Audiominor/Compicat (Boğaç Tekman) Mağdurları

'Olumlu ve Olumsuz Görüşler' forumunda CongoFather tarafından 28 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

1. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,366
    Forum kabloları test ettirmeliydi. Böyle bir pespayelik olamaz

Collapse Signature Expand Signature
    Chaturanga bunu beğendi.
  2. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Konunun size doğrudan dokunan bir yanı olmadığı halde ve olaylar ortaya çıktığında forum üyesi olmadığı halde avukatlığa soyunan sizsiniz. Günlerdir sorulan soruları görmezden gelip ortalıkta provokasyon yapan da sizsiniz.

Sizin kim olduğunuz ve bunca zaman foruma katılmadığınız elbette ki önemli, neden önemli olmuyormuş? Soruları inatla görmezden geliyorsunuz, defalarca sorduğum halde yanıt vermeyip şimdi yönetimi işin içine çekmeye çalışıyorsunuz.

Tekrar söylüyorum Boğaç'ı bu kadar tanıyan bir insanken foruma 2 hafta önce katılmış olduğunuz iddia etmenizin hiçbir inandırıcı yanı da yok. Ciddiye alınacak bir yanınız yok, üzgünüm. Her kimseniz cesur bir şekilde çıkın ortaya.

fortress34, Chaturanga ve Nazım bunu beğendi.
  3. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,404
    Ben de daha önceki mesajlarımdan bir yada bir kaç tanesinde değinmiştim. Site sponsor olarak Boğaç'tan bir ücret almamış bile olsa, böylesine yanlış bir profil için, Boğaç'ın, senelerce forumdaki herkes üzerinde inanılmaz güvenilir bir imaj oluşturmasına katkıda bulunmuştur ve payı vardır. Bu duruma ve desteğe head-fi da banlanma olayı sonrası da devam etmiştir. Bu aynı zamanda şu demek "head-fi daki banlanma hadisesini görüyoruz ama doğru bulmuyoruz ve biz senin arkandayız". Forum kendi içerisinde head-fi daki kişinin yaptığı gibi iç denetim mekanizmasını harekete geçirip sorgulamamıştır bile. Bundan dolayı, yönetim sürecin yönetiminde, geriye doğru baktığımızda, bence hatalıdır. @ragnaros'a bu noktada kısmen katılıyorum.

Burakkkk, ragnaros ve Nazım bunu beğendi.
  4. ragnaros

ragnaros
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Ücret kısmında hakikatı bilemem ama hiç ücret alınmamış olması bana mantıklı gelmiyor açıkçası. Sponsor, sponsorlük ücreti öder ve karşılığında reklam yapma hakkı kazanır. Forum sitelerindeki sponsorluk sistemi dünyanın her yerinde böyle çalışır. Compicat, sponsor olarak forumda reklam yapıyordu ve kendisine ait bir forum bölümü bile vardı (şu an silinmiş). Yönetim bu hakları ona babasının hayrına mı verdi ?
    Zaten bu bir şeyi değiştirmez. Boğaç'ın aylık 1000 TL karşılığında sponsor yada ücretsiz sponsor olması arasında bir fark yok.

5. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Yahu olay şimdi anlaşıldı :) Ben de diyorum ki nedir bu agresif üslubun sebebi. Şu linki aşağıya bırakayım madem:

https://eksisozluk.com/entry/109718825

Ben bu konuya daha fazla yorum yapmam. Size art niyetinizle birlikte hayırlı işler dilerim.

Edit: Yalnız tahminlerim arasında bir kişi var, umarım siz o değilsinizdir. Öyleyse epey hayal kırıklığına uğrayacağım.

refuserQ, Serhat, Onur668700 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  6. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,366
    Oooo maşallah

Chaturanga bunu beğendi.
  7. returnity

returnity
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    462
    Arkadaslar, bilen bilir, aylardir foruma login olmuyorum, su son olaylara kadar takip bile etmiyordum.

Berkhan, Serdal, Burak, Yagiz, Ogulcan ve her gun genisleyen bir grupla ekipman ve diger konularda forum disinda gayet seviyeli bir diyalog icerisinde oldugumdan ne yalan soyleyeyim eksikligini de hissetmedim. Son olaylar da zaten bu eksikligi aylardir neden hissetmedigimin benim icin sayisiz sebeplerinden biri.

Ekipteki yasca daha genc arkadaslar, bu kokusmusluktan yilarak (zaten bir kismi da daha onceden uzaklastirildigindan) yeni bir platform olusturdular hifi-tr adi altinda.

