Beyerdynamic DT 240 PRO İncelemesi

'Beyerdynamic' forumunda theodyofil tarafından 26 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    İnceleyen: The Odyofil ( Furkan Satış )

Beyerdynamic DT 240 PRO İncemelesi

İçerik

Giriş

Marka Hakkında

Ön Bakış

Paket İçeriği / Aksesuarlar

Dizayn / Malzeme Kalitesi

Konfor

Kablo

Ses Performansı

Tizler

Midler

Baslar

Ses Sahnesi / Imaging

Equalizer'a Tepkisi

Ses Yalıtımı

Padler

Amfi Uyumu

Sonuç

Artıları / Eksileri

Son Özet

Satın Alabileceğiniz Yerler

Giriş
    Herkese merhaba, bu yazımda Beyerdynamiğin özellikle taşınabilirliği, verimli sürücüleri, dolayısıyla mobil kullanımının kolaylığı ile öne çıkan, gerek profesyoneller, gerekse müzikseverlerin kullanımına uygun olan DT 240 PRO modelini inceliyorum.

Marka Hakkında
    Beyerdynamic, birbirinden farklı çokça model ile birlikte, kulaklıklar, mikrofonlar, amfiler, kablosuz ses sistemleri ve konferans sistemleri üreten Alman bir ses firması. Çoğu ürününü Almanya’da üreten Beyerdynamic, şu anda dünyada hala aktif olan en eski ses firması. 1924’ten bu yana ürettikleri çoğu ürün ikonik bir hale bürünüp, sektörde efsaneleşmiş durumda.

Ön Bakış
    DT 240 PRO, birçok noktada, sıklıkla benzerleri görülen diğer stüdyo kulaklıklarından farklı bir yapıda. Kompakt yapısı, inanılmaz derecedeki hafifliği, verimli ve detaylı röprodüksiyon yapan sürücüleri, ürünü oldukça taşınabilir ve her senaryoya uygun yapıyor. Sıklıkla seyahat eden bir müzisyen, hareket halinde bir içerik üretici, yada yalnızca stüdyo kalitesinde ki müziğin peşinde olan bir kullanıcı olun, bu model bulunduğu fiyat bandında gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bir model.

Paket İçeriği / Aksesuarlar

DT 240 PRO’nun paketlemesi sade tutulmuş. Kutu ince ve küçük. Kutunun içerisinden ürünün kendisi dışında, bir adet 1,25 metre uzunluğunda, sarmal yapıya sahip, bir ucu 2.5mm diğer ucu 3.5mm olan kablo, bir adet 3.5mm den, 6.35mm ye dönüştüren adaptör, bir adet yumuşak kumaş kulaklık çantası çıkıyor.

Dönüştürücü adaptörü, kulaklığı mobil kullanım dışında, harici ses kartlarıyla veya amfilerle birlikte kullanmak isterseniz kullanıyorsunuz. Zira bu tarz donanımlarda 6.35mm standardı genellikle balanssız çıkış olarak yaygın bir şekilde kullanılmakta.

Kumaş kulaklık çantası ise, ürünü tozlardan, çiziklerden ve benzeri durumlardan korumak üzere tasarlanmış. Fakat ürünün bir şekilde ezilmesini, kırılmasını engelleyecek türde bir çanta değil. Buna tekrar malzeme kalitesi başlığı altında değineceğim.

