Bilgilendirme-Eleştiri-Tavsiye Toplantısı

'Forumumuz Hakkında' forumunda Engin tarafından 30 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,691
    Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarda dikkatimizi çeken, rahatsızlık duyduğumuz bazı konular hakkında fikrimizi belirtmek istiyoruz müsaadenizle. Sizler de eleştirilerinizi, görüşlerinizi veya tavsiyelerinizi sunarsanız seviniriz.

Üye sayımız günden güne artıyor malumunuz. Son zamanlarda aramıza katılan üyelerimizin bazıları hali hazırda bu hobiye gönül vermiş, ilgilenen, bilgi sahibi olan arkadaşlar. Büyük çoğunluğu ise daha yeni yeni bu hobiye ilgi duymaya başlayan veya bir kulaklık alma arayışı içindeyken sitemizi bulup gelen arkadaşlar. Tecrübeli veya tecrübesiz, aramıza yeni katılan arkadaşlarımızın büyük bir kısmı ise kurallarımızı her foruma üye olurken önlerine gelen standart bir uygulama olarak görüyor ve genelde uygulanmayan kurallar olduğunu düşünüyor. Cevap veriyorum: Hayır, öyle değil.

Yeni üyelerimizin forumumuza geldikleri zaman genelde yaptıkları ilk şey konu açıp soru sormak oluyor. Sorulan soruların belki de tamamının forumda cevabı var aslında. Fakat toplum olarak araştırmaktan uzak olduğumuz için böyle bir sonuç çıkıyor ortaya. Bu konuları genelde uygun yerlere taşıyoruz veya yönlendiriyoruz. Israr durumunda ise uyarı veriyoruz.

Bu konuda yeni üyelerden ricamız, lütfen soracağınız sorunun cevabı forumda var mıdır yok mudur önce araştırınız. Olur da bulamazsanız veya cevaplardan tatmin olmazsanız yeni konu açmak yerine uygun başlıklardan sorunuz. Hani zor ya, olur da bu adımlarla cevap bulamazsanız yeni konu açınız.

Diğer önemli uyarımız ise Türkçe kullanımı mevzusunda. Forumumuzun ısrarla uygulanan kurallarından biri de Türkçe’nin doğru kullanılmasına yönelik. Israrla TRT Türkçesi kullanın, sıfır hata yapın demiyoruz tabii ki ancak yazdıklarınızın anlaşılabilir olmasına da dikkat edin. Bu kuralın amacı da az çok bu yönde zaten.

Buraya kadarki kısım pek çok kez söylediğimiz şeylerdi. Sıradaki konumuz sitemizin müdavimlerine yönelik. Bu konudaki rahatsızlığımız uzun sürelerdir var. Hatta rahatsızlık duyanlar yönetim kadromuzla da kısıtlı değil. Gerek yeni üyelerimizden gerekse de tecrübeli arkadaşlarımızdan bu konuda yakınanlar bir hayli fazla.

Sitemizin müdavimi olmak, bilgili olmak veya pahalı ekipmanlar kullanmak, yeni gelen üyelerimize veya ileti sayısı az olan üyelere sert, aşağılayıcı hatta saygısızlık boyutuna varan tonlarda yazma hakkını vermiyor, vermez. Yeni gelen, özellikle bu hobiye yeni yeni gönül veren birçok üyenin soru sormaktan, yorum yapmaktan kaçındığını, “Acaba sorduğum soruyla dalga geçerler mi? Tepki görür müyüm?” düşünceleri ile arayışlarını özel mesaj yollarıyla yaptıklarını görüyoruz.

Takınılan bu tavırlar forumumuzun zenginleşmesine, bilgilerin paylaşılmasına vurulan en büyük darbedir. Yeni üyelere karşı haksızca yapılacak davranışlara bundan sonra müsamaha gösterilmeyeceğini belirtmek isteriz.

Diğer bir husus ise, insanların bir şeyler hakkında paylaştıkları fikirler, genel kabul görmüş fikirlere aykırıysa, tartışma fikirler üzerinden değil de insanların kişilikleri-karakterleri açısından yürümeye başlıyor(Hadi abi iyi bilir). Karşı sunulan fikir, size ne kadar saçma gelirse gelsin, karşınızdaki insana hakaret etme hakkınız yoktur. Fikir tartışmalarının sonuna kadar yanındayız ancak olur da hedef kayarsa yine bu konuda da müsamaha gösterilmeyeceğini söyleyelim.