Ragnaros isimli engizisyon uyesi arkadasin kimligi ile ilgili bu ekibin uzerine oklarin yonlendirilmeye calisildigini gordugum icin aylardir ilk ve son kez online oluyorum.

Cok net soyluyorum, yanlis adreste ariyorsunuz. Suphelendiginiz arkadaslar bu neredeyse cokmus, gelecegi pek de parlak olmayan ve ederi 6000 tl olarak belirlenerek satilmaya calisilan platformu inanin ki boyle alengirli, gizemli mevzulara girecek kadar onemsiyor olsalar zaten yeni bir forum olusturmazlardi.

Not: eksideki entry'nin yazari da suphelendiginiz ekipten degil

cemq, Engin, ragnaros ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,404
    İlgili entryde yanlış olan ne söylenmiş?

ragnaros bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Bilmiyorum ki? Forum yonetimi ne kadar sucluysa, forumun tamami da o derece suclu o durumda. Eger o gun o basliga girip "Acaba?" yazacak olsa biri muhtemelen linc edilirdi... Belki de o yuzden kimse yazmadi... Forumun en makul ve saygideger uyeleri bile kabilecilikle girmisler olaya... Dogruya dogru.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 13 Temmuz 2020 ---
    Techno-Fi yönetimi hakkında haksız şaibe oluşturmaya çalışıyorlar. Bir de utanmadan alternatif olarak oluşturdukları forumun reklamını yapıyorlar :) Kurdukları forumun temeli böyle olduktan sonra, devamını kestirmek zor değil. Hele hele Berkhan gibi dan dun yazıp önüne geleni azarlama eğiliminde olan biri admin olduğu müddetçe işleri çok zor. Şimdiden kolay gelsin diyorum :)

Haksız şaibe oluşturma olayına dönecek olursak: Bırakın Boğaç ve Audıomınor olayını; Baran senelerdir CİEM üretip satıyor. Sitede bir kere bile yönetim tarafından teşvikinin yapıldığını, kayırıldığını gördünüz mü? Yahu sitenin admin'i ticari ürün üretip, pazarlayıp, satıyor; ve bu konuda admin yetkisi olduğu Türkiye'nin en büyük forumunu kullanmıyor? Kusura bakmayın da, Türkiye'de kaç insanda bu doğruluğu ve dürüstlüğü (aslında demek istediğim "integrity") bulabilirsiniz? Sitenin sadece üyesi olmasına rağmen kuracağı ticari düzen için siteyi kurallarına aykırı olarak kullanmaya kalkan Berkhan da mı?

Yukarıda yazdığım duruma forumun geçmişini bilen herkes birebir şahitken, yönetime ısrarla şaibe bulaştırmaya çalışan bence bariz kötü niyetlidir, lamı cimi yok.

Bu arada, Baran'ı hayatım boyunca görmedim, konuşmadım, alışveriş te yapmadım, tipini bile bilmiyorum.

#269 zxc, 13 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 13 Temmuz 2020
  10. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,918
    Bu forumu yöneten arkadaşlar bu forumu hobi amacıyla açtılar ve o şekilde devam ediyorlar hemfikir miyiz? Eğer bunun aksi bir bilgisi olan varsa da (Özellikle Ragnarosu kastediyorum) lafı evelemeden gevelemeden forum yönetiminin bu forumdan ve özellikle Boğaç'ın forum üyesi olarak kalmasından ne tür maddi bir menfaat elde ettiklerini izah yükümlülükleri var.

Çünkü rangaros nikli arkadaş her ne kadar "Boğaç, adı sponsor olsa bile forum yönetimine para vermiyormuş öyledir mutlaka vs" gibi cümleleri sarf etse bile aslında aklımıza başka bir şüpheyi ekmeye mi çalışıyor?

Bende kendisine tam olarak ne istediğini soran forum yönetiminden ne beklediğini (ki hem Lotoo hem de kablo mağdurları hukuki adımlar atacaklarını netleştirmiş ve herkes mağdurlara hak verirken) açıkça yazmasını isteyen bir mesaj hazırlamıştım ama o arada ekşi linki geldi.

Ragnaros'un bizlere söylemeye çalıştığı şey eğer ekşideki postta yazan şeyler ise, yani bu forumun miadı dolmuş ise ve yeni bir platforma geçmeliyiz demek istiyorsa bu konu üzerinden forum yönetimine yüklenmek ve dolaylı yoldan bir yıpratma, gözden düşürme politikası izlemek yerine, doğrudan buraya düşündüklerini yazsaydı daha dürüst bir davranış olmaz mıydı?

