Brainwavz M5 İnceleme

'Brainwavz' forumunda mattiadestro tarafından 2 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

1. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,075
    Arkadaşlar hepinize selamlar,

Forumda yeniyim, yaklaşık bir aydır da kulaklık arıyordum. Phonak PFE 111 almayı istiyordum ancak ikinci elinin zayıflığı, sıfırınında nakit olarak almanın imkansızlığı (kredi kartı kullanmıyorum) nedeniyle bayağıdır düşündüğüm Brainwavz M5'e yöneldim. "Alternatif mi bunlar? Biri armatürlü, tizi müthiş olan bir kulaklık diğeri ise piyasaya yeni çıkmış, fazla bilinmeyen Çinli bir arkadaş." demenizin bir mahsuru yok kanımca. Ama inceleme olsun, forum şenlensin :) Bu arada Moonlight'a da teşekkür ediyorum, sorularımı bıkmadan cevapladığı için.

Ve başlıyoruz:

Çin'in Bağrından Kopup Gelen Gariban M5

Kutuyu elinize aldığınızda ilk şu ibareyi görüyorsunuz: "Clear & balanced sound" temiz ve dengeli ses. Kutuyu çeviriyorsun, "...her türlü müzik türüne uygun". Yani ne iş olursa yaparım diyen güzide Anadolu insanı gibi. Yurtiçi Kargo sağolsun hafiften şaftı kayan kutumuzu açıp kulaklığımıza kolayca ulaşıyoruz. Gerçekten çok mütevazi bir kutu içeriği var:

-M5 Kulaklık
    -Taşıma Kabı
    -Comply S Serisi Köpük Uç
    -Bir geniş ağızlı bir de dar ağızlı olmak üzere 2 set, 6 uç.
    -Bir adet Bi-Flange Uç
    -Yaka Klipsi
    -Garanti kağıdı

Ses hakkındaki yorumlarımdan önce şunu belirtmeliyim ki, müzik çalarım Sansa Clip + (rockboxlı), şarkılar 320 kbps mp3 yada flac. 0 db tiz, 0 db bas ayarlı. Ekolayzır flat'ta. Kulaklık daha burn-in olmadı. Burn-in olduktan sonra herhangi bir değişiklik olursa editleyeceğim.

Dış Görünüş ve Konfor:

Kulaklığın kablosunu çok beğendim. Ne çok kalın ve kaba ne de hemen kopacakmış gibi ince. Verdiği his sağlam, kolay kopacak gibi değil. Mikrofonik etki de yok kabloda. Ha bir de karışmıyorlar hiçbir türlü. Kabloların cepte sevişme gibi bir durumları yok yani :) Jak girişi de çok hoşuma gitti. Hem çok sağlam hemde incecik yakışıklı.

İzolasyon ise öyle ahım şahım değil. Orta halli diyelim. Gürültülü bir ortamda müzikten uzaklaşmıyorsunuz.

Açıkçası tüm uçları denemedim. Kulaklığa takılı olarak dar ağızlı orta boy silikon uç geldi onun sahneyi biraz daralttığını hissettim ve geniş ağızlıyla kullanıyorum şu anda. Bi-Flange uçlar daha iyi izolasyon sağlasa da kulağımı rahatsız etti, Comply uçları takması çok çok çok zor. Bayağı kasıyorsunuz takarken. Rahatlık olarak mükemmeller ancak verdiği ses pek tatmin etmedi beni. Ama uzun yolda mutlaka kullanılması gerekli. Hazır rahatlıktan konu açılmışken silikonlardan da bahsedeyim. Silikonlar 4-5 saatlik kullanımda gayet rahatlar, kaymıyorlar, yatakta yatarken yokmuş gibi geliyorlar ancak 5 saatin sonunda kulaklarım isyan etti. Bu uzun zamandır kulakiçi değilde earbud takıldığım için olabilir.

Ses:

Gelelim en önemli mevzuya. Sesi üç başlıkta toplayacağım:

Bas: Basslar canlı ve yumrukgibi. Çok derin değil. Dağılma yapmıyorlar. Tatlı bir bası var. Sert değil, yumuşacık. Abuk subuk yerlerde de bas vermiyor. Bas varsa veriyor. "Bak şu tizi veremedik bari bass verelim de çakmasın hıyar." mantığı yok. Ancak, bazı parçalarda bass tizi gölgeleyebiliyor. ama bir yada iki şarkıda rastladım buna. o da normal geldi yani. 100 liralık kulaklık altı üstü. Ben beğendim.