Sitemizde tecrübeli arkadaşlardan ricamız, yeni gelen üyelere karşı biraz daha hoşgörülü olmanız. Tabii ki aramıza katılan her üye aynı bilinçte olmayabiliyor, önemsediğimiz üç-beş kurala uymamayı marifet sayabiliyor; bu durumda da yaptırımlar uygulanıyor ancak genel hoşgörü havasında en azından iyi niyetli arkadaşlarımızı aramıza almak daha da kolaylaşacaktır.

Aramıza son zamanlarda katılan ve ileride aramıza katılacak arkadaşlardan ricamız da şudur: Lütfen fikirlerinizi, var olan kurallar ve saygı çerçevesinde çekinmeden paylaşın. Kullandığınız ekipmanın pahası düşük de olsa bu sizin fikirlerinizi değersiz yapmaz; aksine ulaşabileceğiniz insanların sayısı daha da artar.

Saygılar,

Techno-Fi Yönetimi

2 kişi bunu beğendi.
  2. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Her yeni üye forum adına zenginliktir.Üyelerin foruma katacakları olduğu gibi,forumun da üyelere kattığı birçok değer vardır.

Eski üyelere "en çok" düşen saygı ortamını korumak,yeni üyelere düşense kuralları özümseyip,forumun ruhunu yakalamaktır[Bana göre].

3. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    Son zamanlarda pek aktif olamayıp foruma katkıda bulunamasam da benim de rahatsız olduğum konulardı. Elinize, dilinize sağlık. Gerekli ve yerinde uyarılar olmuş.

Foruma girip birkaç konuya göz atayım derken ilk gözüme çarpan şey oluyordu yeni gelenleri tabiri caizse "hakir" görmek. Ve çoğu tartışmada işin "saygısızlık"a dönüşmesi... Techno-fi ruhunu kıran şeyler bunlar. Biraz daha dikkat etmek gerekiyor.

4. Tosun Paşa

Tosun Paşa
    Expand Collapse
    Guest

Ben neyi iyi bilirim yaw ;D

Eski bi kultur tartismasi vardi, o konuyu mu diyorsun?

5. chelaureux

chelaureux
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    Çok güzel bi yazı olmuş, elinize sağlık. Bu şekilde davranan arkadaşlar belki farkında olmadan art niyetsiz bunu yapıyor ama karşıdaki kişi kendini dışlanmış hissedebilir. Yeni arkadaşlar da burayı benimseyecek ki forum daha cıvıl cıvıl olsun. Yoksa belli sayıda kişiler arasında dönücek hep artmadan. İlk zamanlar bende soru sormaya çok çekiniyordum bilmediğim konularda.

Bilerek ezmek vs. gibi art niyet yok, bunu yaptığını farketmemek var sadece bence. Yoksa hep kaliteli, karakter sahibi insanlarız hepimiz. Eski müdavimlere de kendine yakışanı yapıp bu konuda destek vermek düşer.

6. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,691
    [quote author=George Szell link=topic=8403.msg115425#msg115425 date=1388441963]
    Ben neyi iyi bilirim yaw ;D

Eski bi kultur tartismasi vardi, o konuyu mu diyorsun?
    [/quote]

Evet, kendini silmistin hani

7. Tosun Paşa

Tosun Paşa
    Expand Collapse
    Guest

Yahu ben de nacizane (ch ile :) ) bir sey soyleyeyim. Ben malum ekipmansiz kaldigim icin siteye olan katkim artik cok cok minimal duzeyde, farkindayim. Dinledigim muzik turleri icin yazdigim yazilari, kelimenin tam anlamiyla vakitsizlikten dolayi oturup yazamiyorum. Bir de attigim tas urkuttugum kurbagaya degmiyor.

Ben kendimi katarak demeyecegim de Pareto Ilkesi'ni (80- 20 kurali) akildan cikarmamak lazim. Bu prensibi foruma uygularsak soyle diyebilirim. Foruma katkinin yuzde seksenini forumun yuzde yirmisi olusturur. Bu anlamda mudavimlere mumkun oldugunca toleransli davranmayi akillica buluyorum.

