AudioMinor Yeni Nesil IEM Kabloları

'AudioMinor' forumunda compicat tarafından 9 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

1. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,530
    Güncel.

Collapse Signature Expand Signature
  2. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,530
    Merhabalar,

Yeni nesil kablolar üzerinde ear part'larda ufak bir modifikasyona gidildi. Aşağıdaki resimde görüleceği üzere, memory wire'sız, bazı durumlarda istenilen şekilde (özellikle celestine'de) kalmasında zorluk olduğu söyleniyordu. Memory wire'lı hali ise benim içime sinmiyordu, kulak arkası kısım hantallaşıyor.

Son olarak aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere kalıp ısıtma şeklinde yapmaya başladık kulak arkası kısımlarını, konfor olarak çok çok iyi durumda şu an. Yeni partiler de bu şekilde gönderiliyor.

Daha önce benden yeni nesil iem kablolarımdan alıp da son nesil kalıp ısıtma kulak arkası kısmı uygulamasını talep eden kullanıcılar olursa, bu modifikasyonu ücretsiz olarak yapacağım. Sadece kargo ücretleri kablo sahibi tarafından karşılanacak.

Tarihler konusunda özellikle geri dönüşleri uzatmamak adına titiz davrandığım için tek yapmanız gereken birlikte tarih belirleyebilmemiz için pm atmak. Yurtiçi Kargo dışında tüm kargolar ile özelden konuşacağımız adrese gönderimi sağlayabilirsiniz.

Şimdiden teşekkürler.

Saygılar, Sevgiler

20 kişi bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,151
    Yeni kablolar hayirli olsun Bogac hocam. Eline saglik. iscilik her zamanki gibi perfect/super olmus.:)

4 kişi bunu beğendi.
  4. korman

korman
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    W30 kulaklığım var ses karakterini fazla değiştirmeden detayları ne tür bir kablo ile artırabilirim ? Lg v10 telefonumla kullanıyorum.

5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,151
    Yuzde 99,99 oranindaki pure silver-saf gümüs kablo isinizi gorur dusuncesindeyim ben.

6 kişi bunu beğendi.
  6. kenzo.80

kenzo.80
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    Saf gümüş kablo sizin için uygundur hocam.

7. returnity

returnity
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    169
    Bu konuyu da hortlatma zamani gelmis. Sagolsun Bogac Hoca yardimci oldu PM yoluyla yaptigimiz gorusmelerde ama forum ahalisinin de gorusunu almamda sakinca yoktur umarim.

CA andromeda ve WM1A ikilisini bir balanced kablo ile ihya etme niyetindeyim ve bu mevzuda su asamada Mahogany en guclu adayim. Kullananlardan ozellikle detay ve soundstage konusunda yorum alabilirsem cok sevinirim.

2 kişi bunu beğendi.
  8. GoreGrind

GoreGrind
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    51
    Valla Mahogany dinlemedim ama Boğaç hoca nın daha önce Celestine yi 846yla birlikte dinliyordum ve çok memnundum. Şu an cayin n5ii ve oriolus mk2 için Marquise yapacak onu merakla bekliyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  9. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Berkhan

Alınan Beğeniler:
    4,701
    Marquise çok iyi bir kablo (maalesef çalınmıştı benimki :(()

2 kişi bunu beğendi.
  10. returnity

returnity
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    169
    Acikcasi ben de mahogany ve marquise arasinda kararsizim. Aslinda normalde notrale yakin, hafif parlak bir ses ararim ama bu sefer bir de basshead kadar olmasa da diger frekanslari baltalamayan saglam bir bas performansli bir dizilim denemek istiyorum. Metal dinlerken yer gok inlesin yani :) Andromeda da malum bazen ciliz kalabiliyor, belki mahogany ile bas ve midler kuvvetlenirken tizler daha bir dengelenir diye dusundum ama detay ve enstruman ayiriminda kayip yasar miyim diye de korkmuyor degilim. O yuzden marquise de tirmaliyor bir yandan beni :) ama o da ciliz mi kalir kaygilari da yok degil. Sorular, sorular...

Bir de marquise'in goruntusunu pek tutmadim, ne yalan soyleyeyim.

11. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Berkhan

Alınan Beğeniler:
    4,701
    Benim görüşüme göre Marquise diğer 2 kablodan daha iyi

12. GoreGrind

GoreGrind
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    51
    Hocam görüntü olayı bana hiç hitap etmiyor açıkçası. Bende oriolus un eski kablosu olduğu için kabloyu değiştirmek istedim. Yavuz hoca daki no 5 i dinledim. Bas gitarlar ve davullara çok güzel etkisi var fakat o etki gitarları da kalınlaştırıyor. Little Wing dinlerken bu bariz bir şeklide belli. Marquise nin bu sorunu çözeceğini düşünüyorum ve Boğaç hoca da aynısını söyledi. Bakalım p.tesi gelecek.

