Centrance Dacportable Dacamp İncelemesi

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda karanehir35 tarafından 22 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,246

Öncelikle Dacportable'i bana gönderen sevgili @DefinitioN Fatih'e nam-i diger forum ombudsmanina tesekkur ediyorum.

Malzeme Kalitesi

Dacportable'in ön yüzünde sirasiyla açma kapama dügmesi, pil sarj gösterge izgaralari, 3.5mm'lik kulaklik cikisi ve sarj giris yeri var.

Dacportable'in sag yan tarafinda analog/cevirmeli ses acma/kısma dügmesi, Low ve high gain kazanç anahtarlari var.
    Bu ufacik gain/kazanc ayari dügmeleri içe gömülü oldugundan parmakla cevirmek epey zor, kürdan gibi ince/sivri cisimler lazim.
    Kazanc anahtarlarinin elle cevrilecek kadar kolay olmasi/cabuk erisilir bir yere konumlandirilmasi daha iyi olurdu.
    [​IMG][​IMG][​IMG]

Yine dacportable'in sol yan tarafinda da ayni sekilde bass artirici ve tiz artirici iki adet kazanc/gain anahtari var.
    Dacportable, otg/sarj girisi yoluyla telefonlara, bilgisayarlara ve tabletlere baglanip dinlenilen bir dacamp.
    Dacportable'da kulaklik cikisi harici baska bir cikis yok. En azindan bir coax cikis olsaydi fena olmazdi diye dusunuyorum.

Dacportable, ufak ama guclu bir dacamp.
    Tasinabilir olarak ufak guclu ve ozellikle de hafif olmasi bu acilardan bir avantaj. Kasa metal alasimdan yapilma ve gayet saglam. Cizilmelere karsi duyarli bir yapisi da var bu kasanin, dikkatli kullanmakta fayda var.

Şarjinin da 8 saat gidiyor olmasi, verdigi gücü gözönünde bulundurursak yeterli bir süre bence.

Teknik Veriler

Resolution
    32-bit (Also supports 24-bit)

Sample Rate
    44.1 kHz, 48 kHz, 88.2 kHz, 96 kHz, 176.2 kHz, 192 kHz, 352.4 kHz, 384 kHz

DSD Support
    DSD64 and DSD128

Clocking
    Two custom, mil-spec clocks, 1 ppm precision, 1 ps jitter

Freq. Response
    20 Hz...40 kHz

S/N Ratio
    110 dB

THD+N
    0.002 %

Crosstalk, 1kHz
    -111 dB

Output Impedance
    1 Ohm

Output power, 32ohm
    775 mW (total)

Supported Headphones
    16...600 Ohm

Max Output Level, 1kHz
    4.1 V rms / +14.5 dB

Üretim yılı: 2016
    Dac: Akm 4490

Ses Kalitesi

Dinlenilen Kaynaklar:
    İpad Air/ Telefon/ Laptop

İemler: Hifiboy osV3/AstellKern Azla 01R/Trinity icarus iii/ Er4pt/Ultimate Ears ue900s.

Kafaüstü: Sony sa3000/Philips shp9500

Bu dinlenilen kaynaklardan hangilerini hangi frekanslar icin kullandigimi/referans aldigimi da belirteyim:
    Bass, bass gitar, erkek vokaller ve midbass icin azla ile ue900s'i, davul/bateri ve genel bass hizi icin Osv3'ü, mid bölgesi icin icarus'u, halk muzigi ve kadin vokaller icin pt'yi, sahne, ustmid/tiz ve genel detay icin sa3000'i, sahne yuksekligi icin shp9500'u temel aldim.

Dacportable nötre yakin calan, herhangi bir frekansin öne cikmadigi flat/düz karakterli, cogu iem ve kafaustunu zorlanmadan sürebilen/besleyebilen tümlesik bir dacamp.