Dizayn / Malzeme Kalitesi

Beyerdynamic DT 240 PRO’nun dizaynı bence şık, minamilistik bir tasarıma sahip. Tamamen mat siyah bir gövde yapısı, benim çoğu zaman favorim olmuştur. Ürünün üzerinde yer alan yazılar ise koyu gri bir tonda. Metal olan temel iskeleti dışında çoğu noktada plastik tercih edilmiş fakat kalitesi iyi bir malzeme kullanılmış. Ürün size kesinlikle hiçbir açıdan “ucuz ürün” deneyimi yaşatmıyor. Üründe yer alan eklemler (hareketli noktalar); kafa bandı yüksekliği ayarlama noktası, sürücü kabinlerinin bulunduğu noktadaki yatay ve dikey düzlemdeki hareketi sağlayan eklemler, tam olarak doğru miktarda direnç gösteriyorlar. Nasıl bir kafa yapısına sahip olursanız olun, ürünü kafanıza göre ayarlamakta zorluk çekmeyeceğinizi düşünüyorum. Kafa bandında ve padlerde aynı kaplama malzemesi kullanılmış. Tende herhangi rahatsız edici bir hissiyat oluşturmayan, bu sentetik deri malzeme, oldukça yumuşak bir yapıda. Genel bir perspektiften baktığımda, fiyatına göre iyi kalitede üretilmiş bir ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sonuç olarak dikkatli bir kullanımla birlikte, bu kulaklığı yıllar boyunca bozulmadan kullanabileceğinize eminim.

Konfor

Bu kulaklığı diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri inanılmaz derecede hafif oluşu. Ürün yanlızca 197g ağırlığı ile (kablo takılı değilken) bize konforun altın kurallarından biri olan hafifliği yaşatıyor. DT 240 PRO, çoğu stüdyo kulaklığında rastlayacağımız gibi, evde müzik dinleme amacıyla üretilen kulaklıkların aksine, kafada daha stabil durması için, iyi bir miktarda kavrama kuvvetine sahip. Padler, oldukça yumuşak ve meydana geldikleri sentetik deri materyal, bazı ucuz kulaklıkların sahip olduğu naylonumsu malzemenin aksine, tende herhangi bir uyumsuzluk hissiyatı yaşatmıyor. Fakat bu padler, nefes alamayan bir yapıya sahip olduğundan, özellikle güneş altında kullanımda kulakta terleme yapabilir. Pad dizaynında önemli başka bir nokta, ne kulak çevresi, ne de kulak üstü yapıda olmayışları. İkisinin tam ortasında yer alan bir dizayn anlayışına sahip bu padler, kulağınızın bir kısmını içeri alırken, bir kısmının da üstüne oturuyor. Bu herhangi bir açıdan rahatsız edici bir durum değil. Genel olarak oldukça konforlu bir deneyim yaşadım kullandığım süre boyunca.

Kablo

Sarmal kablolar; ya çok sevilir, ya da hiç sevilmez. Bu durum kişiye göre değişse de, bu üründe ki kablo kolayca sevilecek cinsten. Şuana kadar gördüğüm en ince sarmal kablolardan birisi bu. Kulaklığın kompakt yapısı ile uyumlu. Kablo sabit haldeyken 1.25 metre, gerildiğinde ise 3 metre uzunluğa ulaşıyor. Malzeme kalitesi yeteri kadar iyi. Sert bir yapısı var kablonun. Özellikle jak kısmı oldukça kalın tutulmuş. Genellikle kablolar hasar görürse jak kısmından hasar almaya eğilimlidirler. Bu kablonun başına kolay kolay bir şey geleceğini zannetmiyorum. Yine de başına bir şey gelirse eğer, üründeki kablo çıkarıp takılabilir olduğundan, yeni bir kablo alarak bu sorunu düşük bir maliyetle çözebilirsiniz.

Ses Performansı

Beyerdynamic DT 240 PRO, sıcak çalan bir kulaklık. Peki “Sıcak” çalmak nedir? Bir kulaklık incelemesi yaparken, en zorlu kısım kulaklığın ses karakterini kullanıcıya doğru şekilde hayal ettirebilmektir.

Sıcak ses, bas frekanslarına doğru eğilimin olduğu, bas ve vokallerin öne çıktığı, tizlerin ise daha yumuşak olduğu bir ses karakteridir. Sıcak çalan kulaklıklar, çoğu insana göre, “rahatlatıcı”, “müzikal”, ve “tatmin edici”’dir.

