Cayin N3 Dap Techno-Fi Turu

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda cgtyguner tarafından 8 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    768
    Beni de eklerseniz sevinirim, duruma gore yine hakkimi birine devredebilirim.
    Tesekkurler:)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  2. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    tarihleri ayarlariz hocam sorun değil :)

2 kişi bunu beğendi.
  3. furkan kocyigit

furkan kocyigit
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    349
    Ben de almadan önce denemek isterim bu aleti, geç kalmadıysam tura katılabilirim

3 kişi bunu beğendi.
  4. Vaguv

Vaguv
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Bu tur ses getirecek gibime geliyor. İmkan sunduğunuz için teşekkürler.

Zaman sorunumdan ve başkasının hakkını yememek açısından tura katılmayacağım. Ancak Mersin'den bir arkadaşımız tura katılıp da bir günlüğüne bana bırakırsa da hayır demem. :)

5. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    șu anda tura kesin katılacak olan üyelerden pek çoğu 2-3 gün gibi sürelerin yeterli geleceğini belirtti. Yani birkaç katılımcı daha alabiliriz :)

6. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,407
    Ben de geç kalmadıysam katılmak isterim.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  7. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    yer var hocam istersen katil :)

2 kişi bunu beğendi.
  8. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,014
    Selamlar. Bana 3 gün yeterli, dahil olabilirsem güzel olur :)

İmkan için teşekkürler..

4 kişi bunu beğendi.
  9. Vaguv

Vaguv
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Hocam siz beni de ekleyin o zaman. Zamanlama konusunda bir ayarlama yapılır

2 kişi bunu beğendi.
  10. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    13 kişi ile tura katılımcı alımını sonlandırıyorum herkes için eğlenceli bol müzikli ve bol incelemeli bir tur diliyorum :) Tarih ayarlamaları önümüzdeki günlerde yapılacak.

9 kişi bunu beğendi.
  11. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Arkadaşlar dün yapılan güzel buluşma sonrası @cgtyguner Çağatay hocamdan N3 ü teslim aldım tur başlamış oldu bu şekilde.

Kendisine teşekkür ediyorum bu güzel tur için.

Cihazı gece gelirken otobüste ve şu anda işyerimde dinliyorum, şu ana kadar ilk izlenimimin oldukça iyi olduğunu söylemem gerekiyor. Çok DAP denememiş biri olmama rağmen dinlediklerim arasında f-p olarak şimdiden en iyisi olduğunu düşünüyorum.

Elimde yok ama Aune M1S le ses olarak kıyaslamak isterdim. Aune elimde olmasa da LG V20 ye çok benzer çaldığını belirtmiştim Aune izlenimlerimde, dolayısıyla N3 ve LG V20 arasında yapacağım kıyaslamada çıkacak sonuca göre N3 ün Aune M1S e göre nerede durduğu da netleşmiş olacak benim açımdan.

7 kişi bunu beğendi.
  12. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Arkadaşlar merhaba;

Çok merak edilen Cayin N3 modeli için turda ilk sıra bana ait. Öncelikle cihazı kendi cebinden satın alarak tura gönderme nezaketini gösteren @cgtyguner Çağatay hocama teşekkürler.

Cihazın ilk incelemesini ben yaptığım için kutu içeriği, cihaz arayüzünün tanıtımı gibi konuları detaylı olarak eklemeye karar verdim. Ses ile ilgili izlenimlerime doğrudan geçmek isterseniz aşağılara doğru şimdiden inebilirsiniz.

KUTU İÇERİĞİ VE MALZEME KALİTESİ

Öncelikle kutu içeriğini bir görelim.

Kutudan Cayin N3 / Micro USB şarj kablosu (Burada görünmüyor) / 1 Adet yedek ekran filmi / 1 Adet silikon taşıma kılıfı bir kaç etiket kullanma kılavuzu ve dökümanlar çıkıyor.

Kutuda gördüğünüz Noble simgeli lastikler pakette yok Çağatay hocam tarafından tur için konulmuş anladığım kadarıyla.

Kutu içeriğinde görüldüğü üzere çok ekstra bir şey yok yedek filmle beraber üzerinde kendi filmi de bulunuyor.

Fotoğraf çekimi esnasında görmüş olduğunuz masaya yerleştirirken Cayin N3 elimden kayarak, yüzüstü 10-15 cm masaya sürtündüğü için üzerindeki ekran filminde çizikler oluştu. Bu sakarlığım için tekrar Çağatay hocam ve sıradaki inceleme yapacak arkadaşlardan özür diliyorum.

Aliexpress'te ilanını bulabildiğim takdirde yedek bir film siparişi geçeceğim.

Özet olarak kutu içeriği bu fiyattaki bir cihaz için normal. Ancak Aune M1S te de belirttiğim gibi bu cihazlar için şarj aletini de beraber koysalar çok iyi olacak.

Malzeme kalitesi olarak elinize aldığınızda hafif olması sebebiyle belkide bilmiyorum ama çok premium bir hava vermiyor. Ancak dayanıksız yada kalitesiz bir hissiyatı da yok benim açımdan.

GENEL ÖZELLİKLER

Cihazla ilgili genel bilgileri aşağıdaki şekilde sıralayabilirim,

Cihazın detaylı teknik özellikleri şu sayfadan bulunabilir: http://en.cayin.cn/products_info?itemid=106 ancak ben dikkat çekici olduğunu düşündüğüm özelliklerini aşağıda da yazmak istiyorum:

Ağırlık: 100g, oldukça hafif bir cihaz
    Boyutlar: 54 mm×100 mm×13 mm. Taşınabilirliği yüksek bir cihaz.
    Ekran: 2,4" 400x360. Ekran kalitesi çok iyi değil ama bu cihazda yüksek çözünürlüklü bir ekran kullanılması anlamsız olurdu.
    Şarj Süresi: Sayfasında 2 saat olarak belirtilse bile ben LG V20 nin 1.8A şarj cihazıyla şarj ettiğimde 3 saatte %50 ye ancak ulaşması beni şaşırttı. Cihazın başka bir sahibi olan @Pax Vedat hocama sorduğumda kendisinin %25 ten %100 e 3 saat gibi ulaşabildiğini söyledi.

Aynı zamanda yeni bir güncelleme geldiğini ve bu güncellemeyle geç şarj olma sorununun çözüldüğü iddiası olduğunu belirtti. Son güncellemeyi yapmaya çalışmama rağmen başarılı olamadı o yüzden son güncellemenin şarja bir etkisi olup olmadığını teyit edemiyorum. Ancak katalog bilgisi olarak 2 saatte şarj olduğu iddiasını ben onaylayamıyorum, belki de sorun bendeki şarj cihazında bilemiyorum. Son güncellemeyi yapabilen bir arkadaş olursa güncel bilgiyi turun ilerleyen evresinde bizimle paylaşacaktır.

Batarya ömrü. Katalogda ekran kapalıyken 12 saat olarak verilmiş, gerçek kullanımda 10 saat gibi bir şarj veriyor. Bence iyi bir süre, Aune M1S bu konuda yetersiz gelmişti bana N3 ün şarjı günlük kullanımda günü kurtaracak durumda.

Bağlantı Seçenekleri ve Çıkışlar: 3.5 mm kulaklık çıkışı ve USB C üzerinden hem S/PFIF hem USB Audio çıkışı sağlıyor. Aynı USB C üzerinden bu çıkışın verilmesi mantıklı olmuş. Cihazı bilgisayarınızda harici bir DAC gibi kullanma imkanı (bunu deneme şansım olmadı) yanında bir harici DAC ı N3 e takarak kullanabiliyorsunuz ki bu konuya yeniden geleceğim.

Cihaz Bluetooth 4.0 ve apt X destekli. Çift yönlü bir kullanım mümkün bluetoothla. İsterseniz N3 teki müzikleri Bluetooth kulaklığınıza veya hoparlörünüze gönderebilirsiniz veya telefonunuzdaki müziklerinizi Bluetooth ile N3 e gönderip N3 ün DAC ı üzerinden sesinizi alabilirsiniz. Bu konuya da tekrar geleceğim.

HiByLink desteği, HiByLink uygulaması olan telefonunuzla N3 ü kablosuz olarak kontrol etme şansınız var.

CTIA destekli kulaklıklarla kumanda kontrolü de sağlayabiliyorsunuz.

DESTEKLENEN MÜZİK FORMATLARI

Oldukça zengin bir format desteği var sayfasından aldığım aşağıdaki resimde görüleceğiz üzere, bu konuda çok başarılı bir cihaz olduğunu belirtmek gerekiyor.

HAFIZA KARTI DESTEĞİ

256 GB a kadar Micro SD kart destekliyor bence oldukça yeterli. Ayrıca cihazın OTG kablo ile harici harddisk veya flash disklerdeki müzikleri de oynatabildiğini ekleyelim.

YAZILIM VE ARAYÜZ

Cihaz linux tabanlı kendine ait bir yazılım kullanıyor. Açılışı ve kapanışı oldukça hızlı. Şarja takıldığında da cihaz kapalı bile olsa hemen açılıyor.

Cihazı açtığınızda gelen ana ekran aşağıdaki şekilde,

Ana ekranda soldan sağa görülen simgeler ve onlara girdiğinizde karşınıza çıkan alt menüler aşağıdaki şekilde,

Ekrandaki simgeler soldan sağa,

Music Category, Music Library, Playing Now, Music Setting, Bluetooth ve System Setting şeklinde sıralanıyor. Her menüye girildiğine çıkan seçenekler aşağıdaki şekilde. (v2.0 firmware e göre yazılmıştır)

Music Category >>> (Songs, Playlist, Artist, Genre, Album, Recent Played Songs, My Favorite)

Music Library >>>

- TF Card (Micro SD kart içeriğine buradan girebilirsiniz)
    - OTG (OTG kablo ile bağlanan harici bir flash disk veya hard diske buradan erişebilirsiniz)
    - Update the Music Library (Takılan yeni cihazla gelen yeni parçalarında müzik kütüphanesinde görüntülenmesini buradan sağlıyorsunuz)

Playing Now >>> (Şu anda çalmakta olan parçaya sizi götürüyor)

Music Setting >>>

- Gain setting: Hangi kazanç seviyesinde bir güç alacağınızı buradan seçiyorsunuz. Yüksek (HdB), orta seviye (MdB) ve düşük seviye (LdB) olmak üzere 3 seçenekten kulaklığınıza uygun gücü sağlayacak olan kazanç seviyesini seçebilirsiniz.
    - DSD gain compensation (DSD kazanç ayarı, +0dB den +6dB ye kadar)
    - Replay Gain (OFF, Album, Track)
    - Equalizer (OFF, Rock, Classic, Jazz, Pop, Dance, Vocal, Blues, Heavy Metal, Custom) Equalizerı kapatabilir veya bazı ön tanımlı ayarları kullanabilirsiniz. Ve tabi ki kendiniz Custom bir ayar yapabilirsiniz.
    - Digital Filter (Sharp, Short delay, Slow, Super Slow) Müziği dijital olarak bir filtre uygulayarak farklılaştıran bir seçenek. Fark hissediliyor mu derseniz evet hissediliyor örneğin hızlı parçalarda Sharp (keskin) seçeneği mantıklı görünüyor ancak uygulanan filtre dijital olduğu için seste benim çok hissetmediğim ama daha hassas kulakların hissedebileceği bozulmaya sebep oluyor olabilir.
    - Play Mode (Sıralı çalma, karışık çalma, tekrarlı çalma (1 kez), tekrarlı çalma (sürekli))
    - Output Selection (Kulaklık veya line out seçimi yapılıyor, default kulaklık olarak görünüyor)
    - S/PDIF (DoP, D2P)
    - Breakpoint resume (On, Off)
    - Gapless (On, Off)
    - Max Volume (100)
    - Setup startup volume (Memory, Custom) Buradan cihazın başlatıldığında hangi ses seviyesinde başlaması gerektiği konusunda ayar yapabilirsiniz.
    - Startup volume (20)
    - Balance (0)
    - Lyric (On, Off)
    - Album art (On, Off)

Bluetooth >>>

- Bluetooth (On, Off)
    - HiBy Link On, Off
    - apt-X (On, Off)

System Setting >>> (Dil, tema, vs diğer sistem ayarları burada bulunuyor hepsini yazmıyorum)

Cihazla ve arayüzüyle tanıştıktan sonra gelelim sesle ilgili izlenimlerime,

SES İLE İLGİLİ İZLENİMLERİM

GENEL SES KARAKTERİ:

Bir cihazın sıcaklık yada soğukluk olarak tanımını referans cihazlar dinlemediğim için yanlış konumlandırmak istemiyorum ancak genel karakter olarak daha önce dinlediğim Aune M1S, Fiio X5 3.Nesil ve halen elimde olan LG V20 ve Meridian Explorer 2 ye göre nereye konumlandırdığımı şöyle ifade edeyim.

Fiio X5 3.Nesile göre kesinlikle daha soğuk,
    Aune M1S e göre benzer hafif sıcak,
    LG V20 ye göre hafif soğuk,
    Meridian Explorer 2 ye göre soğuk çalan bir cihaz olarak adlandıracağım.

Bu cihazların hiç birini dinlemeden sadece Cayin N3 ü dinleseydim sanırım soğuk deme ihtimalim yüksek olurdu.

BAS

Bas şiddeti ve dokusu için aşağıdaki parçalara yoğunlaşmaya çalıştım,

Icona Pop - Someone who can dance
    Massive Attack Angel
    Migos - Culture

Vardığım sonuç bas şiddeti gayet iyi, derli toplu vuruyor ses şiddeti arttıkça bas şiddeti başarı olarak bariz olarak artıyor çok abartılı bir sesle dinlemedikçe de basta genel olarak bir dağılma olmuyor. Midlere sızma vs konularında çok ayırt edici bir kulağım yok ama bas başarısını beğendim.

MİDLER VE VOKALLER:

Midler ne çok önde ne çok arkada benim alışık olduğum konuma yakındı. Ancak V20 ye göre hafif önde konumlanmış durumda.

Mid kalitesi ve detaylar başarılı, detaylı parçalarda şurada şöyle bir detay vardı duyamadım yada kaçırdım demiyorsunuz. Hatta bazı parçalarda detayların benim alışık olduğuma göre daha iyi hissedildiğini söyleyebilirim belkide bu midlerin V20 ye göre biraz önde konumlanmış olmasıyla da ilgisi vardır.

Bayan Vokal için aşağıdaki parçalara odaklanmaya çalıştım,

Nancy Sinatra - Lee Hazlewood Summer Wine
    Loreena McKennitt - Ancient Muse
    Total Touch - Somebody Else's Lover

Erkek vokaller için ise aşağıdaki parçalarla inceledim,

Shahram Nazeri - Flames of Love
    Bob Marley - Keep On Moving
    Edip Akbayram - Hasretinle Yandı Gönlüm
    Zeki Müren - Gözlerin Doğuyor Gecelerime
    Barış Manço - Gibi Gibi
    Erkan Oğur - Zeynebim

Vokallerde öncelikle doğallık olarak bir sorun hissetmedim. Yani sanatçıyı dinlediğinizde beklediğiniz ses tonunu duyuyorsunuz ancak kadın erkek farkı olmaksızın tiz ses karakterine sahip sanatçıları dinlemenin kalın ses tonuna sahip sanatçılara göre daha zevkli geldiğini söylemem gerekiyor. Örneğin bir Edip Akbayram yada Loreena McKennitt dinlemek gayet zevkliydi.

SAHNE

Sahnesi ortalama seviyede geldi bana, çok özel yada çok olumsuz bir durum söz konusu değil.

ENSTRÜMAN AYRIMI

AC/DC den Thunderstruck ve
    Megadeth den Holy Wars The Punishment parçalarına yoğunlaşmaya çalıştım,

Her ikisinden de başarılı bir ses aldığımı düşünüyorum. Thunderstruck'ta Angus Young'ın forumda ilgili konuda tartıştığımız meşhur gitarını olması gerektiği gibi takip edebiliyorum,

Megadeth'in parçasında dijital filtreyi SHARP ayarına getirince daha iyi bir sonuç elde ettim. Genel olarak çok özel bir durum yok enstrüman ayrımında benim şu ana kadar dinlediğim fiyat aralığındaki müzik çalarlarla benzer bir kategoride.

TİZLER

Tizler konusunda çok tiz hassasiyeti olan yada bu konuda uzman biri olmadığımdan topu yine sonraki inceleyecek arkadaşlar atacağım ancak belirttiğim gibi tiz ses karakterine sahip sanatçıları dinlemekten zevk aldım. Sanırım tiz başarısının iyi olduğunun bir delilidir :)

KIYASLAMALAR

LG V20 vs Cayin N3

LG V20 daha sıcak ve gövdeli çalıyor.
    Tizler Cayin N3 te V20 ye göre daha başarılı.
    N3 ün sahnesi biraz daha önde

Cayin N3 vs Aune M1S

Aune M1S le birebir kıyaslama şansım olmasa da LG V20 ye çok benzeyen bir cihaz olduğunu düşündüğüm için bu incelemeyi de yapmak istedim aklımda kaldığı şekliyle.

Aune M1S e göre Cayin N3 ün aynı detaylarda ve temizlikte ancak daha başarılı tizler verdiği düşüncesindeyim. Ayrıca N3 ün ses karakterinin benim tarzıma Aune M1S ten daha yakın olduğunu da belirtmem gerekiyor. Cayin N3 ün Aune M1S e göre bir tık daha sıcak çalması beni bu sonuca ulaştırdı.

Ses haricinde diğer özellikler açısından da benim gözümde Aune M1S e göre 80-90 dolar ucuz olmasına rağmen Cayin N3 kesinlikle ve kesinlikle bu karşılaştırmanın galibidir.

Cayin N3 vs Meridian Explorer 2

Aune M1S vs Meridian Explorer 2 kıyasında da söylemiştim sanırım ME2 ile kıyaslamak anlamsız olacak düşüncesiyle bir şey demek istemiyorum. Ancak kısaca burada yine tercihim daha detaylı, daha dolgun ve daha geniş bir sahneyle çalan ME2 nin ses karakteridir.

Cayin N3 Ü ÖZEL YAPAN ÖZELLİKLER NELERDİR F-P ÜRÜNÜ DENEBİLİR Mİ?

Cayin N3 ün 150 Dolar gibi bir fiyatla sundukları bu cihazı gerçek bir F-P canavarı yapıyor benim gözümde. Öncelikle belki lüzumsuz detaylar olarak görülmüş olabilir ama cihazın menülerinde görülecek olan özellik çokluğu bariz ortaya çıksın diye uzun uzun yazdım menü alt detaylarında neler olduğunu.

Örneğin Bluetooth ile cihazı Bluetooth kulaklıklar için bir kaynağa çevirebilirsiniz, aynı zamanda cihazı Apt X (Apt-x HD değil) destekli bir harici Bluetooth DAC olarak kullanabilirsiniz. Yani çift taraflı olarak hem kablosuz kaynak hem de kablosuz DAC olabilen bir cihaz.

Bluetooth DAC olarak başarısı nasıl?

Bluetooth DAC olarak telefonumla eşleştirip bazı parçaları denedim. Aptx HD Bluetooth DAC olan Astell Kern XB10 la kıyaslayacak olursam codec farkı sebebiyle XB10 bu kapışmada galip geliyor. Ancak Cayin N3 Bluetooth DAC olarak dinlendiğinde de çok kötüydü, bu ne yaa denecek kötü bir performans göstermiyor. Gayette dinlenebiliyor (olduğu kadar)

Cayin N3 e harici DAC bağlanması?

Cayin N3 ü benim için özel yapan başka bir özellik ise USB C üzerinden harici DAC bağlanabilmesi ve bağlanan DAC ı ekstra bir işlem yapmadan doğrudan ses cihazı olarak tanıması.

Meridian Explorer 2 yi aşağıda görüldüğü şekilde Cayin N3 e bağladım ve cihazı anında algıladı.

Detaylı bir bilgi bulamasam da Cayin N3 eğer bir perfect olarak harici DAC a gönderim yapıyorsa, Meridian Explorer 2 ile eşleştirmek için kesinlikle almayı düşünüyorum.

Cayin N3 e bağlı Meridian Explorer 2 üzerinden, hafıza kartına kaydettiğim MQA dosyalarını oynattım. Amacım Meridian Explorer 2 de mavi ışığı görüp göremeyeceğimi netleştirmekti.

Eğer Cayin N3 bit perfect olarak Meridian Explorer 2 ye aktarım yapıyorsa, Meridian Explorer 2 kendisine gelen MQA dosyasını çözmeli ve mavi ışık ayrıca sample değerine göre ilgili beyaz ışık yada ışıklar yanmalıydı. Ve bu şekilde de oldu :D

Buradan çıkardığım sonuç Cayin N3 harici DAC a bit perfect olarak aktarım yapıyor. Bu konuda Cayin N3 ü bir süredir Chord Mojo için transport olarak kullanan @Pax Vedat hocamında söyleyecekleri olabilir, kendisi de bit perfect olarak aktardığı görüşünde.

SONUÇ ve KİMLER ALMALI?

Sonuç itibariyle bu cihaz olmuş, fiyatı, sunduğu oldukça fazla özellikler, harici DAC desteği, bluetooth desteği, 256 GB kart desteği, OTG flash disk yada hard disk desteği vs vs vs ..

Oldukça başarılı bir cihaz olmuş. Ufacık bir pakette tonla özellik barındırıyor.

1- Ses için özelleştirilmiş bir telefonu olmayan arkadaşlar uygun fiyatlı, hafif ve fonksiyonel bir DAP arıyorlarsa alabilirler, ben LG V20 varken N3 ün sesine ihtiyaç duymuyorum ancak olmasa kesinlikle sesi içinde bu fiyata alabilirdim.

2- Harici DAC larını telefonlarından kullanamayan yada benim gibi zorlananlar için taşınabilir minik bir cihaz. Bu konuda kararımı ayrıca vereceğim ancak Meridian Explorer 2 ile beraber bu cihazı kullanabileceğimi görmüş olmak beni çok mutlu etti. Sırf bu sebeple de olsa ciddi şekilde almayı düşünüyorum.

Well Done Cayin!

Okuduğunuz için teşekkürler :)

#32 Chaturanga, 22 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Temmuz 2017
    32 kişi bunu beğendi.
  13. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Hayri hocam eline sağlık. Özellikle açıklama kısmı çok detaylı ve anlaşılır olmuş. Cayin kendisi bu kadar güzel açıklamamıştı ürün özelliklerini :D Fotolar da çok güzel :eek:k M1S'i kısa süre dinlediğimden çok detaylı yorum yapamayacağım ama ben de n3'ü daha başarılı bulduğumu belirteyim :)

9 kişi bunu beğendi.
  14. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    461
    @Chaturanga ellerinize kulaklarımızda sağlık.

Emek harcanmış ve çok faydalı bir inceleme olmuş..

2 kişi bunu beğendi.
  15. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Rica ederim @cgtyguner Çağatay hocam ben teşekkür ederim sayende uzun süredir Meridian için aradığım kaynağı buldum. Büyük ihtimalle alacağım.

Cihazı ilk inceleyen olarak teknik özellikleri hakkında bilgi vermek iyi olur diye düşündüm.

Fotoları beğenmene sevindim ama telden bu kadar olabildi :)

5 kişi bunu beğendi.
  16. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    768
    Oldukca detayli ve akici bir inceleme olmus Hayri abi tebrikler.)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  17. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,758
    Hayri hocam imreniyorum sana boyle üsenmeden özenerek yazman takdire şayan

7 kişi bunu beğendi.
  18. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,485
    Mükemmel ve çok ayrıntılı inceleme için teşekkürler @Chaturanga Hayri hocam. Cayin n3 ün MR ını çekmişsin resmen :)

Bir süredir Cayin n3 ü hem tek başına dap, hem de mojo ya bir ulaşım aracı olarak kullanmaktayım. Cayin n3 ü seçmemdeki sebepler sırasıyla;

1- Olumlu yorumlar alması (hem Head fi hemde techno fi da)

2- Form faktör (küçük ve hafif)

3- Yazılım düzgün çalışıyor güncelleme desteği var.

4- Fiyat (149 dolar)

5- Dijital çıkış desteği (Usb-c üzerinden hem usb hemde coax dijital çıkış desteği. 24bit 192khz ve dsd128 dijital çıkış. Örneğin fiio X5iii de coax üzerinden en fazla 24bit 96khz desteği var ve dap 400 dolar.)

Bu özelliklerle ve fiyatına göre sunduğu ses kalitesiyle Cayin n3 şaka gibi bir dap. Nötrün bir tık sıcağında hafif koyu ve karanlık bir ses tonlaması var Cayin n3 ün. (mojo dan daha nötr ve mojo kadar koyu değil) Cihazın eksiklerine gelecek olursam;

1- Malzeme kalitesi vasatın altında. (Plastiği leğen Plastiği düğmeleri yoğurt kasesi düzeyinde. Cayin malzemeden kısmış ama ses kalitesinden ve harici cihaz desteklerinden kısmamış.)

2- Yüksek seste çabuk dağılıyor. Sesleri hemen birbirinin üstüne biniyor ortalık karışıyor :) Yüksek seste tizleri de kontrolsüz geldi bana. Ama zaten o kadar yüksek seste dinleme yapmıyorum. Benim için eksi değil pek.

3- Bluetooth aptx desteği çift yönlü çalışmıyor. Yani n3 ü aptx destekli bluetooth kulaklıklarla kullanırken aptx veri gönderiyor. Fakat bluetooth Dac modunda telefondan aptx veri alamıyor standart bluetooth (sbc) modunda çalışıyor. (Ben bu özelliği kullanıyorum hem bluetooth bağlantısından hemde ses kalitesinden memnunum)

Cihaza geçtiğimiz günlerde yazılım güncellemesi geldi (v2.1) Getirdiği en önemli şey şarj süresi optimizasyonuydu. Güncellemeden önce %25 ten %100 e 5v 2a adaptörle yaklaşık 3 saat sürüyordu pilin dolması. Güncellemeden sonra tam net ölçmedim ama 3 saatin kesinlikle altına indi şarj süresi.

Genel olarak Cayin n3 müzikçalarımdan gayet memnunum. Fiyat / performans oranı yüksek bir dap yapmış Cayin. Benim gibi ilk dap ını alacaklara 149 dolar bütçe dahilinde Cayin n3 ü kaçırmamalarını tavsiye ederim.

10 kişi bunu beğendi.
  19. Vaguv

Vaguv
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    @Chaturanga Hayri hocam elinize kulağınıza sağlık. Bana söylecek bir şey bırakmamışsınız resmen :D. Ancak bir kaç ekleme de ben yapayım.
    Tur kapsamında 2 gündür kullanıyorum cihazı. Hayri hocamın dediği çoğu şeye de katılıyorum. Ancak bu "digital filter" özelliğinin ne işe yaradığını anlamadım tam olarak. Bir fark da hissetmedim. Ben de elimdeki LG Hi-Fi Plus ile kıyasladığımda şunları söyleyebilirim.
    -Sahnesi daha geniş ve yakın
    -Basslar daha toplu
    -Mid sesler biraz cılız (LG daha gövdeli mid seslere sahip)
    -Ses karakteri daha nötr (LG'de daha bass ve mid ağırlıklı)
    -Tizleri daha ön planda
    -Yine sahne sunumu daha hoş ancak yüksek seslerde ortalık biraz karışıyor.

Dinlediğim ilk dap olmasından ötürü fiyatını hak eder mi etmez mi kesin bir yorum yapamayacağım ama elimdeki dac'a kıyasla tam fiyatının cihazı. Ne eksik, ne fazla.

4 kişi bunu beğendi.
  20. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    963
    dap dediğin ufak olucak aga ayı gibi aleti cebime sokamam

2 kişi bunu beğendi.