Cayin N3 Dap Techno-Fi Turu

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda cgtyguner tarafından 8 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,869
    Öncelikle Çağatay beyi, foruma böyle bir imkan sağladığı için tebrik ediyorum.
    Ne zamandır almak istediğim bir Dap. Tura katılmayı çok isterdim ama kaliteli bir inceleme yazısı oluşturacak bilgi ve tecrübem yok diye vazgeçmiştim. Gerçi bakıyorum turdaki herkes yorum yapmış değil. Umuyorum devamı gelir.
    Hayri bey sizi de ayrıca takdir ediyorum. O kadar güzel bir inceleme olmuş ki kendi çapımda hiçbir soru işaretim kalmadı. Neredeyse gözüm kapalı alacağım. Helal olsun, elinize kulağınıza sağlık.
    Kaliteli müziğiniz bol olsun...

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.
  2. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Cihazın bana geri donmesiyle birlikte tur sona erdi arkadașlar. Ben de tekrardan dinleyip izlenimlerimi buradan aktaracağım önümüzdeki günlerde. Tura katılan herkese teşekkürler. İyi kötü, az çok farketmez cihazla ilgili kendi deneyimlerini aktaran her üye forumda herkesin faydalanacağı güzel bir kaynağa katkı yapmıș oldu. Henüz yorum eklememiș olanlar da bir șeyler karalayacaktır sanıyorum. Geç olsun güç olmasın :) Yeni turlarda görüşmek dileğiyle...

8 kişi bunu beğendi.
  3. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    768
    Urun bana gelmeden tur sonlandi mi simdi Cagatay hocam,? Tura ilk kayit olanlardan biriydim oysaki

Bu arada haftalardir veya aylardir bir cumle izlenim yazmayan arkadaslari da saygiyla selamliyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

#83 Elano68, 19 Eylül 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Eylül 2017
    8 kişi bunu beğendi.
  4. yolgezer

yolgezer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    152
    Fiyat ve performans oranı ile göz dolduran bir üründü
    Tüm tur'daşlara ve Çağatay beye tekrar teşekkür ediyorum,

5. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,858
    Forumdaki bu tip turlara katılıp izlenimlerini (amatör gözle de olsa) aktarmayan, aktarmaya çekinen veya üşenen üyeler, ürünleri deneyimleyip bir şeyler karalamak isteyen ama tur kontenjanına yetişemeyen üyelerin haklarını bir nevi gasp ediyorlar.

16 kişi bunu beğendi.
  6. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    hocam sana ayriyetten gondereyim ben cihazı.

8 kişi bunu beğendi.
  7. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    768
    Tamamdir hocam tesekkurler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. Legolas1907

Legolas1907
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Tura katılmadım ancak buradaki yorumları okuyup cihazı temin eden biri olarak bir iki cümle de ben yazayım. Almayı düşünen arkadaşlara fikir olur.

Sade bir kutu ile geliyor cihaz. İçinde slikon kılıf, data kablosu, 1 adet yedek ekran koruyucu(üstünde de takılı var),kitapçık. Malzeme kalitesine gelelim beni en çok hayal kırıklığına uğratan kısmı plastiği çok adi, hele tuş takımı var cihazı ben yapsam o kadar ucuz bir malzeme kullanmam. Yerinde sallanıyor hepsi sanki her an düşeceklermiş gibi. Tuşlar yanda olduğu için cihazı bir yerden alırken yanlışlıkla tuşlara kesin basıyorsunuz. Çok yumuşak yapılmışlar cihazda en sevmediğim kısım tuşların yumuşaklığı oldu. Malzemeden baya kısılmış.

Ekrana gelelim güzel ve parlak bir ekranı var. Parlaklık menüden ayarlanabiliyor. Cihazın boyutu güzel ne çok büyük, nede çok küçük, ideal cebimde taşımak istemem ama taşımada bir sıkıntı olmaz daha önce sony nwz e 383 playerım vardı ona göre çok büyük tabi. Menüler çok kullanışlı ve sade ekolayzer var ancak ben kullanmıyorum en iyi sesi kapalıyken aldım. Ses filtreleri var onlarda da her hangi bir fark gözlemleyemedim.

Gelelim sese öncelikle bu konuda tamamen amatör olduğumu belirtmek isterim. Ne duyduysam onu kendi kelimelerimle tarif etmeye çalışacağım yanlışım olursa affola. Cihazı sony mdr 1A ve cks 77 ile kullanıyorum.