Tizler
    Higher Mid frekansların, Lower Treble’a geçiş yaptığı bölümde, belirgin bir çukur var. 5-7 kHz bölgesi sahnede geri planda ve bu özellik, sesi yumuşatıp, yüksek şiddette bile, konforlu bir şekilde dinlemeye yarıyor. Çünkü özellikle bu karakterin tam tersinin geçerli olduğu durumlarda, tizler kulak tırmalayıcı olabiliyor. Bu kulaklık bu noktada büyük konfor sağlıyor. 8 kHz ve yukarısında, tizler, aslında sağlam bir performans sergiliyor. Hatta, fiyatına göre konuşursam; çözünürlük ve uzandığı aralık açısından şaşırtıcı derecede iyi diyebilirim.

Midler
    Midler, bir kulaklığın, nasıl ve ne kadar iyi bir kulaklık olduğunu en kolay açığa çıkardığı frekans aralığıdır. Aynı zamanda birçok müzik türü için de en önemli seslerdir. DT 240 PRO’nun midleri, kulaklığın en öne çıkan noktası. Vokaller sahneden hiçbir zaman düşmüyor ve gözünüzün önünden ayrılmıyorlar. Çoğu mid odaklı kulaklıklar, midleri üretirken sahnede diğer enstrümanları kaybetme eğilimde oluyor. Düşürmeyenler bu noktada sağlam takdir görüyor. Takdir ettiğim DT 240 PRO’nun ürettiği erkek vokaller; gövdeli, detaylı ve otoriter duyuluyor. Kadın vokaller üretilirken ise; higher midlerin lower treble’a aktarıldığı noktada gerçekleşen düşüşten dolayı, sahnede biraz daha klostrofobik bir hava oluşuyor. Aslında sanatçıya göre de değişen bir durum bu; “Florence + The Machine”, ya da “Marian Hill” dinlerken sanatçıların sesi kulağa olması gerekenden biraz daha kuru geliyor olsa da, “Kovacs” dinlerken halinizden memnun oluyorsunuz. Aslına bakılırsa, ortada çok fazla detay kaybı yok. Başta da söylediğim gibi, karakter meselesi. İnanın çok daha kötü vokal performansı olan 3 kat daha pahalı ürünler var. Her şey mükemmel olsun istiyorsanız, çok daha yüksek fiyatlı ürünlere bakmanız gerekecek. Sonuçta karşı karşıya olduğumuz fiyat bandı belli. Ve beklenenden daha iyi bir performansla karşı karşıyayız.

Baslar
    Çok eğlenceli bir bas tepkisi var bu kulaklığın. Sahnenin en önünde başlayıp, tüm alana yayılan bir bas tepkisi. En diplere kadar çekinmeden inen, derin, otoriter, gövdeli, doygun bir yapıda. Hatasız mı? Değil. Mesela DT 770 PRO ile karşılaştırdığımda, özellikle çözünürlükte ciddi bir fark olduğunu görebiliyorum. Ama bu bir karşılaştırma içeriği değil. Ürünü kendi fiyatına göre değerlendiriyorum. Evet olması gerekenden daha az doğru, fakat hiç fena değil. Sahip olduğu diğer karakter özellikleriyle birlikte, sürücülerin, bu derecede detaylı, katmanları iyi ayrıştırıp, iyi derecede bir şiddetle ürettiği böyle düşük frekanslar, bu fiyat bandında neredeyse rakipsiz.

Ses Sahnesi / Imaging
    Bu kulaklığın sahnesi çok geniş değil. Fakat sahne yerleşimi yeterince iyi. Çok ferah bir sahnede bulmuyorsunuz kendinizi. Bu kimisine göre kötü, kimisine göre ise iyi bir şey. Tüm enstrümanların, gözünüzün önünde bulunduğu bir sahnede, dinleyicinin kaçacak yeri olmaz. Böyle bir durumda, tüm detaylar, sürekli, adeta bir tokat gibi yüzünüzün ortasına iner. Eğer bu kulaklıkla Alice Harikalar Diyarına gitmeyi planlarsanız, sürücüler size; “Hayır dur! Müziğimi dinlemek zorundasın. Tüm odağın burada olmalı.” mesajı vereceklerdir. Burada şu fikir devreye giriyor; eğer bu kompaktlıkta, hafiflikte, yada bu fiyat bandında güvenilir bir kulaklık arayan müzik yapımcısı, DJ, yada içerik üreticisiyseniz, yani, bu kulaklığı başınıza takacağınız an, zaten detayları kolaylıkla duymak için takıyorsanız, sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Hatta belki de, benim gibi, zaten asıl bundan keyif alıyorsunuzdur.