Bass:

Dacportable'i Bassin parametleri acisindan incelersek:

Derinlik: Dacportable basslari iyi bir derinlige sahip olsalar da, subbassa inmede az bir eksiklikleri de yok degil.
    Bass ayarini acinca, bu eksiklik hem subbasdan hem de midbassdan gelen artislarla giderilse de, ayar kapali sekilde ozellikle yapay türlerde bu eksiklik goze carpiyor.

Bunlar haricinde, subbaslar cogu kisiye yetecek bir derinlik ve duzeydeler.

Hız:
    Bana gore bassin en önemli ve cözünürlüge de direk etki eden parametrelerinden biri de hız'dir. Gerek hizli türlerde gerekse de detaylarin işlenmesinde bass hizi önemli bir etken.
    Yapay basslardan kontrbassa vurmali calgilardan bass gitarlara değin dacportable'in bass hizini yeterli buldum
    Cros davullar hizli, vurgulu, bassli ve tempolu. Snare'lardan trampet ve toomlar ustunden baterist ataga kalktiginda bu atagi ve vuruslari takip etmesi kolay ve zevkli. Bu noktada kesinlikle geriye düsmüyor dacportable.

Miktar/ Siddet:
    Dacportable'in bass miktari kullanilan kulakliklara gore degiskenlik gösterse de, genel olarak notrun bir tik üstunde bir bass miktari ve vurgusuna sahip diyebiliriz.Bu acidan bass miktari cogu kisiye yetecek duzeyde. Daha fazla bass isteyenler, bass kazanc ayarini aktif edebilirler. Aktif bass ayariyla ve basshead bir iemle, istenilen miktar ve siddete yakin bir durum elde edilebilinir dusuncesindeyim.
    Dacportable, boom/patlayan bir bass yapisindan ziyade punch/yumruksu/sert basslara daha yakin bir dacamp. Bassin siddetini saglayan ögeler: güç, gücten gelen gövde ve bu sert bass vuruslari.
    Dolayisiyla ben dacportable'in bass siddetini yeterli buldum.

Kontrollülük/Sıkılık:
    Ben genel olarak, midlere sizmayan, mid bölgesini baskilamayan kontrollu ve sıkı bass yapisini daha cok severim.
    Genis alandan vuran gevsek ve yayvan bass yapisi her ne kadar yapay turlerde iyiyse de coklu türler acisindan dezavantaji da çok.

Dacportable genelde atak,kontrollü, dinamik ve sıkı bir bass yapisina sahip.
    Hızlı parcalarda bile basslar kontrolden pek cikmiyor. Ve bu alanda kulakliklari da iyi kontrol ediyor. Kulaklik üzerinde iyi bir otorite kuruyor dacportable.Bu önemli. Her türlu amfiden/dacdan/dacampdan beklenen bir özelliktir bu.

Kisa bir özet gecersek:
    Dacportable, az bir subbas eksigi disinda derin, kontrollu, atak, siddetli,sıkı,güçlü,sert ve notrun bir tik ustunde bir bass miktarina sahip bir dacamp.

Midler:

Dacportable, nötr, flat, dengeli, seffaf, ne ince ne kalin, ciliz olmayan ama cok da kalin notali/gövdeli olmayan, genis alanli bir mid sunumuna sahip.

Vokaller

Seffaf, notr ve flat bir vokal sunumu var dacportable'in. Cok öne sivrilmeyen, geride de olmayan vokaller..

Erkek ve kadin vokaller net, berrak ve temiz geliyorlar kulaga. Vokaller
    pürüzlü, boguk, ve perdeli degiller. Bu acidan begenimi kazandi.

