Biraz da giriş seviyesi. Sennheiser MX 375 incelemesi!

'Sennheiser' forumunda nroKayra tarafından 23 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

1. nroKayra

nroKayra
    Expand Collapse
    Guest

Aslında aklımda hiç böyle bir şey yoktu kulaklığı alırken. Yani tamamen hazırlıksız aldım diyebilirim. Uygun fiyatlı ama dışarıda kullanabileceğim bir şeyim olsun istedim bu kulaklığı alırken. Kulaklık 40 TL civarına bulunabiliyor. 0 - 50 TL klasmanının iyi üyelerinden biri. En iyisi olduğunu iddia edemiyorum, çünkü uygun fiyata kapış kapış giden çok iyi kulaklıklar olduğunu da biliyorum.

Neyse, kulaklık bu şekilde görünüyor;

Özellikleri de bu şekilde;

Frequency response;

18 Hz - 22 kHz

Impedance - 32 Ω

Sound pressure level (SPL) - 122 dB

Jack plug - 3.5 mm

Cable length - 1.2 m

Ear coupling - Intraaural

THD, total harmonic distortion < 1 %

Gördüğünüz üzere anlatılacak çok bir şeyi yok. Zaten üzerine çok şey yazılabilecek bir kulaklık da değil. Yanında bir taşıma çantası ve iki ufak pad geliyor.

Hemen sese geçmek istiyorum;

Baslar

Bas sesler fiyatı oranında bile normal seviyede başarılı. Normal seviyede dedim, çünkü bu kulaklık "Crank The Bass!" sloganıyla geliyor. Açıkçası çok baslı bir ses bekliyordum ama MX serisinden bunu beklemek bence artık çok da doğru değil, genel olarak kulağın içine girmeyen kulaklıklardan bunu beklemek de doğru değil. Bas sesler derinlik açısından başarısız. Derinliğiyle övündüğüm müzikleri açınca çok ama çok derinden biraz bir şeyler duyulabiliyor. Onların da bass olduğuna emin olamıyorum, zira daha çok "Sısss." şeklinde geliyor ama varsa bile cidden az oldukları kesin. Kulaklık bas ağırlıklı değil. Bu yüzden mid bass'lar da orta seviyede kalıyor. "Tak" diye vuran baslar bu sınıfa girdiğinden bu tarz basları iyi duyabilirsiniz, lakin dediğim gibi orta seviye bir şiddetleri var. Mid bass netliği de orta düzey. Sesi çok açınca kulağınız titremese de kulaklık titriyor. Çok dediğime bakmayın, aslında bir HD 650'yi hayatta besleyemez o düzeyde bir ses seviyesi ama bu kulaklık en düşük ses seviyesinde bile rahatça duyulabilir ses verdiğinden bu kulaklık orta seviyelerde çok ses veriyor. Daha fazla seviyeyi açmadım, çünkü kulaklık patlayabilir. Neyse, derin bass testini ise en yüksek seviyede yaptım ama kulaklık gram titremedi. Bu o basları vermediğinin ya da çok az verdiğinin bir göstergesi olabilir. Bugüne kadar aldığım en derin bassları HFI 2400 testinde aldım. Hiçbir Subwoofer testinde beni üzmedi. Bulabildiğim en derin bass'lı testte bile çok net ses verdi. HD 650 ve DX 1000 ile böyle testler yapma fırsatım olmadı ama DX 1000 bu ikisinin önüne geçse de HFI 2400, HD 650 ile derinlik konusunda kapışır. Yani daha önce dediğimin tam aksine bu kulaklık CKS 70'den daha derin basslar veriyor. (HFI 2400) MX 375'e geri dönecek olursak tüm subwoofer testlerinde ya midbass kısmını verebildi ya da çok az derin bass verdi diyebilirim.

Midler

Midler bu kulaklığın en başarılı olduğu yanlarından biri. Diğer yanı tizleri ama ikisini birbirinden üst göremiyorum açıkçası. Ha yine öyle çok büyük şeyler beklemeyin, hayal kırıklığına uğrarsınız. Üst düzey kulaklıklarla karşılaştırınca perdeli diyemiyorum ama netliğini biraz kaybetmiş ya da orada net bir insan göremiyorsunuz hissine kapılıyorsunuz. Fakat bunu 500 TL ve üstü kulaklıklarla karşılaştırırken diyebiliyorum. Bunu derken aklıma özellikle HE-5 geldi diyebilirim. Yoksa fiyatı klasmanında belki de en iyi midlere sahip. Daha önce denediğim MX 160'dan daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Diyebileceklerim bunlar.

