Bir Fostex Th-900 hikayesi (Alım-gümrük ve inceleme süreci)

'Fostex' forumunda bakieryigit tarafından 26 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    Uzun süredir takip ettiğim ve "almak istediğim High-End Kafaüstü Kulaklıktır" kendileri;

FOSTEX TH-900 REFERENCE CLOSED BACK HEADPHONES

Fostex TH 900 Premium Reference Headphones.

Head-Fi sitesi de dahil pek çok yerde şuan piyasadaki en iyi kapalı Kafa üstü Kulaklık olarak kabul ediliyor ürün , birkaç yıldır tahtını sallayacak bir ürün çıkaramadılar benim gözümde diğer üreticiler.

Sitemizde de bir incelemesi mevcut @zxc 'nin yaptığı incelemeye buradan ulaşılabir : http://www.techno-fi.net/forum/konu/fostex-th900-incelemesi.8151/

High-End diye tabir edilen pek çok ürünü yıllardır inceler takip ederim , Fostex ilk piyasaya sürüldüğü zamanlar 2000 dolar'a satılıyordu ki o dönemler için düşündüğüm tavan fiyatın üstünde kalıyordu benim için , şuan fiyatının daha makul olduğu ve yerine de başka bir ürünü koyamadığım için ürünü son 2 haftalık süreçte satın alma girişimine başladım.

Fostex firması Japonya'da 1973 kurulmuş ve Tascam and Yamaha için pek çok ürün üretmiş zamanında , Tarihler Nisan 2003'ü gösterdiğinde Foster Electric Company'le birleşiyorlar. Bu Foster Firması'da Japonyanın tarihi en eski Müzik ürünleri üretip satan firmalarından birisi , 1946 yılında kurulmuş.

Firmanın tarihi: http://www.foster-electric.com/about/history/index.html

Fostex firması ; Denon AH-Dx000 ( Denon AH-D2000, AH-D5000, and AH-D7000 vs..) gibi ürünlerin oem (orjinal ürün üreticisi) fabrika üreticisiydi ve bu kulaklıklar piyasada zamanında çok tuttu. Şuan üretimi duran bir seri doğal olarak ama 2. el satışları hala yüksek fiyatlardan alıcı bulur. Bir şekilde Denon'la anlaşmaları bozulunca firma kendi high-end ürünlerini piyasaya üretip sunuyor , Fostex Th-900 ----> Denon AH-D7000'ürününün hatalarından arındırılmış ve daha yüksek kalitede üretilmiş benzer özellikleri daha üst seviye olarak taşıyan bir ürün diyebiliriz.

Denon AH-D2000, AH-D5000, and AH-D7000 'nin bir arada olduğu bir görsel hafızada canlandıralım ;

Görüldüğü gibi görsel anlamda da baya benzerlikler taşıyor ürünler.

Firmanın Fostex Th-900 ürünü o kadar çok tuttu ki şuan kapalı kafaüstü kulaklıklarda referans olarak kullanılan bir ürün , karşılaştırmalı incelemelerde özellikle Fostex-Th900 yer almıyorsa o inceleme biraz ham oluyor günümüzde kısaca böyle diyebiliriz.

Fostex Firmasının resmi sitesi: http://www.fostexinternational.com/

Head-fi Ana Konusu: http://www.head-fi.org/t/595683/fostex-th900-impressions-discussion-thread

Kişisel olarak her türlü müzik dinleyen birisiyim , heavy metal ve caz hariç (eski bir kız arkadaş meselesi) , son bir kaç yıldır daha çok elektronik müzik ağırlıklı dinleme yapıyorum. (House, Techno ,Edm ,Trance gibi..) , County ,pop , yeri geldiğinde R&B , Alternatif metal, progresif rock gibi.. dinlediğim pek çok tür mevcut. Bir insan nasıl bu kadar tarzı dinliyor diyebilirsiniz ben böyle biriyim :) herneyse asıl konumuza dönelim. Dinlediğim tarzlara uyacak en iyi kulaklık olarak Fostex-Th900 hep bir birkaç adım önde duruyordu benim için. Son dönemde Philips Fidelio X2'nin verdiği o elektronik müzikte'ki zevki daha yukarı çıkarmaya kararlıydım , kalite olarak çok iyi olsa da bir yerde beni kesmemeye başladı. Tabii yıllar içinde pek çok kafaüstü aldım sattım ben güncel durumdan bahsediyorum :) 2 hafta önce falan almaya karar verdim , fiyat olarak yüksek seviyeler olsa da nokta vuruşu olacağını düşündüğüm kulaklıktı fostex.

