Audiominor/Compicat (Boğaç Tekman) Mağdurları

'Olumlu ve Olumsuz Görüşler' forumunda CongoFather tarafından 28 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

1. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    116
    Kısaca alan memnun veren memnun size ne oluyor diyorsunuz. Haklısınız. Sahtekarlık ve dolandırıcılık lafını genel olarak piyasanın mantığını vurgulamak için kullandım. Herhangi biri yada şirket için kullanmadım bu tabiri.
    Hifi firmaları bunlar bayi yada üretici olsun, zaten yüksek kar marjlarıyla çalıştıkları için, satış ve satış sonrası ile ilgili konularda oldukça iyiler zaten.
    Bu arada size rekabet varmış gibi görünüp aslında satıcıların piyasayı kontrol ettiği, çok yüksek kar marjlarından olmamak için birlikte hareket ettikleri bir çok sektör yazabilirim. Medikal sektörünü araştırın mesela. Üretim maliyeti 1-2 doları aşmayacak plastik cpap maskeyi 150-200 liradan satıyorlar, bu ne saçmalık neden bu kadar pahalıya satıyorsunuz dediğimde abi piyasa bu daha ucuza satamam diyorlar. insan sağlığı ile ilgili konuda durum bu.
    Buna benzer birçok sektör yazıp detaylandırabilirim. İşte bu yüzden bazı insanlar kendilerine yat-kat alıp her sene otomobil değiştirirken, biz günde sekiz saat çalışıp ay sonunu getirmeye çalışıyoruz. Aslında onların o yüksek kar marjlarını ödemek için çalışıyoruz.
    Gerçi alan memnun satan memnun, serbest piyasa, ama çok serbest piyasa. Sıkıntı orada.
    Şimdi medikal cihazlar satan birileri çıkar ve yalan söylüyorsun filan der, hatta yüksek zekasını kullanıp üstü örtülü hakaret etmeye çalışır.

2. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    224
    Hi-fi piyasasın da arz ve talep düşük. Normal olarak fiyatlar yüksek. Bizimde kur farkımız , vergilerimiz ve düşük gelirimiz işin içine girince tadı kaçıyor. Hd600 gibi bir kulaklık Amerikada 400 dolar iken Amerikan müzikseverler için gayet alınabilir bir seviyede. Kısaca biz fakiriz.

3. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Siz sadece alıcı gözüyle bakıyorsunuz bu işe, hatta hepsine... @Varsayılan ismail

Nasıl gelinlikçi daha iyi anlıyor ise o işin zorluğunu ve biz anlamıyorsak, aynı durum hi-fi için de oldukça geçerli.

En basitinden bir spike bile yapmak isteseniz ki spike dan hiç anlamam. O kadar çok detay çıkacak ki karşınıza, siz de üretip satmak isterseniz iyisi için epey para isteyeceksiniz.

Bende yakın zamanda 1 amfi yaptım şu an 2. Amfim için gerekli parçaları bekliyorum.
    Geçiyorum ki bu ülke içinde bu parçaları temin etmek zaten zor, yurt dışında da bu parçaların üst seviye kalitelisi yaptırmak imkansız gibi bir şey.
    En basitinden kim o kalitede trafo sac ı üretip bir şahısa satar ki? Veya hangi şahıs bunları alır? Bir marka bile olmak gerekiyor bu tip işler için.
    Oysa ki şu an alıcı gözüyle bakarsak sac sacdır ne farkı olabilir?

Diyelim ki siz artık bir markasınız ve üst seviye malzemeleri de temin edebiliyorsunuz hatta kendinize ait tasarımı olan devreleriniz bile var.
    Sıra geldi belli başlı ölçüm cihazları almaya, her şey kulak ile dinleyerek olmuyor mesela osiloskop alacaksınız. O hi-fi mağzasının sitesine girip EN pahalı hoparlörü seçip fiyatını rahatlıkla x3-5yapabilirsiniz ki daha iyi ve yüksek fiyatlı belli başlı ölçüm cihazları da var biliyoruz, şimdi o firma 1 osiloskop fiyatını çıkarmak için 3 dinleyiciye kendini pazarlayacak... Gel de mantık ara...

Kulaklık-hoparlör den örnek vermek gerekirse Diyorsunuz ki; 3 tane dinleyici var 300 tane marka var niye?
    E ben sennheiser sesini daha hiç bir beyerdynamic de duymadım?
    Veya audeze de veya akg de veya bambaşka bir kulaklık markasında. Bir tannoy bir b&w ye ne kadar benzeyebilir(üstelik ikisi de aynı topraklardan çıkıyor)? Demekki firma iddialı değil farklı! Sonuçta firma diyoruz ama hepimiz gibi insanlardan oluşuyor. Adam gördü bu ses karakteri yok dedi ve piyasaya girdi.

Öznel düşüncem ile Kar marjı konusuna da değinmek istiyorum.
    Bir firma para harcamadan tasarım yapmadan çok basit bir şey ile performansı %20 arttırıp piyasaya sürüp bunu pazarlayabiliyorsa o firmanın başarısıdır ve ben bu ürünü almak için ekstra para ödemek zorundayım, aldığım ürünün ister istemez kalitesi-performansı artmış durumda ve bu durum sadece hi-fi için geçerli değil bu otomobil markası da olabilir.
    Bizim millet arabasının modeli eskiyince çok meşhur bir söz söyler; Kasa aynı kasa :)
    Oysa neler değişmiş de bilemiyoruz...

Ben yerinizde olsam, bilgili olun veya olmayın fark etmez, bir hi-fi bileşeni üretip kendi gözlerimle görmek isterdim. Hiç bir iş kolay değildir herkes bilir, ekmek de yapsanız ev de yapsanız vardır bir detayı ayrıntısı.

Yazımın hiç birinde üstü kapalı sallama-hakaret yok, yanlış anlaşımasın.

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Gelinlik ve elmastan sonra medikal alana mi sicradik? :) Malesef o konu hakkinda cok bilgim yok. Lakin HiFi piyasasindaki onlarca ulkeden yuzlerce firmanin birlikte hareket ettigini iddia etmeyeceksiniz herhalde. Hatta bunu ogrenmenin kolay bir yolu var. Prelude CIEM'i ureten Tahsin hocaya soralim, diger HiFi ureticileriyle buyuk bir masa etrafinda gizli bir toplantiya katilmis mi :)

Bence günde sekiz saat çalışıp ay sonunu getirmeye çalışmamizin sebebi "sahtekarlik" ve "dolandiricilik" gibi kelimeleri yanlis insanlar icin kullaniyor olmamiz. Bugun dunyanin orasinda ve burasindaki HiFi ureticileri yerine, zamaninda burnumuzun dibindeki sahtekar ve dolandiricilara gereken tepkiyi gosterebilseydik, ulke olarak ekonomimiz bu halde olmazdi bugun.

BatmaN19, Robius, pyken123 ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  5. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,387
    Yazdım yazdım sildim...

Collapse Signature Expand Signature
    stakanar bunu beğendi.
  6. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    267
    Tüm hifi mağazalarını tanımam tabi ki mümkün değil ancak bir tanesinin çalışma sistemini gayet yakından biliyorum. Ürün fiyatları erişilebilir ve uygun tutmakta büyük çaba sarfediyorlar. Özel indirim dönemlerini takip ederseniz daha da uygun fiyatlar sunabiliyorlar. Müşteri olarak bu dönemleri takip etmek de bence gerekli ve doğal. Farklı hifi mağazalarından cihaz alırken de, indirim harici bir dönem bile olsa, ödeme şekli konusunda ortak bir noktada buluşmakta da hiç zorluk çekmedim. Tıbbi maskeyi fahiş fiyatla itelemeye çalışan esnafla, hifi mağazaları arasında paralellik kurmak bence yanlış olur. @Varsayılan ismail

7. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    260
    Genel olarak aklıma gelenlerden sözetmek istiyorum.

Serbest piyasa koşulları ve rekabet aslında her sektör için sözkonusu. Ama her sektörde kar marjları aynı değil. Bu da rekabet kurallarının herzaman aynı tarzda işlemediğine dair bir işaret.

Burada birkaç nokta da sözkonusu. Örneğin her şirket içine girmek istediği sektörün mevcut durumu üzerinden değerlendirme yapıp o şartlara uygun fiyatlandırma yapma eğiliminde. Belki biraz fiyat kırabilir, ama kar marjlarını tatminkar bulduğu için girdiği sektörü neden tümden değiştirmek istesin. Yani ortada açık bir anlaşma olmasa da görünmez bir anlaşma olabilir. Veya uyum sağlama.

Başka bir nokta kusursuzlukta yukarı çıktıkça fiyatın katlanarak artması, ve bunu yapabilecek firmaların da yarılanarak azalması durumu. Azalan verimler yasası. Hifi doğal olarak bunun göbeğinde. Yukarıya çıktıkça rekabet yasaları daha zor işler sanırım. Çünkü belirleyici firma sayısı azalıyor. Bir de ürünlerin genel için gereksinim değil lüks, bu nedenle pahalı, kolay ulaşılamayan; sonuçların zevke göre subjektiflik taşıdığı ve her firmanın kendine özgü geliştirmeler yaptığını hesaba katarsak, şeffaf olmak da zor.

Bu konu bağımsız ama başka bir şey aklıma gelen, keşke ürünlerin üstünde nasıl ki mevcut fiyatı yazdığı gibi, bir de ilk fiyatı (üreticiden satılabilir ürün olarak çıktığı ilk fiyat) yazılması zorunlu olabilseydi de, ne kadar kat arttığını görebilseydik. Çünkü mevcut sistem üreticiyi değil, aracıyı ödüllendiriyor. Böylece de üretim ve buluş yapmak giderek zorlaşıyor.

Garip bir şekilde ürün satabilmenin riski sebebiyle aracıya/satıcıya ürünün değerine yakın kar marjları bırakılması sanırım bir süredir normal oldu. Çünkü alıp da satamamak da var. O zaman deniyor ki, fiyat kırar satarsın. Yarısını satsan zaten riski çıkartıyorsun vs.

#467 ziprar, 2 Temmuz 2021
    Son düzenleme: 2 Temmuz 2021
    refuserQ ve BatmaN19 bunu beğendi.
  8. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    611
    Bu konu ve boğaç üzerinden birileri bütün kinini kusma derdinde hem de bütün hi-fi camiasına !!!! Boğaç dolandırıcı ise her kes öyle demek de ne bileyim.

"Madem bu kadar kulağınız vardı neden kabloyu sesinden tanıyamadınız" diyen mi istersin, "herkes dolandırıcı" diyen mi? Konu boşuna kirleniyor. Sohbet muhabbet başlığı da değil.

Adamlar 200 usd ye spike satıyor olabilir. Alan adamın da 25 bin dolar maaşı var. Aldığı fayda %0,1 bile olsa ortada bir dolandırıcılık yok bence. Zaten bir spike ile veya banana jack ile %50 fark bekliyorsanız sizde sıkıntı vardır.

Madem çok akıllısınız gidin tv den açın youtube u müziği ordan dinleyin. para harcamayın. Bu dünya dolandırıcıların ve aptalların dünyası MALUM!!!!

java, Picasso16 ve BatmaN19 bunu beğendi.
  9. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    356
    Bunu görünce hemen koşarak TV'yi açtım. Ancak TV 10 yıllık olduğu için Youtube uygulamasının olmadığını gördüm ve yorganı üzerime çekip sabaha kadar böğürerek ağladım :(

BatmaN19 ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Benimki 9 senelik ama YouTube uygulamasi var. Eski PTT memurlari gibi calisiyo ama calisiyo :)

11. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    231
    Üzülmeyin arkadaşlar, milyar milyörleri çarpan tosuncuk reyis bile gelip Türk yargısına teslim oldu. Elbet bir gün sizin hifi tokatcı da gelir Türk adaleti önünde hesap verir.(herhalde) :D

#471 PehliOne, 5 Temmuz 2021
    Son düzenleme: 5 Temmuz 2021
  12. NAYNAN

NAYNAN
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar, kendisine ulaştım paramı aldım. Bilginize
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 6 Temmuz 2021 ---
    Dostum kendisine ulaştım. Kuruşu kuruşuna kadar aldım.

13. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    374
    geçmiş olsun hocam gözünüz aydın bu arada sorması ayıp ne kadarlık bir borcu vardı kendisinin..ve ödeme esnasında ıvır kıvır yaptı mı biraz detay verebilirsek iyi olur.

14. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,436
    Geçmiş olsun. Bize en
    Ben de kendisine ulaştim ama bir para ödemesi vs. olmadığını söyledi. Aldıysanız en azından siz paranızı kurtarmış oldunuz ama her bilgiye de bu dönemde direk inanmayıp, biraz şüpheyle yaklaşmak gerektiğini de görüyorum.

Picasso16 bunu beğendi.
  15. soundfidelity

soundfidelity
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Audiominor kablo fiyatları ne kadar diye bakarken yorumlara rastladım. Ben de üye olmalıyım dedim. Highest purity, 4 strands of 25.5AWG, Triple cryoed 7N, Silver & Gold(up to %4), Litz with PE insulation. Up to %4 demek %4'e kadar gümüş ve bakır demektir. En yüksek saflıkta %4'e kadar gümüş ve gold yazıyor. Şöyle yazsaydı %99.9 Pure Silver veya %99.9 Silver %1 gold, neden saf gümüş değil diye sorgulardım. 375 dolara Kimber Kable'ın bakır kabloları satılıyor. yukarıda %4 yazılmış bir kabloyu herkes nasıl saf gümüş ve altın olarak düşündü?

Bu fiyata markalı gümüş kablo dünyada yok. Varsa link verirseniz sevinirim. Altın ve gümüş kablolar binlerce dolar. Tüm büyük kablo üreticileri saf altın veya saf gümüş yerine bakırın üstünü gümüş kaplar. Bazıları bakır kaplama olduğu halde silver yazar ama oranını yazmaz. Çok nadir modellerinde saf gümüş veya saf altın var 20.000 dolar civarı.

Alanların hepsi memnun kalmış, övgü dolu sözler yazmış. Saf gümüş olsaydı yine övgü alacaktı. Beyler artık müzik dinlemekten çıkmış kabloyu dinlemeye başlamışsınız. Genel olarak dinlemeyi bırakmış üst frekanslardaki ayrıma takılmışsınız. Ben şarkının neresini dinlediğinizi inanın merak etmeye başladım.

Sizler böyle olduğunuz sürece bakırı platin diye satarlar. Alır almaz burada ben böyle bir ses duymadım diye yazmaya başlayan çok olur. Asla mutlu olmayacaksınız. Dinleyip dinleyip ya takas yapıyorsunuz, yada satıyorsunuz. Bir kulaklığı 5 kişi kullanıyorsunuz, elden ele geziyor. Sözü geçen kişinin %99.999 saf gümüş diye sattığı kablo var mı bilmiyorum ama yüksek saflıkta %4 gümüş yazan kabloyu satın alıp içinden bakır çıktığını söyleyenlere diyecek söz bulmak zor.

Binlerce dolarlık DAP'ların içinde 5 dolarlık D/A dönüştürücü var. Çoğu oversampling yapıyor 8x 16x bence hemen cihazın içini açınız ve çipi söküp içini keserek açınız, üreticinin belirtiği gibi mi bakınız. Cardas gibi binlerce dolara kablo satan firmalar ucuna Neutrik XLR takıyor. 5 dolara piyasada var.

Bir gerçek var, yaptığı her işi takıntıya dönüştüren varını yoğunu elindeki player'a yatıran daha kötüsü ne aradığını bilmeyen, bir hafta dinlediğinde başka ses arayışına giren, aynı şarkıları dinlemekten bıkmayan ve müzik dinlemek yerine başka yerlere takılan bu kitlenin diline düşenin vay haline. Bazılarına sağdan sola anlatsam da anlamayacak. Neyse yukarıda ne %4 indirim yazıyor ne de %99 saf gümüş.

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Hangisinde?

17. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,478
    1. Hikayeyi tam bilmiyorsunuz herhalde. Head-fi üzerinde de kendisi ile ilgili yorumlar var.
    2. İddiası gümüş-altın karışımı kablo ve komple ucuz bakır kablo çıkıyor. Yukarıda tanımı yazan kablo bahsi geçen kablo mu bilmiyorum, çok da ilgilendirmiyor açıkçası, ama burada da bakır denmemiş. Tanım gayet güzel gümüş ve %4e kadar altın olarak anlaşılabilir. Detaylar head-fi üzerinde vardı, savunulacak bir durum yok, zaten bahsi geçen şahıs da bildiğim kadarı ile kendini doğru düzgün savunamadı bu konuda, zaten head-fi'dan uzaklaştırılması da bu yüzden.
    3. İnsanların sinirlendiği nokta sesi değil, içinden ucuz bakır kablo çıkması, gümüş ve altın denirken, bakırın bahsi dahi yokken. Sesi konusunda çok da yorum yapılmadı. Ben kendi kablolarımı yaparım, sırf meraktan bir ürününü aldım, bence epey vasattı benim yaptıklarıma göre. Sonra da sattım zaten. Ama aldığım kablo burada bahsi geçen kablo değildi. Bahsi geçen kabloyu denemedim ama kablo maliyetlerini biliyorum, denildiğinin aksi çok daha ucuz bir kablo çıksaydı içinden ben de sinirlenirdim.
    4. Üreticiler, söylediklerinin dışında bir şey çıkarsa sattıkları üründe, net olarak dolandırıcılık yapmışlardır ve iade isteyen herkese sattıkları ürünün parasını ödemek zorundadırlar.
    5. Kendisinin tek vukuatı kablo değildir.
    6. İnsanların nasıl müzik dinlediklerine dair yaptığınız kabuller ne derece doğru bilemezsiniz. Kaldı ki herkes istediği gibi dinler, buna da kimse karışamaz. Satılan şeyin yanlış lanse edilmesi burada sorun.
    7. Cardas kabloyu satarken ucuna neutrik uç koymuyorum demiyor. Görerek alıyorsunuz. Hatta ucun ne olduğunu da söylüyor adamlar. Ama gümüş kabloyu satıp içine bakır da koymuyor.
    8. Neyi ve kimi ne sebepten savunuyorsunuz anlamış değilim. Malum kişinin arkadaşı falan mısınız?
    9. Dap ve dac'larda üretici ne çipi kullandığını söylüyor, fpga ise onu da söylüyor. Ses kalitesi sadece çipe de bağlı değil. Söylediğinden başka şey çıkarsa müşteri yine yerden göğe kadar haklıdır ve iade talep edebilir. Bunun 1.6 motorlu turbo benzinli araba aldığınızı düşünüp 1.3 atmosferik motor çıkmasından bir farkı yok bence.

Sent from my fridge using Tapatalk

Nazım, refuserQ, fortress34 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  18. soundfidelity

soundfidelity
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    1. Kimseyi savunmuyorum, yazdıklarımı çoğu takıntılı kişilerin de anlamasını beklemiyorum. Son defa şansımı deneyeyim.

2. Cardas 1500 dolarık kablosuna Neutrik XLR takıyor ve 50.000 dolarlık sistem sahibi kablonun ucuna 5 dolarlık takmışlar ses kalitesi düşer diye kafaya takmıyor demek istedim.

3. Firmaların yazdığı gibi ürettiğini siz söylüyorsunuz çipin içinde kaç transistör var saydınız mı?

4. Tekrar yazacağım %4'e kadar yüksek saflıkta gold ve altın diye yazılmış bir kablo zaten ne altın ne de gümüştür. Bir çok markanın sallama teknolojilerine hatta bu uyduruk teknolojileri 10 katına satan firmalara karşı kimsenin sesi çıkmıyor ama %4 gümüş yazan kablonun içinden bakır çıktı diye kendisini kötü hissediyor. Oysa yıllarca severek kullanırken övgü dolu sözler yazarken sorun yoktu.

5. DAP'larda bulunan parçalar genel olarak ucuzdur tek tek fiyatına bakabilirsiniz.

6. Bakırın kilosu saflığına ve kalitesine göre değişir. Kilosu 30 dolara da 200 dolara da bakır var. Bakırı nasıl işlediğiniz ve almak istediğiniz sonuç konusu biraz uzun sürer.

7. Üreticilerin çoğunda kelime oyunları vardır ve takıntılı olanların anlaması da kolay değildir. %4 e kadar yüksek kalitede gümüş ve bakır yazısından %99 saf gümüş veya saf altındır diye düşünen bulmak kolay değil.

8. Takıntı öyle bir boyuta gelmiş ki bir görüşe karşı çıkan olunca sahtekarlığın bir parçası yerine koymaya başlıyorlar.

9. Hepiniz hatırlarsınız 2010 yıllarında Samsung LED TV diye LCD TV'leri satışa çıkarmıştı. Altına LED by Samsung falan yazmıştı. Herkes OLED gibi bir teknoloji sanmıştı. LED aldım diye tüylerini kabartıp gezen çok olmuştu. Samsung bir çok ülkede Led aydınlatmalı yazmak zorunda bırakılmıştı. Yıllar geçse de OLED çakması QLED'den öteye geçemedi.

10. İlk yazımda belirtiğim gibi kablolarını her alan övmüş. Yine ilk yazımda belirtiğim gibi bu takıntılı kişiler sürekli yenilik arar. Alırken %4 gümüş yazdığını görerek aldılar.