Cihazın sahnesi önde hemen yüzünüze söylüyormuş gibi hissediyorsunuz. Yani sanatçıyla aranızda mesafe biraz yakın bu tabi şarkından şarkıya da değişen bir durum. Bu avantajmıdır dezavantajmıdır bilmem. Enstrüman ayrımı çok iyi cihaz tane tane çalıyor. Kesinlikle sivrilme sibilans olmuyor. Bundan önceki kullandığım telefonlar ve sony e383 ile kıyaslayabilirim cihazı telefon olarak şuan s7 kullanıyorum. Onunla kıyaslarsam S7 de enstürümanların hepsi birbirinin içine geçiyor. Ayrıca üstlerde çok fazla parlamaya var bir süre sonra insanı yormaya başlıyor. Tizleri çok metalik geliyor N3'e göre. Sony'e göre biraz daha soğuk ve doğal çalıyor cihaz. Neyse o sesle pek oynamıyor. Kayıtta ne varsa onu çalıyor.

Cihaz çok dengeli mid tiz bass hiç biri birbirinin üstüne geçmiyor. Müzikal çalıyor. Cihazda basslar kesinlikle az değil bazı şarkılarda bass olmuyor öyle bir şarkıda dinleyen biri bası az diyebilir. Ancak kayıtta varsa inletiyor miktar ve derinlik olarak iyiler. Cihaz sesle oynamadığı için bass olmayan şarkılarda bass üretmiyor. Ki ben biraz bass kafa biriyim beni bile tatmin ediyor. Artık müziğin basstan ibaret olmadığını anladım bütün enstürmanları duymaya çalışıyorum. Bassları hafif dağılma yapıyor sanki sıkı ve vurup geçmiyor. Kayıtta çok önemli bazı kayıtlarda gayet sıkı ve dolgun vuruyor. Ama genelde dağılma yönünde eğilim gösteriyor. Tizler gayet net çözünürlük iyi ancak sanki uzaktan geliyormuş gibi geliyor. Tarifte edemiyorum :D tizlerden çok anlamam ancak sanki parlamasın diye biraz geride tutulmuş. Midler de gayet net kulağı yormuyor. Cihazda her tür müzik dinlenebilir. Ancak tekno, hip hop gibi basslı şarkılarda sesle oynamadığı için dinlerken gaza getirmeyebilir. Ben gayet memnunum sınırlı bilgimle ancak bu kadar tarif edebilirim :D

#88 Legolas1907, 22 Eylül 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Eylül 2017
    9 kişi bunu beğendi.
  9. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,758
    Çok geç oldu kusur kusura bakmayın :D Bende inceleme için iki kelam bir şeyler yazayım.

Cihazın fotolarını ekleyemiyorum çünkü tlf numun kamerası çalışmıyordu o ara .

Direkt ses bölümüne gireceğim ben

Cihaz ses olarak bir çok arkadaşın dediği gibi nötr çalıyor bas veya tiz mid ler önde değil

Bass: Bass olarak cihazı pek beğenmedim açıkcası. Bass lar yetersiz ve fazla gereksiz yere dağılma kontrol dışı çalıyor. Ve kesilmeler oluyor çabucak. Tak tuk gibi bass ı var. Elimde o an Zx2 varken bana öyle gelmiş olabilir :D malum Zx2 nin bass ları çok iyi bir dap

Mid : Bu frekansları genel olarak alette beğendim . Detayları vermede başarılı. Bol enstrumanlı parçaların altında bir şekilde gelebiliyor. Bir zx2 kadar olamıyor tabi ki ama 150 dolarlık bir alete göre çok iyi işler yapıyor. Zx2 ye göre biraz metalik ve dijital havası var arka planda çalan aletlerde ama ben yine de beğendim midleri aletin..

Vokallar deki perde oranı yine bu fiyata göre makul seviyede . Vokaller bence çok güzel konumlandırılmış alette. ne kulağı çok tırmalıyor ne de uzakta kalıyor. Tam olması gerektiği gibi. Belkide bu alette en çok beğendiğim kısım Mid ve vokaller. (Malum zx2 de bu frekans aralığı geride olduğundan beğenmiş olma olasılığım çok yüksek :gulme)

Tiz: Tiz frekansları da genel olarak beğendim . Çözünürlük gayet yeterli. Tane tane olmasa da kendi fiyat aralığında ki çoğu dap dan iyi çaldığı kesin. Tiz yuvarlanması olabiliyor bazen özellikle zillerin bol ve hızlı olduğu parçalarda yetişmekte zorlanıyor hissi var. Motoru kara duman atan araba gibi zorlanıyor bol zillerde :D Roll of diye tabir edilen kesilme makul seviyelerde. Bir zx2 gibi değil tabi ki ama örneğim. Take five parasında ki siz vuruşları zx2 de 1 sn daha uzun gibi .(burada ki rakamsal değer örnek sadece)

Enstrüman ayrımı ve sahne algısına gelecek olursam. Ürün gerçekten fiyatının üzerinde ayrım ve sahne başarımına sahip. Çok fazla aletin olmadığı ve çok hızlı olmayan metal türü hariç türevleri gayet iyi ayırt ediyor bu yönden aleti beğendim. Bu fiyat aralığında bunu başaran alet dinlemedim daha önce..

Kısaca bütçesi düşük olup da portable player da ben müzik dinlemek istiyorum diyene bu fiyata bundan daha iyisi önerilmez galiba

Hatalarım varsa affola.. Selametle...

6 kişi bunu beğendi.
  10. WetReverb

WetReverb
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Herkese merhabalar. Cayin N3 ile ilgili bir kaç sorum olacaktı. Cihazı 2 hafta önce kadar aldım. İlk DAP'ım, son derece memnunum. Fakat şarj konusunda sıkıntıları mı var yoksa normal midir çözemedim. Şöyle ki; laptop ile ancak 6.5 saatte 0 dan % 100 şarj etti (teknik bilgilerde 2 saat süre vermişti oysa ki). Şarjdan sonra cihazı çıkarıp kapatıp tahta masa üstüne koydum. Ortalama 24 saat sonra kullanmak için açtığımda % 92 şarj kaldığını gördüm. Neden kendi kendine % 8'lik bir kayıp yaşadı? Bununla ilgili ne tavsiye ederseniz. Canım sıkıldı bu duruma :(

11. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Bu konu hakkında net bir bilgim yok ama şunu iyi biliyorum ki pil veya taşınabilir pil tarzı batarya falan bu tür şeyler bekledikçe kendi kendilerine şarjları biter hatta taşınabilir güç kaynaklarında söyle bir uyarı olur uzun süreli kullanım olmadığı durumlarda tekrar kullanmadan önce tekrar şarj edin diye. Buradan yola çıkarsak güç kaybetmesi normal ama 24 saat sürede %8 lik bir kayıp normal mi onu bilemem.

2 kişi bunu beğendi.
  12. WetReverb

WetReverb
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    16

Teşekkür ederim bilgiler için. Cihazı sıfır olarak fastfalcon'dan aldım. Benim şansıma mı denk geldi artık bilemiyorum başka arkadaşlarda da bu sorun var mı acaba...

13. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Genel bir durumdu bu. Güncel firmware indirip kurmanız durumunda makul seviyeye geliyor.

14. WetReverb

WetReverb
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    16

Yazılımım (v2.1) zaten güncel. Bu duruma bir kaç gün daha dikkat etmiştim. Mesela bu akşam 65 seviyesinde cihazı kapatıp yarın akşam açtığımda onu 62 seviyesinde rahatça görürüm. Bunu hep yapıyor. Ayrıca Pc'den şarj ettiğimde 6.5 saatte anca %100 oldu tamamen boş iken.

15. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Ben LG nin hızlı şarj adaptörüyle şarj ediyorum. Cihazı 2.el olarak daha yeni aldığım için tam ne kadar sürede şarj oluyor ölçmedim ama 3 saat gibi sanırım. Isınma vs de olmuyor.

PC USB yerine birde 2A lık bir şarj cihazıyla deneyin.

2 kişi bunu beğendi.
  16. WetReverb

WetReverb
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    16

Peki bu son güncellemeden sonra bile bu şarj kaybını önlememin bir yolu var mı? Daha doğrusu bu cihazın bir hatası mıdır?

17. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Geç şarj olma konusu dediğim gibi güncellemeyle düzeltildi.

Şarj kaybı konusuna bende dikkat ettim. Cihaz kapalı olmasına rağmen (veya öyle zannetmemize rağmen) ilginç bir şekilde şarj kaybediyor. Mesela %100 dolduruyorum 15-20 dk sonra cihazı açınca 98-97 lere inmiş oluyor otomatik olarak. Genel bir durum anlayacağınız ona nasıl bir çözüm getirirler bilmiyorum.

Kapanmış zannetmemize rağmen diye özellikle diyorum, cihazı şarja takınca açılıyor, şarjdan çekince eğer özel olarak şarja taktıktan sonra kapatmadıysanız kapalı olmuyor. Hemen kullanılmayacaksa şarjdan çekince de kapalı olup olmadığından emin olmak lazım. Ama buna rağmen şarj kaybı yaşanıyor gibi görünüyor.

18. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,869
    Öncelikle hayırlı olsun güle güle kullanın. Şarj hususu ne yazık ki bende de aynı. Dolum süresi pek mühim değil ancak bekledikçe bu kadar hızlı boşalıyor olması bana en eski tip Li-ion pilleri hatırlatıyor. Umarım yakın bir tarihte "batarya hiç şarj tutmuyor" demeyiz.

4 kişi bunu beğendi.
  19. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Teşekkürler, ben kendi sesi için değil de harici USB DAC la kullanmak için aldım. O açıdan çok önemsemedim açıkçası batarya meselesini. Uygun fiyata USB out desteği sağlayan başka bir DAP bulmak zor.

2 kişi bunu beğendi.
  20. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,869
    Kendisini dac olarak kullanırken de, dac bağlandığında da güzel çalışıyor. Ben de sesini pek beğenmediğim kulaklık olunca Fiio Q1 ile kullanıyorum maşallah hiç sorun yaşamadı. Bu şekilde kullanınca tahminim şarjı daha uzun süre dayanır.

3 kişi bunu beğendi.