İlk olarak ülkemizde fostex ürünlerini getiren bir firma var mı diye bakınmaya başladım , Distributor firma ;
    Radikal Elektronik Ltd. Sti ve Extreme Audio görünüyordu , Radikal'le temas kurdum , biz daha çok studio ürünlerini getiriyoruz dediler , kulaklık ürünlerini temin etmiyorlarmış , beni Audio-Technica ürünlerine yönlendirmeye çalıştı konuştuğum kişi :) fostexin kulaklıkları çok pahalı yüksek maliyet tutuyor getiremiyoruz dedi , herneyse adamın ath-50x için bile 300 dolar + kdv gibi bir fiyat verdiğini duyduktan sonra konuşmayı bitirdim , fostexi yurtiçi bir firmadan almanın çok pahalıya geleceğini düşünüp bu fiyattan sonra Extreme Audio'yu aramaktan vazgeçtim.

http://www.moon-audio.com/fostex-th900-flagship-dynamic-headphones.html

http://www.adorama.com/ftxamsth900.html

http://www.bhphotovideo.com/c/product/846043-REG/Fostex_TH900_Premium_Reference_Headphones.html

http://www.headphone.com/products/fostex-th-900

gibi örnekler verebileceğim pek çok siteyle irtibata geçtim. Hepsi ortak karar almışcasına aynı fiyata satıyorlar ürünü Avrupa ve Amerika'da sistem bu şekilde işliyor , hepsinin dediği şey referans daha düşük fiyata satan bir yer göster bizde sana ona göre fiyatı düşürelim oldu :) onların referans kabul ettiği heryer aynı fiyata satıyor. 1299 Dolar + kargo+ gümrük ücreti.. şeklinde.

Uzun uğraşlar sonucu adorama firmasını 100 dolar discount yapmaya ikna etmiştim. Bir sürü mail falan filan derken onda da ufak bir pürüz çıktı almaktan vazgeçtim o firma üzerinden.

E-bay üzerinden de pek çok satıcıyla görüşme yaptım , çoğu satıcı firma japonyadan çıkıyor , Amerika firması bulduğunda da ebay otomatik olarak 550-600 dolar arası extra gümrük ücretini otomatik ekliyor , normal gümrük ücretinin çok üstlerine çıkıyordu doğal olarak fiyat , yine bu Amerikan ve Japon firmalarının hiçbiri ürünün fiyatını düşük değerden göstermeyi kabul etmedi :) dedim belki gümrük ücretinden yırtarız yok hiçbiri düşük fiyat declare etmeyi kabul etmiyor. Ülke yasalarına göre ürünün değerini düşük göstermeleri federal suçmuş :)

Amerika ve Japonya ürünü almak için uygun limanlar görünmedi bu nedenlerden dolayı, Japonya"dan satış yapan birini buldum ama 2 hafta gibi sürer ürünün gelmesi diye ondan da vazgeçtim. Orjinal fiyat yazmaya devam ediyorlar tabiki...

Ebay'de ; http://www.ebay.com/usr/audioclear yada; http://stores.ebay.co.uk/audioclear/ şeklinde girebileceğiniz bir firmayla görüştüm. Sattığı ürünlerin fiyatlarına VAT dahildi.
    Vat: Value-added tax diye geçer bu güzel birşeydi , Türkiye olarak Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmadığımız için (Vat=KDV) fiyatını düşürerek ürünü alabilirdim.

Yukarıda linkini verdiğim Firma aynı zamanda Fostex'in United Kingdom (ingiltere) disbratörüydü. Ufak bir araştırma sonucu firmaları birleştirdim. Firma alttanda kontrol edilebilir ;

http://www.fostexinternational.com/docs/world_distributors/Europe.shtml

SCV Distribution :
    Web Site: http://www.scvdistribution.co.uk çıktı.

İngiltere'de professionel hertürlü müzik ürünü- aleti satan büyük bir firma.

Kendi sitelerinde ki satış fiyatları ;

http://www.scvdistribution.co.uk/product/fostex-headphones/fostex-th900-reference-headphone/

1099 pound olarak görülüyordu. Ebay'deki geçmiş satışlarına baktığımda 1290 pound'a Fostex Th-900 ürününü sattıklarını gördüm.

DEVAMI 2-3 SAAT İÇİNDE EKLENECEK , BEKLEDİĞİMDEN UZUN SÜRDÜ KUSURA BAKMAYIN :) UFAK BİR İŞİM VAR BİTTİĞİNDE DEVAM EDECEĞİM..

Evet arkadaşlar tekrar merhaba , konuya devam ediyorum.

Bu firmayla ebay üzerinden 2-3 gün yazıştım , ilk gün geri dönüşleri uzun sürdü ama daha sonra kısa sürede cevaplar almaya başladım. VAT düşürme konusunda yaptığım yazışmalar sonunda ürünün satış bedeli ebay üzerinden £889,00 (pound) du. Daha önce dediğim gibi orjinal websitelerindeki fiyat £1099,00 du. Ebay'den sattıkları fiyatı Vat"ta düşerse uygun buldum. İngilterenin en büyük müzik firmalarından biri görünüyordu karşıdaki firma ayrıca :) ebaydeki satış memnuniyeti 3230 işlemde %100 görünüyordu ,insan direk yorumlara da bakınca güveniyor haliyle.

Vat görüşmelerimin sonunda üründen vat (kdv) fiyatını düştüklerinde £740.83. gibi bir fiyata ürünü bana satabileceklerini söylediler , örnek yazı alttadır.

Hi,
    The price has VAT, we can remove the VAT and the price would be £740.83.

Ürünün ödeme aşamasına geldiğimde Türkiye için kargo bedeli belirlenmediği için sistem satın almama izin vermiyordu ürünü , ardından firmaya şu yazıyı gönderdim.

Mesaj bölümü üzerinden şu şekilde geri döndüler;

Hi,
    We will send you a Paypal invoice with the amount (ex VAT) and Postage charge.
    Regards,
    Luca - audioclear

Sana vat'ı düştükten sonraki fiyatı ve kargo ücretini ekleyip , paypal üzerinden ücret gönderimi yapacağız dediler.

Herneyse bekledim , yarım saat içinde mailime şu yazı geldi;

Ardından paypal hesabıma giriş yaptığımda ödeme için bekleyin bir adet faturanız bulunmaktadır yazılı bir sayfa sizi karşılıyor. Ebay üzerinden direk ödeme yapamıyorum çünkü VAT düşecek ve kargo ücreti eklemesi yapılacak değişik bir durum oldu, herneyse Paypala girerek faturayı ödemeyi gerçekleştirdim. Ebay üzerinden ödemeyi yanlışlıkla gerçekleştirsem çekilecek ücret £889,oo pound görünüyor o yüzden yeni bir fatura düzenleyip gönderdiler.

Yaptığım ödeme sonrası gelen faturalar şu şekilde;

Görüldüğü üzere £43,10 pound kargo ücreti çıktı :) neyse dedim vatı düşürmüşüm zaten yapacak birşey yok artık, Yukarıda yazdığım Amerikan Websiteleride 120-125 dolar arası bir kargo ücreti çıkarıyorlardı bana , yine de daha ucuzdu. Toplamda £783,93 pounda ürünü gümrük hariç almış oluyorum.

Paypaldan bu fiyatı çekerken otomatik olarak dönüştürürsem 3445 TL çekim yapılacağı yazıyordu ,bende direk pound olarak ekle dedim , yapıkredi daha önce de ilk satın aldığım fiyatı açık provizyondayken yükseltmişti ama bir umut dedim belki daha ucuza denk gelir.

ilk ödemeden sonra yapıkredi online bankacılıktan giriş yapıp çıktı aldım fiyatla ilgili , banka yurtdışı satışlarını 3 gün açık provizyonda tutma hakkına sahip , ilk fiyatı her zaman değiştirip üstüne %3 merkez bankası farkı ,kur farkı gibi bir değer ekliyorlar daha önce müşteri temsilcisiyle bu konuda baya tartışma yaşadığımdan başıma geleceği biliyordum.

ilk fiyatlandırma şu şekildeydi 3.376,12 TL tarih 24/07/2015 ;

bahsettiğim kur farkını yapıkredi bugün itibari ile açık provizyondan çıkarıp, üstüne beklediğim farkını da koyduktan sonra şu şekilde yeniden düzenlemiş.

Görüldüğü üzere bankanın geri dönüşü :) 3,442,93 TL ye dönüştü. Paypalın çevirisine göre 2 TL "kar"dayım vay be :)

Ebay"e firma kargo numarasını ve ödemenin tamamlandığına dair bilgileri girdi. ebay üzerinden baktığımda kargo UPS firmasına verilmiş görünüyordu. Buraya kadar sorun yok :) daha sonra 1 gün boyunca tracking kontrolü yaptım. Bir türlü ürüne ait kargo bilgilerine ulaşamadım. Ürünü 24/07/2015 de yani bu cuma satın aldım. Aynı gün ödemeyi geçer geçmez 1 saat içinde firma kargolama yaptı. İyi dedim helal olsun beklediğimden hızlı gönderim yaptılar. Neyse Cuma akşamı birde pdf halinde fatura gönderimi yaptılar bana fiyatlar falan yazıyor çok dikkat etmemiştim , alta fatura çıktısını eklerim.

15'e yakın yurtdışı kargo firmasına ait numarayla tracking sorgulaması yaptım :) oraya bak sonuç yok buraya bak sonuç yok. Dedim bir mail atıyım yanlış kargo numarası verdiler sanırım. mesaj attım hafta sonu olduğu için büroları kapalı sanırım cevap gelmedi dün için , sonra kendim dedim şu faturanın olduğu pdf içeriğine tekrar bakıyım;

Sarıyla işaretlediğim yere baktığımda ; Book on Interparcel yazıyordu. Demek ki dedim başka bir firma üzerinden gönderdiler , hemen interparcel"in sitesini araştırdım , daha önce i-parcelleri falan duydukta interparceli duymamıştım. Siteyi buldum ve numarayı arattığımda (dün yani cumartesi öğlen) falandı sanırım. Ürünün sabah saatlerinde İstanbula giriş yaptığını görmüş oldum , bende şok etkisi tekrar bu kadar da hızlı Türkiye"ye giriş yapmasını beklemiyordum doğrusu :) adamlar kargo ücretinin hakkını veriyorlar helal olsun
    dedim. ilgili kargo takip sayfasının son halini de alta ekliyorum ;

Parcel Tracking

Track your delivery with Interparcel and find out exactly where your parcel is.
    If you booked with Interparcel, you can track parcels sent with UPS, FedEx, TNT, City Link, Parcelforce, DPD and many more.

Service: Interparcel Express Saver

Current Status: In Transit

Estimated Delivery: 27/07/2015

Tahmini (muhtamel) teslim tarihi : 27/07/2015 görünüyor , İnterparcel denilen firma İngiltere'nin en büyük online kargo firmasıymış ve pek çok büyük kargo firmasıyla beraber ortak çalışıyorlarmış , yukarı da yazdığı gibi firmalardan bir kaçı;
    UPS, FedEx, TNT, City Link, Parcelforce, DPD .

Hafta sonu araya girdiği için irtibata geçemediklerini düşünüyorum , yarın gümrük işlemleri ile ilgili mail atmalarını bekliyorum bakalım , bir umut belki gümrüğe takılmaz diyorum ama pek mümkün görünmüyor, o işlemleri yarından itibaren bilgi geldikçe ekleyeceğim..

Ürün kısaca daha elime ulaşmadı arkadaşlar , yarın gümrüksüz mü yoksa salı gümrük fiyatı ulaştıktan sonra mı elime geçecek beraber göreceğiz.

Okuyan herkese teşekkürler , gelişmeleri eklemeye devam edeceğim. Umarım bu tarz ürünleri almaya çekinenlere de biraz olsun yol gösterici bir yazı olmuştur. Ülkemizde ki sömürücü firmaları gördükten sonra elimden geldiğince aldığım ürünleri nasıl getirdimi aktarmaya çalışıyorum , aynısını Earsonics Velvet ürününü aldığımda da yaptım , yazımla ürünü getiren arkadaşlarda oldu sanırım , belki bu yazıylada Fostex ürünlerinin arttığını görürüz , şimdilik bu kadar. Görüşmek üzere :)

Collapse Signature Expand Signature
    #1 bakieryigit, 26 Temmuz 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Temmuz 2015
    25 kişi bunu beğendi.
  2. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,954
    Hocam baya heyecanlı yazıyorsun,insan sonunu biliyor ama aradaki gelişmeler çok heyecan verici:)..

4 kişi bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Merakla Devamını bekliyoruz.Ama mizahi ve Heyecanlı anlatım tarzından Anladığım kadarı ile mutlu sonla bitmiş Olmalı maceranız.

2 kişi bunu beğendi.
  4. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,321
    Valla güzel tanıtım oldu, devamını falan bekleyeceğiz, heyecanlı da gidiyordu :)

2 kişi bunu beğendi.
  5. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    644
    Eline sağlık.
    Ben mısır patlarayım bari :D

2 kişi bunu beğendi.
  6. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,825
    Arkası yarın :)

2 kişi bunu beğendi.
  7. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    Yazıyı güncelledim arkadaşlar , okumaya devam edebilirsiniz :) biraz beklettim idare edin artık.

2 kişi bunu beğendi.
  8. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,321
    Güzel yazı oldu tüm hikaye serildi elinize sağlık :)

Darısı kutu açılışına bunu bir serinin ilk adımı olarak görüyorum :)

2 kişi bunu beğendi.
  9. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Şimdiden hayırlı olsun.O kadar mücadele verdiniz tabii.Yurtdışından ürün almak isteyip de çekinen Arkadaşlara da cesaret veren bir yazı bu.Halbuki çekinecek hiçbir şey yok,yeter ki siz Hakkınızı sonuna kadar savunun.

2 kişi bunu beğendi.
  10. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    Teşekkürler arkadaşlar , gelişmeleri eklemeye tabiki devam edeceğim. Bazı arkadaşları görüyorum ürünleri aldıkları fiyatları eklemeye falan çekiniyorlar yada bilinçli eklenmiyor :) ne biliyim 2. elde daha yükseğe satarım tarzında düşünülüyor sanırım. Ne kadar çok bu tarz bilgilendirici konu açılırsa o kadar iyi olur gibi geliyor bana , bundan sonra yurtdışı alışveriş sürecini de inceleme yapacak arkadaşlar konularına eklerse konular daha dolgun ve bilgilendirici olur diye düşünüyorum.

bu arada satın aldığım İngiltere disbratörünün (SCV Distribution) Fostex Th-900'la ilgili kısa bir youtube tanıtım videosu;

Bu da daha önce pek çoğunuz görmüştür Fostex Th-900'ün yapım aşamasının bir kısmını gösteren o uzun süreler baya yorum alan meşhur üretim videosu;

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Temmuz 2015, İlk mesaj zamanı 26 Temmuz 2015 ---
    Ülkemizdeki sömürücü sisteme bir örnek buradan;

Satış linki: http://www.sessistemleri.web.tr/TH-900-Premium-Reference-Kulaklik,PR-11114.html

Bu örnekteki gibi sitelere diyecek söz bulamıyorum , fiyatı görüyorsunuz şaka gibi... demek ki ragbet var ki bu fiyattan satma curetini kendinde buluyor bu siteler , bu fiyatlara almayın aldırmayın arkadaşlar...

Kdv Dahil:6.183,44 TL
    Havale:5.874,26 TL
    (%5.00 havale indirimi)

7 kişi bunu beğendi.
  11. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    644
    yazı güzel bitmiş. çok doğru Kulaklıkta nedense aşırı bir fiyat uygulaması var.
    kulaklık olunca cep telefonu gibi ekstra vergi mi uyguluyorlar acaba .
    cep telefonundaki korkunç vergilere rağmen özellikle fiyat performans telefonlar .
    neredeyse çin fiyatlarına yakın , garanti goz onune alınırsa makul bir fiyat.
    ancak kulaklık için çoğu model olmadıgı gibi olanlarda ath 50x gibi iki katı fiyata hatta daha fazla

12. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    @bakieryigit

Hocam kulaklığı ne ile dinlemeyi düşünüyorsunuz.Portatif şeylerle dinlemek mümkün mü bu aleti...

13. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    Özellikler şu şekilde kulaklığın;

Type: Dynamic
    Driver: 50mm dia Nd magnet
    Impedance: 25 ohm
    Sensitivity: 100dB / mW
    Maximum Input: 1,800 mW
    Reproduction Frequency: 5 – 45k Hz
    Weight: 400g (excluding the cord)
    Cord: 3m Y type 7N-OFC

impedance değeri: 25 ohm baya düşük diğer high-end kafaüstülerle kıyasladığımızda kolay sürülür çoğu cihaza göre ,
    elimde ifi Micro İDSD Dac/Headphone Amp var onunla kullanacağım daha çok , normal cihazlarla sürmesi nasıl geldiğinde dener bilgilendiririm :) bu tarz high-end cihazlar her zaman amp'la daha iyi sürülüyor ama en ucuzundan en pahalısına denediğim onca kafaüstünde farklı birşey görmedim.

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Temmuz 2015, İlk mesaj zamanı 26 Temmuz 2015 ---
    Biraz da gülelim head-fi sitesinde denk gelmiştim , adam 6 günlük bebeğine ;

Fostex Th-900 ve Stax SR-009 takarak müzik dinletmiş ve şu yorumu bırakmış ;

Bebek Fostex'i Stax'a tercih etti ,benim için daha iyi :) komik bulmuştum paylaşayım dedim.

Ne şanslı bebekler var , 6 günlükken high-end'in dibine vurmuş :yourock:gulme

#13 bakieryigit, 26 Temmuz 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Temmuz 2015
    10 kişi bunu beğendi.
  14. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    965
    Biraz tuzlu bir kulaklık. Hayırlı olsun..

2 kişi bunu beğendi.
  15. gardanadam

gardanadam
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    145
    Bizim doğanla takas edelim bu kulaklığı hehehe :)

2 kişi bunu beğendi.
  16. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Çok heyecanlı bir yazı olmuş. Kulaklığınız hayırlı olsun. Darısı bizim başımıza :)

2 kişi bunu beğendi.
  17. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    806
    Keyifli bir satın alma süreci olmuş,hayırlı olsun. Kulaklık geldikten sonraki yorumlarınızı da merakla bekliyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  18. pazac

pazac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    Satın alma sürecini çok ayrıntılı bir şekilde anlatmışsınız, bir çok kişiye faydalı olacaktır. Teşekkürler, devamını bekliyoruz.

2 kişi bunu beğendi.
  19. Hypthus

Hypthus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    canım fostex th900 çekti ya olsa da yesek

5 kişi bunu beğendi.
  20. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    Güncelle 1:

Evet arkadaşlar süreci anlatmaya devam ediyorum ;

Dün sabah 10:00 am sıraları UPS firmasını Müşteri hizmetleri numarasından aradım ve sizde "InterParcel" üzerinden İngiltereden gönderilmiş bir yurtdışı kargom olması lazım dedim , konuştuğum bayan Interparcel bizden bağımsız bir kuruluş bizde değildir dedi :) gülümsedim tabii , siz dedim "Baki Eryiğit" adına İngiltereden gelen bir gönderi kontrolü yaparmısınız lütfen dedim baktı ve evet "UPS Express Saver" şeklinde görünüyor gönderiniz bizde dedi içimden söylendikten sonra bana dedim o zaman gümrükten ürünü çekmek için yetki belgelerini gönderirseniz sevinirim dedim , mailimi verdim ve ürünün bedelini içeren bir belge ve Gümrükten çekmek için göndermem gereken yetki belgesini pdf formatında gönderdiler.

Bilgilendirici olması açısından gönderdikleri belge nasıl bilmeyenler için görün diye ekliyorum;

1815 eklentisini görüntüle

*****************************************************************************

1816 eklentisini görüntüle

Bu 2. belgeyi doldurup ,Ups'den gönderilen maile cevap vererek tekrar kendilerine ilettim. "Ups Awb numarası" dediği size ait gönderinin kargo numarası oluyor , Belge de 2 yere aynı numarayı yazıyorsunuz. Bilgilerinizi ve imzanızı attıktan sonra tekrar gönderimi oluyor. Gümrükteki ücretlendirmeleri de görün diye 1. Belgeyi de üste ekliyorum. Sıfırdan bu işleri merak eden arkadaşların gözlerinde bu işler nasıl oluyor görmeleri amacım , ayrıntıya giriyorum evet ama en iyi bu şekilde anlaşılır. 2. Belgeyi ileride UPS aracılığı ile bir ürün getirirseniz , direk buradan indirip sizde kullanabilirsiniz.

2. Belge de yazan "ETGB" kısmına dikkat edin bu çok önemli bir ayrıntıdır arkadaşlar bu yazı orada olmasa Antrepo işlemleri için 3 günü aşan her gün için sizden yüksek meblağlar talep edebilirler depo ücreti olarak , doldurduğumuz belge ETGB kapsamında olduğu içim gümrük vergisi dışında herhangi bir ücret talep edemezler dikkatli olun.

Ufak gümrük bilgisinden sonra konumuza dönersek , belgeyi gönderdikten sonra tekrar ups müşteri hizmetlerini aradım , mailini kontrol etti ve belgenin kendisine ulaştığını söyledi karşımdaki bayan ardından yarın yetki belgesi arkadaşlara ulaştıktan sonra sizinle irtibata geçeceğiz dediler , tamam dedim kapattım.

--------------------------------
    --------------------------------

2. Gün yani bugün 11:30 am civarlarında tekrar aradım Ups müşteri hizmetlerini , böyle bir ürünüm var dün yetki belgesini gönderdim son durum nedir bir kontrol ederseniz sevinirim dedim , kargo takip numaramı aldıktan sonra kontrol etti ve gümrük işlemleriniz devam ediyor , gümrükteki memur ürününüze henüz bildirilen fiyat üzerinden onay vermemiş , fiyatı onayladıktan sonra arkadaşlar gümrükten çekme işlemlerine başlayacaklar dedi. Bu şu demek Gümrük memuru ürünün fiyatını beğenmezse daha yüksek fiyat sunabilir :) İngiltereden gelen faturalı -belgeli ürün için bu tarz alengirli laflar etmesi adamın hoşuma gitmedi.

Herşey şeffaf zaten gümrük memuru onaylarsaymış :) adamı canlı görsem elimde kalırdı sanırım :)

Şuraya da ürünle beraber eklenen faturayı ekleyim size;

1818 eklentisini görüntüle

Yani şu belgeden sonra hiçbir sorun çıkmasına imkan yok. Öğleden sonra baktım gümrük yoğun işlemleri hızlandırmam lazım , İstanbulda gümrük memuru bir arkadaşımı aradım, 1-2 telefon görüşmesi ürünü gümrükten bir şekilde çektirdi , Gümrük vergisi olarak da 580,00 TL çıktı. Poundu hesabıma göre kur değeri olarak 4.35 üzerinden hesaplamışlar :) bu kadar uğraşmışız 8-10 TL nin lafını etmeyelim. gümrük ve firmalar kuru herzaman daha yüksek değerlerden hesaplıyorlar aklınızda olsun.

İlgili belgeye ait (gümrük vergisi) fotograf örneği;

1819 eklentisini görüntüle

Firma UPS'de olsa gümrük işlemlerini başka bir firma üzerinden yapıyorlar , Earsonics Velveti alırkende Ups'le gelmişti ürün , o zaman da aynı firma üzerinden ödemeyi gerçekleştirdim.

Firma adı:
    Ünsped Gümrük Müşavirliği ve Lojistik Hizmetler A.Ş.
    http://www.ugm.com.tr/tr/

Gümrük işlemlerinin hepsi bu firma üzerinden gerçekleştiriliyor , Gümrük vergisini de yine "Unsped Gümrük Müşavirliği" adına yatırıyorsunuz.

Ürünün yarın gümrük işlemleri biter diye düşünüyorum , Yarın kargolanırsa Perşembe günü elimde olur sanırım. gümrük vergisinin ödemesini gerçekleştirdim sorun kalmadı..

Maliyet hesabı yaptığımızda ürünün toplam maliyeti bana;

£740.83 ( Vat düşmüş ürün fiyatı) + £43.10 (kargo ücreti) + 580,00 ₺ (gümrük vergisi) şeklinde gerçekleşmiş görünüyor.

Topladığımızda: 3443 TL+ 580 TL + 2 TL (Eft ücreti) = 4025 TL toplam maliyet çıkıyor. Şuan alabileceğim en ucuz fiyata aldığımı düşünüyorum. Diğer firmalar üzerinden almaya kalksaydım ortalama 250 dolar daha maliyeli olacaktı ürün , Avrupadan çektiğim için ayrıca gümrük vergisi hesaplaması da %20 yerine %18 olmuş oldu o sayede de %2 az gümrük vergisi + %18 vat (kdv) düşürmüş olduk.

Şimdilik bu kadar :) herkese güzel yorumları için teşekkür ederim , daha iyileri sizin olsun arkadaşlar.

Bu arada Ankara buluşması olursa bu ürünü de getiririm sanırım.

#20 bakieryigit, 28 Temmuz 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Temmuz 2015
    13 kişi bunu beğendi.