Bu amfileri nasil bilirsiniz?

'Amfi' forumunda Onr9 tarafından 17 Ocak 2020 tarihinde açılan konu

1. Onr9

Onr9
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    F/P anfi arayisindayim. Cogunlukla kulakliktan jazz agirlikli dinleyecegim.
    80-90 lardaki analog ses hedefim. Amfilerde o yillardan.

Sony ta-ax3
    Jvc ax-222
    Sony ta-ax310
    Technics su-v50
    Universium system hi-fi 2000
    Fisher ca-100
    Sony ta-v7

ahmet çekirdek bunu beğendi.
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,052
    Bir kac nokta:
    - Amfilerin kulaklik cikislari genelde iyi olmaz. Temiz ve detayli amplifikasyon ucuz degil.
    - Nostalji yuklu bir kavram. Hem kulakliga, hem de amfiye bakan yonleri var.
    - "vintage hoparlor" ve "vintage kulaklik" sesleri cok farkli. Tarihler de onemli. Cok eskiye giderseniz dogru duzgun bass verebilen acik kulaklik yok. Sennheiser HD580 bu konuda bir ilk gibi birsey...
    Lambali kulaklik amfilerine yonelebilirsiniz. Secenek cok. Belli bir kalitenin uzerinde Cin mali hesapli urunler, hatta Turk mali amfiler bile mevcut.

Nazım ve ahmet çekirdek bunu beğendi.
  3. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    214
    Analog sesin amfi ile ne alakası var? Sanırım birşeyleri yanlış anlamışsınız. Bahsettiğiniz amfilerde stereo amfiler. Kulaklık çıkışları varsada sıradan bir kulaklık amfisinden öte ses vereceklerini sanmıyorum. Ayrıca çok eski cihazlar üzerindeki komponentler ömrünü çoktan tamamlamışlardır emin olabilirsiniz.

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,052
    Analog'tan kasıt vintage ses anladığım kadarıyla...

Eski amfilere gelince, elektrolitik kapasitörlerin değerlerinin kayması dışında ciddi bir sorun olmaması lazım eğer amfi kaliteliyse...

30 senelik bir Sansui amfim vardı bir ara, sıfır S-master Sony'den daha temiz ve kaliteli ses veriyordu, herhangi bir revizyon geçirmemiş olmasına rağmen.

5. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    214
    Elektrolikitlerin bitmesi başkıbaşına ciddi birsorun :)

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,052
    Cok degil. Cunku biten bir sey yok, degeri degisiyor sadece. Genelde degeri %30 azaldiginda "bozuldu" sayiliyor. Ama zaten duzgun uretilmis bir cihazin ses yolunda elektrolitik kapasitor kullanilmaz. Power reserve olarak ta gani gani konulur. Olayi biraz fazla basitlestirdim ama dedigim gibi genelde cok sorun olmuyor...

Bugun 40 senelik herhangi bir high-end bir amfiyi (Sansui, McIntosh, Accuphase, Conrad Johnson, vs.) gozum kapali alirim sahsen. Revize edilmemis bile olsalar guzel cikiyor sesleri. Ama musait bir zamanda da elektrolitik kapasitorlerini elden geciririm. Zaten bir cok populer vintage high-end amfi icin eBay'de hazir revize kiti falan satiyorlar... Bendeki Sansui 20 kilodan agirdi. Cicek gibiydi aletin ici resmen. 160 Watt per channel amfinin sesini sonunda kadar actigimda sifir dip ses geliyordu... Bugun yarim watt'lik kulaklik amfilerini sessiz yapamayanlarin kulaklari cinlasin :)

#6 zxc, 17 Ocak 2020
    Son düzenleme: 18 Ocak 2020
    Cyril, sserkogss, endia ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  7. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    214
    Besleme katında ki kondansatörlerin sese direk etkisi vardır. Madem sizde değiştiriyorsunuz sorun yok.

8. Onr9

Onr9
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Tesekkürler. Evet bir iki anfinin kulaklik cikisinin cok iddiasiz ve ciliz oldugunu tecrübe etmistim. Kulaklik hd 555 var modlu simdilik güzel. Tr de sisteme para vermeyecegim o yuzden ucuz eski bir sisteme bakiyorum. Sansui class A anfi var ancak kulaklik cikisi bana govdeli, sahneli yapmayacaksa sesi hic anlami yok. Benim istedigim ses 90 li yillarin ahsap kolonlu katli hi-fi müzik sistemlerindeki odayi dolduran gövdelenme etkisi. Dacla girip anfiden kulakliktan biraz süzülmüs gövdelenmis dolgunlasmis bir ses umut ediyorum. Izmirde elinde cokca anfi olan bi dükkana gidip tek tek deneyecegim bir ara.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Ocak 2020 ---
    Analogdan kastim su 90 li yillar ve öncesinde anakartinda sesi isleyecek bir dsp çipi olmayan sesin girdigi gibi kondansatörler tarafindan süzülüp amp edilip ciktigi anfileri hedefliyorum. Yani herhangi bir dijitalize olmamis ses hedefim. Vakum tüplü anfiler asil hedefim ancak gecici bir deneme arayisindayim. Evet stereolar. Monologlar isime yaramaz.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Ocak 2020 ---
    Lambalilara baktim ancak fazla para vermiyecegim dedigim gibi. Fx audio tube 3 modeline philips, general electric tüpler takip satan biri var. Adaptörünüde büyütüp kullanabilirim ancak simdilik bir yorum goremedim. Trafo ve anakart çinlilerin ucuz ürünleri olacagindan verim alabilecegimden süpheliyim. O yüzden eski model ama majör bir markanin yüksek class solid anfisine bakayim dedim sizce bahsettigim tüplü anfiden daha iyi bir verim alirmiyim. Mesela lg hifi dac ile kullansam.

9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,052
    Mutlaka, da düzgün amfiler zaten ortalamanın bir kaç kat üzeri değerde elektrolitik kapasitor kullanırlar. Bunların değerinin %30 azalmış hali bile ortalama amfilerinden üzerindedir.

Üstüne bir de hızlı dinamiklerde yeterli güç sağlaması için bunlara paralel film ya da foil tipi pahalı kapasitörler kullanırlar. Ve bunlar elektrolitik kapasitorler kadar kısa ömürlü değildir.

Velhasıl iyi amfiler yeni halinde de, 40 sene sonra da, ortalamanın fersah fersah ötesinde ses verirler...

10. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    214
    Bahsettiğiniz mcintosh ise evet kaliteli komponent kullanıyor ama konumuz ax3 gibi piyasa işi tabir edilen cihazlar malesef. İlk mesajımda dediğim gibi bu cihazlar alınmaz.