BitRate hakkında.

'Genel Tartışma' forumunda Kayra tarafından 31 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.
  1. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Elimde nereden bulduğumu söylemeyeceğim kesinlikle orjinal 24 bit, 192 kHz'lik bir WavPack dosyası var. 13 şarkıyı tek dosyada barındırıyor. Vivaldi - Four Seasons.

Ben bunu ilk başta 320 KBPS MP3'e çevirdim, ses bir tık yükseldi, kalite kaybı ise %5 - %10 civarında oldu. Ekipman olarak çok iyi şeyler kullanmadım belki ama elimdekiler yeterliydi.

Sonra ise MP3'ten 2 - 3 kat düşük boyutlu VBR formatlı (110 - 151 KBPS, 130.6 KBPS ortalama) AAC'ye çevirdim. Quality miktarını sona çektim ama boyut sınırı bu idi.

Ne mi oldu? Ses yüksekliğinde bir tık yükselme oldu ama kalite değişmedi, en azından ben algılayamadım. Varsa bile %1'den fazla kalite kaybı yoktur. Metan'a gittiğimde HD 800 ve Z3+ ile de bu iki formatı kıyaslayacağım. Sonuç bence çok da değişmeyecek.

Öyleyse şunu yazmakta fayda var;

DXD de değil, DSD olmadığı sürece (Edit: DXD'de değil ama DSD'de BitRate hesabı yapılması çok da doğru değil, bunu biliyorum) BitRate miktarına değil, kaydın genel kalitesine bakmak gerekir. Stüdyo kalitesi gibi.

Not: Kulağıma kötü diyeceklere peşin cevap: Bu konuda oldukça iddialıyım.

Not 2: Converter çok çok iyi. Lisans sahibiyim ama nasıl yollardan olduğunu ve Converter'ın ismini söylemeyeceğim. :D

2. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,015
    Kaynak olarak z3+ mı kullandınız testi gerçekleştirirken?

Collapse Signature Expand Signature
  3. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Algılanabilir fark oranlarla ölçülür zannımca. Yani AK 380 de kullansam, aşırı bir fark algılayacağımı zannetmiyorum WavPack ve AAC arasında. Belki süper bir DAC kullanırsam durum değişir ama taşınabilire hiçbir zaman sıcak yaklaşmadım. Yaklaşabileceğimi de bir 10 yıl daha sanmıyorum. Teknoloji, özellikle de ses teknolojisi, durum mikro denetleyicilerle kontrollendiğinde çok baygın bir teknoloji olarak önümüze sunuluyor. Yani işlemcilerdeki gelişimi ses teknolojisinde görmek mümkün değil, belki de olmayacak ama zaten sınırlara yaklaşmış durumdayız. OCTA DSD, Maximum STAX System ve MSBTECH DAC ile daha iyisi zaten mümkün değil "gibi". Yine taşınabilire de Çift DAC koymakla iş bitmez. Taşınabilir daha çoook yol kat etmeli.

Z3+ kullandım ama tüm bunları belirtme ihtiyacını fazlasıyla hissettim. Ha yanılıyor olamaz mıyım? Olabilirim tabii ki, hepimiz insanız. Belki de kulağıma fazla güveniyorumdur, olabilir.

4. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,015
    Oldu o zaman hocam, saygilar

8 kişi bunu beğendi.
  5. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Ben halen taşınabilir teknolojilere fazla bağlandığınızı düşünüyorum, belki de verilen paranın karşılığını alma psikolojisidir bu. Size de saygılar.

6. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    24 bit, dsd, 16 bit, 320kpbs mp3, 128kpbs mp3, flac, hepsinin arasında ses olarak farklar var. Yok diyen kişi düzgün dinlememiştir. Ya da yeterli ekipmanı kullanmamıştır. Ya da kulağı yeterince iyi değildir.

4 kişi bunu beğendi.
  7. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Ne desem bilemedim. Bu Audi A3 ile Golf arasında tonlarca kat fark var demeye benziyor zannımca. Haydi kulağım kötü olsun, ben kabul ettim bunu ama şunu belirteceğim, inanmak size kalmış, Vivaldi Four Seasons'un hangi saniyesini açarsanız açın, ondan sonraki 10 saniyeyi size tahlil edebilirim. Daha sonraki saniyeleri tam olarak tahlil edemesem de yaklaşık olarak bildiririm. Sadece bu müzik de değil. İşitme kaybım da yok denecek kadar az veya hiç yok.

Sadece bu da değil. Ekipmanım çok parlak değildi, evet ama ben açık konuşuyorum, o fark algılanır ama adam gibi DAC'larla algılanır. Gidip de, download ettiğin müzikleri de kıyaslamak olmaz ayrıca. Bunun dışında taşınabilir yeterince gelişmedi. Gelişmesi de şimdilik mümkün değil. Biraz güç elektroniği ve mikro denetleyicilerin kapasitesini bilmek yeterli. Astell&Kern kimmiş? Bizi resmen soyuyor. 10 TL'lik donanım barındıran Tera Player'dan bahsetmiyorum bile.

Edit: Kastım sadece PCM.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 31 Ağustos 2015 ---
    Hııım, Tera Player'de kullanılan DAC'ın bir üst versiyonun geliştirilmiş hali ve fiyatı, hııım, üstelik aynı Tera'daki gibi tek devre, tek farkı DUAL olmaması, hııım;

http://www.diyinhk.com/shop/audio-k...sampling-nos-audio-dac-with-fifo-reclock.html

Tera Player'a çok yakın ses elde etmek için (Dual olmamasına rağmen belki daha iyidir, bilemeyeceğim) bu linke tıklayın;

http://www.aliexpress.com/store/pro...r-board-DC12V-sn-10105/800514_1751676568.html

Daha düzenli ve şık bir devresi var. Hem de küçük bir kutuya sığar.

Şimdi. Kimler Tera Player ile AK 380 arasında kat kat fark vardır diyor? Bence burada bile kimse demiyor. Benim izahıma göre Sansa Clip kesinlikle AK 380'nin yarısından daha kötü değil. Bu benim düşüncem ve yetersiz araştırmalarımın ve kötü kulağımın verdiği bir şey. Tabii siz daha iyisini bilirsiniz.
    Pardon yahu, Tera'da da tek TDA 1543 varmış.

#7 Kayra, 31 Ağustos 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Ağustos 2015
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    Düzgün encode edilmiş 320 Kbs Mp3 ve üzeri herhangi bir format için, kayıt kalitesi bitrate'ten önemli bence. En azından benim izlenimim öyle oldu, bitperfect player, Yulong D100 mk2 desktop DAC, kendi amfim, ve değişik kulaklıklarla (HD800, LCD2, HE-500, vs.) double-blind test ettiğimde.

Tabi bu sadece benim deneyimim. Duymamda bir sorun olduğunu düşünmüyorum, ancak dünyanın en iyi kulağına sahip olmadığım da kesin. Ancak fark olduğunu iddia edenler mutlaka double blind test etmeliler. Yoksa fark oluşturuyor insan beyni.

#8 zxc, 31 Ağustos 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  9. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Bunları uzun uzun tartışmayacağım ama bu olaylar bu kadar sığ değil. Donanımı salla işin matematiğini asla kenara atma, matetamtikten kastım o yazan değerler değil, tüm sistemdeki algoritmalar devrelerdeki performans artırımı için yapılan cambazlıklar atılan taklalaar. Bunlara 10 dolarlık donanım diyince bu işlerin optimizasyonunda çalışan ve o 10 dolarlık karta (tabiri mazur görün) can veren sen gibi mühendisleri resmen çöpe atıyorsun. Yani foruma yazdıkların bir tarafa da o adamaların emeğini bu kadar basite alma lütfen, mühendis adama yakışmıyor bu bakış açısı.:)

5 kişi bunu beğendi.
  10. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Abi ben en çok seni seviyorum ve sen ne desen hak veririm ama bir şeyi izah edeceğim, o cihaz 6750 Euro etmez.

2 kişi bunu beğendi.
  11. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Geri kalan bit değerleri ile ilgili durum için @zxc ye katılıyorum kayıt kalitesi önemli dönüşüm işlemi önemli ve senin dinlediğin ekipman aslında sandığından çok daha önemli. Eğer dinlediğin ekipman 16 bitlik bir kaydın hasasiyetinden küçükse sen zaten 16 bitin üstündeki tüm kayıtları neredeyse aynı duyarsın. Bu 10 metrelik bir çubukla 20 ve 30 cmlik iki kedinin boyunu ölçmeye benzer. Kaldı ki 16 bitlik bir kayıt aslında elimizdeki çoğu ekipmenın sınırına gelmiş bir seviye.
    O cihazın 6700 yuro etmeyeceğini ben de biliyorum hatta istisnalar dışında o cihaza en düşük eder biçen kişilerdenim.
    Kızmayacağını bildiğim için bu kadar içim rahat yazdım zaten :)

2 kişi bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    Tera 6750 euro olmuş!!! Dolardan hızlı artıyor mübarek.

#12 zxc, 31 Ağustos 2015
  13. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Ben senin tam olarak neye parmak basmaya çalıştığını çözemedim.

DAP üreten firmaların bizi soydukları mı, yoksa dosya formatları arasında fark olmadığı mı anlatmaya çalıştığın şey. Çok karmaşık yazıyorsun fakat işin sonunda kendi yolunu kaybediyorsun. Ne demek istediğin konusunda en ufak bir şey anlaşılmıyor.

Vivaldi Four Seasons'ta neyi tahlil edip etmediğinin bir önemi yok. Burada bir parça üzerinden konuşmuyoruz. Bir kere, senin gibi otomobiller üzerinden örnekleme yapanlar 0ldu ve ben bu tarz örneklemelere anlam vermekte zorlanıyorum. Hadi onu geçtim, ben "tonlarca kat fark var" tarzı bir şey söylemedim.

Astell&Kern kimmiş demek gereksiz bir söylem. Kim olduklarını herkes biliyor. Herkes zaten aynı şeyi söylüyor. "Bu DAC'ların en kralı 10 dolar". O zaman madem çok zekisin mühendissin, al bir 10 dolarlık DAC, sen çıkar üst düzey bir DAP dinleyelim. Astell&Kern'i pek sevmediğim halde gerçekten olaya yanlış yaklaşıyorsun. Bu sektörde kar marjının çok yüksek olduğu kabul edilebilir bir gerçektir fakat bunun sebebi de adamların butik tarzda çalışıyor olmasıdır. Herhangi bir Astell&Kern veya başka bir firmanın DAP'ını kullanan insan sayısının toplam dünya nüfusuna oranını hesaplasak çıkacak rakam ne olur? Adamlar milyon tane cihaz satmıyor.

Olay tamamen psikolojinizle alakalı. Psikolojik olarak önceliğinizi neye vermişseniz ona göre konuşursunuz. Bugüne kadar kaç ekipman dinlediğiniz de burada çok önemli bir meseledir. Kısaca bir örnek vermem gerekirse, geçenlerde yakın bir arkadaşıma Lotoo Paw Gold aldık. Kız arkadaşı başlarda ciddi eleştirdi. Malum fiyatı çok yüksek, kendisi muhabbetimize haşır neşir olduğu, hatta daha sonra ona bir FiiO DAP ve Ostry kulaklık aldığımız için, dinlediğinde şoke olduğunu ve parasını hak ettiğini söyledi (Westone W60 ile). Gelgelelim, bu işlerle hiç alakası olmayan başka bir arkadaşa kaliteli FLAC bir kayıt açıp dinlettiğinde arkadaşın yorumu "ne fark var ki hiçbir şey yok" oldu.

Bir başka örnek, psikolojik olarak önceliği tamamen temiz midler üzerine kuran bir kişi, AK100II ile ZX2 arasında bir fark olmadığını, hatta 100II'nin daha iyi olduğunu pekala iddia edebilir. Fakat genel ses performansı olarak 100II ZX2'ye yaklaşamaz. Olay bu. Neye nasıl psikolojik bir pozisyon aldığınız sonucu fazlasıyla etkiler. Sen bu firmaların bizi soyduğuna inanmışsan zaten biz ne desek hatta sen ne dinlersen dinle bir fark duyamayacaksın. Neye "fark" dediğin de önemli ayrıca. Çok ufak nüanslar seni etkilemiyorsa bu normal. Benim için o nüanslar bile büyük önem taşıyor. O yüzden insanlar bu kadar paraya kıyabiliyorlar zaten.

4 kişi bunu beğendi.
  14. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Merhaba Oğulcan. Bu sefer düzgün yazacağım, çünkü dediklerine büyük oranda hak verdim açıkçası. Madde madde gidelim.

1. Çok hasta biri olduğumu biliyorsunuz. Bana defalarca kez tolerans gösterdiğinizi de biliyorum. Size iki şey için söz vereceğim, karşılığında da lütfen üyeliğimi silmeyin. 1.1. Bir daha siteye inceleme veya karşılaştırmalı inceleme yapmak haricinde uğramayacağım. İzlenim de olabilir. 1.2. Bir daha ASLA buluşmalara katılmayacağım. Özel olarak Facebook'umda ekli olan abilerimle/kardeşlerimle buluşabilirim, buna da itirazı olan olmaz sanırsam.

2. Araba olayı bence gayet güzel ama boşver, yazmamışım varsay.

3. Astell&Kern konusunda açıkçası fazlasıyla hak verdim. Bir Tera Player yapma olasılığım var (Yazılımını yine kendim yazamam, (ç)alıntı olur) ama AK 380 yapamam. Neden? O estetiği, o güzelliği ve o karmaşık devre yapısını sağlayamam, ki AK 380'de gömülü sistemler çok fazla. Bu da benim gibi kalburüstü bir mühendise fazla.

4. FLAC konusunda da haklısın. Dediğin gibi %5'lik bir fark benim için önemsiz, ki en başında 24 bit dosya ile MP3 arasında mükemmel çevrimde en fazla bu kadar fark algılayabildiğimi belirtmiştim. Lakin AAC konusunda fikirlerim değişmeyecektir. Siz de AAC'ye bir fırsat tanıyın. :p

5. (SON) Bende genel farkları algılayabilecek kulak var ama dediğin gibi belirli bir ses rengini daha çok sevebilirim. C4'ün ses rengi mesela. Bugüne kadar taşınabiliri hep aşağıladım ama artık yapmayacağım. Zaten yapsam da bir şey değişmez, zaten siteye mümkün derecede girmeyeceğim.

Evet, 17 gün 11 saat sonra işim bitmiş olacak. (Kıyaslama ve kulaklık satın alma işi) O süreye kadar girmeyecek, o süreden sonra da mümkün mertebe girmemeye devam edeceğim.

#14 Kayra, 1 Eylül 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Eylül 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  15. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Arkadaş ya ayrılacaksan ayrıl ya da düzgünce kal. Ayrılıyorum birdaha girmeyeceğim lafını kaç kere duyduk sayamadım. Bir karar ver.

#15 VirtuFortuna, 1 Eylül 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  16. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Tekrar merhaba Oğulcan.

Babam işletmek için kral bir hat üzerinden araba vapuru satın almaya hazırlanıyor ve bence kafasına koyduğunu yapacak, geç de olsa. Bir 20 yıl daha yaşama şerefine erişirse (53 yaşında) tahminen multi milyoner olacak. Babam beni pek sevmez. Fabrikasında amelelik yapmaya zorladı 1 yıl boyunca ve aldığı en pahalı iki şey, GT 330M'li laptop ve N81 8GB. Ayrıca arkasında mafya desteği çok olan bir adam. Bunu 15 yıl ceza avukatlığı yapmaya borçlu. (Şimdilerde Beyoğlu'nda kral bir yerde noter) Saklı pay 8'de 1'lik bir oran ve bunu benim almamı istemiyor. Beni adamlarına dövdürmeyi planladığını duydum, saklı paydan caymam için. Daha önce de okula giderken yolda beni dövdürmeyi planlıyordu ama o sıralar bir süre evden çıkmadım. Ne mi oldu? "Kayra neden okula gitmiyor, gitmediğini biliyoruz" vesaire vesaire. Neden? Ona el kaldırdım da ondan ama beni öldürürcesine dövdü ve silah sıkmaya kalktı. Annem kurşunları saklamasaydı, şimdi bir tarafım sakattı. Ha kafama kabzayla var gücüyle vurdu ve o gün yüzlerce ml kan kaybettim.

Özür dilerim ama ben bu sitede hep aşağılandım, hep üzerime gidildi.

Şimdi, girmeyeceğim demiştim ama girdim. Dilerim bu tartışma daha fazla uzamaz. Zira girmek İSTEMİYORUM inceleme yapmak haricinde.

Not: İsterseniz bana şizofren de diyebilirsiniz ama özelden babamın telefon numarasını verebilirim. İsteyenlere.

#16 Kayra, 1 Eylül 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  17. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,519
    Konuyu kilitliyorum.Umarım yine böyle gereksiz ve saçma sapan şeyler görmeyiz/görmem.Yine hayret ettik..

18. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,661
    Bu konuya müdahale etmenin zamanının gelip geçtiğini düşünüyoruz artık.

Kayra seninle yönetici olarak açık konuşayım. Yıllardır sana tolerans gösteriliyor yönetim tarafından. Bunu yaparken ki asıl amacımız hobi ile ilgili olman ve bu durumun kendi dünyanda seni rahatlattığını düşünmemiz. Anlaşılabilir dil kullanmıyor, iki ilan açtı, gereksiz konu açtı gibi sebeplerden üyelik sonlandıran bizler yıllardır yaptıklarına elimizden geldiğince ses çıkartmıyoruz. Son zamanlarda yazdıkların artık bizlerin sınırlarını zorluyor. Gereksiz şekilde konu açıyorsun, her yerde bir şekilde konuyla alakası olmayan postlar atıyorsun, tecrübe etmediğin konularda tartışıyorsun. Üyeler artık senin bu yaptıkların yüzünden foruma girmiyor, hobiden soğuyor, üyeliğini sildirebiliyor. Sonuç olarak bir hobi sitesiyiz ve insanlar hayatlarındaki stresten uzaklaşabilmek için, hobiyi paylaştığı insanlarla konuşup rahatlamak için geliyor siteye. Geldikleri sitede senin IQ testlerini, ne kadar zeki olduğunu, bilek güreşlerini, babanın yaptıklarını okumak için veya milyarder oğlu olduklarını iddia etmen için gelmiyor. Açıkçası yönetici olarak seni düşündüğümüzden fazla siteyi düşünmek zorundayız ve siteye zarar veriyorsun. Bu sebepten ilk olarak 10 gün süre olarak uzaklaştırıyoruz. Bunu bir uyarı olarak kabul edip bundan sonraki davranışlarına dikkat edersen seviniriz. Bu mesajı okuduğunda uzaklaştırılmış olacaksın. Cevap yazmanı istemiyoruz ne şimdi ne döndüğünde. Uzun senelerdir bu son, gereksiz yazmayacağım, bilmediğim konularda yazmayacağım vb cevaplarını yönetici olarak birçok kere okuduk zaten, uygulamayı görmek istiyoruz.
    Birileri ürün alınca milyarder çocuğu olmuyor, mercedeslere binmiyor. Hatta birçoğu aldığı malzemeden sonra ucuz yemek yiyor, dışarı çıkmıyor. Gerçi mercedese binse de bu ne seni nede bir başkasını ilgilendirir. Senin bu ürünleri kullananları kıskanmanda ürünleri kullanan insanları aldığı malın etkisinden kurtulamamış insanlar yapmıyor.

Üzerine site de fazla gelen insanlar oluyor mu? Evet önceden bu durum yaşandı zaman zaman. Hatta seninle akıllarınca kafa bulan insanlarda oldu ve biz bu konuda uyardığımızda onu mu savunuyorsunuz şeklinde siteyi bırakanlar oldu. O zaman senin haklılığını savunduk ama şuanda bu şekilde bir durum görmüyoruz.

Gelelim bu konuya. @VirtuFortuna güzel bir noktaya değinmiş. Ne dediğin belli olmuyor hiçbir zaman. Neyden bahsediyorsun? Bitrate başlığı açıyorsun ama birden Tera ve Astell Kern firmalarının içine koyduğu çipin 10$ olduğuna ve bunlar kim ki bizi kazıklıyora geliyorsun.
    Hangisini dinledin de bu kadar iddialı fikir üretebiliyorsun? Dinlediğin cihaz Colorfly C4 ve dinlediğin anı gözlerimle gördüm, elinden düşüremedin. Sahibi başka kulaklıkları dinleyemedi. Kaç yıl önce olan olay ve kaç yıllık cihaz. Ne dinledin de yeni cihazların ilerleme kaydedemediğini söylüyorsun bu kadar net olarak? Yanlış anlama bende bu cihazların ederinden çok daha fazla fiyata satıldığını düşünüyorum ama tecrübe ederek. Tecrübe etmeden fikir de yürütebilirim ama bunu kesin bir dille iddia etmem.

8 kişi bunu beğendi.
Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.