Beresford Gatorized DAC İncelemesi

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda panareturns tarafından 30 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

1. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Merhaba ahali;
    Madem geri döndük,bu geri dönüşü,en ''sade'' şekilde bir dac incelemesi yapıp taçlandırmak gerekir diye düşündüm.Bahsini edeceğim dac,özellikle ''ada'' da (incelemeyi yapan burada britanya'yı kastetmek istiyor)oldukça popüler olan,buna mukabil bir o kadar da meşiyeler düzülen bir cihaz.Stan isimli kardeşimiz bu dac'ın üretimini bir şekilde kendisi tasarlıyor ve süreç içerisinde kullanıcılardan pozitif ve negatif tüm geri bildirimleri arşivleyerek dac'ı mütemadiyen güncelliyor.Sevgili arkadaşım coolblue,bu dac'ın en son sürümüne yani bushmaster'a sahip.Kendisi benim incelememden sonra sazı eline alıp,bir bushmaster incelemesi patlatabilir ya da patlatmayabilir. :) (fena pas attım)
    Önce resimler:

Bu enteresan ekipmanı,öyle çoook çok derine inmeden anlatmaya,sesi hakkında izlenimlerimi sizlere aktarmaya çalışacağım.
    Öncelikle hali hazırda bu dac'ı pc tabanlı olarak m2tech hiface arabirimi ile kullanıyorum.Dac chip'i ''native'' olarak maalesef 24/96 datayı kabul edebiliyor.Yani 24/192 dinleyeceksiniz,foobar vs. programlardan ''resample'' plug-in'i aktive etmeniz lazım.(sonra alıp da çalıştıramazsanız diye baştan yazayım)Neyse,bu alet,Stan kardeşimize,benden önce yollanıp bayağı bir ''modifiye'' edilmiş bir dac.Ben ''plain'' Tc-7520'yi dinlemedim.O yüzden ''modifiye'' hali ile ilk fabrika çıkış hali arasındaki kıyaslamayı maalesef yapamayacağım.Ancak daha önce dinlediğim-kullandığım dac'lar üzerinden bir takım ''subjektif''yorumlarda bulunacağım.Bu girizgahı yaptıktan sonra-kaçıncı girizgah oldu bu arada sayamadım-siz sevgili forum ahalisine daha önce kullandığım-dinlediğim-tecrübe ettiğim dac'ları yazayım da tam olsun.V-dac,Cambridge Audio Dacmagic,bir iki 40-50 usd'lık budget ebay dac'ları,Benchmark Dac 1 vs..(adı aklıma gelmeyen dac'larda olabilir ama önemli olan bu değil)Ha unutmadan actual power'da vaughan' ı dinleyip,kendime gelemediğimi unutmuşum :) Neyse bu cihazı anlatırken hiç öyle mid'di high'dı filan diye kafanızı bulandırmayacağım.Bir kaç parametrem var artık dac'larda:

1:Çözünürlük:şimdi ey ahali,dananın kuyruğunun koptuğu noktayı ilk başta söyleyerek,sevgili Vladimir Nabokov'a selamı çaktıntan sonra şunu söyleyeyim.Ben bu dac'ın sunumunu,çok ''doğrusal'' bulmuyorum.Ve evet hem acımasızca eleştireceğim,hem de öveceğim.Ancak şu var,hangimiz ''çiğ'' bir sunumu seviyoruz?Cevap:% 10'umuz filan zannederim.Neyse konumuz bu değil.Gator ''kart''ıyla çağ atlayan bu dac'ın değişen bir sürü komponenti var.En önemlisi oldukça kaliteli olan transformatörü.Benden önceki sahibi,rica üzerine Stan'a coax girişini de güncellettirmiş.Sonuç muazzam.Velhasıl,daha kısa bir ulaşım yolu ile ve pek tabii ki ''gator''kartı ile bu belkide ''ortalama'' çalan dac,belkide ''kusursuz''bir çözünürlüğe ulaşmış.O kadar bariz belli oluyor ki.şöyle anlatayım:Muse'un son albümü 2nd Law'u netten 24/96 olarak indirdim.(Yasal olarak).Albümün açılış şarkısı Supremacy'de ziller o kadar ''artifact'' üretti ki bağlantıları tekrar kontrol etmek durmunda kaldım.Abartmıyorum :)

2:Sahne:Bu konuda ancak şunu söyleyebilirim.Bana sahnesi dac1'den sonra biraz sanal 3d geldi.Yalan yok.Ama çok eğlenceli.Dac1'deki görece kopukluk(k701 gibi işte,dinleyenler anladı ne demek istediğimi)bunda yok.Bayağı bir ''engaged''.Enstrüman ayrımı dac1'den daha iyi.Yalnız sahnesini kimi beğenir,kimi beğenmez.Yahu nasıl desem,sm3 gibi işte :)