11. Memnuniyetinizden verdiğiniz paranın hakkını aldığınızı düşünüyorum. Eğer %99 saf gümüş yazan kablonuz bakır çıktıysa bu durumun üzücü olduğunu yazabilirim. 1500 dolarlık Cardas kabloyu kesip inceleyen var mıdır? ya da 20.000 dolarlık altın kabloyu?

12. Techno-fi sizin göklere çıkardığınız markadan reklam geliri elde ettiği söyleniyor. Yıllarca ben kefilim ben kefilim diyen sizler ne olacak var mı bir sözünüz? Compicat neden engellenmiyor diyenler var. Techno-Fi engellese cevap hakkı tanınmamış diye yazanalar olur. Yıllarca sizleri sırtında taşıyan techno-fi'ye bile hakarete varan konuşmalar yapılıyor ama engellenmiyorsunuz. Ben hakaret edip sahtekar yerine koymak yerine beni yıllarca sırtında taşıyan sabırlı site yöneticilerin olduğu bir sitenin ayakta kalması için yardımcı olmaya çalışırdım. Bakıyorum da selam veren herkes size borçlu çıkıyor.

Ben de bazıları gibi yazayım, bu kişinin yaptığı kabloları yurtdışında alan çok olmuş hatta ebay’da 1000’den fazla satışı var ve tek bir kötü yorum yok. Herkes övgü dolu sözler yazmış. Aradan yıllar geçmesine rağmen, yaşanan talihsiz olaylar zincirini fırsata çevirmek isteyenleri görmemek mümkün değil. Oysa alır almaz ne de güzel övmüşsünüz. Şöyle bir baktım, %4 gümüş yazısını indirim sananlar bile olmuş. Şimdi bir kulaklık, kablo veya player daha alın, 1 hafta sonra takas yaparsınız, olmadı satarsınız. Sizleri aldığınızda mutlu edecek en fazla süreyi yazmaya çalıştım. İnanın herkesin sizler kadar enerjisi ve zamanı yok. Ben başka bir konuya geçiyorum.

onurdogan4 bunu beğendi.
  19. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    611
    Gün geçmiyor ki başka bir arsızlık yüzsüzlük olmasın. İnsan hayret ediyor.

Nazım, mfya ve Burakkkk bunu beğendi.
  20. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    463
    Selamlar herkese. Uzun zaman oldu bu konuda. Umarım arkadaş milletten DAP için aldığı paraları geri vermiştir. Malum adam parayı aldı ve dapları teslim etmedi. Bu kablo davasının çıkışı bu dolandırıcılık olayıdır , hatırlatayım. Elimde kontrol edecek cihaz varken ben kontrol etme ihtiyacı hissetmemiştim. O 50bn dolarlık sistemin kulaklık için olanı da vardı elimde. Bu işin takıntıyla falan açıklanacak durumu yok. Yine dönüp dolaşıp hırsızın suçu yok mu diye soruyoruz. Bakırın B’si geçmiyor. Yok %4’ten bu anlaşılır. Adam bunu pazarlarken bakır olan başka bir kablosunu da satıyordu. Uğraşmayacağım girin eletech prudence ya da effect audio’ya bakın. Silver plated copper yazar. Adamın instagram sayfasında silver gold hybrid demiş. Hala duruyor. Bundan biz bakırı, üstelik %99 bakırı nasıl anlayacağız. Hadi gümüş kaplama var. Ama altın hiç yok. Yani atom boyutunda yok. Yok. Bildiğin yol. Oraya platin kevlar elmas grafen falan da yazabilir. Çünkü onlar da yok.
    Şimdi biz miyiz kabahatli?

Bu niye ucuz diye bizzat sorduğumda çok düşük bir marj ile satıyorum. Hobi olarak yapıyorum diyordu arkadaş.

Ek olarak cardas ne uç taktığını söyler. Zaten üzerinde de yazar. Bu tercihtir. Eleştirebilirsiniz. O paraya satılan kabloya bu uç mu diyebilirsiniz. Ama bu cardas’ı dolandırıcı yapmaz.

Neyse arkadaşlar. Şunun bile savunanı çıkıyorsa, hele de görece daha eğitimli insanlardan oluştuğunu gördüğüm bu hobide bunu yaşıyorsak, bazı şeylerin değişmemesinin nedenini sorgulamamak lazım. Güzel günler diliyorum herkese.

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk