Bilgisayara ses kartı mı yoksa DAC mı?

'Diğer Ekipman' forumunda SalihArslann tarafından 24 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

1. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    İyi bir müzik dinleme deneyimi için bilgisayara ses kartı mı yoksa bir DAC mı daha mantıklı olur. Bir arkadaş bana bunu sordu.
    Ben dac daha mantıklı geldi hem pc ye bağlar hemde diğer müzik dinlemek istediği cihazlara.
    O ise biraz daha ses kartının daha verimli olacağını düşünüyor. O yüzden ses kartı tavsiyesi istedi. 2. El 250 TL. Birşey tavsiye edebilir misin diye sordu. Sizlerden bir tavsiye istiyorum nasıl bir seçim yapılmalı dac mı ses kartı mı. Ayrıca model varsa ikinci el fiyatını tahmini yazabilen olursa çok iyi olur.

Bu arada arkadaş seste detay istiyor. Enstrümanları duymak ve hissetmek iesyor.

#1 SalihArslann, 24 Haziran 2019
    Son düzenleme: 25 Haziran 2019
  2. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    533
    Bahsettiğiniz bütçelerde; onboard ses kartı veya harici DAC tercihi genel olarak kalite anlamında kayda değer bir farklılık yaratmayacaktır. Günümüz şartlarında ; dijital platformda gerçek anlamda kaliteli dinleme için ; min. 1000.- USD'lık çeviricilere ( konvertörlere ) ihtiyaç duyuluyor maalesef. Bu tarz konvertörler de onboard ses kartlarında değil harici DAC'larda olabiliyor ancak.

Collapse Signature Expand Signature
    #2 MehmetB, 25 Haziran 2019
  3. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    O zaman hocam benim sizden anladığım 250 TL ye alacağı ses kartıda onboard ses kartından farklı olmayacak. Doğru mu anladım?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Haziran 2019 ---
    Bu arada arkadaş seste detay istiyor. Enstrümanları duymak ve hissetmek iesyor.

4. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    533
    Genel olarak doğrudur. Ancak eğer varsa belki iki alternatif arasında çok minimal farklar olabilir. O da ne kadar önemlidir , kulağın duyabileceği bir fark mıdır ? Tartışılır.

5. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    Saol hocam teşekkür ettim.

6. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    533
    Eğer böyle bir beklentisi var ise arkadaşınız biraz elini cebine atacak.:) En azından ikinci el Benchmark DAC1 gibi bir cihaz baksın.

BeatMaster bunu beğendi.
  7. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    346
    İki onboard ve harici dac arasında kiyas yapalım, evde bir alienware, bir macbook pro var. 100 dolarlık bir dac amp combo bağlandığımda (sabaj d3 ile denedim) alienware onboard arasında çok büyük fark varken, macbook pro için biraz detay eklemesi oluyor. Macbook pro için değmez bu sınıfta ama alienware için başlangıç seviyesinde bir gelişme olduğu aşikâr. 200 dolar ve üzeri denedigim bütün ürünlerde ise harcadığınız para detay, sahne ve güç olarak geri dönüyor. Bir de deneyim katıyor insana. Diyeceğim o ki bütçesi fiio almaya yeten insana phonitor almadan bir şey duyamazsın demek çok doğru gelmiyor bana. Mercedes alamıyorsanız arabaya binmeyin demeyi andırıyor biraz. Doğruluk payı olmakla birlikte imkân ve ilgi meselesi. İkinci el bölümüne bir göz atın derim, 250ye kadar düşmese bile biraz bütçe yükseltimi ile güzel bir şey çıkacaktır.

#7 theoldman, 25 Haziran 2019
    SalihArslann ve zxc bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,502
    Katılıyorum. Uyum ve denge de önemli. $1000'lik bir DAC ile $500'lik amfi ve kulaklık kullanmak kötü bir tercih olur bence...

SalihArslann ve theoldman bunu beğendi.
  9. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Arkadaşınız müziği kulaklık yada hoparlör ile mi dinleyecek?

10. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    Şu anlık hoparlör ile dinleyecek.
    Creative Sound Blaster Z PCIE Ses Kartı uygun fiyata bulduk gibi. Şu anlık sanki buna karar kıldı. Deneyen olursa bu kartı yorum yazarak bilgilendirebilr.
    https://us.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-z

11. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    529
    1000 dolarlık DAC neymiş öyle. :D aşağısi kurtarmaz yani :D

breeze audio dac var. 30 dolarlık. Asus un anlı şanlı onboard sesinden çok daha iyi çalıyor. güç olarak da muazzam fark var.

Evde Emu 404 usb kullanıyorum. 400 500 liralık alet 2. el olarak. Hiç bir onboard ses kartının yanına gelebilmesi mümkün değil. Balanslı çıkışına kadar var.

SalihArslann ve theoldman bunu beğendi.
  12. karakedi

karakedi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    32
    bilgisayara müzik dinlemek için ses kartı almak bir hata mıdır bu konuda bende hala kendimi sorguluyorum keşke dac alsaydım en baştan ama bütçe olacak ki dacta tatmin etsin.

onboard ses kartının spdif out çıkışından dac'a ses aktarımı yaparak denedim ses kalitesi çok kötüydü
    ekstra aldığım ses kartından denediğimde çok keyifliydi

yukarıdaki iki bağlantı içinde dac yerine rca dönüştürücü falan kullanıncada ses amfiye az gidiyor detaylar arka planda azalıyor

buna göre hem ses kartı hem dac bütçesi olana iyi olur diyorum

SalihArslann bunu beğendi.
  13. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    205
    O fiyata en mantıklı seçenek.

SalihArslann bunu beğendi.
  14. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    Hocam bende aynı kafadayım. Bir arkadaş için sormuştum yorumlarınız bu konuda aklı karışanlar için iyi bir fikir verir diye umuyorum.