Burnin nasıl yapılır ?

'Rehber Konular' forumunda MagicSound tarafından 14 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

1. Solcio

Solcio
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Herkese merhaba. Forum da yeniyim. Ancak uzun zamandır takip ediyorum. Nacizane kendi deneyimimi anlatmak istiyorum. Kz zsx kulaklık kullanırken fiio fd1 kulaklık satın aldım. Kz yi gümüş alaşım kablo ile kullanıyordum ve gayette gündelik olarak yetiyordu bana. Fiio yu alınca bir süre denedim ve ilk söylediğim "boşuna buna para verdim" lafı oldu. Kz daha hoş geliyordu kulağıma. Hem çözünürlük, hem sahne, hem de enstrüman ayrımı olarak kz daha iyiydi.Aklıma burnin olayı geldi ve fiio yu PC ye bağlayıp 3 gün boyunca orta seviye seste açık bıraktım. 4.Gün fd1 i kulağıma takıp dinleyince inanamadım. Yani o beğenmediğim kulaklık inanılmaz bir değişim geçirdi. Şu an fd1 bana acayip keyif veriyor. Belki ben öyle zannediyorum diye zsx i defalarca aynı parçalarda dinledim ancak fark çok açık ki fd1 çözünürlük,sahne ve enstrüman belirginliğin de çok daha iyi hale geldi.
    Bu arada ap80 ile dinliyorum. Uyum gayet hoş.

2. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Bluetooth hoparlörün yanında hediye gelen dandik bir kulaklığı 2 saat boyunca pink noise ile burn in yaptım.ve ses inanılmaz güzelleşti.abartmıyorum ses 80 100 liralık kulaklıklar gibi oldu.Kulaklığın bütün boğukluğu kayboldu.aradaki farkı 5-6 yaşındaki çocuk bile anlayabilir o derece.paylaşmak istedim☺

3. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Burn in için özel parçalar, yöntemler mi var? Yoksa standart müzikleri açsam, öylece çalsa yetiyor mu?

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
    Çalışması yeterli.

Mr.Ahmet bunu beğendi.
  5. Solcio

Solcio
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ben herhangi özel bir işlem yapmadım. Sadece iki şarkı sürekli çaldı. Biri tarkan-yolla diğeri de sezen aksu - manifesto :). İki şarkı da 24 bit kayıpsız olarak var bende belki onun da etkisi olmuştur bilemiyorum.

6. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    258
    Sağlıklı bir kablo ve kulaklıkta elektrik akımı akarken etrafını şekillendiremez fiziksel olarak değiştiremez. Burn in diye bir şey yok.
    Bir süre sonra duyduğumuz fark psikolojiktir. Pad veya köpüğün kulağımıza oturması ayrıca beynimizin yeni cihaza alışmasıdır.

7. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    336
    İşte şimdi hapı yuttunuz. Ömrünüzün geri kalanı boyunca Flat Earth Society ve Global Anti-Vaccine Initiative lobilerinin tek hedefi olacaksınız.

8. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    258
    Asil üyeleriyim zaten :)

9. Solcio

Solcio
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yani şimdi ben akım,elektron,sinyal falan bilmem anlamam da. Bildiğim tek şey aldığım kulaklığı beğenmediğim ve akabinde burnin olayını yapıp tekrar dinlediğim de farkı çok net duyduğum. Şimdi severek dinliyorum. Psikolojik derseniz ki diyorsunuz zaten kulaklık aynı benim psikolojim bozuldu sonucuna varırım :)

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
    Cift kor deney yapilmis, ve fark tespit edilmis durumda, en azindan AKG K701 icin. Kendim de Hifiman HE560'ta gozlemledim, ancak cift kor testle degil. Tahminim yeni diyaframin bass icin gerekli olan yuksek genlikli hareketle esnemesi soz konusu diye tahmin ediyorum. Hifiman de kullanim kilavuzunda 50 saat burn-in tavsiye ediyor.

11. super-sleuth

super-sleuth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    3
    Burn-in bir şehir efsanesidir.

12. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    258
    Teziniz mantıklı ama bilemiyorum ortam çok gergin :)

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
    Neden ve nasıl olduğunu tam olarak bilmiyoruz, ancak çift kör deneyle tespit edilen bir şeyi reddetmek makul değil.

Gerginliğin sebebi bence "ağanın pohunun üzerine poh olmaz" sendromu. :)

14. super-sleuth

super-sleuth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    3
    Kullanım kılavuzunun fotoğrafı, PDF'i var mı?

