Bookshelf ve amfi tavsiyesi

'Hoparlör' forumunda Hanamichi tarafından 23 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,540
    Genelde caz dinleyebileceğim bir sistem kurmak istiyorum . Odam çok fazla büyük değil , duvarların yalıtımı kötü . İnsanları rahatsız etmeden kaliteli müzik dinliyim istiyorum :) Pek hoparlör deneyimim yok ama kafamda bir kaç model belirledim . Bütçem kısıtlı olduğu için genelde pahalı olmayan iş gören hoparlörler işimi görecektir.
    Genelde bastan uzak vokal ağırlıklı müzikler dinleyeceğim. Benim gözüme takılanlar ;
    -Audio Engine A5
    -Monitor Audio Radus 90
    -Q Acoustic 2010i

920 eklentisini görüntüle
    Hoparlörle aramda şimdilik çok mesafe olmayacak ama ileride yerini değiştirebilirim. Hoparlör ve amfi konusunda bilgim çok az o yüzden yardımcı olursanız iyi olur benim için :)

2. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Paintsiz duramazsın dedimdi.

Barış, kız arkadaşlarıma bu kadar oynamadım. Ne olur geri dön Barış, evde çocuklar aç, bitap.

Collapse Signature Expand Signature
  3. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    749
    Selamünaleyküm hocam

Amfi konusundaçok ekonomik ve bir o kadar da başarılı bir tavsiyem var: Lepai 2020 . Amazonda kargo dahil 100 TL civarı. Hoparlör olarak concept 20 var. Gayet memnunum. Adana' da isen hem amfiyi hem hoparlörü gelip dinleyebilirsin. Bir de castle knight 2 vardı yanılmıyorsam. Amfi ile aynı fiyat aralığında f/p hoparlörü istersen ikinci el Tannoy mx1 . Saglıcakla...

4. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Barış gördüğün kadarıyla masa başında dinliceksin müzik. Bu durumda monitör alman daha mantıklı olacaktır. Pasifler daha çok uzaktan dinlemeye elverişliler. Pasif monitörler de var tabiki ancak müzik dinlemek için kullanacağın için hiç gerek yok.

Bass beklentin aşırı olmadığı için ben de stüdyo monitörleri tabsiye edeceğim sana. Ancak keşke masa başında değil de karşıdan müzik dinleme durumun olsaydı. Pasif hifi hoparlörlerdeki sahne oluşumu ile yakın dinleme hoparlörindeki sahne arasında uçurum var. Tabiki doğru yerleşim ve doğru seçimler ile birlikte.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

5. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Şu - bu diyemem ama A5'in bastan uzak olsun diyen adama uymayacağını biliyorum.
    not: Artık A5 sıfır satılmıyor da. A5+ var yerine en ucuz 1100 falan.

6. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,540
    @radyo
    Ve aleyküm selam maalesef Adana'da değilim ama dediğiniz modellere bir bakıcam teşekkürler.

@Mair
    A5 ler basslıysa onları direk eliyim çünkü çok gürültü olsun istemiyorum , daha çok vokal ağırlıklı müzikler dinleyeceğim saol :)

@kornography
    Yağız aslında odanın şekli çok bozuk , dikdörtgen bir oda, masanın yanıdaki çıkıntı yüzünden oraya masa yada yatağı koyamıyorum . Kapılar yüzünden masayı başka bir yere koyamıyorum en uygun yer masanın üstü ama kulaklığa göre keyif almazsın dersen yatağı tekliye çevirip aradaki boşluğa sokarım , karşı duvar komple kullanılabilir.
    921 eklentisini görüntüle

7. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Audioengine neticede Amerikan markası. Demektir ki "Amerikan Sound'u" denen olguya karşısınız. Ülkemiz ucuz ve kaliteli hoparlör konusunda biraz sıkıntılı..Son önerim zamanında oldukça keyif aldığım ve bası kayıttaki gibi yansıtan M-Audio bx5 d2 olaraktır. Stüdyo monitörü olan bu canavarı 2.elde 500e 400e bulmak olası.

8. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,375
    Oda yerleşiminde bir şey aklıma geldi. Yatağı tekliye çevirmekten bahsettiğiniz için yazıyorum. Yatak tekli olarak şuandaki düzende koltuk ve TV'nin olduğu bölgeye paralel olarak sığar mı ? Olursa masa ile TV'yi yatağın eski yerine alabilirsiniz. Koltuk ta dolabın yanına alınabilir. O zaman dinleme alanı biraz daha genişleyebilir sanki .

9. Daywalker

Daywalker
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    87
    Timpani'de Q Acoustic 2010i dinleme şansınız var yolunuz düşerse. Boyutuna göre inanması zor bir sesi ve sahnesi var. Bütçenize uyarsa bir Rega amfi ile güzel bir sistem oluşur diye düşünüyorum.

10. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,375
    Amfi olarak şu an 1250 TL'ye rega mira3 amfi ile audio analogue crescendo amfi var satılık. İkisi de caz tarzı müzik dinlemek için uygun bir amfidir.

11. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Barış yatağı tek yaparsan yer kazanabilirsin ve tavsiyem pasif hoparlör olur benim. Bütçeni bilmiyorum ama 1500 civarına pasif sistemi kurabilirsin kabloalr sehpalar dahil.
    Bahsedilen q-acoustics leri ben de tavsiye ederim, marka f/p ürünleri sunuyor. Gövdeli ve detaylı buluyorum seslerini fiyatlarına göre. Bass miktarları güçlü ve destekli, sıcak sunumları var.

Tavisyem oda büyüklüğüne bakılırsa büyük çapta hoparlörler almaman olur. Ayrıca pasif hoparlör aldığında bassportlar da arkada yer aldığı için duvarla arasında istediğin bass miktarına göre boşluk bırakman gerekicek.

Pasif düşünürsen de amfi konusunda sana yardımcı olurum.

12. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,540
    Tavsiyeler için herkese teşekkür ederim , ikisini aynı anda alamam max bütçem 1500 TL civarı olacak . O zaman ben q acoustic modellerine yöneleyim . @coolblue amfi için o kadar bütçe ayıramam sanırım en azından başlangıç için :) ama yine aklımda olsun . Hoparlör seçimiyle ilgili bir kaynak var mı acaba en azından biraz bilgimde olsun çok model var .

13. Ouroboros

Ouroboros
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    154
    Pasif tam olarak ne oluyor?

14. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,540
    Aktif içinde amfisi olan , pasif amfisi olmayan hoparlör . Ben bu şekilde biliyorum farklı bir şey de olabilir.

15. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Tamamen doğru ;)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 23 Aralık 2014 ---
    Hop seçimiyle ilgili kaynak olarak streomecmuası sitesi önerilir. Ama dikkat, sizin paranız orada geçmez :evl

16. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    749
    Şu ürünü deneyin. Lepai 2020a.
    Boyundan büyük marifeti var. Hatta isterseniz denemenizi için göndereyim atın çantanıza hoparlör almaya gittiğinizde istediğiniz hoparlöre bağlarsınız .

17. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,540
    Niye geçmesin ki ben dacı alırken de oradaki incelemelerden faydalandım. Üst seviye ürünler inceleseler de giriş seviyesine de hitap ediyorlar. Ayrıca gittiğim camarossaudiodan Cengiz Alp beyde üst sınıfa hitap etse de bana oldukça yardımcı oldu . Bence bu tarz ön yargıları kırmak lazım sonuçta müzik sadece zenginler dinlesin diye değil :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 23 Aralık 2014, İlk mesaj zamanı 23 Aralık 2014 ---
    @radyo Hocam çok sağolun kafamda bir netleştireyim o zaman sizden rica ederim teşekkürler .

3 kişi bunu beğendi.
  18. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    749
    Tamam hocam

Ne zaman istersen:eek:k

19. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,375
    Aktif hoparlör düşünülmeyecekse, sayın @radyo 'nun da dediği gibi Lepai 2020a tarzı tripath T class amfiler alınabilir. Tam modelini hatırlamıyorum ama şu an kullandığım monitor audio RX2 hoparlörü alırken ( topping markaydı galiba ) bu tarz bir amfiyle denemiştim. Ses gayet tatmin ediciydi.

Bu tarz amfilerin tek sıkıntısı çoğunluğu tek girişli olması. Bazı modellerde 2 giriş te var. Sizin durumda anladığım kadarıyla zaten laptop + dac üzerinden dinleyeceksiniz sanırım. O zaman tek giriş te yetecektir. Odanızın durumuna göre de çok güç isteyen büyük boyutlu hoparlöre de gerek olmayacağından , bu tarz bir ikiliyle durumu çözersiniz.

Amfiye karar verirseniz hoparlörü seçmek tamamen size kalacak. Çünkü amfinizi çantaya atıp ona uygun hoparlör deneyebilirsiniz.

Hoparlör konusunda ise sanki pasif hoparlör + tripath tarzı amfi bile aktif hoparlörden daha başarılı sonuç verecektir diye düşünüyorum. Hepsi bir arada çözüm isterim derseniz size tavsiyem içinde dac'ı olan Focal XS 2.1'i denemeniz.

Audio Analogue markası da aklınızda olsun. Giriş seviyesi ve caz türü için oldukça uygun bir amfidir. Kulaklık çıkışı da oldukça başarılı. Şu an sıfırı 2750 liradan ikinci eli 1250 liradan satılıyor.

20. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    T veya d sınıfı bir amfiyle ben hopalörün potansiyelinin yeneceğini düşünüyorum. Sahne oluşumu hifi da şahsen benim ilk baktığım noktalardan biri. Ayrıca bu sınıf amfilerin besleme yetenekleri de ortada.