Herkesin yeni yili simdiden kutlu olsun

PS: Noel Baba'yi da picakladilar ya la

PSS: Kafama sikar giderim

2 kişi bunu beğendi.
  8. Sine nomine

Sine nomine
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    47
    İnsanların kendilerini daha rahat ifade edebilmesi açısından bu konulara dikkat çekilmesi gerekiyordu. Yerinde bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

9. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Kendimi tecrübeli arkadaşlar yerine koymalımıyım bilmiyorum ama, burada genelleme yapılarak eski kullanıcılara da biraz haksızlık yapılıyor. Forumun bugüne gelmesini sağlayan insanları genelleme yaparak aşalağıyıcı tavır takınmayla itham etmek kimsenin haddine düşmez bence. Yönetimdeyken en çok dert yandığım konu insanlar mesaj atmaya korkar olduğuydu. Sistemsel eksiklerinde desteğiyle iyice zorlaşıyordu çözüm üretmek ya neyse.

Kendi adıma konuşmaya devam edeyim ben yeni üye eski üye ayrımı yapmam adamına göre cevap veririm ki bu benim doğrum. Geçen gün @chelaureux nickli arkadaş beni bu konuda itham ettiği için biraz da üstüme aldım galiba. Şimdi forumda yardımlaşma adına burada yaptıklarımı anlatacak değilim ama insanlar işlerini bırakıp zaman harcayıp aylarca-yıllarca insanlara yardım edipte üstüne yönetimin çıkıp, kibar cümlelerle yeni üyeleri hor görmeyin yardımcı olun tarzında ültimatom vermesinin mantığını anlayamıyorum ne yazık ki.
    Sonuç olarak, evet eski yeni üye ayrımı yapmadan hoşgörülü olmalıyız ama herşeyi genelleyerek bir çuval inciri hiç etmenin anlamı yok bence.

Pahalı ekipman kullanıyor diye yeni üyeleri hor gören birileri varsa bu forumda ve biz hala buradaysak yazıklar olsun bize.

Collapse Signature Expand Signature
  10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    Çok yerinde olmuş. 8 senelik Head-fi ve yeni bir techno-fi üyesi olarak teşekkür ediyorum. Farzedelim ki her yeni üye bizden 10 yaş büyük, ve birçok noktada daha fazla hayat tecrübesine sahip.

Şahsen çok ciddi bir problem yaşamadım, ancak ne kadar dikkat edilse yeridir.

Malesef başka bir Türk forumundan beni uzak tutan problem aynen bu; birbirini şahsen tanıyan birkaç eski üyenin özellikle yeni üyelere uygunsuz tavırları, bu bunların forum yönetimi tarafından vurdumduymazlikla karşılanması.

Cihazlar pahalı. Fikir ayrılıkları kısa sürede ş!d!k yarışına dönebiliyor. Sanki üyenin değeri, sahip olduğu pahalı cihazlarmış gibi oluşabilecek bir izlenim foruma ciddi zarar veriyor. Sahip olunan eşyaların kişilikle özdeşleştirilmesi ve her konuda taassup (marka, müzik türü, lamba vs. solid-state, dosya formatı, kablo türü vs.) da önemli bir sorun.

Ölümcül olan ise yanlış kişilerin moderatör yahut yönetici olması. Kabul edelim ki her karakter bu iş için uygun değil. Tabii ki sözüm bu foruma değil. Bahsettiğim diğer forumdan ayrılma sebebim buydu. Açıkçası kimseyi tanımıyorum burada, dolayısıyla söz meclisten dışarı.

