Beyerdynamic Xelento remote

'Kulaklık Genel' forumunda fastfalcon tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. fastfalcon

fastfalcon
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    217
    Merhaba arkadaşlar,

Beyerdynamic CES 2017 ' de amiral gemisi kulaklığı "Xelento remote" 'u sunmaya hazırlanıyor. Ayrıntıları aşağıda paylaşıyorum.

Xelento remote

An audible piece of jewellery
    Xelento remote is our exquisite piece of jewellery for an intense musical experience: it emphasizes the precision and radiance of your music with every sound played. You can now enjoy the complete brilliance of your music on the move with Xelento remote. Thanks to miniaturised Tesla technology, you can discover an authentic and sublime musical experience that was previously only possible at home. Xelento remote impresses thanks to optimum wearing comfort and elegance right down to the last detail. Completely indulge in your audiophile lifestyle regardless of your location.

Newly defined mobility

Audiophile lifestyle on the go
    Xelento remote combines your desire for an intense musical experience and a mobile lifestyle with exquisite musical enjoyment. It impresses with its brilliant sound, therefore offering an unparalleled in-ear experience. Thanks to its integrated remote control and handsfree microphone, it adapts flexibly to your needs. Whether listening to music or making a phone call – there’s no need to compromise on sound and comfort any more while on the go thanks to Xelento remote. Listening pleasure for music enthusiasts no longer knows any spatial boundaries.

Miniaturised Tesla technology

Authentic, intense listening experience
    Tesla technology is the pioneering innovation from beyerdynamic. A significantly stronger magnetic field than with normal headphones transforms every nuance of the electrical signal with uncompromising precision into detailed sound that has been delighting the music world for years. A miniaturised version of the Tesla driver was developed especially for Xelento remote. Like its big brother, it guarantees an authentic and intoxicating musical experience full of detail. Your music can now finally shine in full splendour on the move as well.

Ergonomic fit

Matchless wearing comfort for relaxed listening enjoyment
    Just like a valuable piece of jewellery, Xelento remote places a high priority on wearing comfort. The ergonomically shaped casings coupled with lightweight design and perfectly moulded eartips adapt effortlessly to your ear while promising a maximum degree of ambient noise cancellation. Due to the cable running behind the ear you will enjoy an optimised wearing experience and undesirable cable noise is minimal. Use it to turn your mobile musical pleasure into a new type of comfortable experience.
    Exclusive materials
    Quality and elegance in every detail
    Elegance and high quality reflect the personality of the Xelento remote. A silver-plated cable, high-gloss housing, pleasant sense of touch and the finest workmanship underline the elegance of this exclusive piece of jewellery. The carefully selected materials guarantee absolute durability in everyday mobile use. Harmonious down to the last detail, Xelento remote emphasises your personal style, making you reluctant to put it down.
    Handmade in Germany
    Precision and passion in a pure form
    Just like all other high-end Tesla models, the Xelento remote is also carefully handcrafted in Germany. Skilled professionals wind the tiny voice coils, rotate drive parts and finish off the in-ear under a microscope with the utmost precision. This acoustic masterpiece combines the full wealth of experience with the passion of the beyerdynamic employees.
    Features
    • Highly efficient miniaturised Tesla technology drivers
    • High-resolution sound for an audiophile lifestyle on the go
    • Universal 3-button remote and mic for most Apple and Android devices
    • Ergonomically shaped casings coupled with perfectly moulded eartips (10 sizes)
    • Exclusive materials like silver-plated detachable cable and high-gloss housing
    • Hand crafted "Made in Germany"
    Supplied Accessories
    • 1.3 m silver-plated cable with 3-button remote and 3.5 mm plug, 4-pole
    • 1.3 m silver-plated cable with 3.5 mm plug
    • 7 pairs of silicone eartips
    • 3 pairs of Comply™ eartips
    • Case
    • Cable clip
    • Quick start guide
    Technical Data
    Transducer typeDynamic, Tesla
    Operating principleClosed
    Frequency response8 - 48,000 Hz
    Nominal impedance16 Ohms
    Nominal SPL110 dB (1 mW / 500 Hz)
    T.H.D.< 0,2 %
    Remote & MicUniversal 3-Button*
    Sound coupling to the earIn-Ear
    TransmissionWired
    Weight (without cable)340 g
    Length and type of cable1.3 m / detachable (MMCX) with remote and mic
    Connection
    3.5 mm plug, 4-pole
    Weight (without cable)7 g per pair
    Accessories
    1.3 m cable without remote
    7 pairs of silicone eartips
    3 pairs of Comply™ eartips
    Case
    Cable clip
    Qick start guide
    MAP (Germany)999 EUR

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

5 kişi bunu beğendi.
  2. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,361
    Şekil güzel, empedans güzel, kablo güzel, aksesuarlar güzel, ses ve fiyat iyi olursa yürür bu. bir de kabloyu ayrı satsınlar :)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. Yedaself

Yedaself
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    478
    Benzer tipte kablolar yaygınlaşmaya başlıyor. Kulaklık premium gözüküyor, çok şık.