Bunlar haricinde erkek vokallerin biraz daha kalin olmasini da isterdim dogrusu.
    Kadin vokallerde inisler,cikislar, üst mid vurgusu düzgün ve iyi seviyelerde. Kadin vokallerde ise biraz sicaklik artışıyla beraber daha duygulu bir ton/tonlama tutturulabilse ve uygulanabilseydi: albenisi cok yuksek ve muzikal bir sound ortaya cikabilirdi diye dusunuyorum.
    Üstlere hizli sekilde tirmanan ve ayni hizla da asagilara inen soprano kadin vokalleri ise vurgu, kontrol ve detay anlaminda begendim/eksiksiz buldum.
    Soprano kadin vokallerde, inisleri cikislari vurgulari takip edebilmek daha önemli bence.
    Örnegin, Sonya Yoncheva'nin İİ Trovatore Giuseppe Verdi'deki performansini buna ornek verebiliriz. Sesin üst midlerden tirmanisi, uzaması tekrar üstlerden mid bölgesi boyunca altfrekanslara inisi muthis. Burdaki detaylari ve notr/parlaksi tonlamayi dacportable tam verdi.

Özetlersek: erkek vokallerde biraz kalinlik, kadin vokallerde ise biraz sicaklik ve duygusallik eksigi disinda dacportable vokalleri basarili, net, temiz, berrak, perdesiz ve detaylilar. Soprano kadin vokaller ise eksiksizler.

Enstrumanlar:

Dacportable'in genel enstruman tonlamasi ne ince ne kalin-ikisinin ortasinda bir konumda.
    Dacportable'in midleri: genelde analitik karakterle özdeslesmis kuru,ince ve hafif yapay/mekanik yapida degiller. Buna karsin midler, sulu-etli,kalin tonluda degiller.
    Dacportable'in güçten gelen kendine özgü bir gövdesi ve yapayliga dusmeyen bir genel flat sunumu var. Özellikle flat karaktere yaslanmasi ve gücten gelen bu kendine özgü govdelilik, dacportable'i yapayliktan kurtarip daha dinlenilesi bir dacamp yapiyor. Bunun ozellikle altini cizeyim.
    Dinledigim enstrumanlar icerisinde ise: Dacportable'i, kemanda, baglamada,vurmali calgilarda-az bir sicaklik eksigi disinda-, bass gitarda-az bir kalinlik eksigi disinda, elektric gitarda, akustik gitarda-özellikle bu enstrumanda fena basarili-, kontrbassda-az bir kalinlik ve bass uzamasi disinda-, Viyola'da- viyola'nin kendine has sicaklik eksigi disinda, yan flüt'te-bu sese bayilirim- ve piyanoda basarili buldum.
    Kisaca genele baktigimizda coklu enstrumanlar acisindan dacportable'i basarili buldum.
    Yukarda ozetledigim eksiklikler ise sicak/kalin tonlamali kulakliklarla(ornegin AK azla-Aaw nebula-trinity icarus) dengeye oturan ve eksikligi önemli ölcüde giderilen/tolore edilen farklar.
    Bu acilardan kulakliklara da cok is dustugunu belirtmek isterim.

Tizler:

Dacportable, geride olmayan, önde de olmayan,diger frekanslarla ayni hizada calan flat/dengeli, berrak,keskinligi ortalama,siddeti kivaminda,uzamasi iyi seviyede bir tiz yapisina sahip.

Keskinlik: Crash zillerde ya da bitirici son zil vuruslarinda ortalama ve ayirtedici bir keskinligi var Dacportable'in. Kulagi fazla yormayan -bence-kivaminda bir keskinlik bu.

Uzama: Dacportable roll-off'a erken tiz kesilmesine ugramayan bir dacamp. Zil vuruslari vuruldugu anda hemen bitmiyor, uzamalari kulaka ulasmaya yakin bir noktada bitiyor. Daha fazla uzamasi rahatsizlik yaratabilirdi yoksa.
    Crash zillerin vurulduktan sonraki dagilmalari da salkimsacak seklinde degil-genelde beni en cok rahatsiz eden durumdur bu bateride-daha kontrollu bir dagilma var.
    Bu acidan da begenimi kazandi dacportable. Crash zillerin hizina yetismesi ve onlari cok dagilmadan kontrol edebilmesi takdire deger.

Kemanlarda da ayni sekilde uzamalar ve yay çekişleri kontrollu.

Flüt'de ise bazi Rodrigo flut koncertolari disindaki flüt koncertolarinda -Debussy-Vivaldi-Mozart v.b- dacportable'i uzama ve kontrol olarak basarili buldum. Rodrigo'nun üst perdeden kompleks sekilde calinan yanflütlerini kontrol edebilmek cidden zor. Bu konuda dacportable'a kabahat bulamiyorum, cunku tizleri sinirda olan ama buna ragmen kontrolu elden birakmayan hugo bile Rodrigo karsisinda pes etmisti.

Üst midler:
    Dacportable genelde kontrollu, sert olmayan ama yumusak da olmayan,öne sivrilmeyen, geride de durmayan ustmidlere ve üstmid gecislerine sahip bir dacamp.
    Hızli parcalarda/türlerde karisikliga düsmemesi artilarindan.

Gözlemledigim bir noktayi da burada belirtmek isterim:
    Genelde bir ekipman dinlerken, insani tizlerden daha cok üstmidler rahatsiz eder. Üstmidlerin önde ya da cok vurgulu olmasi, ozellikle hizli pasajlarda karisikliga ve kontrol kaybina yol acabiliyor. Ya da ustmidlerin geride ve kirpilmis olmasi, kadin vokallerde ve bateri/keman gibi enstrumanlarda netlik ve vurgu düsüsüne/eksikligine sebep olabiliyor.
    Bu acidan dacportable'in: üstmidleri dengede tutmasi, ayni zamanda da netlik,detay ve kontrolden de cok taviz vermemesi bana göre dacportable'i basarili ve fp bir dacamp yapan en önemli etken.

Sahne:

Dacportable yatayda-enstrümanlari yanyana dizişte- genis, ferah ve havadar-enstrumanlar arasinda yeterli bosluk var, enstrumanlar arasi sessizlik belirgin sekilde duyulabilseydi sahneye cok genis diyebilirdik- bir sahne yapisina sahip.

Daralanli bir sahne sunumu yok Dacportable'da.

Sahne derinligine de-enstrumanlari arka arkaya diziş-bakarsak eger derinligin, genislikle paralellik gösterdigini soylebiliriz. Derinlik de genislik iyi seviyede. Kisaca dacportable'in sahnesi sığ degil derin ama cok derin de degil.
    Varolan derinlik coklu türler acisindan gayet yeterli.

________ Sonuc olarak Dacportable, gerek tasinabilirligi,gerek iem ve kafaüstülere verdigi yüksek güç sebebiyle masaustu acisindan da iyi bir alternatif olmasiyla gerekse de fiyatiyla tam f/p bir dacamp.

Okuyan bütün forumdaşlara simdiden tesekkurler.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 22 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Şubat 2018
    DefinitioN, .~., florence ve 24 kişi daha bunu beğendi.
  2. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,773
    Eline saglik Ahmet kardeş. Son zamanlar baya ovulen bir cihazdi bu . Dogrusu merak ediyordum merakim bi nebze gitti gibi.
    Basslar kontrollu tiz uzamalari yerinde izlenimi aldim incelemenden ozellikle metal ve rock gibi hizli bol çalgıli parcalarda baya is yapiyor demek ki bu küçük alet. Yanlış mıyım ?

2 kişi bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,246
    Tesekkurler Özen yoldaş.
    Aynen öyle, rockda metalde cok basarili bir dacamp Dacportable.
    Bu acidan begenimi kazandi.Beni en cok sasirtan ise akustik gitardaki performansi oldu, belki de akustik gitar temelli bir tonlamaya gitmis olabilirler. Akustik gitari veriş ve işleme becerisi, fiyatinin cok üstünde.
    Diger enstrumanlari birbirine yakin bir başarimda verse de, akustik gitarda bariz bir coşma söz konusu.

4 kişi bunu beğendi.
  4. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,769
    Güzel inceleme güzel resimler güzel cihaz :)
    Eline saglik Ahmet!

5 kişi bunu beğendi.
  5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,882
    Ahmetcim eline sağlık.Tamamına imza atacağım bir inceleme yazmışsın.Dinlediğin ekipmanın ne verdiğine hakimsin ve bunu yazıya aktarmada da zorlanmıyorsun.

Ben Mojo kıyaslamasında Dacportable için 'Hiçbir şeyi mükemmel yapmıyor ama hemen herşeyi iyi yapıyor' demiştim.Bu fiyat seviyesinde kolay bulunabilecek bir özellik değil bu.Hazır satılmışken rahat rahat yazabilirim.Günümüz piyasasında öyle 800 tl civarına böyle bir ürün alamazsınız.Dac katı kaliteli olsa amfi gücü yetersiz olur.Amfisi yeterli olsa ses kalitesi eksik olur.Dacportable iki yönden de işini yeterli ve temiz yapıyor.Altını çizerek yazmak zorundayım ki maalesef belli ürünlere saplanıp kalmışız.Bir türlü farklı şeyler denemiyoruz.Hep aklımızsa satılır mı? kıskacı var.Halbuki ürün iyiyse asla elde kalmaz.Neyse........

Tekrar tebrik ediyorum seni.800-1000- hatta ve hatta 1200 liraya filan Dacportable bulursanız alın arkadaşlar.Kırın zincirlerinizi. :)

6 kişi bunu beğendi.
  6. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,242
    Dragonfly serisine gore nasil acaba Dacportable?

2 kişi bunu beğendi.
  7. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,246
    Cok tesekkurler Gökhan.
    Fotograflari/incelemeyi beğenmene sevindim.

Güzel sozlerin icin tesekkurler Fatih abi.

Maalesef senin de dedigin gibi, son zamanlarda farkli ürünlere yönelme olayi bayagi bir azaldi.
    İnsanlarda belli kaygilar olusmaya basladi, o yuzden risk alanlarin sayisi da epey bir azaldi.
    Bunda ekonomik nedenler ve gelecek kaygisi da baskin bicimde rol oynuyor.
    İster istemez, insan, bulundugu ülke gerceklerinden kacamiyor.
    Hepimiz bir anlamda hobinin son direnenleriyiz.
    Ve hala o günesli gunler gelmedi.
    Umarim gelir bir an evvel.[DOUBLEPOST=1519331952,1519331702][/DOUBLEPOST]
    Dragonfly Red'i bir dönem kullanmistim ben Murat hoca.
    Red 200usd civari bir dacamp.
    Yanyana kiyaslama sansim olmasa da, ben dacportable'in Red'in epey bir önünde oldugunu düsünüyorum.

6 kişi bunu beğendi.
  8. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,773
    dac kullanmayi seven biri olsam sirf bu yorumun icin bile alabilirdim su aleti ama iste :)

9. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,124
    Detaylı inceleme için teşekkürler Ahmet Hocam..

Dac kullanmak iyidir :) Özellikle farklı tarzda müzikler dinliyorsanız, bazen elimizdeki kaynak yeterli gelmeyebilir yada farklı bir ses rengi isteyebiliriz. Ben müziği digital , plak, cd , kasetten dinlememe rağmen ekstra da dac kullanıyorum cd ve dijital ile.

6 kişi bunu beğendi.
  10. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    486
    Merhaba değerli kardeşim @karanehir35 sevgili Ahmet Hocam . Bu ne kadar detaylı ve muhteşem bir inceleme olmuş diye tam lafıma girizgah yaptığım anda , senin zaten tüm inceleme ve yorumlarının hepsinin aynen böyle , bu tarzda hep başarılı , aydınlatıcı ve çok detaylı olduğu hatırıma geliyor . Kulağına , eline ve emeğine sağlık kardeşim , iyi ki varsın ve iyi ki Techno-fi formumuzda tecrübeli ve birikimli bir analog odyofil olarak her türlü odyofil donanımını bizlere tanıtıp hem nalına hem de mıhına vurarak sitemizde paylaşmaya devam ediyorsun . Selam sevgi ve teşekkürlerimle esen kal can kardeşim ⚓️

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7 kişi bunu beğendi.