Tizler

Tizler de fiyatı klasmanında oldukça iyi. Tane tane duyulan tizler sizi üzmüyor. Hiçbir zaman çok sivrileşmiyor ama yine de biraz sivri kaçabildiği noktalar oluyor. Parlak diyemesem de, önde diyebileceğim tizleri var. HFI 2400 ile karşılaştırınca netlik açısından geride kalıyor ki, bu gayet normal. Gerçekçiliği az ama netliği fiyatı klasmanında oldukça iyi. Şöyle diyeyim, HFI 2400'ü dinlerken oldukça High End olduğunu belli ediyor kendini kulaklık ama MX 375'i dinlerken kendimi sahnede hissedemiyorum bir türlü. Açıkçası mesela baterilerin vuruşu iyi olsa da, belki de sahnenin önde olmasından dolayı ve biraz da netliğin kaybından dolayı oradalar diyemiyorsunuz. Diyeceklerim bunlar.

Sahne ve Ayrıntı

Sahne kesinlikle çok önde, bunda şüpheye yer yok. En önde olmasanız da, en önden bir birim geridesiniz diyebilirim. Açıkçası bu durumu beğenmedim diyemem ama derinden sahne daha çok hoşuma gidiyor. Sadece dışarıda kullanım için ufak bir Grado alırsam bu durumu kabul edebilirim. (Ki alacağımı sanmıyorum. Bundan sonra Grado alırsam üst seviye bir şey olur.) Genişlik ise fiyatı klasmanında çok çok iyi. Ben beğendim. Yine de S-Logic teknolojili HFI 2400 ile kapışamıyorlar. (Doğal yani.) Örnek olarak, Lordi'nin Hard Rock Hallelujah şarkısının ortalarına doğru bir kısım geliyor ve bateri vuruşu sağdan sola geçerken (Efekt değil, zillerin birinden diğerine geçiyor.) HFI 2400'de çok net hissediyorsunuz ama bunu MX 375'le çok az duyumsuyorsunuz. Bu da ne dediğimi anlatır sanırsam. Yine de sağdan sola geçişleri iyi belirttiği için fiyatı klasmanında iyi olduğunu düşünüyorum. Kimileri bu tür kulaklıklarda sahne olmaz diyor ama onların da biraz abarttığı ya da yabancı forumlardan etkilendiği aşikar. Bence stereo olan her kulaklığın bir sahnesi vardır. Kimisi berbattır, kimisi süperdir, bu ayrı. Ayrıntı iyi. Çok zorlu yerlerde bazı sesleri duyumsamakta güçlük çekiyorsunuz ama ayrıntı fiyatına göre oldukça iyi. Yine de böyle bir kulaklıkla yeni ayrıntılar duymayı beklemek çok da doğru olmaz. Belki kulağınız iyise yine bir kaç yeni ayrıntı duyarsınız ama High End bir kulaklıkla bunu çok daha iyi hissedersiniz.

____________________________________________________________________________________

Evet, bir kaç şeyden daha bahsedecek ve puanlamaya geçeceğim.

Bu kulaklık Crystalizer ve EQ'ya iyi tepki veriyor. Ben de diğer her türlü efekt'i sevmem ama Hi-Fi ses alamayacağınız bir kombinasyonda da bazı efektlerin ve iyi bir EQ'yu kullanmaya da kesinlikle karşı değilim. Crystalizer ile çok tatlı ve net tiz tepkileri alabiliyorsunuz MX 375 ile. EQ ile de Speed Metal gibi türlere daha iyi gidebilen bir kulaklık elde edebiliyorsunuz. (MX 375)

Puanlama:

Bas: 2.5/10

Mid: 3.6/10

Tiz 3.6/10

Ses derinliği: 1.1/10

Ses genişliği: 4/10

Ayrıntı: 4.2

Ortalama kalite: 3.5/10

10 puan denediğim en iyi sistem içindir. Amfimi derin bassları kuvvetlendirmesinden dolayı satmayacağım ama yeni bir ses kartı alacağım. Sound Blaster Digital Music Premium HD kafamdaki ses kartı. Fiyatına göre en iyisi olduğunu düşünüyorum.

Diyeceklerim bunlar. Okuduğunuz için teşekkürler.

Not: Daha önceden bir süre MX 760 kullandım. O daha iyidi. Onun da bas tepkileri çok iyi değildi, belki biraz daha derin bas ve daha derli toplu mid bass'lar veriyordu ama toplam kalite olarak kıyaslarsam CX 500 ile kafa kafayaydı diyebilirim. Fiyatı için çok iyidi. Tabii bass sevmeyenler için kötü. Ve bir de az ses veriyordu ve çok yüksek seslere gelemiyordu.

2. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Eline sağlık ;)

3. Bremze

Bremze
    Expand Collapse
    Guest

Kaya Rıdvan, çok güzel bir inceleme olmuş.

Ama senin mesajlarının en çarpıcı kısmı son cümlen: Asıl olanın müzikten alınan olduğu.Müziğin bir bütün olarak yarattığı duyguyu yaşamaya odaklanmaktansa onu bas-mid-tiz-sahne vb parçalara bölüp didiklemeyi ne çok seviyoruz. Bu yüzden de asla tatmin olamıyoruz ve deliler gibi ekipman değiştirip paraları sağa sola saçıyoruz.

Sonumuz hayr olur inşallah :embarrassed

4. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Eline sağlık Kayra, çok güzel inceleme. Giriş seviyesi de olsa aslında mümkün olan her kulaklığın forumda bir incelemesi olsa çok güzel olur. Bu sayede bu giriş kulaklıklara bakanlar da google veya başka forumlardan vs gelip forumumuzu bulabilir ve aslında bu 30-40 liraya "dünyanın en iyi kulaklığı" sandıkları kulaklıkların aslında sadece giriş seviyesi olduğunu görebilir.

Bu da bir çok yeni arkadaş ve birçok arkadaşın ufkunun genişlemesi demek aslında.

Tabii Bremze'nin de özellikle öne çıkardığı konu bunun da yan etkisi. Evet tatmin olamıyoruz ve muhtemelen de biraz zor oluruz artık bundan sonra. Ama en azından paramız "hayırlı" yere gidiyor diye düşünüyorum. Saçma sapan şeyler yerine müzik gibi kutsal bir şeyle uğraşmak bence çok güzel bir hobi :)

5. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,343
    Güzel kulaklık,güzel inceleme kayra.Ben de mx275 dinlemiştim bi kaç gün.Kesinlikle fiyatının üzerin de performansı vardı.İlla sennheiser olsun,illa 2 yıl garantili olsun diyeceklere bu modeller önerilebilir.Cx200'den falan çok daha net sesi var.

6. nroKayra

nroKayra
    Expand Collapse
    Guest

Ruh müzikle besleniyor hocam. Ruhu ne kadar iyi beslersek, o kadar iyi bir ruhumuz olur. Bu yüzden verilen paraya çok da acımamak gerek. Bunu anlamayanlara da, önce başta yazdığım ilk cümlemi söylemek gerek, anlamıyorsa duruma göre demek ki kulağın yok ya da cahilsin demek gerek. Bunların hiçbiri uymuyorsa, maddi sıkıntıları vardır ki, orada da durumunun düzelmesini temenni ettiğimizi söylemeli fakat biz bu işleri çok sevdiğimiz için elimizden geldiğince harcama yapıyoruz demek gerek.

Ben demiyorum ki, tonlarca para harcayalım. 500 TL civarına klas bir ses kartı alırsın, yine o civara bir amfi alırsın, üzerine de HD 600 gibi bir kulaklık, bir ömür kullanırsın. Fakat bir noktada "Yok şöyle kablo, yok böyle lamba, yok güç kablosu, yok şöyle mod" diyorsak obsesif olmaya başlamışızdır. Ben bunu çok da doğru bulmuyorum. Kimi etkiler psikolojik oluyor çünkü. Benim öyle çok uçuk sistem hayallerim yok aslında. Amfimi 1000 TL civarında seçeceğim en fazla. (O da kim bilir kaç yıl sonra.) Kulaklığım en üst düzey HD 800 olacak... Stax hayallerim yok. Custom hayallerim yok. Her türlü ayrıntıyı iyi veya kötü duyduktan sonra gerisi çok da önemli değil. Sahne geniş olsun deriz elbette ama sesler birbirine karışmadıkça çok da önemli değil. Vesaire vesaire. Belki kimine göre benim hayallerim bile çok fazladır ama ben hiçbir şeyi umursamamak için yine de biraz kaliteli sese ihtiyaç duyuyorum. Yoksa çok iyi kulaklıklarda bile kusur arayacak kadar obsesif değilim. Yetersiz olduğu kısımlar bile o kadar yetersiz olmayacağından ötürü bunu dert etmem. Fark ederim ama buna kusur demem, kabullenirim. Çünkü sonra ben de müzik değil, ses dinliyor olurum. Sanatçıya saygıyı müzikteki her şeyi duyarak ve anlayarak göstermek gerek ama ayrıntıları dinleyerek ana plandan da kopmamak gerek.