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
  16. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,987
    İster adına burn in deyin, ister psikolojik etki deyin, ister padlerin yada tiplerin kulağa alışması deyin, bir süre sonra bir ses değişimi duyulduğunu birçok kişi kabul ediyor özetle.

Sesi psikoloji nasıl etkiliyor bilmiyorum ama sanırım söylenen şu, 200 dolar verip kablo alan biri elindeki 30 dolarlık kabloya göre daha iyi bir ses alacağına zihnen kendini hazırlıyor ve duymak istediğini duyuyor sonuçta..

Buna bizzat benim itirazım (deneyime dayalı) şu ki, aynı anda biri 1100 dolar, diğeri 400 dolar ve sonuncusu 150 dolar olan üç kulakiçi kulaklık kablosunu denedim, öncelikle her biri farklı ses tonu verdi. Yani aralarında kesinlikle fark vardı. Ama ilginç olan şuki 150 dolarlık kablo ile 400 dolarlık olanı elimdeki kulaklıkta 1100 e göre daha iyi ses verdi. Hiç psikolojik olarak kendimi ama bu 1100 dolar vardır bir numarası moduna sokmadım, farkta gayet barizdi.

1100 dolarlık kablo detaylarda kayıp yaşatıyordu. Kablo kötüydü demiyorum ama benim kulaklığımla uyumu başarılı değildi.

Yani özetle kablolar arasında fark vardı ve bunu net olarak gözlemledim.

Bir başka deneyimim, kendi kulaklarımla Linum'un Super BaX kablosunun 150-200 saat sonra nasıl dijital, sert bir sesten yumuşak ipeksi bir sese evrildiğini gözlemledim.

Bu noktada şunu da belirteyim, kulaklık aynı, uç aynı ve uzun süredir kullandığım uçlardı yani kulağıma oturuşu zaten sağlanmış kullanılmış uçlardı. Ne kulaklık yeniydi, ne uç sadece kablo yeniydi ve ilk geldiğinde bariz olarak kötüydü. Mesela ziller tenekeye vuruyormuş gibi çalıyordu, metalik, dijital, yapay bir sesi vardı (bir arkadaşımda aynı şekilde yorumlamıştı) sonra yaklaşık olarak 200 saat burn in yaptım. Ama dinleye dinleye yapmadım, yani dinleye dinleye kulağım beynim bu sese alıştı diye bir durum yok, burn in ilerledikçe ara ara kontrol ediyordum. Uzun süre birşey olmadı, 150. saatlerden sonra zillerin tınısı doğallaşmaya billurlaşmaya başladı. İlk geldiğinde kesinlikle beğenmediğimiz kabloyu sonra wow diyerek dinledik.

Bahsettiğim ve kulağına ve yorumlarına güvendiğim arkadaşımda aynen burn in sonrası kabloyu çok beğendi, toplasanız yarım saat bile dinlemedi burn in oncesi ve sonrasını kıyaslama yaptığında ve bana yalan borcu da yok :))

Bu arada kablo demişken, kablolar arasında fark olmaz görüşünede katılmıyorum. Yine bizzat kendi kulaklarımla halen ve her gün aynı kulaklıkta farklı kabloları değiştirdiğimde farklı sunumlar duyuyorum. Aynı kulaklık, aynı kulaklık ucu, farklı kablo ile farklı sunumlar, farklı tonalite alıyorum.

Bir başka konuda şu, elimdeki kulak içi kulaklıklıklarla frekans ölçümleri yaptım. Uç değişimine frekans grafiği anında bariz tepki veriyor, özellikle alt frekanslarda bariz bir değişme oluyor. Ve bu değişim benim duyumlamamla aynı yönde, yani mesela bu uçla baslar biraz şişiyor diyorsam ölçümde bunu direk olarak doğruluyor.

Ancak kablo değişimiyle gelen farkı frekans eğrisinde göremiyorum. Ama kablolar arasında bir fark olduğunu net olarak uyuyorum peki bunun sebebi ne?

Kendi açıklamam şu şekilde, sesle ilgili her kavramı, herşeyi frekans eğrisinden okuyamayız. Ve genelde burn in ile (ve kablo değişimiyle de) ortaya çıktığı söylenen olgular, seste daha berraklaşma, doğallaşma, yumuşama, tonalitede bazı farklılıklar vs vs gibi frekans eğrisinden doğrudan görülemeyecek şeyler.

Bu yüzden ama bu değişim ölçülemiyor, o yüzden burn in yoook kabulu bilimsel görünen bir şehir efsanesidir benim için asıl :)

Evet birçok şey ölçülebiliyor ama herşeyi ölçemiyoruz. Frekans grafiğinden herşey anlaşılsaydı bu kadar tantanaya gerek kalmazdı zaten audio cihazları için.

Dikkat ederseniz ben daha çok kablo farklarına yoğunlaştım ama aynı kablo, uç ve kulaklıkla da zaman içinde (sıfır haliyle 150-200 saat sonraki hali) değişimi birçok kez gözlemledim.

Bu bir inanç meselesi değil, bu tamamen bilimsel bir deney meselesi de değil (Kendimce sebebini yukarıda anlattım) ama bu bir gözlem, duyum meselesi.

Ben çok denedim, hiç gözlemlemedim diyenler yok böyle şey diyebilir amenna, herkesin gözlemi kendine derim çünkü benim için zaman içinde gözlemlediğim bir değişim oluyor.

Collapse Signature Expand Signature
    #96 Chaturanga, 22 Ağustos 2021
    Son düzenleme: 22 Ağustos 2021
  17. super-sleuth

super-sleuth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    3
  18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,648
    Metan'ın CX300 için dediği geçerli olabilir. Ama HE-560 için geçerli değil, ki çoook farklı yapıda (dinamik vs planar) ve boyutta kulaklıklar.

Kablo olayıyla ilgili de şöyle bir kör deney mevcut:
    https://www.stereophile.com/content/minnesota-audio-society-conducts-cable-comparison-tests-0

Bir miktar fark gözlemlenmiş. Lakin kabloların en kötüsü hoparlör kablosu bile değil, bildiğin en adi elektrik kablosu (zip cord). Yani seçilen 4 kablo arası uçurum devasa. Ona rağmen ikili testte dağılımlar yüzde 50'den çok uzak değil. Hele hele bass-mid-tiz tercihlerine göre sıralamada dört kablonun oyları ‰25'e aşırı yakın, yani neredeyse belirli bir tercih yok gibi birşey... Yine de fark yok demek güç. Keşke kablo marka ve fiyatlarını açıklasalarmış...

Birinin başka bir başlıkta yazdığı şu gözlem önemli: "People ultimately buy what they like and can afford. The people doing the arguing aren't the ones spending the money." :)

19. super-sleuth

super-sleuth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    3
    Metan yetkilisinin cevabı burn-in için; yalnızca CX-300’ün burn-in’i için değil. Keza sizin dedikleriniz de yalnızca HE-560‘ın burn-in’i için değil.

20. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    Orijinal makale yok ortalıkta, ama o makaleden alıntı yapmış bir head-fi konusundaki alıntıyı buraya yapıştırıyorum:

"

The one thing I think I have proved, however, is that if break-in does exist, it is not a large effect. When people talk about night and day changes in headphones with break-in, they are exaggerating. This data clearly shows that the AKG Q701 --- a headphone widely believed to change markedly with break-in --- does not change much much over time."

If you do want to break-in your cans, I suggest pink noise at a slightly louder than normal listening level. If you don't have a pink noise track, just play music. If they sound lousy out of the box, but they start sounding a lot better as you listen to them over time, it's your amazingly versatile brain figuring out how to cope with the world.
    The miracle is in your head ... not in the headphones.

"
    Özetle, "break-in de aman aman bir fark olmadı, esas olan, eğer çok daha iyi olduğunu iddia ediyorsanız break-in sonrası, sizin beyninizin duruma uyum sağlamasıdır" demiş Tyll.

Bu arada buraya da yazdım daha önce, ben de kulaklıklarımda hiç bir zaman aman aman bir fark görmedim. Sevdiysem başta sevdim, sevmediysem de burn-in durumu değiştirmedi. Cross over devreleri olan hoparlörlerde farklar gördüm, tahminen kapasitör ve iç kablolarla alakalı, amfilerde falan da farklar oldu, kablolarda oldu (ki daha önce de yazdım, ilk bir saat en büyük değişikliği gördüm, sonrası önemli değildi) ama en az değişiklik tek driver içeren kulaklıklardaydı. Olan hiç bir değişiklik de, daha önce dediğim gibi, sevmediğim bir şeyi bana sevdiremedi. Çok driver içeren kulaklıklarım ise BA içeriyordu ve kapasitörler olabildiğince traş olduğu için onlarda da kayda değer bir fark görmedim.

Benim tecrübem kulaklık burn-in'i için uğraşılmaması ve müzik dinleyerek kulaklığın keyfinin çıkarılması yönünde.

Haydi bakalım, hassas konuya bir çomak da ben sokmuş olayım. Patlamış mısırım neredeydi benim? :D

Sent from my fridge using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature