Brainwavz M3 amatör incelemesi

'Brainwavz' forumunda LedZeppelin tarafından 26 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. LedZeppelin

LedZeppelin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Öncelikle herkese merhabalar,incelemeye başlamadan önce baran88 başta olmak üzere tüm techno-fi ailesine kendimce büyük saydığım tecrübelere erişmemi sağladıkları için çok teşekkür ederim. Henüz yeterli bilgiye sahip olamayışımın ve yeteri kadar kombinasyon deneyip daha fazla sese erişemeyişimden kaynaklanacak hatalı bildirimlerim için şimdiden özür dilerim ve düzeltmenizi bilhassa ben rica ederim :)

Kulaklıkla tanışmam
    Geçen sene mart ayında kulaklık ve player tavsiyeleri almak amacıyla sitenizle tanışıp kayıt yapmış ve beklentilerim sonucunda aldığım önerilerle Sansa fuze ve brainwavz m3 kombinasyonuna karar vermiştim ancak kulaklık tecrübemin şu an bulunduğum duruma göre kısıtlı olması sebebiyle inceleme yapamamıştım, şu anda da yeterli sayılmam ancak denediğim kulaklıklara göre bir inceleme yapmam mantıklı olacak diye düşünüyorum.

Bu arada kısa bir olaya değinmek istiyorum; M3'ü mp4nation'dan aldım. Yaptığım ilk yurt dışı alışveriş olması beni çok daha güvenerek alışveriş yapmaya yönlendirdi öyle ki ben böyle bir hizmeti kendi ülkemde görmedim. Geçen sene aldığım ürün 1 sene dolmaya yakın arızalandı, hongkong'a gönderdim bana yenisini gönderdiler-şanssızlık bir kez daha beni buldu kulaklığım bir anda kırıldı ki ilk kez benim başıma geliyor sanırım böyle birşey, ben de daha fazla gidip gelmesini beklemediğim için başka bir öneri istedim, kulaklığı parçalayıp kullanılamaz hale getirdiğimden emin olarak yanında gerekli bilgileri içeren bir fotoğraf çekmemi istediler ve bana kulaklığın yenisini gönderdiler ve aldığımdan çok daha güzel bir şekilde daha iyi paketlenmiş şekilde geldi, resimler aşağıda yer alıyor.

Önsöz

Kulaklıkla ilgili kısa bir giriş yapmam gerekirse, 150 tl civarı bütçeye alınabilecek iem'ler içerisinde; ilgili bir şekilde hizmet veren bir site olan mp4nation'dan yaklaşık 2 haftalık bir kargo süreci sonucunda elinize ulaşıyor olması ve her şekilde kulağınıza hitap edecek olmasıyla gerçekten güzel bir kulaklık diyebilirim. Ses performansını naçizhane bilgilerimle ayrıca değerlendirmeye çalışacağım ancak şimdiden diyeceğim o ki gerçekten bu fiyata kadar böyle performans verecek başka bir kulaklık olduğunu düşünmüyorum. Ben geçen sene aldığımda 69 dolarlık ön alım zamanına denk gelmiştim şu an 89 dolar gibi bir fiyatı var, kuru göz önüne alırsak 160 tl gibi bir rakama denk geliyor şu an. Bu da bu aralık için oldukça güzel bir seçim.

Kablo, jack ve dış görünüm hakkında

Standart 3.5 mm girişli cihazlar için tasarlanmış olan altın uçlu ve L şekilli bu jack kabloya sağlamca oturtulmuş bir şekilde ve bu noktadan hasarlanması için gerçekten çok uğraşmanız lazım :) Onun haricinde kabloları birbirine zor dolanan ve halat gibi örülü duran bir yapıya sahip.

Kulaklık gerek kablosu gerek de dış kasası oldukça şık, diğer iem'lere göre bir miktar daha ufak ve dizaynı göze hoş gelen bir yapısının olması ayrıca bir artı sayılabilir.

