Brainwavz B2 İzlenimleri

'Brainwavz' forumunda sulobas tarafından 1 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. sulobas

sulobas
    Expand Collapse
    Guest

Öncelikle merhabalar herkese.
    Bu yazım incelemeden çok izlenimlerimi içericek kısa bir yazı olacak.
    Yıllarca bir çok kulaklık ve ses karakteristiğini denedikten sonra izlenimlerimi aktarabilecek bir ses bilgisi birikimine (daha başlarındada olsam) ulaştığıma inanıyorum.
    Öncelikle kullandığım kaynağı belirtmek isterim; laptop>asus xonar u1 lite > Brainwaz B2 olarak söyleyebilirim. Müzik arşivim yok sayırlır. Deezer premium hesabım var ve gerçekcen yüksek kalitede müzikler sunmakta olan bir servis.

Kulaklığın karakterinden kısaca bahsedecek olursam nötr, fakat tizlerde biraz fazla diyebilirim. Ayrıntı olarak gerçekten iyi daha iyi bir kaynağım olsa eminim daha iyi olacaktır, dinlettiğim arkadaşlarım, dinlerken gülmeye başlıyorlar :) Sahne olarak bana normal geldi öyle çok çevremden yanlardan vs geliyor gibi bir his vermediğini belirtmek isterim. Enstrüman ayrımı çok iyi tek tek bütün her şeyi seçebiliyorsunuz. Bunun haricinde tek tek bas, mid ve tizden bahsedecek olursam;

Bas: Karakter olarak kesinlikle lineer bir bas karakterine sahip, armatür olmasına rağmen gerektiğinde yumuşak olabiliyor şarkıya göre, derine inebiliyor ama bu derinliği çok hissettiremiyor açıkcası. Bass severleri tatmin etmeyecektir kesinlikle, çünkü normal bizim gibi olmayan bir dinleyiciye dinlettiğim zaman kalite çok iyi ama bas yok diyor genelde. Fakat bana göre güzel çünkü ben bas ağırlıklı müzikleri bile nötr kulaklıkla dinlemeyi seven biriyim.

Mid: Midleri ne ilerde ne geride gayet yerinde diyebilirim. Özellikle kadın vokallerde çok güzel olduğunu belirtmek isterim zero 7, morcheeba gibi grupları dinlemek gerçektende keyif veriyor. Erkek vokallerde ise normal diyebilirim.

Tiz : Çok güzel temiz ve net diye özetleyebilirim fakat kimilerine fazla gelebilir, şöyle açıklamaya çalışayım; sesi biraz açtığınızda ani zil sesleri, vuruşlar vs gözlerinizin istem dışı kırpılmasına neden olabiliyor. Umarım anlatabilmişimdir. Tiz sevmeyenler özellikle kısmak isteyeceklerdir diye düşünüyorum.

Bunların dışında genel olarak konuşacak olursam; kulaklığı kesinlikle iyi oturtmak lazım bası çok fazla etkiliyor, hava aldığı takdirde baslar tamamen ortadan kaybolabiliyor. Benim kullandığım sistemde dip ses oluyor bunun tam nedenini elektronik bilgisi daha çok olan biri açıklayacaktır diye düşünüyorum. Kulaklık uzun dinleme sürelerinde kesinlikle yormuyor o listening fatigue denen olay olmuyor yani. Kablo kalitesi biraz ucuz gözüküyor açıkcası sanki biraz zorlasanız kopacak gibi duruyor.

Bunların dışında sadece şarkı dinleyerek yaptığım izlenimlere gelecek olursak;

Oi va voi-Every Time

Şarkıda bir çok enstrüman var ve hepsi çok net bir şekilde ayrılıyor birbirinden, gitar sesleri vokale göre biraz geride kalıyor tabi bu sadece bu şarkıyla ilgili bir şeyde olabilir. Klarnet sesi biraz kulak tırmalayabiliyor ama yinede çok temiz ve net geliyor. Kadın vokal ise önceden belirttiğim gibi çok güzel geliyor :)

Agnes Obel - Riverside

Bu şarkı kadın vokallerin ne kadar güzel olduğunu özellikle belli ediyor. Bunun dışında piyanı seside aynı şekilde çok net ve güzel geliyor güzelce uzadığını duyuyorsunuz seslerin.

Skye - Bright Light

Bu şarkı tekrardan kulaklığın kadın vokallerde ne kadar güzel olduğunu gösteriyor. Bunun dışında elektronik yapısı olduğu için seçtim. Baslar pfe 112 deki gibi cılız kalmıyor açıkcası miktar olarak fazla olmasada kesinlikle cılız kalmıyor hacimli baslar sunuyor. Derin sesleri daha önceden belirttiğim gibi çok belli etmiyor fakat dikkat edildiğinde duyuluyor.

David Herrero-Sidewalk

Bu şarkı ise techno house türünden bir örnek, lineer bası sevdiğim için açıkcası benim çok hoşuma gitti. Bass sesleri tok ve fazla uzamıyor. Fazla derine inmesede çok eğreti durmuyor bu müzik türünde, tizler ise bazen kulak tırmalayıcı olabiliyor.

Dream Theater-A Nightmare to Remember

Bu şarkıda ise kulaklığın ne kadar metal türüne uyduğu görülüyor, zil sesleri biraz fazla olsada genel olarak metal başarısı çok iyi bana göre, bu şarkıda çok fazla dikkatimi çeken birşey olmadı genel olarak başarılı diyebilirim.

BB King-Drifting Blues

Kesinlikle blues için çok iyi bir kulaklık. Başka bir söze gerek yok bence.

Kısaca anlatmak gerekirse, çok derin ve fazla bas armayan blues ve metal seven kişilere kesinlikle önerebileceğim bir kulaklık. Fakat sivri tizleri sevmeyenler için tavsiye etmiyorum bazen gerçekten rahatsızlık verebiliyor. Benim görüşüm ise analitik kulaklık sevdiğim için sorun yok fakat keşke tizler daha az sivri olup baslar biraz daha derine inebilseydi derim.

Umarım bilgilendirici bir yazı olmuştur. Okuduğunuz için teşekkürler. İlk izlenim yazım bir yanlışlığım olduysa kusura bakmayın. İyi forumlar herkese.

2. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    566
    Elinize sağlık :)

Collapse Signature Expand Signature