Beyerdynamic DT770 Kafaüstü Kulaklık İncelemesi (80 ve 250 ohm)

'Beyerdynamic' forumunda MuttFTS tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    630
    Uzun süredir inceleme yapmadığım için, elime 250lik DT770 de geçince DT770 incelemesini yazmak farz oldu...

Herkesin bildiği gibi DT770, en çok baslı kulaklıklar arasında gösterilir her zaman. Özellikle 80 ohmluk versiyonuna genelde bas canavarı deniliyor. Yalnız Beyerdynamic'in isimlendirme konusunda yaptığı büyük bir yanlış var bence. DT770 80 ohmluk ve 250 Ohmluk arasında ses rengi olarak dünya kadar fark var. Aynı şey DT880de de var bildiğim kadarı ile (250lik/600lük) Yani Beyer isimlendirme yaparken birine DT770 birine DT780 felan dese daha mantıklı bir iş yapmış olabilir :)

İncelemeyi ses kısımları haricinde aynı özelliklere sahip olduklarından birer başlık altında toplamayı uygun gördüm.

Malzeme Kalitesi / Konfor

Malzeme kalitesi olarak tüm Beyer'ler gibi bunlar da gayet iyiler. Çok sağlam yapıları var. Kabloları sağlam fakat içindeki kablolar Boğaç'ın söylediğine ve benim tecrübelerime dayanarak sölemem gerekirse ince ve yetersiz. Bu yüzden kablolamaya iyi tepki verdikleri söyleniyor. 250 ohmluğun kablosu kıvrımlı bu arada, ben ağırlığından dolayı pek sevemedim. Düz kabloyu tercih ederim...

Kulaklık Padleri yumuşak ve rahat, uzun süreli kullanımlarda bazen kaşıntı yapabiliyor. Burda bir de dipnot düşmek istiyorum 770in padleri izolasyon ve bas tepkisi açısından 880/990 padlerinden sert üretilmişler. Ayrıyeten bu sebepten dolayı JMoney padleri DT770e kazanç sağlamıyor malesef. Kafa bandı rahat ve yumuşak fakat deri değil lastik gibi bir madde olduğundan bazen bir iki tel koparabiliyor ;D

Konfor kısmında ayrıca belirtmek isterim ki, izolasyon olarak müzik çalarken dışarıdan birşey duymanız mümkün değil. İzolasyonu gerçekten başarılı tam kapalı olduğundan...

Ses Kalitesi

Baslar

80 ohm: Bas canavarı yakıştırmasını bence kesinlikle hakediyor. Miktar olarak gerçekten fazla, kalite olarak iyi, çok derine inebilen, hafif yankılı, eğlenceli, gerçekten basınçlı basları var. Bir çok şarkıda normal seste titreme yapacak kadar basları güçlü. (El ile dokunarak değil, kulağımda, yanağımda hissediyorum titremeyi) Bu arada genelde öyle sanılsa da tizleri de bayağı önde olduğundan herhangi bir müzik dinlerken basların diğer frekansları ezdiği hissine kapılınmıyor. Özellikle kontrabas, bas gitar ve davullarda çok çok iyi...

250 ohm: Basları 80 ohmluğa göre daha az.. Kalite, hz ve genel renk olarak 80 ohmluk ile aynı olabilir. 80 ohmluğun 10 birim bası varsa, 250 ohmluğun ~6-7 birim civarı bası vardır diyebilirim.

Her iki kulaklık da kesinlikle basların kesinliğinin söz konusu olduğu kulaklıklar değil. Genel olarak bas vurduktan sonra basın yayılması, dağılması var. Bas vurgusundan çok basın eğlencesinden hoşlanan kişiler için yapılmışlar diyebilirim. 80 ohm'un basından sonra daha herhangi bir kulaklığın basını daha iyi bulmadım...

Midler

80 ohm: Kulaklık genelde bas ve tiz ağırlıklı olduğu için midler geride. Perdesiz fakat kalite olarak çok iyi olmayan midlere sahipler. Daha çok erkek vokal ve alt midlere doğru daha iyi performans sergiliyor.

250 ohm: 80 ohma göre midler baya önde. Flat sese göre biraz geride diyebilirim. Kalite olarak 80likten bir adım daha ileride. Genel olarak fena bir performans sergilemiyor.

Tizler

80 ohm:Tizler gerektiği kadar önde. Kendilerini hissettiriyorlar yeterince. Kalite olarak yeterince iyiler fakat bazen takip edilirlikleri zorlaşıyor. (Sahne darlığından dolayı) Özellikle midlere yakın olan kısımları daha iyi diye düşünüyorum.

250 ohm: Tizleri bayağı önde. Takip edilebilir. Kalite olarak bence 80 ohmluktan daha iyiler. Gene mid'e yakın olan kısımları bayağı başarılı. Tek problemi sibilance'a düşebiliyor bol bol.. Bir 770 ve sibilance yanyana garip gelebilir ama malesef böyle :)

Sahne

80 ohm:Sahnesi tabii ki geniş değil. Kapalı bir kafaüstü için yeterli. Enstrüman ayrımı fena değil.

250 ohm:Sahnesi 80 ohm'a göre çok az daha geniş. Enstrüman ayrımı daha iyi ses renginden dolayı.

Sonuçta sahne konusunda DT770lerin ikisi de kapalı ve yapılış amaçları sahneli müziklerden ziyade, sahne ihtiyacı duymayan Trance, RnB, HipHop vs. gibi stüdyo kayıtlı, bilgisayar destekli müzikler olduğundan, sahne darlığının yaptığı iş için çok önemli olmadığını düşünüyorum...

Amfi ihtiyacı

Her ikisi de istisnasız amfiye ihtiyaç duyuyor. Genel kanı omajının düşük olması yüzünden 80 ohmluğu amfisiz dinleyebilecekleri yönünde ama bas ağırlıklı olduklarından güç ihtiyaçları malesef kolay karşılanmıyor...

Modifiye

DT770lere uygulanan bir modifiye var. İç kısmını açıp sürücünün arkasındaki birkaç ıvır zıvır var plastik veya pamuk gibi bir metaryel. Bu ıvır zıvırı çıkarınca sürücünün arkasındaki hava boşluğu arttığından dolayı kulaklığın sahnesi biraz genişliyor. Ek olarak bas ve izolasyon azalıyor fakat biraz daha dengeli bir duruma geliyor kulaklık...

Teknik Özellikler

Manufacturer Beyerdynamic
    Model DT770-80
    Headphone Type Closed Circumaural
    Weight (g) 300
    Driver Type Dynamic
    Isolation (dB) 17
    Impedance (ohms) 80
    Cable Length (cm) 300
    Frequency Response (Hz) 5 - 30000
    Connector 3.5mm with 6.5mm adaptor

250liğin farkı: Ağırlık 270 gr; izolasyon 18dB ve tabii ki empedansı 250 ohm...

[hr]

Sonuç olarak DT770 80 ve 250lik çooook farklı kulaklıklar. Bence 80 ohmluk birden fazla kulaklığı olanlar için, genelde stüdyo üretimi, daha az enstrümental müzikler dinlemek için çok iyi bir seçim olabilir. Diğer işleri yapmıyor mu? Nerdeyse 1 senedir aslında bayıla bayıla dinledim ve bence bir çok işi fena yapmıyor...

250 ohmluk ise bence tek kulaklıkla bir çok işi fena olmayan bir düzeyde yapmak isteyenler için güzel bir seçim olabilir. Çünkü genel olarak her tür müziğe tepkisi fena değil...

Benim padler böyle değil ama nette yeni seri fotoğraflarından ancak bunu bulabildim. Kendim çekince değiştireceğim....

Collapse Signature Expand Signature
  2. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Çok güzel inceleme Hasan eline sağlık. Önemli bir konuya değinmişsin beyer modellerinde tartışılan. Ben de 250 ve 600 ohm DT880'i daha net kıyaslayıp iyi bir inceleme hazırlayabileceğim boş zaman arıyorum bu ara (Boğaç'a da sözüm vardı bu konuda).

Ben deneyimlediğim kadarıyla genel kanıya katılıyorum, beyerler empedansları arttıkça daha nötr oluyorlar. Genelde neden empedans artışının beyer modellerine olumlu (nötre yaklaşma bakımından) etki yaptığı tartışıladursun, bana bu konuda 'timbre' olayı en net açıklama gibi geliyor. Daha düşük empedanslı modeller daha fazla titriyor sanırım, DT880/250'de bu böyle çok net olarak. Yeterli sayıda kaynakla test yapabilen birçok kişi bu yüzden "beyer modellerine istediğinden çok fazla güç vermemek lazım" diyebiliyorlar, ben de şimdilik bunun mantıklı bir yorum olduğunu düşünüyorum. Sistemlerimiz iyileştikçe düşük empedanslı beyer modellerinin ağzına kadar doyuyormuşcasına patlama yapması bundan olabilir baslarda, empedans yükseldikçe ise bu doyumu sağlamak giderek zorlaşıyor sonuçta. Salt titreme mevzuu en önemli konu diyorum çünkü diğer frekansları en çok etkileyen unsur o bence bir kulaklıkta. DT880 için 32'den 600 ohm'a giderken parlaktan nötre gider denir, DT990'ın da özellikle tizlerini empedans artışı bayağı toparlıyormuş sanırım. DT770'te de hiç şaşırmadım benzer dengenin sağlandığına. Empedans arttıkça / titreme normale yaklaştıkça midler kendileri üzerinde herhangi başka bir işlem yapılmamış da olsa çok olumlu etkilenebiliyorlar anladığım kadarıyla, ki muhtemelen midlerde de ayrıca iyileştirmeler var (özellikle 600ohm serisi yapılırken tiz/mid dengesini bayağı dert etmiş beyerdynamic).