Paket içeriği

Paket destekli bir zarf içerisinde geliyor, ezilip haraplanması çok zor bir ihtimal. Oldukça sade bir kulaklık kutusu karşılıyor bizi, içerisinde ise kablosu kılıfı içerisinde olan kulaklık görüyoruz. Aksesuar olarak bir adet yaka klipsi, 2şer çiftten küçük-orta-büyük boyda eartipler ve bir çift comply eartip çıkıyor. Bir önceki kılıfına göre bu kılıf daha şık duruyor ve mp3 player'ımın da girmesini saglayacak kadar büyüklügü var diyebilirim. Bir gr06 kadar çok eartip yok belki de ancak yeterli olacağını düşünüyorum, bunun yanında ekstradan bir iki aksesuar olsa mesela bir de earguide falan ekleseler tadından yenmez ancak yine de gördüklerimin içerisindeki en iyi içerik şu an için :)

Kulaklığın kutusunda yazan 3 şey de aslında özetliyor şimdiden yazacaklarımı. Daha ilerisine başlangıç için, ne yapacağını bilemeyenler için aslında en güzel ilk adımlardan birisi diyebilirim bu yüzden.

Crisp (canlı) sound, wide soundstage (geniş sahne aralığı), comfortable fit (rahat ve tam uyumlu). Gerçekten de taktığım kulaklıkların içerisinde en canlı ses verip geniş bir aralığa sahip olan ve neredeyse herkese hitap edebilecek- uzun kullanımlarda bile kulağı yormayacak bir kulaklık diyebilirim özet geçmemi isteyeceklere şimdiden. :)

Konfor ve İzolasyon

Kulaklık uzun süre kullanımlarda dahi yormayan ağrıtmayan bir yapıya sahip ve uygun kulaklık ucuyla kullanıldığında son noktalara kadar çıkan sesler haricinde izolasyon belki bir sennheiser serisi kadar olmasa da yine de başarılı diyebilirim. Ancak fiyat performans ürünü ve her tarza gider olmasının belli noktasal eksiklikleri olacağını düşünerek bu ufak noktaları es geçerek 2 konuda da başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Kulaklığın Teknik Özellikleri

Transducers/Drivers: Dynamic, 10.7mm
    Rated Impedance: 20ohms
    Sensitivity: 115dB at 1mW
    Frequency range: 20 ~ 20000Hz
    Distortion: <= 0.5% @ 94dB 20upa
    Channel balance: =< 2dB (at 1000Hz)
    Rated input power: 10mW
    Maximum input power: 40mW
    Plug: 3.5 mm 45-degree gold plated
    Cable length: 1.3 meters Y cord (CU/Ag) PUR
    1 year warranty
    Dimensions (Packaging): 160 x 135 x 38mm
    Net Weight: 10g
    Gross Weight: 132g

Kulaklığın beraberinde kullanılan müzik çalarlar ve şarkılar

Kulaklığımı sansa fuze (rockbox kurulu), poweramp kurulu galaxy gio ve toshiba satellite a300 laptop'umda test edip kullandım.

Genel olarak progressive rock dinleyicisi olduğumdan başta Pink Floyd, Jethro Tull, Genesis ve Opeth flac ve dts formatlarında dinleme şansı elde edip olup bilimum rock ağırlıklı olmak üzere Led Zeppelin, Coldplay, Rhcp ve dubstep-hiphop-rap; Skrillex, Daft Punk ve bilimum other fast genres diye tabir edeceğim hızlı parçalardan kurulu türde kulaklığı test ettim.

Kulaklığın karakteri

Bu kulaklığı tattıktan sonra bir arkadaşımda m2 varmış onu da öğrenip test etme fırsatı yakaladım, bundan önce çok kulaklık kullanmadığım için sadece 2-3 seçenek arasında karşılaştırma yapmam mümkün o açıdan karşılaştırmalarım belki yararlı olmayabilir ancak örnek vermek açısından bahsettiğim ürünleri denemiş olanlar bir fikir sahibi olabilirler diye düşünüyorum. (Ayrıca kullandığım kulaklıklar; bilimum creative-logitech-sony 30 tl altı kulaklıklar, creative ep 630, sennheiser cx 200, brainwavz m2 ve m3'üm tamirden gelene kadar sipariş verdiğim sony ericsson cep telefonları yanında verilen mh 650c telefon kulakiçi kulaklığı) Bu süre zarfında sesten bahsederken onlarla bir miktar karşılaştırma yapacağım.

Genel müzik ifadesi geniş bir alana yayılı olup, canlı ve ılımlı bir müzikal performans yaratıyor.Kullandığım kulaklıklar arasından bu kadar canlı ve net ses veren bir başka ürünle henüz tanışmadım, ekstradan hiç bir kaynağa gerek duymamasının yanında desteksiz olarak bu kadar güçlü ve geniş bir aralıkta ses vermesi beni gerçekten en çok etkileyen kısmı oldu diyebilirim.

Midler, kulaklığın sükse yapmasının en büyük sebebi belki de, dolu ve tatlı midlerle karakterize ve M2'den oldukça ilerde bu konuda bence. Öyle ki enstrüman ve vokallerin duygusunu artırıyor ancak aşırı da olmayışıyla seçilmeyi zorlaştırmıyor. Bahsi geçen kulaklıkların hiç birisinde böyle mid performansı görmedim diye rahatlıkla söyleyebilirim.

Bass'ları bu dengeli kulaklık için yerinde bence, bass istediğiniz anda size gerektiği kadarını veriyor, tattırıyor fakat işi bittiğinde yerine geçip oturmasını biliyor.:) bass severler için önereceğim bir ürün değil, m2'ye göre basslar bir miktar daha geride ama izleri daha az kalıp görev aldığı zaman daha toklaşıyor ve benim daha çok hoşuma gidiyor bu diyebilirim. Siz de basshead değilseniz fazlasıyla yeterli bir ürün ki beni de tatmin etti diyebilirim.

Tizler ise akıcı ve yukarılara çıktığında detayı çok da artırmadan yukarlarda bırakıyor kendisini, yani sesler bu yüzden boğuk da değil rahatsız da etmiyor. Yukarılardayken bir kaç parlamayla kıvılcımla ufak ayrıntıyla kendini belli ediyor ve hafif bir karanlık görüntü çiziyor diyebilirim.

Sahne derinliği hakkında da m2 m3 karşılaştırmasıyla ilgili şöyle bir yorum okumuştum, m2'den m3'e geçtiğiniz anda büyük açık bir tiyatrodan küçük bir jazz bar'a geçiyormuşçasına yakın olduğunuzu hissediyorsunuz seslere diye. Bu yorum m2'yi de dinledikten sonra beğendiğim en güzel yorumdu ve o bir kaç adım ötenden gelen ses oldukça ferah, ılımlı ve rahatlatıcı diyebilirim.

Özet olarak; elbette çok daha kaliteli ve iem olmaya yakışacak kulaklıklar vardır ve var, ancak şunu diyebilirim ki hem sağlamlığı hem konforu hem şık duruşu, yeterli izolasyonu ve geniş sahne aralığıyla verdiği berrak ama rahatsız etmeyen sesleri, genel kullanıcıyı tatmin edecek bassları ve ünlü midleriyle şu ana kadar sahip olduğum en iyi kulaklık olması bence fiyatına göre alınabilecek en iyi ürünlerden birisi yapıyor bunu. Bir gr06, cks 90 dinlemediğim için daha bilindik kulaklıklarla karşılaştırma yapamadım ancak gerek forumda bulunmaması, gerek bir aldığım bilgilerin vefa borcu olarak birşeyler katmak istemem beni bu yorumlamaya itti, belki istekler doğrusunda ekleyeceğim şeyler olursa sevinirim, bir de bir kaç bilindik parçayla yorumlamaya çalışacağım. Herşey için teşekkürler techno-fi sağolun varolun. :)

#1 LedZeppelin, 26 Nisan 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    7 kişi bunu beğendi.
  2. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,672
    bu mu amatör inceleme :)

Elinize saglik. M3 gercekten sevdigim saygi duydugum bir alet. Brainwavz bu basarisini surdurebilseydi keske..

3. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,540
    Elinize saglik guzel inceleme olmus :eek:k

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    566
    Bence hiç de amatör olmamış. Elinize sağlık :eek:k

Collapse Signature Expand Signature
  5. Nyanna

Nyanna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Elinize kulağınıza sağlık.. :yourock

6. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,556
    Elinize sağlık :) Sitemizde incelemesi olması gereken bir üründü M3. Hala zaman zaman alıp kullanmayı düşünürüm...

7. pastnova

pastnova
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Zevkle okudu&#287;um bir inceleme oldu.Te&#351;ekk&#252;rler.Kulaklar&#305;n&#305;za sa&#287;l&#305;k.

GT-I9100 cihaz&#305;mdan Tapatalk 2 ile g&#246;nderildi

8. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,075
    hocam eline sağlık gerçekten güzel bir inceleme olmuş :)

9. LedZeppelin

LedZeppelin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    gerçekten beğenilmesine sevindim, ilk incelememdi ve sadece örnek sayılabilecek incelemelere bakarak kendi yorumlarımla hazırladım, ancak en güzel tecrübe paylaşılmış olandır gerçekten :) bu kulaklığı almamda gerçekten emeği geçen herkese de teşekkür ederim, bir ara aksilikler silsilesi beni yakalamış olsa da şu an ilk aldığım gibi 0'dan bu kulaklığa başlamak ve onsuz geçen yaklaşık 1 ay süresince değerini anlamak da bu incelemeyi yazdırttı bana.

gerçekten dengeli kulaklıklar içerisinde yeri çok farklı, son derece tavsiye etmekteyim diyebilirim :)

10. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,485
    Elinize sağlık.Pek amatör bir inceleme olmamış. :) m3 bayağı beğenilen bir kulaklık.Hakkında güzel seyler okudum.Hayırlı olsun. :)

11. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Elinize sağlık.Bayadır incelemeler azalmıştı,iyi geldi.

12. LedZeppelin

LedZeppelin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    ben de o beğeniler sonucunda aldım 1 seneden fazla bir zaman önce burada tavsiyeler sonucunda, az cok birşeyler yazabilecek bir duruma geldiğim için de elimden geldiğince birşeyler yazdım, inceleme okumak benim de hoşuma gidiyor tecrübeleri dinlemek okumak her zaman birşeyler katar, yanlış dahi olsalar insanların bilgilerini paylaşması hep hoşuma gitmiştir. :)

13. LedZeppelin

LedZeppelin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Özelden gelen bir istek üzerine incelemenin son kısmına editleyeceğm üzerine bir kaç adet kült parçayla kulaklığı yorumlamaya çalışacağım, ayrıca kulaklığın klasik müzikte çok daha takdire şayan olduğunu belirtmek adına elimde flac olarak bulunan vivaldi 4 season'ı , mozart 94 requiem'i ve tchaikovsky'den bir playlist oluşturdum. Bir hafta içerisinde onlar da dahil olacak şekilde Led Zeppelin, Queen, DMB, Pink Floyd başta olmak üzere birer adet seçeceğim bilindik parçalarla ve bir kaç adet dubstep-techno tarzı müzikle değerlendirmeye alacağım tekrar.

Henüz burn-in sürecini tamamlamadığım için bir hafta süre verdim bu incelemeler adına. Biraz rock ağırlıklı olmuş olsa da sayıyı inceleme uzun olmaması adına azaltabilir, yerine jazz ve blues tarzında parçalar ekleyebilirim. Şu an aklıma gelmiyor hatta, eğer playlist önerisinde bulunacaklar olursa önerileri de direk hazırlayabilirim. :)

14. seckin50

seckin50
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Eline sağlık,Brainwaz m3 kesinlikle fiyat ve performans olarak çok iyi bir ürün,kendinden 100 -150 dolar pahalı kulaklıklarla yarışıyor. Fakat brainwaz yeni kulaklık çıkarsın artık :)

15. yussuf1907

yussuf1907
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ellerine sağlık hocam daha iyi inceleme yapılabilir mi bilmiyorum:) Yakında deneme fırsatım olacak bu kulaklığı arkadaşım sayesinde:)

16. LedZeppelin

LedZeppelin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Edit çekeyim uzun zaman sonra. M3 ciddi anlamda uzun süre kullandığım (2 yıl gibi) ve gerçekten keyif aldığım bir kulaklık oldu. Benim ki yüksek bass veya tiz'lerden tat almayan temiz canlı mid sever arkadaşlar için , zamanında 150 liraydı şu an 250 gibi bir rakamdan fazlaya denk geliyor ne yazık ki, harika bir fiyat performans ürünü idi.

Hatta 1 yıllık garanti süreci bitmesine yakın kötü şartlarda taşıdığım için kulak kısmı kırıldı siteleri ile bağlantıya geçtim, parçalayıp resmini çekmemi istediler öyle yaptıktan sonra yenisini gönderdiler.

Ancak geçtiğimiz aylarda kaybolduğu için uzun süredir idareten başka kulaklıklar kullandım. Cx 300, brainwavz s0, bir çok sony philips kulak içi kulaklık vs tecrübe ektim ancak çok verim aldığım söylenemez.

Şu anda 500 lira altı seviyede oluşturabilecegim başka bir sete bakıyorum. Eğer birşey bulamazsam tekrar m3 siparişi vereceğim. O konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.

3 kişi bunu beğendi.
  17. lapya

lapya
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ne guzel bir inceleme. Tesekkurler. Ben de muzikte temiz ses ve sahne arayan biri olarak brainwavz in m5 serisinden sonra s0 dan memnun kalmamistim. S0 yeni cikmisti ve indirimdeydi, review pek gormeyince ustune atlamistim. Sonradan bass agirlikli oldugu ortaya cikti tabii :) Keske butcem el verse de tum seriyi m1-5 denesem. M3 icin de benzer yorumlari cok okumus ama amatorlukten nedense m5 almistim :)

18. LedZeppelin

LedZeppelin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Sadece m2 için yine idare eder, yakın yorumlarını almıştım. Çok kaliteli kulaklıkları kullanamadım. Grado'lar denon'lar shure'ler elime geçmedi ama onlara kadar en iyisi denildi ve bana alacağım zaman da burada tavsiye edildi. Hem sansa disk fuze hem de m3 çok tatlı bi amatör kompozisyonu bence. Ama yeni birşeyler denemek istiyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  19. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Elinize sağlık.İlk incelemeler unutulmazdır.Devamını bekliyoruz mutlaka,yeni şeyler alıp -denedikçe siz.
    Kulaklık seçerken tavsiyem f/p odaklı ürünler yapan Brainwavz,Ostry, Vsonic,Hifiman gibi daha butik firmalara bakmak.Büyük markaların örneğin Akg ve Sennheiser'in alt seviye Ürünleri kesinlikle hayalkırıklığı oluyor.

Collapse Signature Expand Signature
  20. lapya

lapya
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Denemek cezbedici. Ben de mp4nation daki indirime kanarak dunu dn 1000 siparisi verdim. Hic BA driverli bir kulaklik kullanmadim. Ama s0 ile farkettigim dinamik driver yapayligini ben bile farkediyorsam eger BA denemek iyi olacak :)