3:Müzikalite:Belki de en önemli parametre bu.Bu dac'ın modifiyelerden sonra iki arada bir derede kaldığı belki de tek nokta.O kadar enteresan bir sunumu var ki...Son derece açık yüreklilikle,hızlı pasajlara sahip klasik müzik kayıtlarında ve özellikle klasik rock kayıtlarında ''pace'' inin bayağı iyi olduğunu söyleyebilirim,ama üstler parlıyor,bayağı parlıyor dostlar. :) Ayrıca bir diğer'' garip'' özelliği daha var.Kayda göre çalıyor.Sevgili coolblue ile bushmaster üzerine konuşurken,kendisi de aynı durumdan dem vurdu.Sanırım sevgili Stan'in üzerine eğildiği(bence fazla eğiliyor) bir konu bu.Belki de güzel bir parametre,ama farklı kayıtlar arası bu kadar fark düşündürücü.(Renklendirsin demiyorum bu arada yanlış anlaşılmasın)

Sonuç:Bu kadar eleştirmem(hep objektifliğimden bunlar,hep)bu dac'ı kötü yapmıyor tabii ki.Beresford gatorized(Caiman gatorized de aynı ürün)bu fiyata alınabilecek(ben extra dc bataryaları ile 350 tl'ye aldım)en iyi dac'lardan biri.Avforums'da ya da farklı bir forumda okuduklarımdan yola çıkmayarak,şunu rahatlıkla söyleyebilirim.bu dac benchmark dac1'den kesinlikle ama kesinlikle daha iyi.hem de bu fiyata.Özellikle harici batarya beslemesiyle(12volt) çok iddialı,dinlenmesi gereken bir dac.
    Teşekkürler...

#1 panareturns, 30 Ekim 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Ellerinize sağlık. Ses karakterini biraz daha açabilir misiniz? :)

3. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    siz dinlediğiniz müzikten ne bekliyorsunuz?onu yazarsanız ben de size kulağım yettiğince yorum yaparım...

4. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Er4s benim favori kulaklığım desem anlarsınız sanıyorum. :)

5. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Kulaklık olarak verdiğiniz referans üzerinden çok doğru bir tespit yapamayabilirim,mazur görün şimdiden,ama şunu söyleyebilirim,eğer ''detail freak'' bir müzikseverseniz acayip enteresan bir mecra.çok teknik,çok hızlı ama bir o kadar da müzikal çalıyor.sunumu tüm bunlara rağmen''ki bence en enteresan olan şey bu'' hafif ''laid-back''.yahu sanki ben satıyorum ya da elimden çıkaracağım da burada incelemesini yapacağım gibi oldu ama cidden tecrübe edilmesi gereken bir dac bu...

6. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Murat tekrar hoşgeldin ve eline sağlık.

Pek doğal ve yumuşak çalan bir DAC değil sanırım.Seveni-sevmeyeni muhabbeti geçerli gibi bir sonuca vardım ben.(Gerçi "müzikal" diyorsun.Dinlemek lazım.)

7. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Teşekkürler Fatih;
    Tespitin yüzde yüz doğru.ama şu anlaşılmasın.dac1 gibi ''die-hard'' seveni olabilen ya da olamayan bir dac değil bu.Çok kritik dinlemelerde bulunmadım,yalan yok.Kulaklık sisteminde,sadece eski kulaklık set-up'ımda dinledim(hifiman ef-5-he-5)ne dac1 kadar teknik çalıyor, ne de m2tech gibi görece müzikal çalıyor.ama inanılmaz bir sahnesi var.

8. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Ellerinize sağlık. :) Beşiktaş'taymışsınız bir gün müsait olursanız denemek isterim. Dediklerinizden anladığım kadarıyla çok seveceğim bir dac. :)

9. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Her zaman beklerim.Elinizde benchmark yapabileceğimiz iyi bir kulaklık amplisi ve kulaklık varsa daha da iyi olur.hatta zamanınız varsa an itibarıyla müsaitim buyurun gelin...

10. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Çok teşekkür ederim. Pm atıyorum. :)

11. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Elinize yüreğinize saglık. Keyifli bir inceleme olmuş.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
  12. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Teşekkür ederim.Özellikle kulaklık sisteminde bu dac'ı denemek isteyenlerin,daha doğru bir yoruma sahip olacaklarını düşünüyorum.(kendi set-up'ında bu dac'ı değerlendirmek isteyen varsa seve seve gönderirim)

13. maserati2303

maserati2303
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    Ellerinize sağlık birkaç aydır merak ettiğim bir dactı kendileri :).

14. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    teşekkürler.umarım meramımı tam olarak anlatabilmişimdir...

15. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Elinize sağlık :eek:k

Kulaklık çıkışı kısmından hiç bahsedilmemiş? Yeterli mi, yetersiz mi, deneme şansı oldu mu?

Collapse Signature Expand Signature
  16. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,392
    Mesaj alınmıştır . En kısa zamanda bushmaster incelemesi yazmak şart oldu :)

17. kuzey2011

kuzey2011
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    Dunya küçük bahsedilen dac benim ilk dacim :) f/p yuksektir ama dacin degismeyeni kalmamisti capsler, opamp, elektrik elektronikleri

Fiyatina gore iyidir

18. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Hasan bu konuyu atlamışım.Kulaklık çıkışı tek kelimeyle''yetersiz''.Hiç bir üst düzey kafaüstü kulaklığı layıkıyla süreceğini zannetmiyorum.Kesinlikle bir kulaklık amplisine ihtiyaç var yani.