@Kuzey, haklısınız hocam, bence de artmalı. Zira üst seviye ürünler sadece belirli kitleyi çekiyor. O kadar para verdikleri kulaklıkların da en iyisi olduğunu düşünenler cahil olan kişilerdir ve bundan uyanmak istemiyorlarsa onlarla çok da tartışmamak gerek. Son cümleniz için de düşündüklerimi belirttim. Ha şunu da söyleyeyim. Kablo ve lamba olayları da hobi dahilinde ve sesin daha iyi olması açısından bir obsesyon değilse bence o kadar da yadırganmamalı. Ben sadece lambalar ile biraz ilgilenebilirim, kablo konusunda çok uçacağımı sanmam. (HD 800'ü kablolatmak belki tek kablolatma girişimim olur.)

Ve yeri geldiğinde kulağına Sennheiser MX 375 ile dışarı çıkmayı da kabullenmek gerek. Belki ayrıntı kaçırıyorum ama zaten dışarıda ayrıntıya odaklanacak kadar müziğe dalmamak gerek. Ana plan için MX 375 yeterli. Daha ileride Phonak PFE alacağım, en son da bir Shure alırım ya da almam. Çok uçmayacağım IEM konusunda. Müziği dinlemek önemli olan çünkü. Ben bu incelemeyi yaparken de keyif aldım, çünkü fiyatı oranında iyi bir ürün aldığını bilmek adamı mutlu ediyor. MP3 çalar olarak Sansa Clip tarzı bir şey çok yeterli. ColorFLY C4 yatırımlarını da DAC'a yapmak daha mantıklı. Bu tarz cihazları istiyordum ama çok da prim vermeyebilirim belki de.

Durum bu yani, ruha önem ver ve sese dikkat et ama sese olan dikkatinin obsesyona dönüşmesine izin verme, hobi ve zevk olsun sadece bu. Asıl dikkatin de müziğe olsun. Çünkü obsesyon, hem beynine, hem psikolojine, hem de maddi durumuna zarar.

@fosther, aynen.

7. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,535
    Eline sağlık Kayra.

Ses olarak "bileni" tatmin etmiyor anlaşılan ama görünüm olarak hiç fena değilmiş..

8. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,426
    Eline sağlık Kayra :)

9. nroKayra

nroKayra
    Expand Collapse
    Guest

İkinize de teşekkür ederim. :)

10. Tromick

Tromick
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Sennheiser MX-80'nin bozulması ile MX serisinden olan (çünkü MX-80 kaldırıldı.) MX-170 modelini gönderecekler MX-80'nin bass ve tiz dengesi bass biraz daha üstündü ve harika bir performansı vardı yani en azında bir 15TL'lik bir kulaklık için.Bununla 3-4 ay idare ettikten sonra Q460 almayı düşünüyorum.

MX-80'den sonra alınabilecek en iyi kulaklık MX-375. Büyük diye kulağa oturmayacakmış gibi bir duruşu var ama neyse. :p Vatan'dan %30 indirimle 35TL'ye alabilirsiniz.

#10 Tromick, 24 Nisan 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Nisan 2018
  11. LedZeppelin

LedZeppelin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Güzel, mantıklı ve gerçekçi bir açıklama olmuş! :eek:k

büyük marka adında kapış kapış giden her ürünün aynı olmadığını açıklar tarzda bir inceleme. Elinize sağlık.

12. dogantes

dogantes
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    bir yakınımın danışması üzerine f/p iyi diye tavsiye etmiştim.

özellikle daha iyi kulaklıklardan sonra biraz dengesiz ve tizler yoğun geldi bana.

ama fiyatını fazlasıyla hak ediyor.