Örneğin @returnity yazmış mesela düşündüklerini açıkça. Katılan çıkar çıkmaz orasında değilim ama saygı duyarım, açık ve net olmak lazım.

3 sene önce yaşanmış olayda nasıl ki forum üyeleri Boğaç'ın haksızlığa uğradığı kanaatine varmış ve bunu hemen hemen hiç sorgulamadan kendisinden kablo alışverişi yapmaya 3 yıldır devam etmişlerse, forum yönetimi de o dönemde aynı kanaate varmış ve ekstradan üzerine gitme gereği duymamış olabilir. Bu gayet insani ve anlaşılabilir bir durum. Ne yapsalardı herkesin Boğaç haksız yere banlandı dediği bir ortamda milletten kablo toplayıp kesip analiz mi ettirselerdi? @Burakkkk bey onu önermiş ama Boğaç bunu savuşturmuş. Ve sonra hiçbir üyede sorgulamamış, forum yönetimi polis mi savcımı ki ortada bir iddia var bunu mutlaka araştıralım kamu adına bu işi çözelim desin. Herkesin kendi işi ve bir hayatı var bu konuyu öncelikleri arasına almamış olmalarını şahsen garip karşılamıyorum.

Boğaç'ın herkesi ikna etme yeteneğini onlar üzerinde de kullandığından eminim.

Boğaç'ın sahtekarlığını forum yönetimi biliyormuş, ve bile bile gizlemiş ve bundan nemalanmış havası estirmek istiyorsa Ragnoras nikli arkadaş, bunu açık açık yazsın ama delilleriyle beraber. Bizlerde öğrenmiş olalım.
    Bu arada benim Baran'la şahsen tanışıklığım var, Ankara'da yaşadığım dönemde 4-5 kez görüşmüşlüğüm olmuştur. Muhabbetini severim. Bir yamuğunu da görmedim. Prelude konusunu ben merakımdan açarsam konuşurduk onun dışında lafı hiç oraya getirmedi. Hep dostça arkadaşça muhabbet amaçlı buluşmalarımız oldu. Kendisini lafını eveleyip gevelemeden söyleyen biri olarak tanıdım, o yüzden forum yönetimo hakkında bir iddiası olan varsa onun da evelemeden gevelemeden yazması halinde doğrusu neyse aynen cevap yazacağına inancım oldukça fazladır.

Xexec, sserkogss, Serhat ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  11. ragnaros

ragnaros
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Ekşi'deki yazıyı ben yazmadım.

Önceki mesajlarımda da dediğim gibi, yönetimin direkt olarak Boğaç'ın dolandırıcılığına dahil olduğunu asla iddia etmiyorum. Ama açıklığa kavuşturulması gereken bazı noktalar var. Kafalardaki soru işaretlerini gidermek kendilerinin elinde.
    8 senedir foruma sponsor olan ve forumda reklamı yapılan Audiminor'ın organize ettiği bu komplike dolandırıcık suçlarının, onunla sponsorluk ilişkisinde bulunan tarafı (yönetim) hiçbir şekilde alakadar etmeyeceği görüşüne katılmıyorum. Gayet de bir miktar alakadar eder.

- Gold Touch rezaleti geçen seneden beri yönetim tarafında biliniyorsa Audiominor neden o zamanlarda sponsorluktan çıkartılmadı ? Hatta bu başlık açılınca bile çıkarılmadı, kablo skandalı da ortaya çıkınca ancak apar topar sponsorluktan çıkarıldı ve forumdaki Audiominor bölümü kapatıldı.

- Audiominor ile olmuş olan sponsorluk ilişkisi şeffaf bir şekilde açıklanmalıdır. Hiçbir ücret almadık denmesin buna kargalar bile güler. Forumlardaki sponsorluk sistemi her yerde aynıdır. Head-fi, açık şekilde sponsorların siteyi finanse ettiğini belirtmektedir. Ben ücretsiz sponsorluk sistemi görmedim duymadım insanların aklıyla alay edilmesin. Audiominor'in sitede sponsor olarak reklamı hayrına mı yapılıyordu ? Audiominor ile sponsorluk ilişkisi şeffaf bir şekilde açıklanmalıdır. Mesela "ayda 500 TL karşılığı sponsordu" şeklinde.

Cevapları 3. şahıslar değil sorunun muhatapları vermelidir.

