Brainwavz M4 İnceleme

'Brainwavz' forumunda knukstar tarafından 14 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. knukstar

knukstar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba arkadaşlar,

Ben forumda ve kaliteli ses arayışında yeniyim. Ancak kısa sürede bir çok şeyi alt üst ettim ve ilk kulaklık olarak da Brainwavz M4 seçtim. Aslında M4 bile ilk başlamak için biraz fazla gelebilir çünkü önünde Creative ep630, Sennheiser cx300,cx200, Brainwavz M1,Brainwavz Beta, Soundmagic pl30, V-moda faze,spinn ve benzerleri var. Ancak dediğim gibi kısa sürede de olsa çok araştırma yaptım ve daha aşağısından başlayamazdım. Kafamda oluşan o pirelerin zıplayışını daha aşağısı bana hissettiremezdi :)

Öncelikle "Bu kulaklığı nereden elde edebiliriz?" sorusuna herhalde verilebilecek en iyi yanıt: http://www.mp4nation.net/catalog/ olur sanırım. Şöyle ki: Ben ilk Türkiye'den bir arkadaştan sıfır olarak almıştım, kulaklıkta ilk başta bir sorun yoktu ancak 5. günde bir tarafından dayanılmaz bir cızırtı gelmeye başladı ve mp4nation'a gönderdik. Bakım onarım süreci derken bir ay geçti ve şimdi yenisi sağlam ve hızlı şekilde gelmiş durumda. Bu arada kutu ve içeriğinde farklılık vardı hatta ilk başta sahte mi bu ürün diye korkmadım değil :) Sanırım 2012 kutusu ve içeriğidir diye tahmin ediyorum.
    [​IMG] [​IMG]

Teknik Özellikler:

Transducers/Drivers: Dynamic, 10mm
    Rated Impedance: 16ohms Closed Dynamic
    Sensitivity: 101dB at 1mW
    Frequency range: 20 ~ 20000Hz
    Distortion: <= 0.3% @ 94dB
    Channel balance: =< 3dB (at 1000Hz)
    Rated input power: 4mW
    Maximum input power: 20mW
    Plug: 3.5 mm gold plated, L Shape
    Cable length: 1.2 meters Y cord

İnceleme Sırasında Kullanılan Ekipman:

Maalesef elimde flac parçalar yok, ancak gene de kütüphanemin çoğunluğunu 320kb/sn parçalardan oluşturmaya çalışıyorum. Müzik türü olarak, senfonik metal, yerli ve yabancı pop, rock, alternatif müzik, house, dubstep, trance. Bunların içinde, elektro gitarın şaha kalktığı parçalar bir hayli fazla; ayrıca klasik gitarın slow parçalardaki dinlendiriciliği de bir hayli fazla şekilde bulunuyor. Ayrıca dubstep ve house dinlediğim sıralarda bass ve bolca elektronik alet sesi de aldım takdir edersiniz ki. Parçaları sandisk sansa clip ve fiio e6, bilgisayarda foobar 2000'den dinledim.

Konfor, Kullanım ve İzolasyon:

Uygun kulaklık ucunu bulunca kesinlikle rahat edebileceğiniz bir kulaklık M4. Tabi ki izolasyon da uca göre kendini bir hayli iyi hale getiriyor. Ben bu işe yeni başlayan biri olduğum için burada bir anımı anlatayım, benim gibi olan arkadaşlara da rehber olur belki. Eski kulaklığım Philips marka yaklaşık 10lira (modeli de pek önemli değil zaten) olan bir üründü. İzolasyon gerçekten kötüydü ve yolda giderken her şeyi rahatça duyabiliyordum müzik sırasında. M4'ü ilk gezmeye çıkardığımda resmen şaşkınlık içindeydim çünkü ben gerçekten yalıtılmış bir ortamda müzik dinliyordum artık. Etrafta duyduğum ses otomobil kapılarının kapanma sesiydi sadece. Eminim ki çok çok daha iyi abi ablaları var M4'ün ancak gerçekten 10 liralık bir üründen bu şekilde bir ürüne geçince her şey abartılıyor :)
    Kablosu için etrafta fiyatına göre çok kaliteli deniliyor ancak ne yalan söyleyeyim daha iyi olmasını beklerdim. Örneğin Brainwavz M2'nin kablo kalitesi M4'e göre herhalde üç beş seviye üsttedir. Benim sorunum kılıfına koyup çıkarınca düz bir şekil almaması, kısaca daha iyi olabilirdi.

Kulaklığın Karakteri:

Şu an kulaklık burn-in sürecini tamamlamamış durumda hatta paketten yeni çıktı sayılır doğal olarak her şey yerli yerinde değil. Zaten ben de burn-in sürecimi ;D tamamlamadığım için kesinlikle okuyacaklarınız kendi çapımda duyabildiklerimdir ve yanlışlar çokça bulunacaktır, affola.
    Dengeli bir yapıya sahip herhangi bir frekans diğerinin önüne geçmiyor belki biraz baslarının kuvvetli olduğunu söyleyebilirim. Kesinlikle baslar önde değil ve herhangi bir perdeleme yapmıyor. Bu görüşümü M2 ile kıyaslamam sırsında edindim çünkü bence M2 perdelemeyi çok fazla yapıyor. Ayrıca Brainwavz M4 kesinlikle her tür müziğe giden bir kulaklık dinlediklerimin hiçbirinde sırıtmadı.
    Yalnız elektro gitarın solo attığı sırada, şaha çıkma sahnelerinde yani, sesler biraz da olsa karıştı. Yüksek seslerde de tizlerde patlama oldu gibi geldi bana ama burn-in tamamlanınca oturacağına inanıyorum.

Bas:

Ekolayzer ile ses bozulmadan yoğun ama yormayan baslar alabilirsiniz. Şahsen kararında sevdiğim için çok da işim olmadı. Fiio E6'nın bas modunda sürekli dinleyemem örneğin. Peki performansı?, performansı kesinlikle güzel. kafanıza vuran bir hali tavrı yok, tam yumuşak da diyemem ama içten geliyor o kesin. Çok derinlerden gelen bir yapısı yok e takdir edersiniz o da olmasın o zaman fiyatı 70$ olmazdı zaten. Özetle, müziğe tümleşik olarak hareket eden, herhangi bir yapıyı bozmayan baslara sahip sayın M4.

Mid:

Burası benim çok şey söleyemeyeceğim kısım kapasitemden dolayı. Bas ve tizden arta kalan ve aslında genel olarak müziği dinlediğimiz kısım diye adlandırarak anlatmaya çalışacağım burayı. Kulaklığın dengeli yapısını aldığım ve bana gerçekten kendini dinlettiren bir ses algılıyorum. Frekansları sorgulamadan yani analitik şekilde dinlemeyip kendimi müziğe öylece bıraktığımda duyduğum ses mid ise; bence M4 bunu iyi yapıyor.

Tiz:

Zillerin yüksek seste patladığını maalesef duyuyorum umarım alışmadığı içindir bu. Bayan vokallerin inceldiği sırada da çok hoş gelmedi bana. Ancak orta karar seste hiç bir sorun yok çatlama patlama vs. Sanırım benim bu çatlamalar için yaptığım hafif olumsuz yorumlar kalitesi iyi olmayan şarkılara denk geldi (sağlık olsun, nazarı olsun bu da) :)

Sahne:

Canlı müziğin keyfini hep aklımda tutarak sahneyi değerlendiriyorum ama aslında iyi yapmıyorum. Aslında yapmam gereken başka kulaklıklarla kıyaslama ama onun için müsait değilim şu sıralar. Kimseyi bir odaya hapseder hali yok, hatta 10liralık kulaklıktan gelince oh be dünya varmış diyorsunuz. Bir ferahlık sarıyor etrafınızı :) Dengeli seviyede kendi ses karakterine uygun seviyede bir sahne var diyelim.

Değerlendirme:

Bir kaç kulakiçi dinlemiş biri olarak, müziği dinlediğiniz sırada sizi sıkmayan, dinlediğiniz şeyi koyulaştırmayan, baslarının kafaya vurmayan yapısıyla, orta karar seste tizlerinin tatminkarlığı ile Brainwavz M4 benim gibi kaliteye yeni adım atmış ama bir şeylerinde bilincinde olan kişiler için kesinlikle yeterli olan bir kulaklık. Beni, eskiden dinlediğim müziklerde neler kaçırmışım diye geriye dönük bir arayışa dahi sürükleyen M4'ü ailecek seviyoruz :love:

İncelemede olan eksikler ve kusurlar için hepinizden anlayış bekleyerek özür diliyorum;ayrıca düzeltmeler için de destek bekliyorum.
    M4'ü kullananlar lütfen paylaşımlarını eksik etmesinler ki forumda bilgi almak isteyenler bolca yararlanabilsin.

Saygılar
    Sevgler

#1 knukstar, 14 Mayıs 2012
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    566
    Elinize sağlık :eek:k

Collapse Signature Expand Signature
  3. knukstar

knukstar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    sağolun
    Gerçekten inceleme yapmak çok güzel bir şeymiş sizden bir şey gibi sanki.
    buralarda hep yorum yapıyoruz ama inceleme daha farklı bir heyecan.

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    566
    Bir de özellikle ileride yeni kulaklıklara geçtiğinizde, yıllar sonra okumak ve düşüncelerinizi hatırlamak için de güzel kaynak oluyor.

İlk inceleme için de gayet güzel, başarılı olmuş..

Collapse Signature Expand Signature
  5. knukstar

knukstar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Evet aynen hiç kaybolmuyor ve biliyoruz ki birilerinin de işine yarıyor.

Bu arada Sayın Hadi Abi'nin yeni başlayanlar için kulaklık incelemesi ile aynı kalıpta yaptım.
    Referansın da sağlam olması lazım değil mi :)

belki yakında cx400 II, M4, M2 karşılaştırması da yapabilirim küçük çapta.

6. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Eline sağlık, benim de eski kulaklığımdı ama acemilikten inceleme yazmaya cesaret edememiştim. Fiyatına göre güzel kulaklık. Bas performansı iyiydi diye hatırlıyorum, dubstepte TripleFi'dan başarılıydı :) . Ama zillerde dağılma ve seslerde karışma farketmiştim. Sahnesi de önceki kulaklığım Vmoda Faze e kıyasla daha dar idi. Fakat pink floyd özellikle pink floyd dinlerken çok keyif almıştım sıcak sesi yüzünden.

7. cukkaSG

cukkaSG
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Bu belki biraz acı olabilir ancak mp4nation'da artık 28 dolar. Kullandığınız gün başına 1 dolar sayarsak sıkıntı kalmaz :) Bide bunun ön satış olma ihtimali var sanırım. Almayı düşünenler açısından da iyi bir haber olsa gerek.

8. besir66

besir66
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    28
    Elinize sağlık, ilk inceleme için çok başarılı. Bir sonraki incelemelerinizde burn-in olmasına sabredersen daha verim alınabilecek incelemeler çıkartırsın ortaya. Birde bir kulaklığı/mp3 çaları/amfiyi kısa sürede tam anlamak mümkün değil. 1 hafta sonra anlarsınız demek istediğimi(hem burn-in'in etkisiyle hemde kulaklığı daha iyi tanıman ile sürekli yeni sesler keşfedersiniz dün geçtikçe. Mesela bende cks90 var ve aldıktan 3 ay sonra bile yeni sesler farkettiğim olmuştu)
    Ha bunları seni üzmek/gücendirmek için söylemiyorum, sakın darılma bana. Tek amacım daha iyi/referans alınabilecek incelemer yapabilmene yardım etmek.

9. knukstar

knukstar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    aslında ucuzlaması elinde olanlar için acı bir durum değil diye düşünüyorum.aldığım zaman indirim yoktu napalım bizim de kısmetimiz böleymiş diyelim.önemli olan şu ki: M4 70dolarlık fiyatıyla bile F/P açısından çok iyi bir kulaklık.tabi ki 28dolar çılgınca bir fiyat.mp4nation sanırım elindeki malları bitirmeye çalışıyor :)

Sevgili Ahmet kardeşim kesinlikle söylediklerine katılıyorum ve gücenecek bir durum yok. hatta ben yazımda da belirttim, lütfen ekleme, düzeltme yapın ki daha da güzel hale gelsin inceleme diye.
    Kulaklığın burn-in durumunu yeri gelmişken aktarayım: şu an yaklaşık olarak 40-45 saat yanmış durumda ve baslar kesinlikle ilk dinlediğim gün kadar sert değil.yani baslarda bir yerine oturmuşluk durumu, böyle bir yumuşaklık durumu söz konusu.ve inanın bu çok güzel bir durum.daha derinden gelen ve başınızı ağrıtmayan durumdalar(hakeza ilk başta da öyle değillerdi ama şu an daha iyiler :eek:k)
    @besir66 tavsiyelerini dinleyeceğim ve dediğim gibi burada paylaşım yapıyoruz darılacak gücenecek bir durum yok ve yorumların için teşekkür ederim. paylaşımlara devam :)

10. fatih

fatih
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Burn-in süresi ne kadar önemli , kulaklığın sesini etkiliyor mu??

11. GeCCe

GeCCe
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Kulalıkların sesi zamanla oturuyor bu bir gerçek... Ama burn-in yerine kulaklığın kendi kendine toparlanmasının daha uygun olacağına dair yazılar okudum. Kesin olarak hangisi daha doğru bilemiyorum ama ben de kasmak yerine kendi haline bırakmayı uygun görüyorum.

12. knukstar

knukstar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Burn in derken illa da kulakligi belli bir sure muzige birakmak olarak adlandirmamak lazim. O surecin adi burn in ve ayni kapiya cikiyor bahsettigimiz seyler.
    Ekleme: sahsi kanaatim burn in bir kulakligin sesini etkiliyor
    Ayrica imla icin ozurdilerim telefondan yaziyorum malum

13. GeCCe

GeCCe
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Haklısınız, belki de bir süreç olarak görmek lazım ama sanırım oluşan genel yargı burn-in sürecinin müziği açıp kulaklığı o şekilde bırakmaya dayandığına yönelik.

Şahsen ben de burn-in konusuna tam anlamı ile hakim değilim ve inceliklerini bilmiyorum. Bunun için özel olarak hazırlanmış müzik cd lerinin vs. olduğunu da düşünürsek ayrıntılı bir iş aslında...

14. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Burn-in (pişme diyelim) gerçek ve başka birşey değil. Zamanla sesin iyileşmesi bundandır zaten. Kesinlikle ses daha iyi oluyor. Bunun için özel ses dosyaları ile uğraşmayada gerek yok bence, dinlediğiniz şarkıları aralıksız olarak sırayla çalsın yeter. Sonucu hemen görmek isteyenler günlerce,haftalarca kulaklıkları çalar vaziyette bırakıyor bir köşeye. Ama bence bu çok tehlikeli. Zaten, zamanla olacak birşey için bu riske girmeye deymez. Siz müzik dinlediğiniz sürece zaten olmaya devam edecek birşey. Pişirme yapacaksanız ses seviyesi ortalarda olsun. En yüksek ses seviyesinde pişirmek, riski iyice artırıyor.Sesi etkileyen tüm ayarlarıda kapatın derim(eq ve diğerleri). Pişme süresi her kulaklık için aynı değil ve her kulaklıkta pişme büyük etkiler yaratmayabilir. Aralıksız yapılıyorsa eğer, birkaç günde olabilir, birkaç haftada olabilir(hatta ay). Farkını anlamak için; sesin ilk halini unutmamak gerekir. İlk zamanlar hızla olur, daha sonralarıda devam eder ama etkisi azalarak devam eder. Yani fark yaratmayabilir.
    Aman dikkat diyelim.

Güzel inceleme, teşekkürler ;)

15. goksuned

goksuned
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Benimde ilk kulakligimdir. Başlarda harika gelmişti ama basın on planda olmasından rahatsızlık duyduğum için sonradan sevmemistim.

16. amashe

amashe
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ciddi anlamda güzel kulaklıktır kendisi, beni bass aşığı yapan bir yanı var , inceleme için teşekkürler.

17. voice-n

voice-n
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba arkadaslar bu kulaklıkta mikrofon var mı acaba ?
    mikrofonlu bir kulaklık arıyorum iphone v.b için kullanmak amaçlı.

18. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,672
    Mikrofonlu modeli de var.