Bu işin sonu nedir hangi ekipmandır?

'Müzik Genel' forumunda burakk tarafından 31 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. burakk

burakk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Bu hobinin sonu nedir hangi ekipmandır çok merak ediyorum daha yeni başladım bıraz araştırıp baktgıma gore kotu ekıpmanda almadım ama sonrasında kulaklık kablosu usb kablosu sıstem guc kablosu ethernet kablosu gıbı bırcek guncelleme ıle karsılastım bu sılerın sonu nedır nasıldır cok merak edıyorum para harcadıkcamı rahatlıyoruz aynı calan sıstem 2000 bınlıra daha harcayınca sımdı cok guzel oldumu dıyo ınsan pıskolojık olarak anlıyamdım.Bu dedıklerım harıcı sabah erken saatlerde etraftakı butun sesler kesılınce cok guzel calıyo sıstem o ayrıda gerısıne anlam veremedım

2. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,774
    Bu işin sonu sizin kulağınızın mutlu olduğu, genel olarak dinlediğiniz tarzla örtüşen ekipmanlardan memnun kaldığınız yerdir. Öncelikle hangi yoldan ilerleyeceğinize karar verin. İem, kafa üstü , taşınabilir,masaüstü diye farklı yollar var. Yolunuzu seçim ardından bilgilenerek bir miktar bütçe belirleyip alım satım yaparak (2.el özellikle) hoşunuza giden ekipmanı elde edin ve müzikten zevk alın. Eğer ekipmandan zevk almaya çalışırsanız sonu gelmez:)

fosther, refuserQ ve Chaturanga bunu beğendi.
  3. burakk

burakk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Şuan bu hobiye başladığım ekipmanın bi üstünü kullanıyorum belkı birazdaha üstü ama sankı bıraz daha harcayınca cok daha guzel olcamıs gıbı bir his var ama şuan dinlediğim muzikten çok zevk alıyorum.Bide usb kablo konusunda cok yazı okudum ama ust model alınca gercekten fark ettı ondan sonra guc kablosu falan cok fark edıcek gıbı hıc geldı dsdli dac kullanıyorum dsd muzık dınlıyemedım en uyuk mutsuzlugum belkıde kalıtelı muzık dınlemedıgım ıcın ayırt edemıyorum

ahmet çekirdek bunu beğendi.
  4. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    824
    dinlediğin müzikten keyif alıyorsan olay bitmiştir , tabi bu en temel düşünce , bu şey senin neyi istediğine bağlı olarak değişir...

Collapse Signature Expand Signature
  5. burakk

burakk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Dinlediğim müzikten çok keyif alıyorum suan hd6xx kullanıyorum ılk kulaklıyım bu ama ıncelemelırı okuyunca daha ust modellerı merak edıyorum cok ama nekadar far edıcek onu bılmıyorum bıraz anladıgım okuduklarımdan bazıları hep ekıpman pesınde muzık dınlemek dısında ekipman mı muzık mı anlıyamdım. Gercı bende kalıtelı muzık dınlemeye başlayınca daha önce hiç dinlemediğim müzik turlerini dinlemeye başladım türkülerimiz sazlı müzükler hiç dinlemezdim şuan baya dinler oldum yaş ilerledi oyuzden mı kulaklıktan mı bılmıyorumda :D

6. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,348
    Eyvah diyorum, hobinin sonundaki ekipman hanımdan alacağınız bir oklavadır. Kafaüstü modeldir, direkt oraya iner, ben söyleyeyim... ;)

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Serhat, saitdemiirbas, Xexec ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,095
    Benim de bir onceki klavyede nokta ve "i" harfina bastigimda elektrik carpiyordu. :D

Sorunun cevabina gelince: Tabii ki para bittiginde. Ama bu durumu "ekipman yerine muzige odaklanmaya basladim" falan seklinde ifade ediyoruz aramizda :p

chemist, refuserQ ve DrWhite bunu beğendi.
  8. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    137
    Hocam biraz araya dalmış olacağım ama, usb dac kablosu o kadar fark etti'mi ya? Ben baseus marka kaliteli çin mali micro usb ile chord mojo'yu kullanıyorum acaba çok mu şey kaçırıyorum?

Hadi ses sinyali geçse neyse de sonuçta digital veri 1-0, yani kablonun izalasyonu iyi olduğu sürece, parazit almadığı, kayıp olmadığı sürece 10$ kablo ile 1k$ lik saf altın kablo sesi o kadar etkilemez diye düşünüyorum, ki kablo dan ses geçmiyor zaten.

9. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    581
    @burakk bu meselenin " Bu işin sonu yok " diye bir klasik cevabı vardır. Şurası bir gerçek ki ; iyi ekipmanla dinlenen müzik daha büyük hazlara sebebiyet veriyor. Ancak ekipman kalitesinde yapılan upgrade'lerde ; belirli bir segmentten sonra , küçük farklar için azımsanmayacak paralar ödemeye başlıyorsun. Bu da bu işin bir handikapı maalesef.

Benim size bu konudaki küçük tavsiyelerim :

1-) Zaman içerisinde ; eğer fiziki koşullarınız el veriyor ise , kendinize bir stereo sistem kurmaya bakın ve bu sistemi upgrade etmeyi hedefleyin. Çünkü kulaklıkla bir yere kadar bu iş. Örneğin ben kulaklıkla dinleme alt yapım belirli bir standartın üzerinde olmasına rağmen , uzunca zamandır çok mecbur kalmadıkça kulaklıkla müzik dinlemiyorum.
    2-) DSD meselesine çok fazla kafanızı takmayın. Gerçek 24 bit 96 veya 192 kHz flac format şarkılar iyi bir stereo sistemde fazla fazla tatminkar oluyor. Hele bir de ; 24/192 "audiophile grade" produce edilmiş albümler edinirseniz tadından yenmez.