2 kişi bunu beğendi.
  11. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Bende çok uzun süreler DH de ses sistemleri bolumunde yazdım, yaklaşık 3500-4000 mesaj kadar. Orada çok fazla ziyaretçi ve takipçi olduğundan forumu yönetmek çok kolay değil kabul ediyorum ama kendini bilmez, her yaptığı taktir gorsun isteyen, sürekli forumda polemik yaratıp küsüp gidip sonra tekrar geri donen koca koca ergen adamlar var ne yazıkki. Forum yöneticileriylede aram oldukça iyi idi, takip altına alınmasını rica ettiğim kullanıcılar yaptıklarından dolayı cezalandırıldı vs ama beni forumdan oyle bir soğuttu ki tekrar foruma girip yazasım bile gelmiyor artık.
    Üstelik @zxc nin dediği gibi elindeki donanımın değeri ile sosyal statü kazanmaya çabalayan da çok insan mevcut, maddi durumu sebebiyle ay içinde onlarca cihaz alıp satıp (aslında külli zarar edip, hata yapan) sonra ben her cihazı kullandım diye ahkam kesenleri hiç söylemiyorum bile :)

Nacizane tecrübelerimi artık bu forumda paylaşıyorum, bilmediklerimi okuyor ve gözlemliyorum vs. nedeni ise şu ana kadar forumu daha seviyeli bulmam. Karşılıklı tartışmaların bile daha adabı ile yapıldığı/yapılabildiği bir platformda bulunmak daha keyif verici.

Umarım bu şekilde kalmayı başarır bu forum.

12. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,102
    Ama doğru ama yanlış, sonuçta böyle bir algı oluşmuş ve sizde üstüne basa basa bu durumu burada forumun dikkatine sunduğunuza göre ciddi bir rahatsızlık var forumun bir kısmında.

Bu forum üyelerinin, böyle bir algıya bilerek ,isteyerek ve hak ederek sebebiyet verdiklerine inanmıyorum ve eminim ki sizlerde inanmıyorsunuz.

Bence bu konuda kimin , kimden şikayeti varsa medeni bir şekilde burada dillendirsin böylece varolan bu yanlış anlaşılmalarda bir çözüme kavuşsun.

Ne yazık ki millet olarak , kin biriktirme konusunda kimse elimize su dökemiyor.

Hepimize sesleniyorum:
    Sevgi biriktirin!
    Vefa biriktirin!
    Paylaşma biriktirin!
    Dostluk biriktirin!
    Merhamet biriktirin!
    Bunlar hoşunuza gitmedi mi?
    O zaman nasıl anılmak istiyorsanız onu biriktirin.

Artık bu yanlış anlaşılmalarında forumu esir almasınada izin vermeyin.

Bir erkeğin şöförlüğü , sürdüğü arabanın fiyatıyla ölçülemeyeceği gibi, bir kulaklık severin tecrübeside, kulaklığının fiyatıyla ölçülmez.
    Tecrübe ile sabittir.😊😊😊

13. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Ben de genel bir tavır olarak özellikle yeni gelen arkadaşlarımıza biraz daha sabırlı olmamaız gerektiğini düşünenlerdenim.
    Bunun birinci nedeni, bu hobiye yeni başlayanların şevkinin kırılmaması. İkincisi ise sorulan saçma soruların soran kişiye öyle gelmediği
    için soruluyor olması. Demek istediğim saçma olduğunu düşünse zaten sormaz arkadaş :) Konu hakkındaki bilgi yetersizliği belki de üşengeçliği
    böyle sorulara neden oluyor olabilir.

Örneğin, bu hobiye yeni başladığım zamanlarda head-fi den en çok saçma soru soranlardan birisiydim. Aldığım cevaplar şevkimi kırar nitelikte olsaydı
    kıyısından köşesinden geçer giderdim bu hobinin (Cüzdanıma iyi gelirdi ya neyse :) ).

Yeni gelen arkadaşların da üslup ve sitenin veri tabanının değerlendirilmesi konusunda daha dikkatli olması gerekiyor.
    Birçok tartışma değerlendirme, özellikle giriş seviyesi ürünler için yapıldı. Önce siteyi araştırıp sonra soru sormak bilgi kirliliğinin ödüne geçer.
    Siteye bir soru sormak için girip bir daha uğramayan arkadaşlar için zaten denecek pek birşey yok.

14. borahan

borahan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Forumların genel sorunudur var olan soruların sorulması. Bugüne kadar birkaç hit sayısı yüksek forum kurdum adminliğini yaptım fakat soru sormadan önce forumda araştırılmsı sorununa net bir çözüm bulamadım/bulunamadı.

Bunun birkaç sebebi var;

1- Forum'un mantığı tartışma olduğu için kullanıcılar doğal insan psikolojisiyle fikir sahibi bir soru bile olsa teyid etmek ya da öğrenmek amaçlı soruyor.

2- Forumların arama kurgusu kötü bu sebeple çok tercih edilmiyor.

3- Forumun yapısından dolayı kütüphane oluşturmak zor. Önde karşılayan bir blog sayfası olduğunda bu süreç kısalıyor.

tüm bunların yanında, çoğunlukla maliyetlerden dolayı hata yapma riskinin de yüksek olması soru sayısını doğal olarak arttıyor. Ben de dahil herkes internette araştırsa da yine gelip teyid etmek, güvende hissetmek için soruyor.

2 kişi bunu beğendi.
  15. chelaureux

chelaureux
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    Çoğu forumda en ufak bişey için konu açıldığından, öyle bi alışkanlık olunca burada aynısını yapıyorlar. Burada konuların daha derli toplu muntazam olduğu, belirli bir düzen olduğu vs. bilinmiyor. Forum kurallarını ise bizde bir foruma girdiğimizde ilk başta okumuyoruz.

SORU/CEVAP diye bir bölüm olsa nasıl olur acaba.

16. Makaan

Makaan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Bir forum sitesinden üye sayısı ne kadar fazla ise elbette fikir paylaşımları da o kadar çok oluyor. Neden dünyada pek çok kişi head-fi.org akıyor, çünkü açılan konular zengin, paylaşılan fikirler, yorumlar çok, sorulan bir soruya da uygun yanıt alınabiliyor. Bu ortamı sağlamak da karşılıklı saygı ve anlayışa dayanmakta. Sadece bu forumda değil pek çok DHW gibi bir sitede de insanlar bir şey sorduklarında yanıtı olmayan ya da yanıt olabilecek nitelik taşınmayan şekilde karşılık alabiliyor. Oysa kimse kimseyi yanıt vermesi konsunda zorlamıyor, yanıt yoksa ya da sorulan soru anlamlı değilse yanıt vermek zorunda değilsiniz. Açık toplum olmanın, fkirlere saygıdan geçtiğini unutmamak gerekiyor ve ancak bu şekilde zenginleşilebilir.

17. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,102
    İstisnasız , hepimizin yürüdüğü yolların başlangıç taşları eminim ki bu şekilde örüldü.

Ayrıca,
    forumda mavi kanlı yada ağzında gümüş kaşıkla doğan bir üye varmıdır bilemem ama kulağında custom kulaklıkla doğan olmadığına eminim.

Forumu sürekli takip edemiyorum bu yüzdende an be an konulara yada tartışmalara hakim değilim velakin bizim forumdan kolay kolay burnu havada insan çıkmaz , çıksada barınamaz diye düşünüyorum ve hâlâ yaşananların , yanlış anlamadan kaynaklandığı fikrindeyim.

Şuan için belkide tek somut örnek , Umutun kendi beyanıyla kendi tarafı olduğu bir tartışma ise ve Umutta niyetinin yanlış anlaşıldığını beyan ettiyse önümüzde başka bir somut örnek yokmuş gibi geliyor.
    Yok demem olmayışından değil, bilmediğimdendir belkide.

Daha önce dediğim gibi , eğer varsa kendini bu şekilde kırılmış hisseden arkadaşlar , yaşadıkları tecrübeleri burada bizimle paylaşsınlar bizde tüm forum olarak hatalarımızın farkına varalım.
    Yoksa sürekli yönetime mesajlar atıp hoşnutsuzluklarını bildirip sonrasında forumda bu konuları çokça dillendirmemek , çözüme katkı sağlamıyor diye düşünüyorum.

18. Tosun Paşa

Tosun Paşa
    Expand Collapse
    Guest

Abi ben varim

19. musicman

musicman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Bu konu bana acilmis sanirim ;D Farkinda olmadan aceleyle sorunmuza cevap almak icin aciyoruz konulari. 2 dakka sonra bi bakiyoruz ayni konu acilmis. Aceleci olmuyalim lutfen ::)

20. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,102
    [quote author=George Szell link=topic=8403.msg115462#msg115462 date=1388488802]
    Abi ben varim
    [/quote]
    😊😊😊
    Burada bulunmanı, avama karşı bir aidiyetlik hissiyatına sahip olmana bağlıyabilirmiyiz?😉