Görüşler için teşekkürler VirtuFortuna. Ki sizin önerinizle n5ii yi alıp mükemmel bir uyum yakalamıştım sayenizde oriolus mk2 ile :) Kablo için dedikleriniz daha da rahatlattı beni

2 kişi bunu beğendi.
  13. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,811
    Marquise ilginç bir kabloymuş... Şu değil mi? : http://audiominor.com/marquise-hybrid-litz/

Nesini ilginç buldun derseniz, her sürücüye bir bakır, bir de gümüş tel demeti giriyor gibi görünüyor:
    Elektronikten pek anlamam ama bu durumda demetlerden biri elektronları (aslında enerjiyi demek daha doğru sanırım) sürücüye taşıyor, diğeri nötre geri götürüyor doğru mu? Gidiş ve dönüşün iki farklı malzemeden (farklı dirençler) olması nasıl bir etki ortaya çıkarıyor acaba?

4 kişi bunu beğendi.
  14. GoreGrind

GoreGrind
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    51
    Teknik olarak ben de açıklayamam. Boğaç hoca görürse o açıklayabilir ancak. :)

15. returnity

returnity
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    169

Evet, teknik olarak benim de kaygilarimdan biri bu bahsettiginiz boguklasma. Elinize gecince kisa da olsa yorumlarinizi yazabilirseniz sevinirim :)

16. GoreGrind

GoreGrind
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    51
    Tamam hocam. Kablo gelsin ama ilk izlenim garanti olmayabliir. Pişmesi de lazım. Haliyle full bakır aldığınız zaman bu sorunla karşılaşırsınız diye düşünüyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  17. artears

artears
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,841
    Dirençlerin farklı olmasına takılmayın. Onu hayatta anlamazsınız. Ben aynı yolu bakır ve gümüş kabloyu beraber lehimleyerek de test ettim, saf bakır ve saf gümüş ile de karşılaştırdım. Burada asla farklarından ve etkilerinden bahsetmeyeceğim, çift körcüler gelir şimdi, aman diyeyim ;) bu bilgiyi kendime saklıyorum, zaten çift kör test yapmadığım için de dediğim şüpheli olur neme lazım... :)

Bir tek şunu söyleyeyim, direnç farklarını aynı kablo üzerinde anlamanız mümkün değil. Gidiş bakır olmuş, gümüş olmuş, dönüşte başka metal kullanılmış falan bunların direnç açısından fark edilecek hiçbir manası yok. Ses olarak anca fark olur, ama onda da çift kör test yapmak lazım.. :) :) :)

Sent from my fridge using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  18. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    750
    Ben de @compicat, Boğaç'a TH900MK2 için , yaklaşık 1 ay önce balanced kablo yaptırdım. Kullandığım kulaklık ile daha uyumlu olduğunu düşünerek, 7N OCC Litz type-6, 4 core saf bakır kablo tercih ettim. Bugün Boğaç hocama sorunca model isminin Mahogany olduğunu öğrendim (isminden ziyade özelliklerine odaklanıp hiç ismini sormamıştım:)) )

Diğer gördüğüm gümüş bakır karışımlı kablonun çok kısa versyonunu da, yine Boğaç yapmıştı, Dac-amplifier arası interconnect olarak Oyaide 3.5mm to 3.5 mm sonlandırıcılar ile kullanıyorum(N5ii -->IFI gibi).

TH900 ile Mahogany uyumu çok güzel. Baslar sıkı ve detaylı, sıcak sunumu olan bir kablo.. N5ii ile kullandığım için, sadece kablo ile IFI Micro IDSD Black gibi çok geniş sahne elde etmeyi beklemedim. TH900 ün kendi stok kablosu da(3m unbalanced 7N OFC, connectorler Rhodium kaplama) oldukça kaliteli ve bu kulaklık ile uyumu çok iyi.. Uzunluğundan dolayı dışarıda kullanıma pek uygun değil.

Mahogany ile detayları kesinlikle kaybetmiyorsunuz. Tiz hassasiyetiniz varsa, kullandığınız kulaklıkta tizler biraz parlak tarafta ise, bu kablo kulaklığınız ile güzel uyum sağlar. Benim yaptırdığım kabloda 2 pin Cardas connectorler ve 2.5mm TRRS Eidolic connector kullanıldı.
    Cardas connectorler de güzel ve kullanımda sorun çıkartmıyor ama bence TH900 ün kendi connectorleri daha sıkı oturuyor.

Bu kablonun kalitesi, Rhodium Furutech 2-pin connector ve 2.5mm TRRS Furutech rhodium sonlandırıcıya ekstra 80$ ödeyerek bir kademe daha yükseltilebilir. Yurtdışı sipariş, tedarik sürecini beklemek istemediğim için, Cardas ve Eidolic connectorlerin de yeterince iyi olduğunu düşünerek olduğu gibi yaptırmıştım kabloyu.. Şu anda olduğu gibi kullanmaktan çok memnunum. Belki ileride farkı da görmek için bu şekilde connector upgrade'i yapabilirim.

9 kişi bunu beğendi.
  19. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,811
    Benim tam olarak merak ettiğim etki de o zaten, yani gümüş gidip gümüş dönmesi ya da bakır gidip bakır dönmesine nazaran, gümüş gidip bakır dönmesi ya da bakır gidip gümüş dönmesi ses üzerinde ne gibi bir fark oluşturuyor?

Çift körcülerden bu kadar korkmamak lazım Arsun hocam, çift kör moduna geçirir, kollarının arasından sıyrılır kaçarız en kötü (ya da ısırılır biz de çift körcü oluruz :D ). Siz paylaşın lütfen deneyiminizi, merak içerisindeyim..

2 kişi bunu beğendi.