Bir Fostex Th-900 hikayesi (Alım-gümrük ve inceleme süreci)

'Fostex' forumunda bakieryigit tarafından 26 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Yorum :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 30 Temmuz 2015, İlk mesaj zamanı 30 Temmuz 2015 ---
    Kutu fenaymış valla alelacele yorum yaptım devamı gelsin diye ama :)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    6 kişi bunu beğendi.
  3. Osman

Osman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    kelimeler kifayetsiz o ne güzel bir kulaklıktır öyle, uzun zamandır satın almak istiyorum ama elimde para kalmıyor bir türlü
    teşekkür ediyorum fazla fazla bilgilendirdiğiniz için :hug :yourock

2 kişi bunu beğendi.
  4. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    644
    Güzel fotoğraflar.
    Tr fiyatı da fena değil bence.

2 kişi bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,982
    Fostex, üretim kalitesi olarak muadili Audeze ve Hifiman ürünlerinden bariz üstün bence. HD800 ile karşılaştırmayacağım, çünkü o da ayrı bir yerde, özellikle dizayn olarak, daha ucuz materyal kullanmayı tercih etse de.

4 kişi bunu beğendi.
  6. TheMadcap

TheMadcap
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    292
    Yanlış anlaşılacak ya da alınacak bir şey, ben aklımdakileri biraz eksik söylemişim. Ben bu tarz şeyleri yurt dışına çıktığım zaman alacak şekilde denk getirmeye çalışıyorum ve vergilerden de olabildiğince kaçarak. Dolayısıyla yurt dışına çıkma planı varsa zaten ona göre önceden tax free belgesi veren bir yer seçilerek alışveriş yapılabilir.

7. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,780
    yurtiçinden mi alayım yurtdışından mı alayım diye düşündüğümde %30a kadar farkı normal karşılıyorum. (%18 kdv, %10 kredi kartı taksit farkı , %2 garanti avantajı ) meali 4000liraya vergi kargo vs dahil bir ürünü 5000tl ye türkiyeden almayı tercih edebilirim. fakat fark arttıkça yurtdışından almayı tercih ediyorum. bu tip ürünleri yurtdışından almaya karar verdiysem ya gittiğimde kendim almayı ya da yurtdışına giden birileri aracılığı ile getirmeyi tercih ediyorum. bir gün th900 almaya niyetlenirsem de böyle olur. ingiltereye giden bir arkadaşa aldırsam kabaca türkiyedeki satış fiyatıyla yarı yarıya fark ediyor.

5 kişi bunu beğendi.
  8. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Benim için yurtdışı planı yok şuan :) , yurtdışı planı olunca da alacaklarımı listelesem 30 bin götürmem gerekir sanırım :) aşağısı kurtarmaz. O yüzden hiçbir yere gidesim gelmiyor :))

@zxc Fostex kalite anlamında gerçekten tepe noktada. Kabloların kesinlikle burn-in olması gerekiyor , Fidelio X2'nin kablolar kalın gelirdi gözüme fostex 2 katı resmen , uzun süreli dinlemede ses renginde olumlu değişiklikler olacaktır eminim.

bu arada cihazda ciddi anlamda üst seviye kaliteli bass var. Şarkı da bass varsa çok güzel bass veriyor. Öyle tırmalama şeklinde değil yanlız kulağı rahatsız etmiyor. Neredeyse her türden parça dinledim , kulaklığın gitmediği müzik tarzı göremedim şimdilik.

ifi Micro idsd'de uç mod var şu şekilde ;

HP Amp ÇıkışıGüç (maks) Güç (Sürekli)

- Turbo mode 10.0V/4,000 mW @ 16 Ohm >1560 mW @ 64 Ohm
    - Normal mode 5.5V/1,900 mW @ 16 Ohm >950 mW @ 32 Ohm
    - Eco mode2.0V/500 mW @ 8 Ohm >250 mW @ 16 Ohm

Hiçbir modda cihazın sesi bozulmaya uğramıyor , Çoğu kulaklıkta normal mode da saat yönüne doğru ayarı 2 civarına getirdiğinde sesde bozulmalar duymaya başlardım çünkü çıkış gücü baya yüksek ifi'nin. 600 ohm kulaklıkları bile çok rahat süren bir cihaz. Fostex beni şaşırttı. normal mode da son ses dinleyebiliyorum. Turbo mode da çogu cihaz en fazla yine saat dilimi olarak maximum 12 yani ortaya gelirken bunda sona doğru sesi açabiliyorsun , ben baya yüksek sesde müzik dinleyen biriyim kulaklarım alışıktır , saat 2 yönünden sonra kulaklarımda o kaşıntı gibi baş gösteren kulağı patlama noktasında biraz müzik dinledim ses de gram bozulma yok :) daha ilerisini açtım ama biraz hafif parçalarda , basslı parçalarda kulağı patlatır bildiğin :)

Cihaz 25 ohm çıkışı olan bir kulaklık olsa da portable bir cihazın tam süremeyeceğini söyleyebilirim , alacağınız maksimum verim %40-50 arasında olacaktır. Cihaza güç verdikçe planar kulaklıklar gibi çoştukça çoşuyor ses olarak .

Dsd olarak 2 parça dinledim mükemmeldi. Ses kalitesi ne kadar artarsa kulaklık kendini o kadar çok gösteriyor.

Bu arada equalizer ayarlarına ciddi anlamda olumlu yanıt veriyor kulaklık.

ONKYO HF Player'in mesela ios'da kendi içinde bazı sanatçılara ait özel eq ayarları mevcut , bazıları sese gayet olumlu yönde etki ediyor. Parçaya göre eq değiştirilebilir , alınacak zevk katlanacaktır.

Ara ara birşeyler karalarım şimdilik bu kadar.

Cihaz parça da bass varsa mükemmel bass veriyor ama arkadaşlar :) , dinlemeden ne desem boş. Bass seven bir adamın bu kulaklığa hayır demesi imkansız gibi birşey.

5 kişi bunu beğendi.
  9. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,009
    Hocam gümrük dahil verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, hayırlı olsun!

2 kişi bunu beğendi.
  10. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    @Synthyss teşekkür ederim , daha iyileri sizin olsun.

11. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    488
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 9 Ağustos 2015, İlk mesaj zamanı 9 Ağustos 2015 ---
    @bakieryigit , detaylı bilgilendirici paylaşımınız için çok teşekkürler , highend yakışıklı cihazınızı güle güle ve keyifle kullanın :)

2 kişi bunu beğendi.
  12. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Tizi midi yok mu aletin? :D

2 kişi bunu beğendi.
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,982
    Mid az, tiz fazla... :)

14. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Teşekkürler cihaz gerçekten çok iyi , foruma uzun süre giremedim geç cevap için kusura bakmayın.

Tizler bazen biraz parlama yapıyor , midler normal :) ürünü tamamen burn-in edemedim henüz , burin in süreci bittiğinde ayrıntılı birşeyler karalıyacağım , Kulaklık kullandıkça karakter değiştiriyor ses rengi anlamında o yüzden pek birşey karalamak istemedim şimdilik , insanlar 5 dakika dinleyerek manyak yorumlar yapıyor ben öyle biri değilim :) , cihaz gerçekten çok temiz ve pürüzsüz ses veriyor , kullandıkça güzelleşiyor.

Şimdilik bu kadar.. Pound - dolar da aldı başını gitti tam zamanında almışım :)

3 kişi bunu beğendi.
  15. Aytug

Aytug
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    138
    Şimdi baktım Rusya'da 3800Tl gibi bir fiyata geliyor ve allcables.ru mağazasında bulunuyor. Fırsat olduğunda gidip bir denemek isterim aslında.

16. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    644
    @bakieryigit
    Gerçekten de tam zamanın da almışsınız :D

2 kişi bunu beğendi.
  17. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Aynen 1 ay içindeki fiyat artışı için Türkiye'deki kur farkına şuradan bakılabilir :) tahmin ediyordum hükümetin kurulamayacağını , birde elektronik ürünlere vergi gelecek dalgasını duyunca ondan acele davranmıştım , şimdilik o extra vergi dalgasını rafa kaldırdılar kurdaki oynama bu kadar artınca doğal olarak , 6 ay sonra yeniden duyarız kur düşerse :)

http://www.sessistemleri.web.tr/TH-900-Premium-Reference-Kulaklik,PR-11114.html

Şimdi baktım ; http://www.allcables.ru/fostex_TH_900.html

Türk Lirasındaki değer kaybını göz önüne alırsak iyi fiyata geliyor , fırsatınız varsa temelli döndüğünüzde elinizdeki bütün parayı hifi ekipmanlara yatırın derim :) rusya bu açıdan çok iyi fiyat olarak keşke ülkemizde de böyle siteler var olsa! olanların fiyatını yukarıda görüyoruz , sömürücü zihniyet bu ülkede var olduğu sürece bu fiyatlara mahkumuz.

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,982
    Bence hâlâ geç değil alışveriş için :) Seçim sonucu, yahut seçim olup olmamasından bağımsız olarak daha iyiye gidecek gibi durmuyor YTL...

2 kişi bunu beğendi.
  19. Aytug

Aytug
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    138
    Evet Rusya'da gayet iyi fiyatlarla ürünler aldım. Böyle de devam eder umarım. Uzunca bir süre daha burda kalacağımı düşünüp acele etmiyorum şimdiden. :)

Yalnız Türkiye fiyatları insanın bütün keyfini kaçıracak cinsten.

2 kişi bunu beğendi.
  20. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,218
    Hedeflediğiniz kulaklığı alabilmek adına yaptığınız araştırmalar ve verdiğiniz uğraşlar açısından çok memnun olduğumu söylemeliyim. Beni mutlu etti şahsen. Malum toplumun geneli önüne ne verilirse aldığı için.. Umarım sesi de beklediğiniz gibidir @bakieryigit hayırlı olsun.

2 kişi bunu beğendi.