#271 ragnaros, 13 Temmuz 2020
  12. ludwig bach

ludwig bach
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    276
    hocam dolandırılan kişiler bile neredeyse bir buçuk yıl boyunca, aman ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın, tadında hareket etmişler. forum yönetiminden ne bekliyorsunuz anlamadım ki. adamları kollarından tutup savcılığa mı götürselerdi?

siz sürekli olayı alttan almışsınız olur öyle sıkışıktır, hastası vardır, bugün olmazsa yarın, toplu olmadı taksit taksit verir diyerek konunun bu kadar uzamasına neden olmuşsunuz, sonra da "forum yönetimi çok pasif kaldı bunun yanında dolandırıcıya yardım ve yataklık etti" demeye getiriyorsunuz işi. yani kusura bakmayın da bi durup düşünmek gerek ben nerde hata yaptım diye.

"Konuyu foruma taşımadan çok önce @Baran ile de görüştük ve destek istedik. Kendisi sağ olsun bizi dinledi"den konu ne oldu da buraya geldi hiçbir fikrim yok ayrıca. İki mesaj sonra Boğaç ile birlikte o meşhur "yönetim" de dava edilecekmiş gibi bir hava var şu anda.

herkes bir yol tutturmuş gidiyor biri de gelmiş biz böyle iyi, seviyeli insanlarız bakın sizin kokuşmuş forumunuzun aksine nasıl da seviyeli bir forumumuz var diye reklam yapıyor. çok ilginç zihniyetler cidden.

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Siz yazilanlari okumuyor musunuz?

Site yoneticisi siz sormadan durumu acikliga kavusturmus. Eger bu aciklamanin uzerine israrla "Olmaz! Inanmiyorum. Buna kargalar bile guler" diyorsaniz, bunun uzerine yazilacak ya da soylenecek baska bir soz yok bence. Sonucta net bilginiz olmadigi halde, yonetimin masumiyetine inanmamayi tercih ediyor, ve "evet suca ortagiz, para aldik" cevabindan baska bir cevabi kabul etmiyorsunuz demektir. Eger yonetim gercekten masumsa niye sucluyum desin? Yok suclu olduklarina kesin kanitiniz varsa buyrun paylasin hepimiz ogrenelim. Ama yoksa bence uzatmaya gerek yok. Herkes istedigine inanmakta serbest...Insan olarak ne kadar dramatik sekilde yanilabildigimizi bu olay da gostermediyse artik ne gosterir bilemiyorum...

#273 zxc, 13 Temmuz 2020
    fortress34 ve ludwig bach bunu beğendi.
  14. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,366
    Bu konu nereden nereye vardı ya. Başka sorunlar varsa farklı konuda konuşulmalı.

elektronik müzik ve Serhat bunu beğendi.
  15. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Çiftlikbank'a yüklü bir meblağ kaptıran kişiye "Nasıl bu kadar kolay güvendiniz?" diye soruyorlar; aldıkları yanıt: "Bu kadar çok kişinin yanılıyor olabileceğini düşünemedim"

Birkaç mesaj önce bir arkadaş Boğaç'ın ebay profilini paylaşmış. 1400 küsür %100 olumlu yorum var profilde. Bununla da bitmiyor; yerel piyasada edindiği sadık bir müşteri portföyü de var ve referanslar hep olumlu. İnsanlar eşine-dostuna-arkadaşına tavsiye ediyorlar Boğaç'ın ürünlerini. Hal böyle olunca, o dönemde Head-fi'de ortaya çıkan iddiaların asılsız olduğunu düşünmek için yeterli/makul sebepler oluşmuş demek insanların kafalarında.

İşin bir de sosyo-kültürel boyutu var. Çoğumuz ne yazık ki "şüpheciliğin / şüphe etmenin" hoş görülmediği, hatta lanetlendiği bir sosyal çevrede yaşıyoruz. Bu yüzden Head-fi'deki iddialar ortaya atıldığında, şüphecilik ideası üzerinde yükselen bir kültürde yetişmiş olan ecnebiler "If there's a doubt, then there's no doubt" diyerek olayın üstüne gitmişler, iddiaları araştırıp soruşturmuşlar ve şüphenin şüpheye yer bırakmayacak derecede gerçek olduğu sonucuna ulaşmışlar. Buna göre de Boğaç'a yaptırım uygulamışlar. Bizlerse tam tersi bir kültürel altyapıda yetiştiğimiz için, ortada kanıtlar da olmasına rağmen şüphenin üzerini kapatmayı ve bize sunulan konfor alanını terketmemeyi yeğlemişiz.

