Burnin nasıl yapılır ?

'Rehber Konular' forumunda MagicSound tarafından 14 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

1. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Ben kulaklığımı burn in yapmak için hergün günde 4-5 saat kendi halinde çalmaya bıraksam kulaklığa bir zarar vermez değil mi?

2. Cri de la Mort

Cri de la Mort
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    104
    Bence böyle bir işleme zahmet etmeyin. Siz sevdiğiniz tarzları dinleyin, kulaklığınız da burn in olacaksa bırakın siz dinledikçe olsun. :) İlla da kendi halinde çalsın derseniz, dinleme seviyesinde bir sesin hiçbir zararı olmaz.

3. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Çok teşekkür ederim.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Temmuz 2021 ---
    Burn in yapılınca kulaklığın sesinde ne gibi değişiklikler olur?

4. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    336
    Şarkıları daha yanık seslerle dinlersiniz.

zxc bunu beğendi.
  5. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Ciddi misiniz yoksa şaka mı yaptınız?

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
    Şaka bence. :)

Sorunuza gelince, tek bir cevabı yok. Belki hiç fark duymazsınız, belki de duyarsınız. Farkın niteliği de sabit değil muhtemelen. HE-560 ta bass frekansları ciddi anlamda güçlenmişti. Ama kocaman sürücülü bir planar kafaüstü kulaklığın geçireceği burn-in ile minnacık balanced armature sürücüye sahip bir IEM'in geçireceği burn in arasında çok bir benzerlik olmayabilir.

7. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    607
    Benim gözlemlediğim tüm cihazlarda tiz frekanslarda artış , sahnede genişleme ve baslarda kontrol artışı oldu. Bir kulaklık veya cihaz en başta çok kötüyse burn in ile iyi olmuyor. İyi ise daha iyi oluyor genelde.

Burn in gözlemlediğim kadarı ile hemen hemen her türlü cihazda mevcut. CD playerinden amfisine hatta kablosuna kadar bir yelpazede burn in var.

Speaker ve kulaklık grubu içinde mekanik aksamın alışması ve kablo grubunun iletken ve yalıtkan kısmının alışması ile ilgili. Bu kısım ölçülmesi zor bir süreci içeriyor. Kablonun iletken kısmı kadar yalıtkan kısmı da bu sürece dahil.

Sadece kablo kısmında yaptığım gözlemlerde bazen burn in işlemi sonrası tizlerin haddinden fazla artıp artık rahatsız eder hale geldiğini de gördüm.

Bu tip değişimleri gözlemlemek çok zor. en basitinden kablo gibi parçaları birebir kıyaslama yapmak çok zor. çalışan sistem üzerinde sök tak yaparak birebir kıyaslamak mümkün değil. Kabloyu söküp taktığınızda belli bir süre çalışmadan optimum kondüsyona gelmiyor. Nasıl ki amfiler soğuk iken ses karakteri farklıdır. Isındıkça karakter ortaya çıkar. Kablolarda da belli bir periyod var. Hatta kabloyu söküp ters taktığınızda bile ses karakteri değişiyor. Bunları kapasitans ile veya statik elektrik yüklenmesi ile de açıklayamıyorsun. Bir süre sonra hurafe gibi geliyor. Ancak gözlemlenebiliyor da.

Bu konularda inanmayan zaten inanmaz. Çok önemli değil. Ancak İşi dalga geçme kıvamına getirenler kendileri gülünç duruma düşüyorlar.

wicalen bunu beğendi.
  8. o_kan

o_kan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    91
    Kulakliginizdan memnun degilseniz burn in ile daha iyi hale getiremezsiniz malesef. Eger uzun sure bir kulaklik kullanip daha sonra yenisine gectiginizde beyninizin ona alismasi da biraz zaman aliyor. Cok ust duzey kulakliklar da bile bu muymus bu kadar ovulen kulaklik dedigimi cok hatirliyorum ilk taktigimda. Ama belli bir sure dinleyince anliyorsunuz kulaklik size gore mi degil mi.

Collapse Signature Expand Signature
  9. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    youtube daki pink noise ve white noise'leri bilgisayara mp3 olarak indirip daha sonra bu dosyaları müzikçalara atıp kulaklığı müzikçalardaki pink ve white noise ile burn in yapsam olur mu?

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
    Olur.

