Bir test parçası olarak AC/DC - Thunderstruck

'Genel Tartışma' forumunda Chaturanga tarafından 12 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    4-5 ay önce incelemelerde kullanmak üzere parça ararken bir sitede AC/DC Thunderstruck parçasının da tavsiye edildiğini görmüştüm, o gün bugündür test amaçlı kullandığım parçalardan birisi oldu.

Bu parçanın okuduğum sayfada da tavsiye edildiği üzere, bence en önemli özelliği parçanın girişini yapan ve hemen hemen parça sonuna kadar devam eden Angus Young'ın gitar performansı. Tavsiye edilen sitede bu gitarın arka planda sürekli ve net duyulmasının kulaklık yada ekipman için bir ölçü olacağı iddiası vardı.

Sorum şu ki, bu hafta bu parçayı dinlediğim üst seviye kafaüstü kulaklıklarda, yani Sony Z1R (@Mikrobiyolog) ve dün dinlediğim Fostex Th900 MKII (@CongoFather) o gitar performansı çok geride ve IEM lerden aldığım sese göre cılız bir şekilde duyuluyor. Z1R ile gerçi Tidal'den değil Youtube'dan dinlemiştim, youtube da ki kayıt çok iyi değilmiş sonradan kıyaslayınca anladım ancak Fostex le Tidal üzerinden dinlediğimde de benzer bir sonuç alınca merak ettim açıkçası.

Dinlediğim IEM lerde o gitar performansını daha net alabiliyorum. Bunun sebebi ne ola ki, kafaüstülerin yoğunlaştığı noktalar mı çok farklı ben de mi bir sorun var, yada o gitarın net duyulmaması mı gerekiyor :D
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 12 Temmuz 2017, İlk mesaj zamanı 12 Temmuz 2017 ---
    Aklıma gelen başka bir sebep, kafaüstülerin sahnesi IEM lere göre her yönden daha geniş olduğu için o gitar derinlerden mi sesleniyor..

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    963
    Bu sorunu bende merak ediyorum hocam. Örneğin He-500'le "Dar geldi sana Ankara" dinlerken kulaklığa 11/10 puan verirken Stevie Ray açtığımda kulaklığa verdiğim puan 8/10'a düşüyordu. Keza pink floyd'u sony earbud'la dinlerken aldığım hazzı yine kafaüstülerle alamıyordum. Bende sizin gibi gitar tonlamasına çok önem veriyorum. Eğer bi kulaklık gitar tonlaması ve bateri/davul performansında bana haz vermiyorsa o kulaklık benim için çöp oluyor hocam.

btw, gitar tonlaması çok iyi olan iem hangisi hocam onu merak ettim? Öyle bir iem bana da lazım

2 kişi bunu beğendi.
  3. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Hocam gitar tonlamasından ziyade kastettiğim o gitar sesini net olarak alabilmem parça boyunca takip edebilmem. Sanırım sorun sahne derinliğinde :) Sahne derinleşince arka planda kalan gitar sesi derinlerden geldiği için IEM lerde alışkın olduğum tadı bana vermemiş olabilir belki de doğrusu o şekilde olmasıdır bilemiyorum.

Tondan kastınız doğal çalıp çalmadığı ise, benim yorumuma güvenmeyin çünkü gerçek hayatta gitar çalan yada sürekli canlı müzik dinleyip çok aşina olan biri değilim maalesef.

Ben Gümüş ağırlıklı kabloyla LZ A4 kulaklığımla daha çok zevk alıyorum bu parçadan. K3 Pro da da benzer bir netlik alıyorum ama LZ A4 daha başarılı.

5 kişi bunu beğendi.
  4. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    963
    Kulaklığın sunumuyla da alakalı olabilir. Mid ağırlıklı bir kulaklık gitar tonlamasında geride kalabiliyor. Bu arada tonlama ile ne kastettiğimi ben de tam olarak bilmiyorum :) Kelimelerle açıklayamıyorum yani. Sadece doğallık değil. Fakat şunu söylemeliyim ki artık iem'ler kafaüstü kulaklıklara ciddi rakip olmaya başladılar.

2 kişi bunu beğendi.
  5. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,488
    Mesela ben deneme amaçlı aynı albümün 16/44 ve 24/192 versiyonlarını aldım. 24/192 de sahne daha derindi ve piyanonun o kadar geriye gitmesine alışamadım. Şuan albümü 16/44 versiyonunu daha çok seviyorum

2 kişi bunu beğendi.
  6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Alışma meselesi sanırım, IEM lerin sunumuna alışınca yıllardır, şimdilerde tek tük dinlemeye başladığım kafaüstleri değişik geliyor bana.

IEM lerin kafaüstülerle yarışamayacağı konular sanırım sahne ve sahneye bağlı olarak konumlanan bazı özellikler. Sahne enlemesine ve derinlemesine daha geniş olduğundan vokaller, enstrüman yerleşimleri (imaging deniyor sanırım), enstrümanlar arasındaki boşluk gibi konularda doğal bir avantajı var kafaüstülerin. Driverların boyutlarına da bakınca zaten arada fiziksel boyut sebebiyle kapatılamayacak bazı farklar olması gayet doğal.

Ancak müzik benim gibi son kullanıcılar ve tüketiciler için bir zevk ve hobi olduğuna göre benim için zevk vermesi doğru çalmasının da önüne geçebiliyor.

Neticede ulaştığım sonuç şu madem zevk almak için dinliyoruz, o zaman IEM tarzı sunumla dinlenebilecek parçalar için güzel bir IEM ve kafaüstü ile dinlenmesi zevkli olacak parçalar içinde bir kafaüstü bulundurmak mantıklı olan.

Mesela dün Fostex'le davulların ve zillerin bol olduğu ismini bilmediğim bir parça dinledim çok güzeldi, davullara ve zillere vurulduktan sonraki titreşim, uzamalar sahneyi kaplayan ses ve atmosfer süperdi bunu bir IEM den elde etmek mümkün değil fiziksel olarak olamaz zaten. IEM lerde bu etkiyi ancak minyatür olarak elde edebiliriz.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 12 Temmuz 2017, İlk mesaj zamanı 12 Temmuz 2017 ---
    Neticede zevk almak için dinliyoruz :)

5 kişi bunu beğendi.
  7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,315
    İş yerinde şarkıyı bir dinleyeyim dedim, thunder thunder diye diye canım kuzu tandır çekti öğlen öğlen..:gulme

18 kişi bunu beğendi.
  8. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    İştah açıcı bir parça evet :DD

7 kişi bunu beğendi.
  9. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,758
    ahahahahaha :gulme

4 kişi bunu beğendi.
  10. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Z1R ile mi dinlediniz hocam, müsait zamanda birde Auglamour'la dinleyin bakalım dediğim konuyu siz de gözlemlediniz mi?

11. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,315
    Yok Hayri hocam, Z1R evde. Ev setup'ım da dağınık bu ara; SMSL M8DAC, @mavi Ceyhun hocama gezmeye gitti, o yüzden evde PC den müzik dinleyemiyorum. Yoksa akşam farklı kulaklıklarla dinler fikrimi söylerdim. Ama sizin gözleminiz doğrudur. Açıkçası detay konusunda kafa üstlerinin iemlerin eline su dökebilmesi pek mümkün değil...

2 kişi bunu beğendi.
  12. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    hocam öyle deyince açıp dinledim gr10e, he400i ve K7xx kulaklıklarla. Öncelikle şarkıda sahne yerleşimi önemli. Önden arkaya doğru vokal, hafif solda önde nakarat kısımlarında giren bir lead guitar, bunun arkasında hafif sağda dediğiniz sürekli aynı melodiyi çalan Angus Young ve yine yakın mesafelerde bir bass gitar var ama o çok duyulmuyor açıkçası :D en arkada da bateri yer almakta.

Benim dinleme yaptığım tüm kulaklıklarda sıralama buna göreydi. Angus Young kulağınızın dibinde çalıyor olmamalı düzgün bir sahne diziliminde. Vokal girdiğinde vokalin önüne geçmemeli. Nakaratlarda diğer gitar girdiğinde onun da gerisinde kalmalı. Ama bir adım geride dikkatinizi verdiğiniz zaman hep de duyulabiliyor olmalı. Bu şekilde çalıyorsa "doğru" çalıyor demektir.