Şimdiden kolay gelsin.

#9 MehmetB, 31 Mayıs 2020
    Son düzenleme: 31 Mayıs 2020
    DrWhite bunu beğendi.
  10. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    180
    Bu işin sonu, bu işe harcadığınız paranın size mantıksız gelmeye başladığı nokta oluyor.

refuserQ, DrWhite ve Tuncay_D bunu beğendi.
  11. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Bu işlerin sonunu belirlemek için şahsi kanaatimce azalan verimler kanunundan faydalanmak gerekli :)

refuserQ ve DrWhite bunu beğendi.
  12. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,313
    Bence bu hobinin sonu imkansızlıklar nedeniyle devam edememe ya da sıkılıp hobi değiştirmedir.

Ekipman olarak bir sonu olduğunu sanmıyorum, piyasaya sürekli yeni ekipman çıkıyor. Ayrıca sıkılıp, satıp, tekrar alttan alıp devam etmek de mümkün.

Ama müzikten alınan zevk olarak tepe noktası bence mid-fi denilen düzey. TOTL kulaklıkların müzik keyfi daha yüksek değil (eşleştirme ile falan uğraşmak maddi manevi yoruyor, ayrıca beklenti çok yüksek olduğu için tatminsizlik, tahammülsüzlük de çok oluyor) ama sahip olma keyfi daha yüksek.

13. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,048
    ben de mid fi king diyorum, seni yormayacak ekipmanı bulunca anlarsın her şeyde olduğu gibi, bu soruyu soruyorsan dolanmaya devam et derim :)

ben çoğunlukla ksc75 dinliyorum mesela, çünkü beni yormuyor maddi - manevi konfor uzun vadede herşeyden önce gelir bence.

refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  14. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Harcadıkça o harcama aşamasından zevk almaya başlıyor sanırım insan. Yeni şeyler alıp denemek, onun gelmesini beklemek, koleksiyon yapmak gibi zevkler giriyor işin içine. Müzik zevki arka planda kalmaya başlıyor yani. Müzik kalitesi artıyordur tabi ama zaten tatmin ediyorsa dahada artmasının manası yok. 10 üzerinden 9,5 verdiğin sistem 9,6 olsa ne yazar.

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,095
    Ahanda bu:

Aytac, onurdogan4 ve border66 bunu beğendi.
  16. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    168
    Benim için en önem=para verilecek noktalar
    1 Sağlık
    2 Kulaklık
    3 Kayıt
    4 Amfi
    5 Ses işleyici
    6 Kablolama

Fakat işin garibi ekipmanın değeri parayla ölçülmüyor. Bazen ucuz ekipman pahallı olandan daha fazla keyif verebiliyor.

ahmet çekirdek bunu beğendi.
  17. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,131
    Ahiret.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

refuserQ, zodiac_tauruss ve fortress34 bunu beğendi.
  18. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,268
    Karacaahmet yazacaktım, erken davranmışsın.

Serhat bunu beğendi.
  19. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,406
    @MehmetB e katılıyorum. Bir yerden sonra Stereo sistem ile ilerlemek ve bu sistemi zamanla upgrade etmek, bütçesi ve fiziki imkanı olanlar için oldukça iyi olacaktır. Yalnız iyi bir uyumu yakalamak, iyi bir sahne ve yüksek detayları alabilmek, stereo sistemlerde çok daha pahalıya mal oluyor ve sadece sistem bazen yetmiyor. Odanın fiziki koşulları da kısıtlayıcı olabiliyor.. Ama her şeye rağmen bu yol oldukça güzel :)
    Uzun zamandır benim kulaklık ekipmanlarım da kenarda yatıyor. Ben biraz farklı başladım. Stereo sistem kurarak başladım. Daha sonra bu kaliteyi, iş yerinde çalışırken, mobil hareket halinde iken nasıl cebime, çantama sığdırabilirim diye arayışa girdim ve bu dünyayı keşfettim.
    Ama gün sonunda eve döndüğümde asıl sistemim stereo oldu her zaman :) Bazen, nadiren de olsa, gece geç vakitlerde dinlemeye devam etmek istediğimde, kulaklık sistemim imdadıma yetişiyordu. Salgın sürecinde, 3 aydan fazla süredir evde çalışınca stereo sistem ile daha da fazla içli dışlı oldum.. Hala da evden çalışmaya devam ediyoruz bu arada. Belki bütünü düşündüğümüzde küçük bir detay olacak ama, öğle arası mola verdiğimde bile, stereo sistemi açıp müzik dinlerken yemek yemek bile oldukça keyifli oluyor. Yalnızken olduğu kadar, evde keyifli bir sohbetiniz sırasında, size eşlik eden iyi bir dostunuz oluyor bu sistem:)

Serhat, refuserQ, Darius ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  20. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,131
    Ahiret ;
    hobinin sonu anlamından ziyade “Oyunun İkinci Perdesi” ‘ ne gönderme yapmak niyetiyle yazmıştım.

Yoksa bu hobiye sahip arkadaşlar günün birinde her fani gibi

“Nasip hak edince, ölüm ecel gelince”

Karacaahmet’te dahi olsalar, hakkıyla duyamadıkları; kuş, börtü-böcek sesleri için suçu kulaklarına değil : Karacaahmetin yanlış akustiğine atacaklar.

#20 Serhat, 12 Haziran 2020
    Son düzenleme: 12 Haziran 2020
    sserkogss bunu beğendi.