11. wicalen

wicalen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24

aslında hepimiz elektriğin iletimini yanlış biliyoruz. burn in sürecinin mantığını sil baştan düşünmek gerek bence:D

12. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    607
    Ben neyin nasıl olduğundan çok , var olup olmadığına bakarım. Var olup olmadığını da gözlemlerim.

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
    Lambalı amfi ise evet. Solid state ise böyle bir şeyi gözlemlemiş değilim, ne satın aldığım, ne de bizzat yaptığım dört amfi ve DAC de.

DIY forumlarında gündeme gelmişti bu konu, ve açık kaynaklı amfileri dizayn eden mühendislerin görüşleri de genelde bu şekildeydi. Hatta bırakın varlığı yokluğu belli olmayan burn-in etkisini, butik parçalara (blackgate kapasitörler vs.) bile mesafeliydi çoğu.

Ama parça eşleştirme konusunda hassaslardi. Mesela sağ ve sol kanalda kullanılan transistörlerin ESR değerlerini ölçüp eşleştiriyorlardı, sese ciddi etkisi olduğu için. Yani yüz tane transistör alıp, teker teker ESR değerlerini ölçüp, düşük ve yakın değerlerde olanları kullanıyorlardı.

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 5 Ağustos 2021 ---
    Videonun burn in ile alakasını anlamadım ama yorumlar komik:

"Ben Franklin said that Amber becomes negative when rubbed? Maybe she just wasn't into him."

"Wow that Amber Heard gets around..."

:) Amber Heard, Johnny Depp'le davalı olan nörotik eski karısı.

#73 zxc, 5 Ağustos 2021
    Son düzenleme: 5 Ağustos 2021
  14. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    607

Solid State amfiler de de var. Özellikle Class A ve Class AB topoljisindeki amfilerde. Hatta bunu gittiğim bir hi-fi mağazasında yaşamıştım en net olarak. Bu arada mağzaya kablo almak için gittim merak edip sistemi dinlemek istedim. Adam ticari olarak değil muhabbetine açtı sistemi. Sistem ilk açıldığında rezalet çalarken 2 -3 dakika içinde dehşet hal aldı. Mcintosh solid state amfi ve Tannoy prestige serisi speakerlar vardı.

Kendim gözlemlediğim bir çok sistem var böyle. Mesela araç stereo sistemlerinde çok karşılaştım. Helix A4 ve A6 amfilerde 30 dakikaları bulan bir süre boyunca amfi ses karakterini değiştiriyor. Bu süre DLS A3 ve A6 amfilerde çok daha kısa süre. Pioneer Class A amfilerde de gözlemledik.

Bu ısınma vs durumları Evde sony , onkyo denon amfilerde gözlemlemedim. Fiio amfi ve daplarda gözlemlemedim. Ancak sıklıkla bahsettiğim EMU 404 ses kartında bile karşılaştım.

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
  16. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Burn in yapmak için kaliteli bir müzikçalar mı kullanmak lazım yoksa normal bir müzikçalarla da yapılabilir mi?mesela telefon ya da ipod touch 4g ile burn in yapılabilir mi?

17. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    336
    Bence işi şansa bırakmamak lazım. Bir tanıdığınızda Lotoo PAW Gold veya Astell & Kern AK380 gibi bir müzikçalar varsa ödünç isteyip burn-in sürecini bu cihazlarla tamamlayın. Ucuz müzikçalar kullandığınızda kulaklığa geri dönülmez şekilde hasar verme ihtimali her zaman var.

18. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Peki burn in sürecini pc ye bağladığım audioquest dragonfly black dac ile tamamlasam kulaklığa bir zararı olmaz değil mi?

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
    Olmaz.

20. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,987
    Hocam sesini sizin dinleyebileceğiniz seviyede tutmak kaydıyla, hangi cihazdan yaparsanız yapın. Dinlediğiniz müziklerden bir liste oluşturun döngü halinde onu oynatın. Yalnız arasıra ara verin, mesela gece koydunuz sabaha kadar çalsın, sonra sabah 15-20 dk, 1 saat herneyse kafanıza göre ara verin çıkarın sonra tekrar takın.

Çok uzun süre (yani günlerce) ve dinlenebilir seviyenin çok üstünde yüksek sesle beslemeyin.

Bence hiç uğraşmayıp dinleyerek te zamanla bu süreyi doldurabilirsiniz ama tercih sizin.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 8 Ağustos 2021 ---
    Yani direk bilgisayardan da yapabilirsiniz Dragonfly'a da gerek yok.

Collapse Signature Expand Signature
    zxc bunu beğendi.