Sonuç olarak, umarım bir gün 'hidden-gem' olan 600 ohmlardan DT770'i de alırsın da, bizi biraz daha aydınlatırsın.

3. utuman

utuman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    70
    Hasan teşekkürler karşılaştırmalı inceleme için,gayet net ve açık olmuş :wink...

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    630
    Evet Metin, kesinlikle titreme çok daha fazla 80likte.. Belki dediğin gibi fazla güç bu kadar baslı yapıyor olabilir... Ama benim ilk şaşırdığım şey seslerinin bu kadar farklı oluşuydu. Sadece doyma/fazla doyma ile bu kadar farklı iki kulaklık çok zor bence...

Kulaklık utuman'ın bu arada, bende denediğinde de aynı şeyi konuştuk onla da.. (ses rengi konusu)

600lük te bulsam ucuza alınabilir denemek için.. Veya sadece sürücü olarak :)

5. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Utuman'a da teşekkürler o zaman, hayırlı olsun hatta bir de yeni aldıysa (ben mi unuttum yoksa?) (niye 3. tekil şahıs kullanıyorsam ::))

Neyse, dediğim gibi zaten titreme olayı çok önemli bir mesele (hatta belki en önemlisi) olsa da tek konu bu değil, ki beyer açıkça değişiklikleri söylüyor zaten. beyer'e göre empedans arttıkça hızı artıyor kulaklıkların, çünkü 'voice coil' içinde giderek daha ince bir kablo kullanılıyor. Hatta 600lüklerde o kadar inceymiş ki bir çok israf oluyormuş sürücü yapımı sırasında. Onun dışında tüm departmanlarda yorumlara göre değişikliğe gidiyorlar. Empedans arttıkça daha koyu ses veriyor kulaklıklar, aynı zamanda da tiz sivriliği ortadan kalkıyor. Güncel denebilecek bir konu da var şurada tüm beyerlerin kıyaslandığı: http://www.head-fi.org/forums/f4/dt990-600-impressed-me-470661/

Bu arada DT770 sürümlerinin kabinlerinin aynı olduğundan eminsek sadece sürücü bulabiliriz Moon-audio'dan büyük ihtimalle. İyi bir deneyim olabilir, hatta titreme de tatmin eder mi bilmesem de genel ses olarak daha iyi olacağından eminim. Daha benim DT880/250 sürücüsünü senin kulaklığın kabininde deneyecektik aslında Closed Back DT880 için.

6. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    630
    Closed back 880 olayına her zaman varım ben. Boğaç kayıp, sen onu bul :)

7. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Bu aralar çok yoğunmuş, bakarız yaza doğru istersen. Ama senin DT770/80'e biraz sevginin azalması lazım ki geri dönüş mümkün olmazsa üzülmeyelim :) Bizim bu yapacağımızı beyer denemiştir herhalde, saçmalama ihtimali yüksek ;D

8. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    630
    770i doğru dürüst hiç dinlemiyorum desem inanır mısın.. Masaüstü sistemi bile çok az kullanır oldum, sürekli taşınabilir moddayım :)

Şu saçmalama konusunda bir head-fiye konu açiyim, belki birileri denemiştir. İstanbulu yeniden fethetmeye gerek yok :)

Siz bi ara DT880in arkasını elinizle kapatıyordunuz, nası bir tepki veriyordu cihaz?

9. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Arkadaşlar ellerinize sağlık... Çok faydalı ve kaliteli bilgiler vermişsiniz... Şu 880'i de bir fırsat olduğunda kıyaslasak iyi olur :)

10. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Sesler oda oda bölünüyordu, sanki hepsi ayrı birer kabin içinde çalınıyor da sesleri yankı yapıyor gibi. İlginç bir his belki bilmiyorum, bayağı kişi closed back yapıyor DT880'i, aratırsan bayağı konu bulursun. Baslar çok derin oluyor vs diyorlar genel olarak. Ama sanmıyorum DT770'in kendi hali kadar derin olacağını.

@KontG
    Kargoda kablo sorun olur mu diye korkunca yollayamamıştım, konuştuğumuz gibi. Bir de para vermek istemedik biliyorsun 10'ar lira ;D. Onu eninde sonunda yapacağız ama belki sen Ankara'ya gelince, belki de biraz daha cesur ve cömert olduğumuz bir anda :)

11. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Hasan eline sağlık çok güzel bir inceleme.

