatırsa belli garanti sertifikaları ile pekala devam edebileceğini düşünüyorum.

  Ben kendisinden forum önünde makul bir şey duymazsam savcılığa dilekçe verdirip hakkında suç duyurusunda bulunulmasını sağlayacağım. Bunu ilk mesajımda da yazdım. Bir anlık sinirle yazılmış unutulmuş bir şey değil. Tehdit hiç değil, hukukçu arkadaşlar bunun tehdit olmadığını bilir.

  Bir dilekçe de maliyeye ilettireceğim. Faturalarını alamadığımızı bildiren. Eğer bir tüzel kişilik yoksa 5 yıl zaman aşımına kadar kendisi izah etmek durumunda kalacak. Aldığı tüm ödemelerin KDV’leri , gecikme faizi , gelir vergisi ve vergi cezası ile tahakkuk eder. Düzenli gelir elde ediliyorsa vergi mükellefi olması gerekir. Görünen o ki düzenli bir para girişi olmuş yıllara sair. Bir mükelleflik varsa ve alınan kablo ödemelerinin faturaları düzenleniyorsa bir şey diyemem.


  Ek olarak, benim bulduklarım ile zamanında head-fi’da kablo tedarik ettiğini belirten adamın söyledikleri birebir aynı. Adam da gümüş kaplı bakır sattım demiş. Ben de gümüş kaplı bakır olduğunu gördüm. Boğaç bunları altın gümüş diye pazarlamış.

  Şikayet dilekçesinde altın gümüş diye pazarlama yapıp bakır satması temelinde olur büyük ihtimalle. Artık savcı bunu nasıl yorumlar bilemem.

  Tekrar altını çizmek istediğim husus, bunun bir linç başlığına dönmeden en azından boğaç’tan hatasını kabul edip özür dilemesi. Bu neden ucuz sorusuna verdiği kur düşükken aldık, kur fırsatçılığı yapmadık lafının kısmen ( çünkü zaman içerisinde TL olarak fiyat artırmadı, ilk başta ettiği karları yapamadı) yalan olduğunu, kablonun esasında ne olduğunu söylemesi lazım. Senet ödemeye çalışan bir insanın bize kablo ödemesini elbette beklemiyoruz. İnsan zor zamanlardan geçebilir, hepimiz kendine göre bu süreçlere girmiştir. Kendisine dostane tavsiyem basitçe süreci şeffaflaştırıp artık temiz bir sayfa açması. Bu sessizlik kendisine ne yazık ki zarar veriyor.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  Collapse Signature Expand Signature
 11. Totem

  Totem
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  12 Mayıs 2016
  Mesaj:
  392
  Alınan Beğeniler:
  203
  Hocam alınan ödemelerde KDV karşı tarafa yansıtılır, o fiyatlarda + KDV belirtilse forumdan bir tane adam 600x1,18 'i ödemez mesela ya da 2000 TL toplam birkaç kablo yaptıran adam ekstra 360 TL ile birlikte olmasını istemez mantıken, vergi konusu bence biraz anlamsız olur. Bir şeyleri ucuza almak istiyoruz mesela. Siz yurtdışından getirip deneyip sattığıniz ürünler için vergi ödediniz mi ? Kanuna göre gaye kazanç sağlamak olmasa bile belli bir meblağ üzeri satış yapıp bunu beyan etmemek ( 2020 yılı ne kadar bilmiyorum ) o da suç. Yani burada Boğaç magdurlarindan birisi de benim ama bu kadar sert olunmaması gerekiyor. Gidin açın dava, ayıplı ürün diye ve yaptığınız ödemeleri de kanıt olarak gösterin, mahkeme re'sen durumu farklı şekilde de değerlendirecek mali tarafa da konu sicrayacaktir zaten.

  SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 12. Burakkkk

  Burakkkk
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  29 Ağustos 2015
  Mesaj:
  231
  Alınan Beğeniler:
  446
  Şöyle ki, siz ürün üretip satıyorsunuz. Bunu da düzenli olarak yapıyorsunuz. Vergi mükellefi olmak gerekir. Ancak benim yurtiçi yurtdışı hiç farketmez resmî olarak satın aldığım herhangi bir ürünü kullanıp sattıktan sonra doğacak vergi ( 2. El araç gibi kayıtlı ticarette bile tartışmalı) bu kapsamda değil. Kaldı ki ben kendi kullanımım için aldığım bir üründe beyan etmem gereken tutar 10bin dolar diye biliyorum. Sıfır aldığım ürünün üzerine kar koyup düzenli olarak satış yapsam evet bu tartışmaya açılır. Ancak sıfır alınan ürünün sıfır fiyatının üzerinde 2. El satıldığını ben pek görmedim. 2. El üründe dediğiniz hesap yapılacaksa bütün sahibinden.com kullanıcılarının vergiye bağlanması anlamına gelir =]. Düzenli yapılan iş olarak belirtir kanun. Düzenlinin tanımının net yapılmamasının nedeni ise olayın, yetkililerce olay üzerinde değerlendirilmesine olanak sağlamaktır. Ben 5 yıldır biliyorum ki Boğaç bu ürünleri üretip satıyor. Vergi mükellefi olup beyanname vermesi gerekir. Yılda 1-2 defa yaptığı bir iş değil.