Tiz: İncelemelerden okuduğum kadarıyla Brainwavz genellikle bass karakterli kulaklıklar üretiyor. Bu kulaklıkta ise biraz daha dengeli olmaya çalışmışlar. Üstte de dediğim gibi bass'ın bir-iki parçada tizleri gölgelediğini hissettim, ama o kadarı da normaldir bence. Elektro gitarı, zilleri gayet iyi, parlama yapmıyor. Sesler, net ve çözünürlüğü yüksek. Sahne idare eder.

Mid: Bu konuda çok iyi işte. Özellikle Adele'den Skyfall'u ve Hurts'ün birkaç şarkısını dinledikten sonra emin oldum ki midler güzel. Hatta solistin nefes alıp verme seslerini duymak değişik bir deneyim oldu.

Kılıf

Kutudan çıktığı gibi yakışıklı duruşuyla kendini sevdiren, sağlamlığı ve üzerine oturunca göçmeyen, sertliğiyle takdirimizi topladı. Fiyata göre gayet güzel. Ayrıca Sansa Clip'çilerin çok hoşuna gidecektir, müzik çalarımız tam oluyor çünkü.

Sonuç

100 lira civarındaki fiyatıyla (dışarıdan alırsanız 90-100 liraya kargo dahil olur diye tahmin ediyorum.), yormayan, tatlı bassları, parlamayan ama çok da ahım şahım olmayan tizleri, güzel midleriyle kendi halinde takılan yakışıklı Çinli kardeşimiz bu fiyat aralığında güzel bir alternatif oldu. Tek sorunu bulması biraz zor (bi sennheiser'a göre falan işte. türkiye'de yok).

İlk incelememi sabırla okuduğunuz için teşekkür ediyor, küçüklerin gözlerinden büyüklerin ellerinden öpüyor, techno-fi camiasının güzel insanlarını selamlıyorum. İyi akşamlar.

BURN-IN SONRASI YORUMLARIM:

Kulaklık çoktan burn-in oldu ancak ancak yazmaya vakit bulabildim. Basslar ve tizler iyiden iyiye yerlerine oturdu, daha da dengeli oldu kulaklık. Basslar iyice yumuşadı, tizler kulağı yormuyordu zaten ama biraz da dengelendiler diyebilirim. Ancak birkaç şarkıda üstlerden çok hafif cızırtı geliyor gibi ouyor, nedenini çözemedim. Öyle yüksek bir tiz de yok o noktalarda, m5 sahibi arkadaşlar mesaj atarlarsa sevinirim bir de onların yorumunu alırım.

Birkaç saatlik alışma turundan sonra comply uçlar rahatlık bakımından en üst sıraya ulaşıyor uçlar arasında. kesinlikle çok rahat.

#1 mattiadestro, 2 Kasım 2012
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    2 kişi bunu beğendi.
  2. Quattro

Quattro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Güzel bir inceleme olmuş.

Biraz sahnesinden de bahsetseniz ve daha önce dinlediğiniz-elinizde bulunan kulaklıklar ile kıyaslarsanız çok daha doyurucu bir inceleme olur.
    Brainwavz gerçekten fiyatına göre güzel işler yapıyor. M1 zamanında Ep630'dan sonra çağ atlatmıştı bana. O yüzden bu markaya hep bir sempatim var. :)

3. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,075
    hocam daha önce kullandığım kulaklıklarla karşılaştırsam kovarlar beni buralardan :) ne siz sorun ne ben söyleyeyim.

4. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Önce elinize sağlık,lakin incelemelerde eq ve bas tiz vs gibi geliştirmelerin tamamen kapalı olması çok önemli..Her kulaklığın bu geliştirmelere tepkileri farklı farklı ve sonuç üzerinde oldukça etkili oluyorlar..Sese olabildiğince az müdahale ile dinleyip yorumlamak kesinlikle en sağlıklısı :)

5. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,075
    hocam burn-in olunca daha detaylandıracağım incelemeyi. eq ayarı flat, bass ve tizleride sıfırlayacağım bakalım nasıl tepki verecek.

edit: fotoğrafları göremeyen arkadaşlar pm atarsa sevinirim. malum google drive'dan link verdim.

6. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    246
    Önceden sansa clip için araştırma yaparken hep avatarınızdaki fotoğrafla karşılaşıp iç çekiyodum :)

İlk incelemeniz hayırlı olsun, eminim bu karakterdeki bi kulaklık clip ile iyi bir sinerji yakalamıştır. Tadını çıkarın :)

Bu arada bende artun arkadaşımıza şiddetle katılıyorum. Müzik olağan dışı durumlarda hep ekosuz dinlenmeli, yani bana görede öyle. Ne zaman eko ayarını değiştirsem hep doğallıktan uzaklaşan bi sesle karşılaşıyorum. Buna rockbox gibi harici yazılımlarda dahil diyorum geçde olsa foruma hoşgeldiniz diyerek :)

7. 01halil

01halil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    İnceleme için emeginize sağlık Teşekkürler, bunu eleştiri olarak kabul etmeyin ama bu fiyat aralığındaki cihazlara göre f/p karşılaşılması yapılsa daha iyi olur kanısındayım

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

8. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,075
    hocam eleştiri bu işin parçası sonuçta. hakarete varmadığı sürece eleştiri iyidir.

bu fiyat aralığında diğer ürünlerle karşılaştırmak isterim ama elimde veya çevremde kimsede yok. bende sansanın orjinal kulaklığı ve sony nwz b152nin yanında verilen kulaklık var.

bu işte yeniyim, en pahalı ve en kaliteli kulaklığım bu. ha derseniz sansanın kulaklığı ile karşılaştır yaparım ama çok saçma olur.

9. GeCCe

GeCCe
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    İnceleme için teşekkürler. Konudaki resimleri yenilerseniz fena olmaz ;)

10. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
  11. GeCCe

GeCCe
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Güzel bir indirim olursa diye takipteyim siteyi :)

12. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    45$ Daha iner mi bilmiyorum :)

mattiadestro galiba buradan almıştı?? 125 lira, siyah renk. Öbür renk tükenmiştir yada bu başkasıdır.
    http://forum.donanimhaber.com/m_66294141/mpage_1/f_/key_brainwavz+m5//tm.htm#66294141
    Eğer yurtdışından alamayanlar varsa ve mattiadestro linkte olan kişiden aldıysa,güvenilir diyorsa o arkadaşla iletişime geçebilirler. Ama bence pazarlık yapın. 80 liraya yurtdışında satılırken bu arkadaşta 125 lira. Bence fazla abartmış.

Ayrıca fiyatı biraz daha artırarak, yurtdışından daha kaliteli bir kulaklık almak isteyen varsa, şu konuya bakabilirler.
    re-zero 125 lira(kargo dahil) http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=5268.0

13. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,556
    İnceleme için elinize sağlık güzel inceleme olmuş. İnceleme yapmak çekinilen bir konu. O yüzden ayrıca tebrik ederim :)

alpha,proalpha,m1,m2,m3 ve m4 modellerini kullandım Brainwavz markasının. Aralarında m2 ve m3 iyi kulaklıklardı fiyatlarına göre. Özellikle de M3 gerçekten iyi kulaklıktı...

14. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,075
    donanımhaberdeki arkadaştan aldım ben. 110 liraya alırsınız ama daha düşeceğini sanmam.

ürünün garantisi var, bir sorun olursa satıcı arkadaşa ulaşıyorsunuz o da yurtdışında garantiye yolluyor.

sansa clip müzik çalarımı da ondan aldım, güvenilir ve ilgili bir arkadaş.

edit: bir de beyler sony'nin mh1 kulaklığını öneriyorlar, türkiyede de satılıyor alternatifler arasında düşünün. 120 lira civarı fiyatı var

15. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,556
    http://www.amazon.co.uk/Sony-Ericsson-MH1-BL-LiveSound-Headset/dp/B005GDVBAE
    Türkiye'de aşırı pahalı

16. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,075
    orası öyle ama vsonic gr07 ile karşılaştırılıyor yabancı forumlarda. yurtdışından da alınabilir tabii.

17. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Bu forumda mh650, f/p ürün olarak incelenmişti http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=5274.0
    Head-fi sitesinde de bu mh1 için benzer inceleme yapılmış. Mh1 yurtiçinde aşırı pahalı gerçekten, yurtdışından çok daha ucuza alınabiliyor ama mh650 fazla fark olmadan bulunabilir gibi. İlginenen arkadaşlar mutlaka araştırsın evet.

İki kulaklıkta mikrofonlu, yani jack 3 şeritli. Her cihazda çalışmaz bunada dikkat edin. Sony telefon ve walkman müzik çalar ile aynı jack olan, mikrofonlu bir sony kulaklığı denedim çalıştı. Diğerlerini denemek lazım.

18. uurdundar

uurdundar
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    güzel bir inceleme olmuş...

19. ualpar

ualpar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Mp4nation'da 32,50 dolara düşmüş. İndirim takibinde olan arkadaşlara duyurulur. Ben de sipariş verdim bir tane.

20. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Brainwavz yaparsa güzel yapar :)

M4'ten kötü olamaz herhalde.

Collapse Signature Expand Signature