Bilgisayarda hangi yazılımları tercih ediyorsunuz?

'Yazılımlar' forumunda TiAce tarafından 4 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

1. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Teşekkürler paylaşım için. Aralarında 2-3 tane bedava veya ucuz ürün var, deneyip clementine ile karşılaştıracağım.
    Bu arada clementine son versyonda spotify entegrasyonu sunuyor. Tam test edemedim henüz ama benim süregelen EQ sorunumu da çözebilir bu gelişme. Helal adamlara :love:

Collapse Signature Expand Signature
  2. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Şurada yeterince bilgi mevcut :)
    http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=3492.0

3. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    http://www.jriver.com/jplay.html

İlginç bir not var jriver'da. beğenirsiniz beğenmezsiniz ayrı ama doğrudan böyle bir itham da bulunmak ticari kaygılarla da alakalı olabilir. Ha bana kalsa Jriver is hoax :)

Jplay is a Hoax

JRiver recommends that you uninstall Jplay. It adds a layer of sound processing that can degrade sound quality, performance, and stability.

You will achieve the best sound quality with JRiver alone.

The author of the foobar player agrees.

For his computeraudiophile.com blog, Mitchco tested JRiver Media Center and Jplay. Both produce measurably identical bitperfect output.

Archimago also found no benefit.

For a more detailed discussion, please visit the HydrogenAudio Forum.

To protect its customers, JRiver will remove forum posts that discuss Jplay. JRiver will not provide support for Media Center if Jplay is used.

4. Sercan

Sercan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Asio4All + foobar2000 (Eklentisiz)...

5. acilidondurma

acilidondurma
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ben herzaman İTunes kullaniyordum sizin paylaştıklarınızıda deniyeceğim

İphone 5s 'tana Tapatalk è stato inviato attraverso

6. acilidondurma

acilidondurma
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hocam bendede seste takilma citirti geliyor nedendir acaba

İphone 5s 'tana Tapatalk è stato inviato attraverso

7. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Ben de Foobar2000 v1.3.1 ve Asio v2.11 Beta2 kullanıyorum...

8. nsleighride

nsleighride
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Wasapi destekli foobar2k kullaniyorum ama hep mac cihazlarda bahsedilen ses kalitesi artisini duymak istemisimdir. Gecenlerde laptop prizdeyken olmasi gerekenden fazla hum oldugunu duydum, sonrasinda denemek icin sadece pille calistirdim, o gurultu yari yariya azaldi.

Sent from my LT18i using Tapatalk 2

9. Muzikadamı

Muzikadamı
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    Jriver Media Center öneririm herkese. Her ayarı kendisi yapıyor çaldığınız formata göre

10. Osman

Osman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    asio ile foobarı kullanmanın bir mantığı yok arkadaşlar. not : foobar kullanıyorum

steinberg ur 22 studyo ses kartımla denediğimde bir sonuca varamadım. ayrıca ses kartımın kendi yamaha asio driver'ı mevcut.

müzik dinlerken ses kartınızın çıkışını 44100 yerine 96000 yapmanız yeterli olacaktır. destekliyorsa . 192.000 yapabilirsiniz.
    bu seçenek sizin duyamadığınız filtreye takılan sesleri duymanızı sağlar.

aynı şekilde diyelim bir film izliyorsunuz bilgisayardan. ki en güzel görüntü ve ses kodeğine sahip olan KMplayer'i öneririm.
    baktınız ki siyahlar gri gözüküyor ? e ama monitörünüz de güncel bir monitör siyahları simsiyah göstermesi gerekmezmi ?
    evet. nvidia kartınız varsa masaüstünde sağ tuş nvidia masasına gelin. video ayarlarında.
    color range göreceksiniz. orda limited seçeneğini gördünüz default olarak. onu seçip full yapın.
    şimdi siyahlara bakın bakalım :))
    ayrıca km playerin 3B ses özelliği. gerçek bas tonlaması adeta bir trubass ayarı veriyor ki inanılmaz ince ayarlar yapabilirsiniz.
    bir diğer seçeneğiniz power dvd olsun. video stabilizer ve trumotion ayırca dolby true audio seçenekleri çok keyifli oluyor.
    izlediğiniz filmde sahnede kamera oynasa bile stabilizer açtığınız zamanda oynamıyor çooook smooth bir video izliyorsunuz.

tekrardan gelelim sese :

ayrıca 16 bit ve 24 bit seçmeniz hiç birşeyi ifade etmez asio sürüclerinde yada wasio mu nedir asio nun benzeri bir uygulamada da.

parça 16 bitse 16 bit çalar 24 bitse 24 bit zaten. ayrıca 32 bit parçayı bilgisayar ortamında çalamazsınız ucuz yollu ses kartlarımız bunu kaldıramıyor

ha universal audio . thunderbolt arabirimli ses kartınız varsa 32 bit ses dinlemeniz pek mümkün.

işin özeti :
    Fantezi aramayın sevdiğiniz parçaları 24 bit flac olarak indirin hepsi bu.
    tüm müzik çalarlarda aynı sesi deneyimleyeceksiniz. parçanın kalitesi neyse onu alırsınız. :coolsmiley:

11. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Windows sürücüleriyle asio veya wasapinin bir mantığı yok mu diyorsunuz? Windows sürücüleriyle de aynı performans alınabilir mi diyorsunuz yani?

Sent from my iPad using Tapatalk HD

12. Osman

Osman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    hocam bak ses kartımı çıkartıp onboard bızdırık realtek ile denedim. hiç bir şey değişmiyor anlatmak istediğim parça 24 bit değilse.
    wasapi ile çıkışı 32 bit yapsanız ne olacak. :confused: 16 bit şarkıyı 24 bite convert edemediğiniz gibi canlı olarak 16 bit parçayı 24 bit çalma şansınız sıfırdır.
    bir kere o 16 bit. bitti. yapılacak hiç bir şey yoktur

bir ara şey vardı mpeg leri mkv ye çevirince kalite artıyor diyordu herkes. yahu sıkıştırılmış bızdırıklanmış format mpeg i sölemesi ayıp bluray formatına çevirince sadece boyutu büyür gram kalitesi artmaz ne seste ne de görüntüde.

hatta mp3 ü wava çeviren tanıdıklarım vardı ses kalitesi artıyor diyorlardı.bende diyordum ah be arkadaşım o kadar uğraşma git wavını indir yada flac olanını indir :(

öyle işte hocam :-\

13. audiocu

audiocu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Orjinal kayıttır esas olan. Yine de Bilgisayarda winamp kullananlar için bunu öneririm:http://www.qolabs.com/audioburst/StudioFX/ ben musicbee'ye geçtim daha düzenli ve kullanışlı olması sebebiyle

14. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Ben de foobar2000 kullananlardanım. Özellikle lirik eklentisi çok güzel. ASIO yükledim ama X5'in kendi DAC driver'ı zaten yüklü. Hatta ASIO'ya geçince ses daha kötü oluyor.

2 kişi bunu beğendi.
  15. xnel

xnel
    Expand Collapse
    Guest

16 bit üzerinin son tüketici için anlamı olmadığını, 24 bit'in hi-fi aleminde pazarlama unsuru olarak kullanıldığını söyleyenler de var.

2 kişi bunu beğendi.
  16. Osman

Osman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    meraktan bahsedilen programı indirdim winampı da kurdum. sesi bence bozdu. clarity ayarını % olarak ayarlayabilmemiz gerekirdi sadece aç kapat seçeneği ücretsiz sürüm olduğunu belli etmiş. bu tarz şeyleri sevenler için dfx öneririm ücretsiz olmasına rağmen bir çok ayar yapabiliyorsunuz.

benim tek sevdiğim srs audio nun trubass kısmıdır. bassları biraz daha derinden ve detaylı verince değmeyin keyfime sesi flat sevenlerdenim aslında. bana her zaman bas seslerin kalitesi yetersiz gelmiştir. tru bass en beğendiğim alt frekans process'idir. ayrıca müzik çalar olarak iriver e30 kullanma sebebim srs wowu bünyesinde barındırması birde 52 saat müzik çalabilmesi :cool: neyse

fakat ne low cut nede high cut yapılmasını sevmiyorum. bu yüzden km playerde film izlerken dili türkçe yaptığınızda sesi billurlaştır seçeneği görürsünüz. tizlerin perdesini kaldırır. yüksek frekans aralığını genişlet diye bir seçenek var. 25-40 civarlarına getirdiğimde ses gerçekten netleşiyor.
    taare zamaen par filmindeki kuş seslerini etraftaki en ufak detayları duyar olmuştum.

eq ya sıcak bakmayın şahsen. eq taraftarı değilim.insan kulağı eq tepkisine sıcak bakmaz. dolayısı ile compressor yardımıyla duymak istediğiniz frekansları öne getirebilirsiniz. yada duymak istemediklerinizi alt seviyelere çekebilirsiniz. bunlara process deniyor. km playerde compressor mevcut.

KMplayer ı daha önce denemediyseniz hemen indirin efendim. ince ayarlarını yapın. çok seveceksiniz.
    aksiyonvari filmler seviyorsanız hemen cyberlink power dvd indirin. stabilizer . trumotion. dolby true audio seçenekleri lezzetli.
    iki player dışında film oynatacak player bulundurmayın lütfen windows tarafında.
    mac tarafında ise adam akıllı bir film oynatıcı yok. müzik çalar ise alternatifler çok ben macteyken gerçek zamanlı vst kullanabildiğim müzik çalar kullanıyordum adını unuttum ama bulabilirsiniz ücretsizdi sanırım.

bu konu aslında uzayıp gitmez sürekli merakımız yüzünden bitmeyen bir arayış içine giriyoruz. tamam bende girdim ama çıktım bu arayış içinden.önerilerimi lütfen dikkate alıp deneyin. memnun kalacaksınız ;)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 4 Ocak 2015, İlk mesaj zamanı 4 Ocak 2015 ---

son tüketici olayı bence kapitalizmin göstergesi. amaaan ürettik nasıl olsa bunu alacak adam çoook diye düşünüyorlar sanki haklılar !
    çevremdeki herkes sevdiği müzikleri ya arabasında dinliyor. yada radyoda ya evlerindeki ucuz yollu 5+1 lerde yada - sony pioneer vari stereo sistemlerde yada telefonuna takıp telefonun yanında gelen kulaklığında dinliyorlar.

yahu anlatılacak çok şey var ama en önemlisinden bahsedeyim. 20-40 hz olan bassların mono mixlenmesi ve mastering'inin mono olarak çıktı alınması gerekirken bir çok yerde stereo olarak çıktısının alındığını görüyorum.
    bakın sadece sub-bas dan bahsediyorum. bu mixi o kadar etkileyen birşey ki keşke size canlı olarak göstersem studyomda.
    studyo dediğim yamaha hs 80 lerim ve steinberg ur 22 lerim var. vokal kaydı almıyorum ben sadece mix ve kısmen mastering yapıyorum gerekli firmalara gönderiyorum.
    şu sub kanalını mono mixlemek kadar önemli birşey yok bence mix işinde. kaç tane mixing engineer tanıdım hepsi kafasına göre eq ayarları daha önceden ayarlanmış hazır compressor ayarlarını kullanıyorlar bide mastering kanalına waves stereo wider atıyorlar onlara göre süper über iş oldu

nugen audio nun mono filter denen bir plug ini var. sub basslara hitap ediyor. plug ini atıp full olan kısmı mono yapmak bahsettiğim şeyi tamamen karşılıyor hepsi bu ! sub bas- yan bas demektir. 20-40 hz karşıdan değil sizin sağınızdan yada solunuzdan duyulması gereken frekans aralığıdır.

yada bir örnek verelim. neden 5+1 ? neden 7+1 neden 9+1 varda 5+2 yok. yada bir külübe gittiniz küp küp basslar gördünüz bunların hepsi mono çalışır. stereo çalışanlarıda var geçelim orayı ..
    arabanıza paraya kıydınız güzel bir mid set aldınız flat bir duyum dinlemek ama bassları biraz hoş olsun diyorsunuz.
    evet kesinlikle stereo amfi kullanmayın ! mono amfi alıyorsunuz ve bassları detaylı dinlemek istiyorsanız. amfiye para bayılacaksınız.
    2 - 4 ohm düzenlenen araba tesisatları bass kalitesi adına hiç bir şey vermez fakat camları titretir. türkiyede çoğu tüketicinin tercihi
    yaklaşık bir oran vereyim mi ? %95
    eğer kaliteli bir mono amfi alıp mümküse subwoofer ınızı 16 ohm da çalıştırırsanız. detayları duyacaksınız. bas diyip geçmeyin ha. detayları duydukça şaşırırsınız. hans zimmerin interstellar soundtrack'ındaki mountain parçasını dinleyin bakalım. sisteminizde güzel bass olup olmadığını anlayabiliriz bu şekilde ;)
    neyse yine ortalık karıştı. ama bilgi iyidir ya . uzun olduysa affola kusuruma bakmayın :hug

#56 Osman, 4 Ocak 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ocak 2015
    4 kişi bunu beğendi.
  17. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Öncelikle asio ve wasapi nin asıl amacı bitrate i yükselmek değildir. Ancak herhangi bir 16 bit şarkıyı windows sürücüleri ve asio veya wasapi sürücüleriyle dinlemek kesinlikle aynı değildir.

Subwoofer tek kanal olduğu için mono amfi kullanılması normaldir. Tek kanaldan stereo diye birşey var da biz mi duymadık:)

Sent from my iPad using Tapatalk HD

18. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457
    Bilgi iyidir, ama kisisel tecrubeleri kesin bilgi anlatmak pek hos olmuyor. @Osman bey, kesin bir dille anlatilmazsa yaniltmamak adina faydali olur bilgi.

19. Osman

Osman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    nasıl bir fark var üstadım. ben duyumlayamadım. hissedemedim varsada.siz neler hissettiniz ?

subwoofer tek kanal zaten o yüzden mono olarak mixlenmesi gerektiğini belirtiyorum.
    fakat daw içindeki projelerde bu 20-40 hz arası olan audio kayıtlarını mono değil stereo olarak mixleyenleri çok gördüm olması gerekenin mono olduğunu belirtiyorum. bir projede kaç çeşit sub vari audio kaydı varsa yada vsti kullanılarak bu frekans aralığı kayıt alındıysa. stereo değil mono olarak bırakılmalı. ayrıca bir çok projede tek kanal sub göremiyorum. herkes kafasına göre internetten bulduğu audio loopları koyuyor. ve bunlar stereo malesef. bundan bahsetmek istedim
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 4 Ocak 2015, İlk mesaj zamanı 4 Ocak 2015 ---
    herkes kişisel tecrübelerini anlattığı için bende anlatmak istedim bir kusurum olduysa affola. yanlış birşey anlattığımı düşünmüyorum ama bir daha bu kadar uzun yazmam sanırım. yazmayı sevdiğim ve birşeyler anlatmak istediğim için uzun tuttum haklısınız :(

20. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457
    Yok, yanlis anladiniz yazin tabii lakin bu iyi bu kotu yahut suruculer, bitler pireler bunlar goreceli kavramlardir. O yuzden okuyani yanlis yonlendirmemek adina kesin dili bi tarafa koyup sabaha kadar yazabilirsiniz. Iyi forumlar.