Equalizer’a Tepkisi
    Beyerdynamic DT 240 PRO, kişilikli bir kulaklık. Bu kişiliği kabullendiğiniz sürece, herhangi bir ses manipülasyonuna gerek duymayan bir ürün. Ben yine de testlerimi yaptım. Kulaklık, bu noktada aşırı hassas tepkiler vermese de, ses, istenildiği takdirde, kolaylıkla renklendirilebilir yapıda.

Ses Yalıtımı
    Ses yalıtımını sağlayan birkaç nokta vardır. Padlerin dolgu ve kaplama materyalleri, kulağınıza ne kadar iyi ve sıkı oturdukları, ve materyaliyle birlikte dış kabin tasarımı. DT 240 PRO’nun ses yalıtımı oldukça başarılı. Özellikle yarı kulak üstü, yarı kulak çevresi pad dizaynını düşünerek söylediğimizde, çok başarılı.

Padler
    DT 240 PRO’nun padlerini, konfor başlığı altında inceledik. Benim bu kulaklığı başka padlerle deneme deneyimim olmadı. Kulaklıklarda, padler, sese büyük ölçüde etki edebiliyorlar. Örneğin yine bir Beyerdynamic modeli olan DT 1990 PRO’da, kutunun içinden, sesi şekillendirmeye yarayan dizayn anlayışına sahip, 2 farklı pad çıkıyor. Bahsettiğim model, çok daha üst bir model. Burada bizim böyle bir seçeniğimiz yok.

Amfi Uyumu

34 Ohm empedans ve yüksek hassasiyet ile, kolaylıkla sürülebilen verimli bir model ile karşı karşıyayız. Testlerimi bir çok cihaz üzerinde gerçekleştiriyorum. Bu modelin, çoğu kişi tarafından, mobil kullanım amacıyla tercih edileceğini düşündüğümden, dinleme seanslarımı, çoğunlukla ürünü direkt olarak “Lg G6” android telefonuma bağlayarak, ya da “Fiio Btr5” taşınabilir amfi / dac’ım ile birlikte telefonuma bağlayarak dinledim. Bununla birlikte, Msi GF63 model dizüstü bilgisayarımda, 13” Macbook’umda, İphone’da, ve son olarak çok güçlü ve çok güzel bir amfi olan Beyerdynamic’in A20 masaüstü amfisinde ayrı ayrı dinleme seansları gerçekleştirdim. Sonuçta; iyi kaynaklarla birlikte daha iyi tepki vermek ile birlikte, modelin kaynak ne olsun yeteri kadar iyi tepki verdiğini gözlemledim. Ürünü gönül rahatlığıyla istediğiniz cihazda kullanabilirsiniz.

Sonuç
    Artıları / Eksileri
    Artıları :

+ Kompakt, kolaylıkla taşınabilir, kullanıcı dostu dizayn.

+ İnanılmaz derecede hafif.

+ Düşük fiyatta profesyonel düzeyde performans.

+ Çıkabilir kablo dizaynı.

+ İnce ve hafif kablo.

+ Keyifli ses karakteri.

+ Verimli sürücüleri ile neredeyse her kaynakta yüksek ses.

+ Hem stüdyo, hem de günlük kullanım için uygun.

+ Etkili pasif ses izolasyonu.

Eksileri :

- Nefes alamayan pad materyali.

- Yumuşak çanta pek bir koruma sağlamıyor.

Son Özet
    Beyerdynamic DT 240 PRO’yu, artıları ve eksileri ile, her yönüyle inceledim. Gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Bu fiyat bandında, çok fazla iyi seçeneğiniz yok arkadaşlar. Bu model, kesinlikle almayı düşünmeniz gereken iyi seçenekler arasında.

Satın Alabileceğiniz Yerler
    · Telesan

· Hesaudio

Video İncelemem

refuserQ, DrWhite, sserkogss ve 7 kişi daha bunu beğendi.