Brainwavz R3 İzlenimlerim

'Brainwavz' forumunda MuttFTS tarafından 26 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    566
    Brainwavz R3 tanıtıldığında özellikle ilginç tipiyle merak ettiğimiz bir ürün olmuştu. Özellikle Engin'in aldığı R1'in fiyat/performansından da memnun kalmamızla birlikte bir deneme/satın alma düşüncesi kafamızdaydı. Forumdan @Solanahtarı arkadaşımızın sayesinde merakımızı gidermiş olduk. Onun da izniyle izlenimlerimi yazıyorum, kendisine tekrar teşekkür ederim.

R3, Brainwavz'ın R1'den sonraki çift dinamik sürücü kullanan ikinci kulaklığı. 130$lık fiyatıyla, Brainwavz kulaklıkların 2. en pahalı kulaklığı. Tabii ki, www.mp4nation.net Brainwavz'lar için en tercih edilesi tedarik yolu.

Kulaklık karton bir kutu içerisinde geliyor. 129$lık bir kulaklık için basit/standart bir paketleme denebilir.

Kutunun içerisinden;

- Kulaklığın kendisi
    - Sert güzel bir taşıma çantası
    - 3.5 > 6.3 çevirici
    - Uçak adaptörü
    - 1 çift Comply sünger uç
    - 6 çift standart silikon uç
    - 1 çift çift boğumlu uç
    - 1 çift üç boğumlu uç

çıkıyor. Kutu içeriğinde bir kulakiçi kulaklık için olabilecek herşey var. Özellikle uç çeşitliliği göz dolduruyor diyebilirim.

Kulaklığın teknik özellikleri ise şöyle;

- 10mm'lik çift dinamik sürücü
    - Pasif crossover
    - Empedans: 32 ohm
    - Hassasiyet 95 dB @ 1mw
    - Frekans aralığı: 20Hz-20kHz
    - Maksimum giriş gücü: 2mW
    - Kablo uzunluğu: 1.4 mm, Y şeklinde bakır
    - Jack: 3.5mm altın ve 45 derece

Kulaklığı elimize alıp incelemeye başladığımızda ilk olarak dikkatimizi çeken nokta kulaklığın ilginç tasarımı oluyor. Bu ilginç tasarım kulaklığın haber başlığında Mert'in yazdığı gibi, bence de lavabo giderine benziyor.

Onun dışında kasası fotoğraflarda göründüğünden biraz daha büyük denebilir. İnsan kulağa nasıl sığacak diye düşünmüyor değil. Kasa tamamen alüminyum ve sağlamlık hissi çok yüksek. Şekli, tipi ilginç olsa da, malzemesini oldukça beğendim.

Kasasından sonra dikkat çeken ilk nokta, gereksiz uzunluktaki memory wire. (hafızalı kablo?) Yani bu kadar uzun ve sert bir kısım yapmalarına hiç gerek yokmuş bence.

Kablosu tiril tiril, pek kolay karışmıyor, basit görünüyor ama kalınlığı, hissi güzel. Y ayrımı ve 45 (135?) derece açılı jack da gaaayet iyi, güzel.

Kullanım tecrübelerimden bahsetmek gerekirse, bu kısım biraz sıkıntılı olabilir. Öncelikle kasa büyüklüğü küçük kulak sahipleri için sıkıntı yaratabilecek durumda. Bunun yanında uzun kullanımlarda kasanın yuvarlak ve garip oturuşlu yapısı kulağın yüz tarafındaki o kemiğimsi yerde ağrı yapabilir. (Bilimsel adı Tragus'muş) (Şu hanımefendi'nin piercing taktığı yer: http://www.bodyjewelleryshop.com/gallery/data/502/medium/tragus005.jpg )

Memory wire üstte de bahsettiğim gibi gereksiz uzun, ilk seferde ayarlaması, düzeltmesi zor, gıcık. Bir kere ayarladıktan sonra kullanırken felan farkettirmiyor ve bu memory wire'la birlikte kulaklık kulağa çok iyi yapışıyor diyebilirim. Eğer kulaklığı oturtabilirseniz, daha çıkmaz duruma gelebiliyor.

