Aune M1S Techno-Fi Turu

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda mavi tarafından 10 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,737
    Güzel haber hocam unutmuştuk bu turda bende vardım değil mi :D @mavi ceyhun hocama teşekkürler tekrar.

Collapse Signature Expand Signature
    6 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,480
    Iyi dinlemeler Baybars.
    Ilk izlenimler olumluysa boyle gider bu.
    Bir iki tane de fotograf isteriz.

6 kişi bunu beğendi.
  3. Dr. Boom

Dr. Boom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    617
    @mavi Ceyhun hocam hâlâ katılma imkanım var mı? Fiio x1 ile karşılaştırmak isterim.

4 kişi bunu beğendi.
  4. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,069

incelemeyi yazdıktan sonra detaylı fotoğraf çekerim.

bu arada bir eksiği de söyleyeyim, türkçe karakter desteği yok göründüğü gibi :(

#24 mattiadestro, 3 Haziran 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Haziran 2017
    6 kişi bunu beğendi.
  5. furkan kocyigit

furkan kocyigit
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    350
    Yine bi turu kaçırdım

2 kişi bunu beğendi.
  6. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,432
    Tur bitiminde sizleri de dahil etme durumumuz olabilir arkadaşlar.

9 kişi bunu beğendi.
  7. furkan kocyigit

furkan kocyigit
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    350
    Çok iyi olur haber bekliyorum

8. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,292
    hocam resim yüklenmiyor, bir tek bende mi böyle bilemedim.

2 kişi bunu beğendi.
  9. xenitis

xenitis
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    172
    Ben de göremedim fotoğrafları.

Sent from my SM-G925I using Tapatalk

10. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,069
    pcden gözüküyordu da şimdi mobilden bende göremiyorum. eve geçince düzeltirim hocam.

edit: düzelttim.

#30 mattiadestro, 3 Haziran 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Haziran 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  11. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,069
    Cumartesi sabah elime ulaşan, az önce de sonraki arkadaşa doğru yola çıkan Aune M1s hakkında izlenimlerimi yazacağım.

Öncelikle @mavi Ceyhun hocama, Aune firma yetkililerine ve tabii ki forumumuzun yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Kutu İçeriği, Malzeme Kalitesi, Arayüz vs.

Aleti yolladıktan sonra kutunun fotoğrafını çekmediğim aklıma geldi :) Neyse ki içinde pek bir şey yoktu. Siyah şık ve oldukça ufak bir kutu ile geliyor M1s. İçeriğinde dap ve usb kablo var. Tur cihazının yanında üç tane de renkli silikon kılıf vardı. Satışta olan ürünlerde yanında veriliyor mu bilemiyorum.

Cihazın kasası alüminyumdan imal edilmiş. Hissiyatı oldukça iyi. Benzer cihazlardaki kayganlık ve elden kayıp gitme hissi pek yok.

M1s'in sağ tarafında sd card girişi ile on/off tuşu, ses açma ve ses kısma işlevi gören üç buton var. On/off aynı zamanda ekranı da kilitliyor. Aletin sol tarafı ve üst kısmında ise herhangi bir düğme yok. Alt tarafta ise kulaklık ve line out beraber tek bir 3.5 jakta birleşmiş. Aynı şekilde balanced çıkış ve balanced line out çıkışta tek 2.5 jakta toplanmış. Bir de usb mini çıkış var bu bölgede.

Tuşların kalitesi, hissiyatı genel olarak iyi olsa da öndeki tekerlek gibi gözüken ancak basmalı olarak çalışan kısımda bir miktar gevşeklik mevcut. Bu sorun headfi'da da dile getirilmiş. Bence çok rahatsız edici olmasa da, silikon kılıf kullanarak problemin üstesinden gelmek mümkün.

Arayüz oldukça temiz, basit ve aynı zamanda ilkel. Kendi dap'ım ap100'den bile ilkel. Album art dahi yok :) Tabii bunlar bize hız olarak geri dönüyor. Tuşa basmanız ile cihazın açılması arasında 1 saniye ya var ya yok. Menüler arası geçiş yine oldukça seri. Bir tek şarkı başlatılırken bir saniye kadar bekletiyor.

Ses

Baştan belirtmek isterim ki, dinlemelerimi 3.5 çıkıştan high gain'de yaptım. 3.5 çıkışta güçsüz. Ap100'ün 40/80'de sürdüğü Flare R2A iem'imi bu arkadaş high gain 75-80/100 aralığında sürdü. Dolayısıyla kafaüstü vs. kullanmayı düşünen arkadaşlara önermiyorum. IEM ile dinleyen arkadaşlar ise rahatlıkla alabilirler. Gönül isterdi ki balanced çıkıştan dinleyeyim. Normal çıkıştan yarı yarıya daha kuvvetli. Maalesef test edemedim.

M1s'in sahnesi AP100'e göre daha yakına kuruluyor. Yatay olarak AP100'e göre bir tık daha dar geldi. Ancak yükseklik olarak çok daha başarılı. HD650'nin sahnesi gibi düşünülebilir :) Sahneye ve genel sunuma şunu da eklemek istiyorum. Ap100'de enstrümanlar daha bağımsız çalarken M1s'te bir bütünlük mevcut. Bir sahne var ve her şey yerli yerinde. Bas, mid ve tiz bölgesi hepsi bir ahenk içinde çalıyor. Ayrıca sahnede derinlik de AP100'e göre daha fazla. Ap100'de enstrümanlar daha flat iken bunda daha 3d bir hal alıyorlar. Sahne holografik dersem doğru olur hatta.

Cihaz AP100'e göre çok daha dengeli çalıyor. Tizlerin bir tık önde olması haricinde oldukça flat bir grafik çiziyor. Bir de kulaklığın karakterini değiştirmiyor. Kulaklık neyse öyle çalıyor. Hatta iyi olduğu konularda daha da ileri çıkarıyor. Örneğin, Ap100'de R2A biraz daha midbass bölgesi şişkin çalarken M1s'te midbass kulaklığın karakterine uygun şekilde çekinik ancak subbass vuruşu ve temizliği üst düzeydi. Tizlerin önde olması sonucunda dap'ın enerjik bir sunumu var. AP100 daha laidback kalıyor buna göre.

Baslardan tizlere doğru tarif etmek gerekirse; subbass'ta roll-off vs. yok. Taş gibiler. Az önce söylediğim gibi
    kulaklığınızda subbass bölümü sıkıntılı ise oraya ekstra bir yardım yapmıyor. Ap100'e göre daha güçsüz olmasına rağmen bass vuruşu daha başarılı. Yine ona göre daha sert vuruyor. Bir de basları gövdeli bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim.

Midlerde oldukça temiz. Çözünürlük ve mikro detay yine Ap100'ün ilerisinde. Sanırım çözünürlükten dolayı insanı etkileyen bir sunumu var. Faithless'ın şu performansının flac'ında tüyler diken dikendi mesela:

@karanehir35 Ahmet abinin incelemelerinde hep söylediği, benim pek anlam veremediğim tizlerin uzaması mevzusunu bu dap ile beraber kavradım :) Tizler olmuş. Nirvana'nın Nevermind albümündeki parçalarda ziller sonsuza gidiyor sanki. Bayıldım. Ap100 bu konuda çok daha geride kesinlikle.

Toparlarsam, enerjik sunumlu, tizlerdeki hafif yükseklik dışında flat, kulaklığın karakterini yansıtan, sahnesi derin ve yüksek bir izlenim elde ettim ben M1s'ten. Mikro detay ve çözünürlük olarak AP100'den daha başarılı, muhtemelen 200 dolar seviyesinde en iyi çalan dap. Balanced çıkışla daha da iyi olacağından eminim.

Artıları ses kalitesi, kullanım kolaylığı, malzeme kalitesi diyebilirim. Eksilerinde ise arayüzdeki ufak hatalar (türkçe karakter eksiği) (sd kartımda bulunan 347 şarkıdan 3'ünü tanıyamadı mesela) ve görece güçsüz oluşu sayılabilir. Ha bir de Usb Dac yok.

Sonuç olarak bence bu fiyat skalasında tercih edilir bir model olmuş. Android, streaming vs. ile işiniz yoksa kesinlikle tatmin eder.

16 kişi bunu beğendi.
  12. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,480
    @mattiadestro; izlenimler icin tesekkurler Baybars, eline saglik.
    F-P bir urune daha kavustuk, bu guzel.
    Balanced olayi cok seyi degistirebilir, bir iem bulup denemek lazim onu aslinda.
    Bu arada fotolar gene cikmamis, img kirik linkler halinde hepsi.

Uzayan tiz cidden iyidir Baybars, genel sunuma bir ferahlik bir havadarlik katar. Tabii tizleri cok önden veren iemlerle bazi sorunlar yasanabilir, o ayri.
    Bende merakla bekliyorum aune m1s'i. Benden evvel Hayri hoca, bir kurcalasin da, ondan bana gelir nasilsa.

4 kişi bunu beğendi.
  13. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,069
    abi fotoları imgura yükledim, dns veya vpn açık değilse ondan gözükmüyordur. hızlı resime yüklesem, yarın öbür gün silinecek yazık olacak.

tizleri senin beğeneceğini tahmin ediyorum. incelemeye kadar balanced kablo ayarlarsan süper olur aslında.

3 kişi bunu beğendi.
  14. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,737
    Hocam elinize sağlık :)

2 kişi bunu beğendi.
  15. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,480
    Vpn ile acil susam acil misali acildi fotolar Baybars.
    5668 eklentisini görüntüle
    O vakte kadar sagdan soldan balanced bir kablo bulabilirim diye dusunuyorum.

Aynen oyle, tiz bolumu simdiden beni heyecanlandirdi.
    Genelde dinlemelere tizden baslar, en son bassa gecerim.

4 kişi bunu beğendi.
  16. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,168
    Benim sıram da yaklaşıyor galiba. Cihazın dahili hafızası var mıydı? Yoksa elimde olmadığı için uygun bir kart almam gerekecek.

17. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,069
    4 kişi bunu beğendi.
  18. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,168
    Teşekkür ederim. Ne tür bir kart almalı? Fotoğraf makinesine uyan SD kart olur mu yoksa micro kartlardan mı lazım?

3 kişi bunu beğendi.
  19. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,069
    micro sd lazım hocam. bu arada turda kargolar alıcı ödemeli şeklinde ilerliyor haberiniz olsun.

3 kişi bunu beğendi.
  20. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,168
    Tamamdır teşekkür ederim. Micro Sd kart siparişi verdim.