Bence de beyerlerin empedansı farklı modelleri birbirinden oldukça ayrılıyor. Metin'e katılıyorum empedans arttıkça nötrleşme,daha doğrusu titreşimlerin daha kontrollü olması dikkat çekiyor. Bu da en azından daha uzantısız düşük frekans başarımı ve daha rafine midler demek.

Bende 600 ohmluk dt880 ile gayet mutluyum uzun süredir. Herhalde uzun bir süre daha elimdeki sistemle idare edicem :)

12. leecH

leecH
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Emeğinize sağlık çok güzel bir inceleme olmuş..
    İsimlendirme konusunda bahsetmişken birşey sormak istedim;
    qpad ile beyerdynamic'in bir kulaklığı var biliyorsunuzdur Qpad QH-1339 bu kulaklık bazı yerlerde dt770'in oyuncular için yapılmış versiyonu olarak geçiyor bazı yerlerde de mmx300 olarak geçiyor. Teknik özelliklerine baktığımızda ise ohm dışınıda bi fark göremedim ben, Sizce hangisi doğru ? :)

13. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Doğru cevabı bilmiyorum açıkçası, bir mail atıp sorulabilir belki. Sanırım Qpad 30k'ya kadar çıkabiliyormuş frekans olarak, DT770 35k olması lazım. Gerçi onlar aynı olsa da pek bir şey ifade etmez, ama bence yakındır DT770'e. Muhtemelen oyunlara biraz daha uygun olsun diye eğip bükmüşlerdir frekansları: "has been adapted to the special requirements of extended gaming sessions." demiş mesela beyer ürün tanıtımında. Tahminimce oyuna uygun bir ses vokalleri ve vurgusu biraz daha öne alınmış bir sestir. Mutlaka bu tip değişiklikler vardır. Ama kapalı kulaklık yaptıkları için temeldeki sesin DT770'e benzer olduğunu tahmin ediyorum. Sönümleyiciler vs açık/kapalı/yarı-açık kulaklıklarda aynı şekilde değişiyor beyer'de genelde. Tip olarak DT770 sürücü tipidir sanırım, kabin olarak da.

14. leecH

leecH
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    [quote author=Be Creative link=topic=1775.msg24705#msg24705 date=1271103915]
    Doğru cevabı bilmiyorum açıkçası, bir mail atıp sorulabilir belki. Sanırım Qpad 30k'ya kadar çıkabiliyormuş frekans olarak, DT770 35k olması lazım. Gerçi onlar aynı olsa da pek bir şey ifade etmez, ama bence yakındır DT770'e. Muhtemelen oyunlara biraz daha uygun olsun diye eğip bükmüşlerdir frekansları: "has been adapted to the special requirements of extended gaming sessions." demiş mesela beyer ürün tanıtımında. Tahminimce oyuna uygun bir ses vokalleri ve vurgusu biraz daha öne alınmış bir sestir. Mutlaka bu tip değişiklikler vardır. Ama kapalı kulaklık yaptıkları için temeldeki sesin DT770'e benzer olduğunu tahmin ediyorum. Sönümleyiciler vs açık/kapalı/yarı-açık kulaklıklarda aynı şekilde değişiyor beyer'de genelde. Tip olarak DT770 sürücü tipidir sanırım, kabin olarak da.
    [/quote]

Teşekkür ederim açıklamanız için hocam, anladığımı düşünüyorum :wink

15. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Ben de var o qpadin dt770i. Herşeyi aynı, sadece mikrofon eklemişler.

16. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Güzel güzel incelemeler gelmiş bugün Hasan'dan. :)

Eline sağlık yaptığın katkılar için hocam. Yeterince açıklayıcı olmuş.

17. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,407
    Aslan toprağım konuşturmuşsun walla :eek:k

Bu arada ben de 250 ohm olanı deneme fırsatı bulmuştum ki sanırım burada bahsi geçen de benim denediğim kulaklık.
    880 den sonra eziyet gibi gelmişti bana.990 ı her türlü tercih ederim 770 e hem sahne açısından hem bass açısından.Hasan bana bass lı kulaklık dediğinde büyük beklentiler içine girip neredeyse denemeden alacaktım şimdi utuman da olan kulaklığı.Şükür ki Ahmet Bey önce denemem konusunda çok yardımcı oldu da büyük bir yanlıştan döndük.

Neticede o kadar para werip aldıktan sonra bence kesinlikle 880 ya da 990 alınmalı.770 bunların yanında çok sığ bir kulaklık olarak kalıyor.

Tekrar tebrikler Hasan :)

18. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,629
    eline sağlık Hasan.

19. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    630
    Teşekkürler herkese iyi dilekler için.. :eek:k

20. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Hasan eline sağlık, açık bir inceleme olmuş. :)