  Ben bir ürünün fiyatını sorarım satıcı da bir fiyat söyler. Bu fiyatta KDV ayrıca belirtilmediyse dahildir. Ben o bedeli ödedikten sonra satıcının ödediğim tutar kadar fatura kesmesi gerekir. Devlet adına KDV toplamak satıcı sorumluluğundadır. Ayrıca KDV talep etmiyorsa belirtilen fiyata KDV dahildir. Bu tartışılacak bir konu değil. Boğaç’ın vergi konusunda da net şekilde başı ağrır. Biz ödemelerini şahıs hesabına ilettik. Bir şahıs şirketi var olarak düşünüyorum ben. Aldığı geliri beyan etmek zorunda. Etmediyse o da suç teşkil eder. Ettiyse zaten boşa konuşuyoruz.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  Collapse Signature Expand Signature
  elektronik müzik ve Nazım bunu beğendi.
 13. akifb

  akifb
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  30 Ocak 2015
  Mesaj:
  225
  Alınan Beğeniler:
  394
  Peki bakır olarak sattığı kablolar acaba bakır mıdır? Bakırdan ucuz materyal var mı?
   
  Mikrobiyolog bunu beğendi.
 14. Burakkkk

  Burakkkk
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  29 Ağustos 2015
  Mesaj:
  231
  Alınan Beğeniler:
  446
  var bir bakır kablo. Bakarım ona da.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  Collapse Signature Expand Signature
  elektronik müzik bunu beğendi.
 15. Varsayılan ismail

  Varsayılan ismail
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  31 Ağustos 2019
  Mesaj:
  146
  Alınan Beğeniler:
  134
  Bakır kaplamalı alüminyum var.
   
  elektronik müzik bunu beğendi.
 16. Totem

  Totem
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  12 Mayıs 2016
  Mesaj:
  392
  Alınan Beğeniler:
  203
  Bı kablo aldınız sanırım, hocam avukat mahkeme masrafları daha cok tutar, yipranirsiniz.

  SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 17. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  712
  Alınan Beğeniler:
  1,464
  Hocam neredeyse "gelin bu işten vazgeçin arkadaşa da yazık" diyeceksiniz. Kablo ile ilgili suç duyurusunda bulunulacaksa, bunun masraflarını ortak karşılayabiliriz. Bir çok kişinin durumu tek davada belgeleri gösterilerek birleştirilebiliyorsa, ortak açabiliriz. Bildiğim kadarıyla avukatlar ücretsiz başvuru yapabiliyor. Aramızda avukat arkadaş varsa, bu konuda bize sanırım yardımcı olacaktır.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  refuserQ, alikeles, puskuruk ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 18. Chaturanga

  Chaturanga
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  12 Ocak 2017
  Mesaj:
  2,254
  Alınan Beğeniler:
  6,032
  Bencede tek bir avukat tutarak birden çok müşteki ortak dava açabiliyorsa sanırım daha mantıklı olur. Avukat arkadaşlar daha net bilgi verecektir.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 19. Italoman

  Italoman
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  1 Nisan 2012
  Mesaj:
  1,185
  Alınan Beğeniler:
  1,941
  Ben eski vergi başmüfettişiyim, şu an yeminli mali müşavirlik yapıyorum. Yapılan iş bir ticari faaliyet. Ticari faaliyetin organizasyon, sermaye, devamlılık ve gelir elde kastı unsurlarının tamamı oluşmuş vaziyette. Fakat kablo ve bağlantı uç yapımı uzmanlık veya mühendislik bilgisi de gerektirdiği için serbest meslek faaliyeti de olabilir.

  Ancak kendisi devlet memuruysa, vergisel boyut disiplin yönünden sıkıntı yaratır. Çünkü devlet memurunun ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı var. Böyle bir ihbar mağduriyetin giderilmesine hizmet etmediği gibi kastı aşan durumlar yaratabilir.

  Bir de kablonun niteliği var. Altın gümüş kablo yerine gümüş kaplı bakır kablo verilmiş. O da kablo bu da. İkisi de ses iletiyor. Bu iki kablo arasındaki farkın maliyet ve ses iletkenliği yönünden farklarının ortaya konulması gerek. Savcılık büyük bir ihtimalle bilirkişiye sevkedecek.
   
 20. Totem

  Totem
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  12 Mayıs 2016
  Mesaj:
  392
  Alınan Beğeniler:
  203
  Benim demek istediğim şu hocam, bu adamin kabloları gerçekten gümüş olsaydı, gidip KDV ödüyor musun bakayim bana fatura göndermedin diye kimse sormayacakti. Şimdi KDV idi yok memur idi şu bu mesele oluyor. Düşene 20 tekme atıyoruz keza bunlari gözümüz görmüyordu bile ( KDV, memur artık ne durumsa). Dava her türlü açılacak zaten de durumun alıp KDV ya da vergi şu bu meselelerine çevrilmemesi gerekiyor.

  SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi