Aune M1S Techno-Fi Turu

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda mavi tarafından 10 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    @Mikrobiyolog Eline sağlık.Resimde siyah bir kulaküstü var.Çok şık duruyor?

5 kişi bunu beğendi.
  2. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,313
    Meşhur Sony MDR 100AAP hocam :)

3 kişi bunu beğendi.
  3. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Antrasit rengini bulmak çok zor o kulaklığın en ucuzu cırtlak pembe :)

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  4. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,549
    Tam olarak bu renk :)
    Hm650 tüm raconu bozuyor bunu takınca, ağır abiliği falan kalmıyor :gulme

260 liraya denk gelince renge de bakmıyor insan

5757 eklentisini görüntüle

12 kişi bunu beğendi.
  5. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Hayırlı olsun Yavuz hocam Mediamarkt'tan mı aldınız önceki gün :D Bende çok düşündüm ama sonra vazgeçtim.

4 kişi bunu beğendi.
  6. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,549
    Teşekkür ederim Hayri hocam.
    Evet Mediamarkt'tan aldım :)
    Ben de baya düşündüm, sonra dedim zaten hep evde dinliyorum, neden almayayım.
    Bayanlar çok beğeniyor ilginç şekilde, evdekiler sıraya girdi.

13 kişi bunu beğendi.
  7. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Şu anda mesela 349 a çıkarmışlar hocam fiyatı bende bu fiyat politikasını anlamıyorum. Aynı ürün aynı maliyetli değil mi renginden ötürü bu kadar ucuzlatmak bence kulaklığın diğer renklerine haksızlık oluyor.

Şimdi bu fiyata varken kim gidip renginden ötürü mağazadan siyahını mavisini falan alsın ben almam açıkçası. Ya hepsini sat bu fiyata ya fiyatı indirme.

4 kişi bunu beğendi.
  8. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,094
    arkadaşlar ne yaptınız? yok mu inceleme minceleme :D

4 kişi bunu beğendi.
  9. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Baybars hocam bugün @karanehir35 Ahmet hocama yolcu ettim Aune M1S i. İzlenimlerimi yazacağım bugün yada yarın.

4 kişi bunu beğendi.
  10. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,485
    Adli tıpa göndermişsin cihazı Hayri hocam. Ahmet abi detaylı bir MR ını çeker cihazın. Senin izlenimlerini de dört gözle bekleyenlerdenim.

9 kişi bunu beğendi.
  11. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Sabre olmayaydi iyiydi Baybars.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4 kişi bunu beğendi.
  12. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,094
    abi hatlar karıştı galiba :D vedat abiye yazmışsın.

3 kişi bunu beğendi.
  13. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    963
    Cayin N3 ile aralarında ses kalitesi olarak ne kadar fark var acaba?

14. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318

Hediye gömlek gelir.Ya büyüktür ya rengi racona ters.Aman der Türk zekası.Evde giyersin kim görcek. :))

4 kişi bunu beğendi.
  15. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,549
    Edebiyatta buna Hüsni Talil diyorlardı, güzel sebeplendirmeye güzel bir örnek :D

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4 kişi bunu beğendi.
  16. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Arkadaşlar merhaba,

Aune M1S ile ilgili görüşlerimi paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle bu güzel turu düzenleyen @mavi Ceyhun beye tekrar teşekkür ediyorum.

Öncelikle bir kaç foto:

Kutu İçeriği:

Şık sade bir kutuda geliyor cihaz. Cihazın kendisi, bir kaç döküman, silikon taşıma kılıfı ve şarj kablosu geliyor. Penon'un sayfasından baktığımda sadece free silicon case demiş, ama bize 3 tane taşıma kılıfı geldi sanırım ekstra olarak konulmuş.

Firmalar neden uygun bir şarj cihazı da koymuyorlar (aynı durum X5 3.Nesilde de var) bilmiyorum ama ilk anda Samsung telefonun şarj cihazıyla şarj etmek için taktım (2A çıkışlı bir şarj cihazı) biraz sonra kontrol ettiğimde ısındığını fark ettim. Başına bir şey gelmesin diye laptop portundan şarja devam ettim. Yavaş oldu belki ama cihaz ısınmadı en azından.

Tura devam edecek diğer arkadaşlara da tavsiyem bilgisayarınızın USB portundan şarj edin veya çıkışı 2A değil 1A olan bir şarj aleti kullanın.

Kutu içeriği şarj cihazı haricinde bence yeterli ancak Turan hocamın aksine bence 16 GB lık bir Micro SD kart ekleselermiş güzel olurmuş düşüncesindeyim. @Mikrobiyolog Turan hocam içine kart konmamış olmasının mantığını izah etmişti (DSD çalan bir cihaz olması ve DSD lerin yüksek boyutları sebebiyle 8 yada 16 GB ın anlamsız kalacak olması) o görüşe katılmakla beraber DSD çalabilen bir cihazın desteklediği maksimum kapasitenin (Penon'un ürün sayfasında ki bilgiye göre) 128 GB olmasının yetersiz olduğunu belirtmem gerekiyor.

Fiziksel Özellikler:

Aune M1S, cepte taşınabilecek boyutlarda bir DAP.

Açma kapama işlemi ve ses ayarları sağ tarafında bulunan tuşlarla yapılabiliyor. Bir adet micro SD girişi de sağ tarafta.

Dizayn olarak sade duruyor. Ortadaki yuvarlak ayar tekerleği işlevsel bir buton görevi görüyor, parça durdurma devam ettirme, ileri alma, geri alma, menülerde gezme vs.

Cihazın ön panelinde üzerinde aynı zamanda menülerde geri gitme, anasayfaya geçme işlemleri içinde birer tuş bulunuyor. Sol tarafta herhangi bir butun vs yer almıyor. Dolayısıyla bir elde kullanım için ideal olmuş, sağ taraftaki tuşlara basarken yanlışlıkla solda bir şeylere basma ihtimaliniz olmamış oluyor.

İlk elime aldığımda ve kulaklığı 3.5 mm jak girişine taktığımda dikkatimi çeken bu yuvarlak dizaynı tuşun ses çıkarması oldu. Örneğin kulaklığı cihaza bağladığınızda sanki jak girişi kırıkmışta sizde ekstra bir güç uygulamışsınız gibi bir his uyandırıyor.

Elinize alıp biraz salladığınızda da içinde bir parça hareket ediyormuş gibi bir his uyandırıyor. İlk anda acaba içinde bir vidası falan mı çıktı da sağa sola çarpıyor, hareket ediyor gibi düşündüm ama değilmiş. Yuvarlak tuşa basılı tutup hareket etmesini engelledikten sonra sallayınca o ses olmuyor.

Görünüşü sade ve güzel bence, günlük kullanım için gayet uygun bir boyut. Çok can canlı değil elbette ama amacına hizmet eden bir dizayn olması bu fiyattaki bir cihaz için yeterli bence.

Yazılımsal Başarı:

Cihaz daha önceki incelemelerde de belirtildiği üzere Micro SD kart takılmadan açılamıyor. Açıkçası bu 2.elime aldığım DAP olduğu için diğer başka DAP larda da benzer bir tercih var mıdır bilmiyorum ama zaten arka planda çok büyük bir işletim sistemi falan koşmuyor, kaç MB lık bir yazılım çalışıyor bilmiyorum ama kart olmadan onun üzerinden boot edilememesi ilginç bir tercih olmuş bence.

Üzerinde çalışan halihazırda bir yazılım olduğuna göre kendi ROM u var sonuçta, o ROM a biraz daha kapasite ekleyip boot özelliği de ekleselermiş iyi olurdu.

Tabi yine belirtildiği üzere cihazın müzik için dahili hafızası yok.

Cihaz arayüzünde bazı ayarlar var, bunlardan sanırım en çok kullanılan gain ayarı olabilir. Low - Mid - High olmak üzere 3 farklı güç veriyor cihaz. Low gainde 16 Ohmluk kulaklıkları bile zor sürdüğünü belirtmek gerekiyor. Mid 16 Ohmluk IEM leri sürebilse de yüksek ses açmak gerekiyor yinede, ancak 32 Ohm IEM ler için high gain dışında bir seçenek bana göre yeterli değil.

Ayrıca 32 Ohm üzeri kulaklıklar için ise dinlediğiniz ortama göre değişecek olsa da high gainin bile zayıf kalma ihtimali var. Turan hocamda bunu belirtti zaten, 32 Ohm'dan yüksek IEM i yada güç isteyen bir kafaüstü olanlar için ekstra güç ihtiyacı var.

Birde ayarlar menüsünde filtre diye bir seçenek var, slow, fast (ve şu anda ismini hatırlayamadığım 3.bir seçenek) bunun tam olarak ne işe yaradığını çözemedim sanırım dinlediğiniz türe göre bu ayarı yapmak gerekiyor, hızlı parçalarda fast ı seçmek gibi ama ne kadar bir fark oluşuyor kulakla doğrudan kolayca algılanabilecek kadar değil gibi geldi bana.