En nihayetinde forumu yönetenler de, forum kullanıcıları gibi birer insan. Forumu daha şüpheci insanlar yönetseydi, belki o dönemde Boğaç'tan kuvvetli ve ikna edici bir izahat isteyebilirlerdi. Ancak forum yöneticileri böyle bir şeye gerek görmemiş.

Bu bir eksiklik midir? Bence evet. Şöyle denilebilirdi Boğaç'a: "Bir şekilde forum sponsorluğunu referans gösterip ticaret yapıyorsun ve hakkında bazı ciddi iddialar var. Hem forum yönetimine, hem de ürün sattığın forum kullanıcılarına, kendini temize çıkarmak için makul ve mantıklı bir açıklama yapmak zorundasın."

Bu şekilde hareket edilmemesinde artniyet var mıdır? Bence hayır; yoktur. Burada olan (hukuki terimlerle konuşmak gerekirse) "görevi kötüye kullanmak"tan ziyade "görevi ihmal"dir. Buna sebep olan unsurlar da, (ilk cümlede bahsettiğim) birçok insanın Boğaç'a inanması/güvenmesi, belki kişisel dostluklar, tanışıklıklar vs. son derece insanidir. Sırf bu sebeple yönetimde görev almış arkadaşları, ucu başka başka yerlere çıkabilecek şeylerle itham etmek bence doğru bir davranış değil.

Ancak naçizane bir tavsiyem de var: Forum yönetimindeki arkadaşların, tamamen kendi insiyatifleriyle olmak kaydıyla, tüm bu süreci göz önünde bulundurarak görevlerini yeni bir kadroya devretmeleri isabetli olur. Çünkü hatayı/ihmali kabullenmek de bir erdemdir ve "Boğaç'ın hakkındaki iddialar konusunda zamanında daha dikkatli ve şüpheci davranmamız gerekirdi" şeklinde yapılacak bir özeleştiri, bahsi geçen arkadaşları küçültmez, aksine yüceltir.

sserkogss, Nazım ve fortress34 bunu beğendi.
  16. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
    Herkese merhaba arkadaşlar,

En baştan şu 3 mevzuyu ifade etmek isterim.

1- Bu mesajı Berkhan yazıyor, yani Virtu Fortuna. Hak verirsiniz ki başlık altında yazılanlardan dolayı bana cevap hakkı doğmuştur.

2- Ragnaros kullanıcı adını kullanan kişinin veya bu hesabın benimle hiçbir ilgisi yoktur. Beni tanıyanlar zaten bu tip işlerle uğraşmayacağımı iyi bilirler. Lakin kendisinin ne idüğü belirsiz bir şekilde ortaya çıkması ve bu esrarengiz hesap dolayısıyla, bir anda olaylarla hiçbir alakam olmadığı halde hakkımda burada atıp tutulması da üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur.

3- Hasan Abi’ye, cevap hakkımı kullanmam adına bu hesabı bana açtığı için çok teşekkür ederim (Kendisi, bu konu altına yazdığı ilk mesajı kendi yazmıştır. Başlık altındaki olayların ne hikmetse bana dönmesi sonucu hesabını bana açma nezaketini göstermiştir).

Bunları açıklığa kavuşturduktan sonra, öncelikle ifade etmek isterim. Boğaç ile geçmişte pek çok fikir alışverişimiz, sohbetimiz oldu. Kendisinden kablo alanlar arasında ben de varım doğal olarak. Hatta Celestine muhabbetinden çok evvel, o seri daha ortada yokken kendisinden kablolar alırdık. O dönemler yanlış bilgiler vermiyordu, ancak sonrasında neden itibarını bu şekilde yok ettiğine anlam veremiyorum. O açıdan çok üzgünüm.

Head Fi olayında bile kendisini yabancı olarak başlık altında savunan Nic ile tanışıklığım olduğundan onunla da konuşmuştum. İkimiz de “nasıl böyle bir adamı hemen harcar Head Fi yönetimi” demiştik. Yani Boğaç’ın bırakın bizim memleketi, yurt dışında dahi itibarı vardı. Konunun bu seviyeye gelmesi çok üzücü. Kendisine yurt dışında daha fazla görünürlük sağlanması adına yardım etme tekliflerim de olmuştur, ancak maalesef beyhude bir çabaymış.