Özellikle bu şarkı hususunda test için kullanılmasını sağlayan şey bence, geride yer almasına rağmen dikkatinizi o sese verdiğiniz zaman duyabiliyor musunuz duyamıyor musunuz şekilde bir test olması. Bu testi geçebiliyorsa derinlik ve enstrüman ayrımı açısından hem doğru hem de iyi çalan bir kulaklık var demektir.
    Auglamour Rx1 ile dinlediğimde de dediğim gibi Angus Young bir adım gerideydi. Kaynak olarak n3 ve arm20 kullandım. Grado iem kadar derin olmasa da sahnesi rx1 de doğru çalıyor dizilim açısından diyebilirim.

9 kişi bunu beğendi.
  13. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,758
    Demek ki rx1 sahne dizilimi konusunda fiyatına gore baya iyi isler yapıyor bunu bende fark etmiştim . Ay laaaavvv :love: rx1:D

5 kişi bunu beğendi.
  14. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Kesinlikle doğru bir tespit hocam, benimde odaklandığım nokta bu. bahsettiğim gitar kısmı arkadan geliyor, önde çalmıyor zaten. sadece vokaller devreye girince perdeleniyor onun haricinde alttan alttan takip edilmeye devam ediyor. Bu takip kafaüstlerinde de oluyor ancak IEM ler kadar net gelmemesi ve çok daha derindeymiş gibi duyulması beni şaşırtmıştı.

5 kişi bunu beğendi.
  15. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    01-1:54 arasi belirgin ve net duyulan, sagdan dominant tarzda calinan gitar; 1:54'den sonra vokal, bass gitar, baterilerden dolayi 2:58'e kadar net duyulamiyor. 2:58-3:15 arasi tekrar net duyulmaya baslansa da 3:15-3:40 arasindaki uzun gitar sololari sesin net duyulmasini engelliyor.3:40-4:52 arasi zaman zaman gitarin sesi perdelense de parcanin sonuna kadar net duyuluyor.
    Son 3 saniye gitar ve bateri vurusuyla noktalaniyor.

8 kişi bunu beğendi.
  16. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,407
    O parca sanirim "Drum ImPro", Marilyn Mazur &Audun Kleive

Dali Cd Vol1 -In Admiration Of Music albumunden..

3 kişi bunu beğendi.
  17. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Evet Ahmet hocam parçanın röntgenini çıkarmışsın :D Bu şekilde IEM lerde de alınan ses ancak IEM ve kafaüstü karşılaştırdığında IEM lerde daha yüksek volume de ve daha yüze yakın gelmiyor mu o gitarın duyulduğu yerlerdeki ses şiddeti?
    Süper hocam teşekkürler :) Dinleyeyim bakalım muhabbetten hangi parçanın çaldığına da bakamamıştım ben mesela Kitaro'nun parçalarında da davullara hastayım davul çalındığında :)

5 kişi bunu beğendi.
  18. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,758
    kitaro davul çalmaya başladığında coşuyor adamlar kendinden geçiyor zaten :D

4 kişi bunu beğendi.
  19. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Soyle diyeyim Hayri hocam ; parcayi sw3, shp9500 acik kafaustusu ve psb m4u 2 kapali kafaustuleriyle dinledim.

Sw3'de gitar sagda vokalin gerisinde de calinsa, netligi belirgindi. Shpye gore sw3deki gitar daha yakindan caliyordu. Shpde gitar sw3 ve psbye gore daha geriden sesleniyor. Psbde de durum sw3'e yakin denebilirdi. Psbde de yakinan bir seslenis soz konusu.
    Fakat sunu da soylemeli ki, shp genis sahnesi ve bosluklu enstruman ayrimi ile gitarin takip edilmesini digerlerine gore daha cok kolaylastiriyor.
    Yine shpde bassda az oldugundan herseyi ciplak gozle takip etmek cok kolay.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7 kişi bunu beğendi.
  20. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Teşekkürler Ahmet hocam

3 kişi bunu beğendi.