Kullanım Kolaylığı:

Kartı takıp açtıktan sonra cihaz otomatik olarak dosyaları okuyarak müzik kütüphanesini ayarlıyor. (Turan hocam elle ayarlamak gerekiyor dedi ama ben hiç elle ayarlama yapmadım, karta müzikleri attıktan sonra cihaza takınca listeyi güncelliyor açılışta. Acaba Turan hocam bilgisayar üzerinden bağlayarak parça atmaktan mı bahsetti öyle bir imkan sağlıyormuydu denemedim. Kartı çıkarıp müzikleri atıp tekrar Aune e takarak kullandım ben) Bu konuda hızlı bir iş çıkarıyor. Açılıp kapanması hızlı bir cihaz.

Müzik parçalarının açılması durdurulması bir sonrakine geçişi vs gayet hızlı takılma vs olmuyor. Ayrıca yukarda belirttiğim üzere tuşların sadece sağ tarafta olması tek elle kullanımda rahatlık sağlamış.

Yine Turan hocamın belirttiği 5 dk kadar sonra aktif olan uyku modu gibi bir mod var bunun açılıp kapandığı bir menü göremedim o biraz can sıkıcı oluyor gerçekten.

Dosya Oynatma Desteği:

Cihaz bir çok formatı destekliyor, sadece elimdeki 1.5 GB boyutundaki .dff uzantılı (Stereo DSD 256 / 11.2896Mbit/s) DSD dosyasını oynatamadı, onun dışındaki DSD dosyalarını sorunsuz olarak çalabildi.

FLAC olarak kayıtlı olduklarından aynı parçanın MQA deoded flac versiyonunu sorunsuz çalabildi. (Tabi MQA unfolding işlemi yapmadan çalıyor, MQA test etmek için kullanılamaz ama oynatabileceği formatta kaydedilmiş MQA parçalarını unfold işlemi yapmadan sıradan bir flac kalitesinde çalabilir)

Format sorunu sebebiyle değil ama isimlerdeki Türkçe karakter kullanımı sebebiyle (sanırım daha çok küçük "ı" içeren parça isimlerinde) bazı parçaları okuyamadı, isimleri düzeltip tamamen İngilizce karakter haline getirince çalıştırdı.

SES İZLENİMLERİM:

Cihazı ilk elime aldığımda bir arşivim olmadığı için daha önce aşağıdaki linkten indirdiğim DSD ve MQA dosyalarını Micro SD karta kopyalayarak dinlemeye başladım.

http://www.2l.no/hires/index.html?

Yalnız bu parçaları her ne kadar dinlemiş olsam da ve ara ara dinliyor olsam da çok aşina olmadığım eserler olduğu için ilk dinlediğimde bana sanki cihaz zayıf bir sunum veriyormuş gibi geldi.

Ancak daha sonra cihaza bildiğim parçaları atarak dinlediğimde öyle olmadığı ortaya çıkmış oldu. Bir kez daha inceleme yaparken bildiğimiz aşina olduğumuz parçaları kullanmanın önemini kavramış oldum.

Ses Genel:

Genel olarak cihazın sesi soğuğa yakın (Tam olarak soğuk yada tam olarak sıcak bir cihaz dinlememiş olduğumu düşünerek benim kendi standartlarıma göre soğuk sıcak ayrımı yaptığımı, söylediğimin referans alınmaması gerektiğini de belirteyim) çalıyor. Turan hocamın da belirttiği üzere alınan sesler net, keskin olarak alınıyor.

Dipses almadım çok da dikkatimi çekmedi eğer varsa bile açıkçası özel olarak dipses arayışına girmedim. 16 Ohm ve 32 Ohm IEM lerle denedim (LZ A4, K3 Pro, 1 More Triple).

Bas: Cihazın verdiği baslar kuvvetli, derli toplu vuruyor. Parçada bas varsa kendini rahat ifade ediyor. Derine inme konusunda (kıyaslama kısmında da geleceğim) en iyi alternatif olmayabilir. Bu fiyat aralığında başka dapları olan arkadaşlar kıyaslayacaktır zaten.

Mid: Mid sunumu ve vokal performansı gayet iyi. Vokallerin aşina olduğum ses tonlarına yakınlığında da sorun yoktu, yapay yada dijital bir ses hissi almadım. High gain haricinde gövde azalıyor doğal olarak, high gainde dinleyince sesin gövdesi de kendine geliyor.

Tiz: Tizleri de beğendim beni çok fazla şaşırtan yada üzen bir durum olmadı açıkçası.

Sahne genişliği: Sahne konusunda çok geniş sahne yada çok dar sahne dinlememiş olduğum için söylediğim referans alınamasa da normal diyeyim.

Kıyaslamalar:

Aune M1S vs LG V20:

LG V20 ile çok ama çok benzer bir karakterde çalıyor. Baslar, Midler, Tizler, vokal tonlaması, sahne konumu vs neredeyse birebir aynı gibi. Hatta ikisini blind testle dinletseniz muhtemelen deneyimsiz kulaklarım olduğundan ilk anda fark edemeyebilirim.

Ancak çok az LG V20 daha sıcak çalıyor gibi (ılık diyeyim :D ), Turan hocamın Aune M1S için bahsettiği keskin etrafından arındırılmış hızlı sönümlenen notalar LG V20 de biraz daha köşeleri yuvarlatılmış hafif sıcaklık katılmış yumuşatılmş bir versiyonda çalıyor.

Örneğin bir LG V20 ile Fiio X5 3.Nesil blind test te dinlenilse anında hangisinin hangisi olduğu söylenebilir, Aune M1S vs LG V20 kıyaslamasında ise o hafif farklı sunuma dikkat kesilince fark edilebilir ona dikkat etmediğiniz takdirde karakterler çok benzer.

Aune M1S ve Meridian Explorer 2:

Bir DAP la DAC ı sadece ses imzası olarak kıyaslayabiliriz neticede yoksa ikisi aynı kesime hitap etmiyor elbette. Biri komple bir DAP diğeri ise tek başına çalışamayan bir ses devresi.

Bence Meridian Explorer 2 daha temiz bir arka plan, daha gövdeli bir sunum, daha geniş bir sahne, daha iyi enstrüman ayrımı sağlıyor.

Bas gücü yakın gibi olsa da ME2 bir tık daha kuvvetli ve subbaslarda Meridian Explorer 2 daha iyi geldi kulağıma. Meridian Explorer 2 nin sesini çok beğendiğim için sanırım bu alanda tercihim ME2 olurdu.

Sonuç:

Sonuç itibariyle cihazı 250 Dolarlık komple bir müzik çalar olarak başarılı buldum. Diğer telefon kullanıcıları için bir şey diyemesem de ses özelinde LG V20 si olan bir kişi için alınma gerekliliği olmadığını düşünüyorum. Ancak telefonlarından memnun olmayıp uygun fiyatlı DAP almak isteyenler için iyi bir seçenek olacağını kesinlikle söyleyebilirim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim :)

18 kişi bunu beğendi.
  17. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,485
    Tek solukta okudum. Mükemmel bir yazı olmuş Hayri hocam.

LG v20 nin kullananıcıları tarafından belirtilen ortak özellikleri nötre yakın ses, enstruman seslerinde doğallığı başarılı bulunuyor. Hatta Head fi da X5iii konusunda birisi ısrarla v20 nin fiio dan daha iyi çaldığını söylüyordu. Telefon alırsam ilk tercih edeceğim bir model v20.

ME2 gibi dac/amp kombolarının ortak özellikleri fiyatlarının çok üzerinde çalıyorlar. Öte yandan taşınabilirlik ve kendi başına müzik çalamadıkları için bir başka cihaza kablolarla bağımlı olmaları eksilerinden.

Aune M1S in bahsettiğiniz nota keskinliği dikkatimi çekti. Özellikle çok enstumanlı hareketli müziklerde netliğe katkısının çok fazla olacağı izlemini edindim.

2 kişi bunu beğendi.
  18. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Teşekkürler Vedat hocam. Evet LG V20 nötre yakın ama hafif yumuşaklık var sesinde yani çok hafif renklendirme var gibi. X5 3.Nesil sıcak çalan bir DAP. Yine burada zevkler, tercihler, geçmiş dinleme alışkanlıkları devreye giriyor. V20 nin X5 3.Nesil'den daha iyi çaldığı konusu da göreceli bence, bazı parçalarda nokta atışı yaptığım denemelerde X5 i tercih ettim ben genelde.

V20 telefon olarak oldukça başarılı bir ses veriyor uygun fiyatlı daplardan daha başarılı olabilir ama X5 3.Nesil'den iyi olduğu konusuna katıldığımı söyleyemem. Bende V20 var ama X5 3.Nesli almak isterdim ses karakteri farklı ve beğendiğim bir sesi var.

6 kişi bunu beğendi.
  19. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    zx100 ve ap100 ile kıyaslama şansı bulunmuş gördüğüm kadarıyla. Bir de cayin n3 ile karşılaştırılsa güzel olurdu diye düşünüyorum. Tabii cihaz firmadan geldiği için mümkün olur mu bilmem ama tur sonunda bir iki güncük de bana gelirse elimden geldiğince bir inceleme yazarım. (bu arada n3 turu da önümüzdeki ay düzenlenecektir)

6 kişi bunu beğendi.
  20. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Aune m1s'i teslim aldim.
    Buradan @Mikrobiyolog Turan hocaya tesekkur ediyorum. Verdigi link sayesinde karti fat32 yapabildik.
    Diger formatlari görmüyor M1s.[​IMG]

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6 kişi bunu beğendi.