Umarım konu hukuki yollardan hakkaniyetle kapanır ve çözüme kavuşur. Bu arada Burak Abi’ye, kendisine çok güvendiğimiz bir kişinin kablolarının tamamen yalan şekilde pazarlandığını kanıtlarıyla ortaya koyup ortada şüphe bırakmadığı ve bizi aydınlattığı için, bu emeklerinden ötürü teşekkür ederiz.

--

Bunu da koyduktan sonra, cevap hakkımı artık kullanayım:

Hobidaşlarımın bana iletmesiyle haberdar olduğum bazı gelişmeler sonucunda maalesef olaylar inanılmaz boyutlara gelmiş görünüyor. Arkadaşlarımla yaptığımız çalışmaların bu forumda lafının dahi geçmemesi benim için en önemli husustu. Lakin ekşide yazılan bir entry ile başlayan süreç çok saçma yerlere gelmiş görünüyor.

Başlıkta da görüldüğü üzere, bu zamanında çok sevdiğimiz, pek çok güzel insanla tanışmamıza vesile olan ve güzel dostlukların da temellerini atan forumun şu geldiği hale inanın çok üzülüyorum. Günümüz itibariyle bu forumun bir ürün satış forumundan öteye gidememesinden kimin sorumlu olduğunu, kimlerin hatalarıyla bu durumlara düşüldüğünü çok iyi bilsem de bu konulara girmek yersiz olacaktır.

Lakin, Boğaç'ın forumdaki bir yöneticinin daha önce başka bir ürünle alakalı kendisiyle ortaklık yaptığını söylemesi, bunlar olurken başka bir yöneticinin forumu bir miktar paraya bana satmaya çalışması, açıkça büyük bir meblağ söz konusu olacak şekilde ortaya çıkan bu olayla ilgili kişinin banlanmasının oldukça uzun bir süre alması, bu kişinin yıllardır foruma sponsor olması, Head Fi olayından sonra hiçbir yöneticinin konuyu umursamaması ve konunun o şekilde kapanması gibi hususlar oldukça önemli ve üzerinde durulması gereken noktalardır diye düşünüyorum.

Bu forumda “ticari hırslarınızı başka yerlere saklayın” tarzında yazılan mesajlardan 3 ay geçmeden, yazan kişinin en başından itibaren, Boğaç’ın ortaya çıkardığı şekliyle (Lotoo Paw Gold’ların satışı), ticari işler içinde olması çok enteresan bir mevzudur. İlk Lotoo Paw Gold’ların ticari bir ortaklıkla getirilip satıldığını biz bu başlık sayesinde ilk kez öğrenmiş bulunuyoruz.

Dolayısıyla forumda ticaret olmaz düsturunu kullandığını iddia eden yönetimin bu işler içinde olması gerçekten neresinden bakarsanız bakın elde kalan bir durum.

--

Gelelim asıl mevzuya. Techno – Fi yönetimi hakkında bir şaibe oluşturma gibi bir durumumuz yok. Tam tersine, şu anda arkadaşlarımın emekleriyle ortaya çıkardığımız bir oluşumun üzerine alakasız bir şekilde leke sürülmeye çalışıldığını görüyoruz. Üstüne üstlük tüm bu soruşturmaya dahil edilebilecek görüşme kayıtları ve forum mesajları buradayken, bu görüşmelerin ve içeriğin yer aldığı forumun, sebebini hiçbir zaman tam olarak açıklayamadıkları şekilde uzaklaştırılan şahsıma satılması teklifinde bulunulmuştur. Anlayacağınız forumda şaibe oluşturmamıza gerek yok, sahibi zaten kurtulmak istiyor.

Ben 6000 TL verip alabileceğim bir forum üzerinden neden reklam yapayım? Veya bu forumla alakalı şaibe veya başka boş işlerle neden uğraşayım?

Bu teklif bana ulaştıktan sonra, kendisine cevabım sadece alan adı ile ilgilenebileceğim şeklinde olmuştur. Fakat kendisi forumun içeriğine ve emeğine önem verdiğini ve yok olmasını istemediğini söylemiştir. Lakin paradoks şudur ki, para ödendikten sonra içerikle alakalı değişiklik konusunda tamamen özgür olduğumu, bu içeriği başka bir platforma aktarabileceğimi, son olarak da, yönetim kadrosuyla alakalı inisiyatifin tamamen bende olacağını net şekilde belirtmiştir. Söz konusu teklifi reddettiğimi de belirtmek isterim.

Diğer taraftan, Ekşi Sözlük’te yazılan entry bizimle alakalı olmayıp, yazan kişinin kendi iradesini bağlar. Şahsen ben yazmış olsam emin olun burada da bunu söylerim. Bu forumda bulunduğum yıllar içerisinde, doğruları en net ve tavizsiz şekilde burada ifade ettiğimi herkes bilir. Benim forum ile alakalı sözlükte başlık açtığım bir entry var, o bana aittir. Gerisi bizimle alakalı değildir. Lakin yazılan entry’ye hiç şaşırmadığımızı da ifade etmek gerekir. Her kim yazmışsa doğru yazmış, ben de bu sayede okumuş oldum.

--

Hepsinden öte biz, aynı şu anda benim yaptığım gibi, burada tanıdığım insanların hesapları ile, veya kendi açacağım yeni bir hesap ile haftalardır tanıtımını yapıyor olabilirdik. Ancak buna yönelik hiçbir teşebbüsümüz dahi olmamışken, ne hikmetse esrarengiz bir hesap ortaya çıkmış, sonra bu hesabın şahsıma veya başka birilerine ait olduğu iddia edilmiş, bununla birlikte haberimiz olmayan bir ekşi sözlük entry’sine ithafta bulunularak bir tezgah düzenlediğimiz gibi komik ve akla ziyan çıkarımlar yapılmıştır. Bu da bu forum ahalisinin ne kadar kaotik bir düşünce yapısında olduğunu ve “kişi kendinden bilir işi” söylemini yansıttıklarını gösteriyor.

--

Bütün bunları da açıklığa kavuşturduktan sonra, şu mevzuya gelelim:

İnsanların alım-satım yönelimlerini çok fazla etkilediğini düşündüğümüz için kaldırdığımız puan tabloları üzerinden, artık bu mecrada olmadığım halde, arkamdan söylenen sözler, iddialar ve ithamlar gülünç ve ne açıdan bakarsanız bakın yakışık almaz hareketlerdir. Üstüne üstlük bu tablolar kaldırıldıktan sonra, deneme olarak açılan ankete dahi tahammül edemeyen yönetim, beni direkt olarak uzaklaştırarak yıllardan beri istediklerine ulaştıkları halde, bu birilerine yetmemiş olacak ki, sessiz sedasız ortaya çıkardığımız bir foruma dahi leke sürme girişimlerinde bulunuluyor.

Diğer bir konu da, söz konusu anket Head Fi’a da atılmış, Head Fi yönetimi bana ulaşarak, olaya pek sıcak bakmadıklarını ifade ederek, mesajı kaldırmamı rica etmişlerdir. Yıllardan beri hatırı sayılır bir üye olmama rağmen (mütevazi davranıyorum), bu forumda benimle iletişime dahi geçilmemiştir.

Tüm bu ifade ettiklerim (tabloları kaldırma, başka bir platformda kapalı şekilde sunmak için anket açılması vb.) de aramızda grupça alınmış kararlardır. Burada benim kişisel bir kazanç veya çıkarım söz konusu değildir. Amacımız tabloların kötüye kullanımını önlemek ve ulaşılabilirliğini zorlaştırmak idi.

Lakin insanları 27000 TL gibi bir meblağ üzerinden zor duruma sokan bir üyeye dahi, kendini açıklama fırsatı verilmiştir. Üstelik bu fırsat 15 gün boyunca devam etmiştir ve forumdaki sponsorluğu da devam ettirilmiştir. Hepsinden ötesi de, mevzu aslında 15 günlük değil 15 aylık bir mevzu iken, söz konusu kişinin üyeliği en azından askıya dahi alınmamıştır. Tüm bunlara karşın üyeliğim ise, 24 saat dolmadan sona erdirilmiştir.

--

Tüm bunları açıkladıktan sonra da, şunu ifade etmek gerekir:

Biz zaten bu forumda ihtilafa düştüğümüz veya forumun yıllar içerisinde aldığı vaziyet itibariyle burada herhangi bir kriter olmaksızın üye yapılan kişileri forumumuzda istemiyoruz. Bizim oluşturduğumuz mecra kapalıdır ve üyelikler davet şeklinde yapılmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir reklam peşinde değiliz. Kaldı ki, açtığımız mecrada satış veya ticaret tamamen yasaklanmış olup, böyle bir niyet içine girenler de zaten içerde barındırılmayacaktır.

Forumdan uzaklaştırılmamın sonrasında forumdaki içeriklerimin silinmesi için ricada bulunmam haricinde bu forumla ve yöneticileriyle hiçbir iletişimim olmamış, forumu herhangi bir şekilde takip etme rutinim de kalmamıştır. Bu başlıktaki olayı daha önceden biliyor olmamıza karşın, olayların nasıl bize döndüğünü arkadaşlarımın bana haber vermesi sonucu hayretler içerisinde izlemekteyim.

En sonunda da ifade edeyim ki, ben bu forumda bütün samimiyetimle devam etmek isterdim. Tarzım birilerine uymamıştır, birileri benden hoşlanmamıştır vs. ancak benim her zaman için peşinde olduğum şey ekipman alışverişi, fikir alışverişi ve yardım edebileceğim insanlara yardım etmekti. Fakat olmadı, mecburen biz kendi yolumuza gittik.

O yüzden, hakkımda daha önce başka başlıklarda ve burada yazılanlara kişisel cevap da vermeyerek ricam şudur ki, neticede bu hobi için birtakım mecraların olması hepimiz için güzeldir, faydalıdır. Herkes kendi yolunda ilerlesin, bu konu da hepinizden rica ediyorum, burada kapansın.

Söyleyeceklerim bu kadar. Okuyan herkese teşekkürler.

#276 Pascalci, 13 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 14 Temmuz 2020
    sserkogss, Xexec, ragnaros ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  17. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Forumun yonetimini yasanan tatsiz olayin icine cekip, tatsiz imalarda bulunup ayni mesajin icinde yeni kurulan forumun linkinin verilmesi norma bir durum mu sizin icin?
    Kendisine yoneltilen sorulari israrla cevaplamaktan kacinan birisi mi soyluyor bunu :)

Serhat ve fortress34 bunu beğendi.
  18. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,663
    Konuya cevabi benim vermemi bekliyorlar yonetimdeki arkadaslar ki bizle olan kisima cevap verilmesi icin konunun bir sekilde cozulmesi bekleniyordu ve bu durum birden fazla kez taramizdan yazildi konuya.

Senet imzalandiktan sonra konu cok garip bir bicimde artniyetli bir bicimde bize yonlendirilmeye baslandi. Suan da konu cok garip bir hal almaya basladi bizler acisindan ama hala ithamlari yapan arkadaslarin etegindeki taslari tam olarak dokmesini bekliyoruz.

Konunun en son sardigi noktaya gelirsek yazilanlarin, birden peydah olanlarin Virtufortuna ile bir iliskisinin oldugunu dusunmuyoruz. Berkhan ile anlasiriz anlasamayiz, tartisabiliriz vs ama bu sekilde bir kisi oldugunu dusunmuyoruz.

Bu aciklamayi ise insanlar zan altinda kalmasin diye yazmak zorunda kaldik. Konu icinde konu olustu,

#278 Baran, 14 Temmuz 2020
  19. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,131
    “ Forum Hakkındaki Görüşleriniz, Önerileriniz ve Olası Hatalar ”

“ artık yeni temiz bir sayfa açma vakit geldi. https://hifi-tr.com/ yalın ve hızlı tasarımı ile oldukça iyi bir heyecan yaratacak gibi. ”

Türkiyenin tek kulaklık forumu içeriği ve üyeleri ile beraber 6001 lira bile etmiyor mu demek bu?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

#279 Serhat, 14 Temmuz 2020
    delgren bunu beğendi.
  20. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,404
    Foruma uzun süre sponsor olup özel bir etiketle bu arkadaşın insanlara sunulması ve ürünlerini tanıtması için özel imkan verilmiş olması forumu zaten sorumlu tutar. Sponsorlar ile bizim ilgimiz yok diyince sorumluluk ortadan kalkmıyor. Bu boşanmak için gerekli hiç bir şartı yerine getirmeyip(çocukların ve eşin durumu ve geleceği, velayet, nafaka vs vs..) , 3 kere "boş ol" diyerek boşanmış olacağına inanmaya benziyor. Takdir sizlerin..

O zaman tum dolandırıcı ve sahtekarları foruma sponsor yapalım ve insanlara "forumda gezinirken çok dikkat edin, aman mayına basmayın!! Patlarsınız dikkat edin" denilsin..Bu olmaz. Bir marka, bir site sponsor seçiminde dikkatli olmalı. Hakkında iddialar olan bir sponsor varsa, bunları hızlıca araştırıp doğru aksiyonları erken almalı.

#280 CongoFather, 14 Temmuz 2020
    ragnaros bunu beğendi.