Memory wire meselesinin bir dezavantajı da çantaya koyarken oluyor. Memory wire çok geniş bir durumdaysa çantaya sığmıyor ve memory wire'ı ezmek zorunda kalıyorsunuz. Kulaklığı tekrar takarken, ha babam baştan ayarla meselesi oluyor. Ya güzelim çantayı kullanmayacaksınız, ya ayarlama eziyetine katlanacaksınız.

Yani ben kulaklığı kullanmayı pek pratik ve rahat bulmadım işin aslı. Bu konu bu kulaklık için gözden geçirilmeli; kulak yapınız ve kulaklık bir kafanızda oluşturmalısınız.

Peki asıl soru, sesi için katlanılır mı?

Öncelikle kulaklığın sesi oturtabilmeye bağlı olarak değişiyor. Tam oturtulamadığında açık karakterli bir yapıda denilebilirken, güzelce oturtulduğunda dengeli bir yapıya geliyor ve baslar tamamlayıcı/tatmin edici bir hal alıyor.

Bu yapıyı ise midlerin en önde olduğu, tizlerin ise midlerin arkasından kendini hissettiren bir yapıda olduğunu söyleyebilirim. Baslar ise bu ikilinin arkasından tamamlayıcı ve takip edilebilir bir şekilde geliyor.

Baslar bence güzel bir eğride. Dip basların veya mid basların öne çıkma durumu yok, birbirlerini ezmiyorlar, cılızlık veya uğuldama yaşamıyorlar. Herhangi bir kalitesizlik göremedim, vuruşlar kayda ve enstrümana göre yumuşayabiliyor veya sertleşebiliyor. Hoş buldum.

Midler perdesiz, tertemiz, tatlı, hafif açık karaktere de uygun olarak çok hafifçe parlağımtırak, açık tonlu gibimsi. Bu renk enstrümanları tane tane yapmış, özellikle yaylılarda bu durum keyif veriyor. Hızlı hissettiriyor. Vokaller yakın olduğundan duygulu bi hissiyat var. Bazen kıyısından sibilans yapacak gibi bir hissiyatı oluyor ama yapmıyor pas geçiyor.

Tizler çıtır çıtır, tane tane, sahne içerisinde dağılmaları ve uzamaları. Özellikle elektronik olarak üretilmiş tiz frekanslarda bazen rahatsız edici olabiliyor.

Kulaklık genel olarak hızlı. Çoğu zaman dinlerken dinamik değil de armatür gibi çaldığını düşündüm fakat armatürün nispeten farklı hissi olmadan.

Sahne genişlemesine fena değil ama tam sağa ve sola ulaşamıyor, biraz daha ileri doğru gibi. Derinlemesine de katman katmanlığı çok iyi olmadığından, bir de üstüne vokal çok yakında olunca, vokal içeren parçalarda ayrım biraz zorlaşabiliyor. Özellikle vokalin arkasında kalan enstrümanlar takip edilebilirliğini baya yitiriyor. Onun dışında ayrım iyi denebilir, tatmin ediyor.

Müzikçaları parlak olanların - bence - uzak durması fena olmayabilir.

Bunlara ek olarak amfi istemediğini de belirteyim. Ben tepkili bulmadım.

Sonuç?

Fiyatına göre ses olarak fena bir kulaklık değil. Ben beğendim diyebilirim. Fakat kullanım meselelerine katlanacağınıza önceden karar vermeniz gerek. Ben katlanırım diyene, tavsiye ederim.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 MuttFTS, 26 Şubat 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    8 kişi bunu beğendi.
  2. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Eline sağlık :) Şekli nedeniyle merak edilen bir kulaklıktı.

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    566
    Sağol Mahir, şekli kullanmış olsam da anlamsız geliyor halen. Brainwavz fantezi yapmış biraz :)

4. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Okumak gelmedi uykulu uykulu içimden ama eline sağlık demek istedim.

(İnceleme olsun yeterki.Gün gelir okunur.)

5. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Eline saglık Hasancim. Bu garip tasarımı aletin sesini merak ediyordum. Guzel seslenen birşeye benziyor. Tesekkur ederiz :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. Sine nomine

Sine nomine
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    47
    İnceleme için teşekkürler, elinize sağlık.

7. bLind

bLind
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    228
    İnceleme için teşekkürler.Bende bu kulaklığı ne yaptıysam kulağıma oturtamadım doğal olarak adam akıllı bir seste alamadım.Sesi güzel bile olsa o kablo ve kasaya hayatta katlanmazdım.

8. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Eline sağlık.

Aslında ben fiyatına göre daha büyük başarı bekliyor(d)um bu kulaklıktan.
    Çünkü hem görüntü hem kullanım olarak böyle bir dizayna bir şeyleri daha iyi yapabilmek için imza atılmış olması gerekir, yani dizayn ve ergonomiden bir şeyler için feragat edilmiştir diye düşünüyor insan.

9. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    566
    Teşekkür ederim herkese. İnşallah fikir vermiştir.

Aziz abi, kulaklığın sesi fiyatına göre gaayet güzel aslında. Yani normal tasarımlı birşey olsa, çok fazla tavsiye edeceğim bir kulaklık olurdu. Ama kullanım konusu işin içine girince, malesef önerme konusunda çekinceler oluşuyor ve kişinin kendi alması gereken bir risk oluyor durum.

10. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    634
    Eline sağlık Hasan,kulaklığın tipi eski musluklara benziyor :)

11. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Eline sağlık Hasan,

Amatörce yorumda bulunmam gerekirse $130 vermek anlamsızken böyle Dx50'in yanında verilenleri satanlardan uygun fiyata alınabilir gibi. Bi kişiye sattım geri gönderdi ben de hiç tanımadığım birine verdim.

12. one_m7

one_m7
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Hasan abi senden rica etsem r1 hakkinda ufak biseyler yazabilirmisin incelemesi yok :embarassed: sen deneyip tecrube etmisin almayi dusunuyorum r1 i cevabin icin simdiden tesekkurler :angel:

13. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    566
    Valla R1i Engin merak edip almisti ama bi abimiz daha nerdeyse dinleyemeden el koydugu icin pek dinleme sansimiz olmadi.

Ama Engin belki hatirlayabilir. Gorurse yazar zaten.

14. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,672
    Ses karakteri biraz daha açıktı diye hatırlıyorum o kadar.. :)

15. one_m7

one_m7
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    El koyma olayi guzelmis :laugh: enginde vermis zaten benim istedigim cevabi acik karakterli olmasini istiyordum icim karardi hep karanlik hep karanlik :evl tesekkur ederim cevaplariniz icin :eek:k

16. one_m7

one_m7
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Bide bi sorum daha olucak, mp4nation da suanda 45$ ucretsiz fedex kargo ile sizce iyimi fiyat olarak :)

17. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    159
    vsonic gr07 ile kıyaslayabilir miyiz ses açısından siz hangisini üstün bulursunuz?

18. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    566
    İkisi arasında ses rengi tercihi devreye girer diye düşünüyorum. Daha koyu, daha yavaş birşeyler arıyorsanız GR07; daha hızlı, daha açık karakterde birşey arıyorsanız R3 daha uygun bir tercih olur.

19. scocth

scocth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    bunu alacak arkadaşlara tavsiyem memory foam uçlarına kesinlikle su değdirmeyin. başta birşey olmamış gibi görünüyor ama 1 aya kadar eriyor, ciddi deforme oluyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Şubat 2015, İlk mesaj zamanı 7 Şubat 2015 ---
    bir de bunun rev. 2 si var sanırım joker incelmesinde gözüme çarptı. farkını bilen var mı? kendi sitesinde ve satıcı sitelerde bu konuda herhangi bir bilgi yok.

20. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Gün oldu okundu.

Amazon'da Brainwavz modelleri uygun fiyatlarıyla parlıyorlar.Sitenin bilgisine..