Bookshelf ve amfi tavsiyesi

'Hoparlör' forumunda Hanamichi tarafından 23 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    800
    Bende Akmerkez de Elac 33CE dinlemiştim, hayatımda dinlediğim en iyi bookshelfdi.

2. zanzi7575

zanzi7575
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Selamlar.2010i dusunuyorum.ama driverlarından dolayı düşük frekans duyamamkdan korkuyorum.nasildi sizce.gurultuye ve basslara cok onem vermiyorum.ama her seside duymak istiyorm

3. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    2010i bence boyutuna göre yeterli bir bas çıkışına sahip, oda boyutu fazla büyük değilse tatmin edecektir. Ne tür müzik dinlediğinizle de alakalı tabi.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  4. Genco

Genco
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Arkadaşlar en son 2016'da yazılmış bir konuyu hortlatıyorum ama konu kirliliği olmaması adına yeniden hortlatıyorum . Yaklaşık 1 hafta önce bilgisayarımdaki flac arşivimin tadını çıkarabilmek adına audioengine A2+ aldım. Şimdi de bu küçük canavarlarım için dac arayışına girdim. Öncelikle merakım sizce A2+ için harici dac almaya gerek var mı yoksa kendi dahili dac'ı yeterli mi ? Eğer harici bir dac alırsam çözünürlük, enstrüman detayları ve sahnelemelerde ciddi bir fark elde edebilir miyim ? Araştırmalarım sonucunda ifi nano idsd black label ile karşılaştım. Sizce fiyatını hakeder mi yoksa başka bir model mi önerirsiniz.

5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,730
    Birebir denememis olmakla birlikte, hic zannetmiyorum.

Bu arada, yeni nesil kendinden amfili hoparlorleri (Dynauodio XEO serisi, KEF ls50w) harici DAC kullanarak surdugunuzde, RCA'den gelen sinyal iceride dijitize edilip, tekrar analoga donusturuluyor (AD ve DA geciriyor), dolayisiyla haporlorun icindeki dahili DAC'yi kullanmis oluyorsunuz yine... Bu modelde nasildir bilemiyorum.

H3llDORADO ve Genco bunu beğendi.
  6. Genco

Genco
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Peki benzer fiyat aralıklarında önerebileceğiniz bir dac var mı ? 2000-2200 lere kadar çıkabilirim gerçekten değecek bir model ise zorlayıp 2500'e kadar yükseltebilirim
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 22 Mart 2020 ---
    zannettmediğiniz kısmı tam olarak anlayamadım harici bir dac'ın ciddi bir fark yaratmayacağını mı düşünüyorsunuz ?

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,730
    Evet.

Yirmi senedir HiFi ile ilgileniyorum. Cok farkli seviyelerde hoparlor ve amfi gecti elimden. Edindigim izlenim soyle:

Kaliteli hoparlor, digerlerinde duymadiginiz detayi sunabiliyor size. Boyle bir hoparloru mumkun oldugunca iyi bir amfi ile surmek gerekiyor. Cunku fark olusturuyor.

Orta halli bir hoparlore asiri kaliteli bir amfiyi baglamak biraz anlamsiz, cunku amfi kusursuz sinyal yollasa da suruculer bu sinyali ses dalgasina donusturemiyorlar, cunku kapasiteleri sinirli. Sagir birine konusmak gibi bir sey...

Orta halli bir hoparlore ve amfiye, asiri kaliteli bir DAC'yi baglamak ise komple israf... Cunku DAC'nin yolladigi yuksek kaliteli sinyali ne amfi koruyarak yukseltebiliyor, az cok yukseltse bile surucu dinlemiyor. Bu neye benziyor? Sagir birine bir sey soyluyorsnuz, sagir duydugunu baska sagir birine soyluyor :) o yuzden bayagi sacma bir durum...

Unutmayin, upsampling DAC diye bir seyin olmadigi zamanlarda $20000'lik hoparlorler ve amfiler vardi...Su anda altin cagda yasiyoruz...

Eger seste ciddi fark elde etmek istiyorsaniz, paranizi DAC ile car cur etmek yerine biriktirip, komple hoparloru degistirmenizi oneririm. Cunku belli bir fiyat noktasinda en iyi sesi sunabilecek, uyumlu bir surucu ve amfi yapmislar. Ne surucu, ne de amfiyi degistiremeyeceginize gore; tavsiyem bekleyip tumden degisime gitmek olur.

Genco bunu beğendi.
  8. Genco

Genco
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    bahsettiğim dac'ın üst düzey bir dac olduğunu düşünmedim audioengine A2+ ların 24 bit destekleyebilen orta halli bir dac ile oldukça güzel sonuçlar verebileceğini düşünmüştüm. Birde bahsi geçen dac esasen taşınabilir bir model olduğundan ileride güzel bir kulaklıkla birlikte telefonuma bağlayarak kullanabileceğimi düşünerek araştırmıştım. Tabi deneyimim çok fazla olmadığı için sizlere danışmak istedim
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 22 Mart 2020 ---
    Kısaca bu hoperlörler için dac yatırımı yapmaya değmez diyorsunuz doğrumudur ?

9. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    749
    Ben de kendi içindeki dacın yeterli olduğunu düşünüyorum.

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,730
    Evet.

Açıkçası kendi kullandığım Dynaudio Xeo 2'ler için de değmez, hatta saçma olur. Çünkü hoparlör kendi içinde yine dijitize edip analog'a dönüştürecek...

11. Genco

Genco
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Benim aklıma takılan kısım şu; Steriomecmuası bu hoperlörleri incelediği yazısında içerisindeki dac'ı iptal ederek harici bir dac kullanmış. Eğer böyle bir durum var ise hoperlör kendi içerisinde dijitize etmesi durumu söz konusu olamaz değil mi ? Çünkü harici kaynaktan gelen sinyal direk hoperlörlere iletilmiş olur. Kurduğum mantık doğru mu ? Yine steriomecmuasında bu yöntem ile 24 bitlik kayıpsız albümlerde bu hoperlörlerden çok daha verimli sonuçlar elde edildiği belirtilmiş.

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,730
    Icerideki DAC'yi iptal etmesi mumkun degil. Sadece analog girisi kullanabilir (RCA). Ancak analog girisi kullandiginda da ses iceride tekrar dijitize ediliyor (AD). Cunku hoparlorun kullandigi amfi Class-D yapisinda, ve DSP kullaniyor.

"seste iyilesme" konusuna yorum yapamayacagim. Ancak kesin olan bilgi şu: Harici DAC ile girdiginiz analog sinyal, iceride tekrar dijitize edilip, DSP'den gecip ve yukseltilip (Class-D amfi bu demek), analog'a donusturulup surucuye yollaniyor.

Genco bunu beğendi.
  13. Genco

Genco
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Konuyu baya uzattım kusurma bakmayın ama sadece işin detayını biraz daha derinlemesine öğrenmek için soruyorum. Stereomecmuasında bahsi geçen aşağıdaki cümlelerdeki durum farklı birşey mi ?
    " Hem A2+’ın dahili DAC’ını hemde Matrix X-Sabre DAC’ı kullanarak müzik dinledim."
    "Öncelikle müzik arşiviniz eğer çok yüksek çözünürlüklü dosyalardan oluşmuyor ise ve günlük ihtiyaçlarınız söz konusu ise A2+ içerisindeki DAC gayet keyifli şekilde kullanılıyor. Ancak arşiviniz yüksek çözünürlüklü dosyalardan oluşuyor ise ve detaydan vazgeçmek istemiyorsanız DAC’ı bypass edip ses kartınız ile hoparlörler arasında bir interconnect kullanmak daha iyi olacaktır"

14. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    749
    Evet burada sizin kastettiğiniz durum var . Yani kendi içindeki dacı atlayıp harici bir dac kullanmak . Ama kullandığı dac o hoparlörün 2 katı fiyat olarak. Yani değmez . Olsun daha iyi ses alayım yeter diyorsaniz daha iyi bir hoparlör bakmanız isabetli olur .;)

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,730
    Websitesi cok ayrintili bilgi vermemis ancak sanirim A2+ Class-AB tipi amfi iceriyor. DSP falan da yapmiyor. Yani tipik Kaynak-Amfi-surucu yapisina sahip. Dolayisiyla RCA baglantisini kullandiginizda gercekten de icindeki DAC'yi atlamis oluyorsunuz.

Ancak aynisini Dynaudio Xeo serisi, KEF LS50W ve benzeri hoparlorlerle yapmak mumkun degil. Cunku amfileri Class-D, ve ses kalitesini arttiran komplike DSP iceriyorlar.

A2+'yi external DAC ile kullanmak yerine, external DAC'ye harcayacagim parayi A2+'nin uzerine ekleyip daha iyi bir hoparlor almanin cok daha iyi sonuc getirecegini dusunuyorum.

16. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,199
    Bence yok, yeterli.
    Kısmi bir fark hissedersiniz, o kadar.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Mart 2020 ---
    Eğer elinizdeki sistemi, komple değiştirmeden, sadece yükseltmeye para harcayacak olsaydım, her şeyden önce bir subwoofer eklerdim.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Mart 2020 ---
    Hocam aldığınız ürün az para değil: https://hifilife.com/products/audioengine-a2-aktif-bluetooth-hoparlor?_pos=1&_sid=f1ce0bed7&_ss=r

Sorduğunuz ürün de öyle: https://www.dukkanhifi.com/p-5157-iFi-Audio-Nano-iDSD-Black-Label.html

Bu devirde 5-6 bin liraya gayet güzel bir stereo sistem sahibi olmak mümkünken, bir kere alıp tam almak bütçeniz açısından daha iyi olacaktır diye düşünüyorum:

https://www.dukkanhifi.com/p-5389-Q-Acoustics-3020i-Hoparlor.html

https://www.dukkanhifi.com/p-11571-Denon-PMA-600NE-Entegre-Amplifikator.html

Kolay gelsin..

17. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    153
    QA 3020 güzel hoparlördür.