2 kişi bunu beğendi.
  4. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,015
    Bu arada reklamını yapmasalarda kulaklık su geçirmez..

5 kişi bunu beğendi.
  5. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    625
    Kulaklığa 10 saniye baktıktan sonra kafayı birden duvara çevirdiğinizde sibilansı ete kemiğe bürünmüş olarak görüyorsunuz.

#5 wadi, 26 Aralık 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Aralık 2016
    7 kişi bunu beğendi.
  6. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,044
    Dayanamayıp beyer de girdi iem işine sonunda, fiyat makul olsa bari:D

Derkennnn 999 € gördüm, i m out :testere

Tiz manyağı olmasa bari :D

7. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,489
    Fiyat olarak t1 v2'den de yuksekmis bu Mustafa hoca.
    Bu fiyattan sonra, sessizce evlerimize dagilabiliriz artik.
    Nahit Sirri Örik'in Abdulhamit duserken diye bir romani vardi, TL'de duserken ne yazik ki bizi de pacalarimizdan asagiya cekiyor.
    Geldigimiz yer aslinda durdugumuz yerin ta kendisiymis.:D

Su ureticiler de fiyatlari cok abarttilar artik.

8 kişi bunu beğendi.
  8. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,044

Takım elbiseli elemanı görünce işkillenmiştim zaten :D kardeşim biz pijamalarımızla, en olmadı ropdöşambırlarımızla evde müzik dinleyen adamlarız bize göre birşeyler yok mu :D

10 kişi bunu beğendi.
  9. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    İlk resme baktım, amaan dedim, kablo entegre kesin. Gerçi çok şık olmuş, keşke kablosu da değişebilir olsaydı dedim. Sonra baktım kablo değişebiliyor, ama emanet gibi de değil. Helal olsun dedim. Özellikleri de iyi gözüküyordu. Bir de su geçirmezmiş, vaay be dedim. Sonra fiyatına baktım, birden aklıma bu parlak kasanın ne kadar kolay çizilebileceği, çizilirse ne kadar kötü gözükeceği falan geldi. Sonra da audiophile kulaklık kablosunda mikrofonun ne işi var falan diye düşündüm birden... insanoğlu işte... :)

Sent from my dish washer using Tapatalk

5 kişi bunu beğendi.
  10. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    99
    Açıkçası BA IEM'lerin çeşitli sıkıntılarından sıkıldım. O kadar para bayılacaksam high-end dynamic almayı tercih ederim. Kablosu da çok hoşuma gitti, zaten DAP kullanmayı sevmeyen biri olarak iPhone odaklı bir kulaklık olarak düşünülmesi güzel. Düşünebileceğim IEM'ler arasında... Ancak biraz incelemeleri görmek lazım.

2 kişi bunu beğendi.
  11. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    870
    Beyerdynamic bu kulaklığı daha önce Astell&Kern için çıkarmıştı. Astell & Kern AK T8ie kulaklığın adı. Daha sonra düzenleyip mk2 çıktı hatta. O daha çok beğenildi sanırım. İlk çıkan kulaklık bu Beyerdynamic markalı olandan daha ucuz. Muhtemelen yapılan anlaşmaya göre daha iyisini kendi amiral gemisi olarak üretmiş olabilir. El yapımı, alman malı olması ve tesla sürücülü olması gibi iddialı yönleri var. Beyerdynamic kötü ürün çıkarmaz o rakamlara diye tahmin ediyorum.

3 kişi bunu beğendi.
  12. Aytac

Aytac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    99
    Evet, Avrupa'da bulunması zor olan bir modeldi. Xelento daha yaygın olarak satılacaktır. Ses karakteri benzer olacak olsa da Beyer yine biraz tuning farkı yapar diye düşünüyorum. Bence T8ie'ye göre en güzel yönü kablosu Xelento'nun. Benim gibi DAP değil de iPhone kullanmayı sevenler için ideal. AK kendi player'larına göre üretim yaptırdığı için volume ve kontrol tuşları ile mikrofon koydurmamıştı T8ie kablosuna. :)

Açıkçası 999 EUR/USD'ye kadar makul olarak bakıyorum ben. Butik firmaların Çin'de ürettiği 20 driver'lı 2500 USD'lik, Singapur'lu ve adını Asyalı portable hastaları hariç pek kimsenin bilmediği DITA'nın 2000 USD'lik dinamik flagship'lerinden sonra Beyerdynamic gibi köklü bir audio firmasının Tesla sürücülü in-ear kulaklığını 999 EUR gibi nispeten makul bir fiyatta satması bana çok absürd gelmiyor. 200 dolarlık Sennheiser HD 6XX bile teknik açıdan 1500 dolara satılan butik firma kulaklıklarından çok daha iyiyken, daha pahalı daha iyidir mantığıyla R&D bütçeleri kısıtlı butik firmalardan kulaklık alırken 2 kez düşünmek gerektiği kanısındayım. Amfi vb. cihazlar için de geçerli bu söylediklerim.

3 kişi bunu beğendi.