Custom Art Music One Incelemesi

'Custom Art' forumunda Ozan tarafından 22 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    Arkadaslar merhaba.

Biraz gecikti ama sonunda Custom Art Music One incelememi techno-fi sitesine tasimaya vaktim oldu. Incelemenin orjinali (Ingilizce) head-fi'da bulunmaktadir, isteyenler ordan da bakabilir. Elimden geldigince iyi bir sekilde Turkce'ye ceviricem ama ekleyip, cikarabilirim, bazi yerleri daha farkli anlatabilirim (Ingilizce-Turkce terim karisikligi olabiliyor bazen).

Simdi sunu bastan bir ekleyim, ortadan kalksin: http://www.head-fi.org/products/the-custom-art-music-one/reviews/11183

Ordan Ingilizce okumak istemeyenler icin, burdan devam ediyorum.

Uzuuuun zamandir Music One'a sahibim ve ozellikle SE5way bende degilken kulagimdan hic cikmiyordu alet. Artik iyice alistim kendisine ve sesine, umarim guzel bir sekilde aciklayabilirim de. Yanlis bilmiyorsam su anda fiyati 170 euro civari bir sey, custom in ear monitor (ciem) icin harika bir fiyat bence. Zaten daha ucuz bir ciem var mi markette emin degilim, belki Isvec Cosmic Ears sunuyor olabilir.

Dizayn: Music One her kulak icin bir adet balanced armature (BA) sunuyor. Sanirim dengeli armatur diye cevriliyor. Tek BA dizayni ile fiyatini dusuk tutup, dogru bir tuning ile ses kalitesinden odunc vermeyen, fiyat/performans oraninda zirveye oynayabilecek bir urun kendisi. Ciem silikondan uretiliyor, medikal ozelliklerini bilmiyorum ama saglikli bir madde haliyle, herhangi bir enfeksiyona falan neden olmuyor. Silikon oldugu icin bukulebiliyor belli bir dereceye kadar. Ciem'i kalin yaptirmak fena bir fikir degil gibi boylece vakumlarmis gibi saglam bir izolasyon elde edilebilir, konfordan odunc vermeden.

Normalde kulakligin icine gomulu kablo ile gelen ciem, cuzi bir miktar karsiliginda cikarilabilir kablo ile de gelebiliyor. Cikarilabilir kablo endustride artik standart olan 2-pin konfigurasyonuyla geliyor. Burda ufak bir oneri yapayim alacaklara, kabloyu secerken orgu istediginizi belirtin. Benim Music One'daki orgu degil, SE5way'de gelen ise orgu ve, orgulu olanin ergonomigi cok daha iyi. Bunun disinda kablonun Y ayraci sanki biraz yukarda duruyormus gibi geldi bana, bir kac cm daha asagida olabilirmis. Bu iki ufak sorun disinda kablo oldukca dayanikli gorunuyor ve memory wire denen kismi elle egilip bukulebiliyor, optimum konfor icin oldukca guzel bir ayrinti. Simdiye kadar bir sorun yasamadim kablo ile alakali.

Aksesuarlar: Pelican (1010 modeli) kap ile geliyor kulaklik. Onun disinda nemi alan bir tablet gibi bir sey var adini bilmiyorum. Ingilizce'si bile aklimda degil o derece. Kulakligi temizlemek icin iki uclu bir alet de geliyor, bir ucunda ince bir metal var, obur ucunda da kucuk bir firca. Bir de inanilmaz kucuk, mavi bir kap daha geliyor (Pelican gibi dayanikli degil) ama bunu kullanmiyorum ben, o kadar kucuk ki ciem'i icine koyana kadar sinir krizi gecirebilirim yani. Disari cikarken Pelican'i aliyorum yanima.

Uretim kalitesi: Bu kisimda bir sorunum olmadi, aleti hala kullaniyorum, duzenli olarak kanal kismini temizlemek disinda bir sey yapmadim, hala da calisiyor kendisi. Zaten silikon yapisi olasi dusme, darbeye karsi akrilikten daha dayanikli, zarari emebiliyor akrilik gibi catlamak kirilmak yerine. Kulagima direk oldu mu olmadi mi diye soracak olursaniz, direk oldu aslinda ama kusursuz bir sekilde otursun ve izole etsin istedigim icin alet bir iki refit gordu. Simdi mutluyum ama. Bu kisimda ureticinin yapabilecegi pek bir sey yok, kulak kaliplariniz ne kadar iyiyse, kulakliginiz da o kadar iyi bir sekilde oturur kulaginiza sonucta.

Renklere gelecek olursak. Almayi dusunen arkadaslar icin soyluyorum, bilgisayarda ekranda gordugunuz renklere cok aldanmayin, kafanize bir renk varsa Peter'a sorun o renkte bir ciem yapmis mi, yaptiysa o kulakligin resmine bakmak isteyin. Cunku gercek hayattaki renkler ile o formda baktiginiz renkler bazen cok farkli olabiliyor.

Ses: Bu kismi 4 ayri ufak paragrafa ayirip aciklamaya calisicam, sonucta bizim gibi deliler icin aletin ses kalitesi en onemli ozelligi.

Bass: Tek BA ile uretilen bir kulaklik oldugunu bu kisimda direk hissedebiliyorsunuz. Zaten BA suruculer dinamik suruculere oranla bass yetenekleri ile meshur degiller, bir de tek bir BA ile tum spektrumu verince basslar gumbur gumbur olmuyor. Simdi bu alt kismi nasil buldum? Oldukca dengeli, duz, yetersiz degil ama bass delilerini tatmin edecek duzeyde de degil. Sarkida bass varsa, boom boom vurabiliyor ama yoksa kalkip kendi de eklemiyor uzerine, oldugu gibi veriyor yani. O yuzden bass kismina dengeli diyebiliyorum en cok. Ben basslari biraz daha belirgin seven biri oldugum icin keske sub bass kismi biraz daha arttirilsaymis diyorum ama tek BA'dan bu kadarini cikarmak yine cok iyi. Tuning kisminda Peter canavar gibi bir is cikarmis. Yani sonucta, temiz, dengeli, derinlere inebilen ama abartmayan bir bass var elimizde. Yeri geldiginde sert vurabilen, yeri geldiginde arka planda kalmasini bilen turden.

Mid: Music One'in en iyi yani. Kesinlikle kusursuz (fiyatina gore) ve harika. Midler biraz ilerde ama cok degil, mesela SE5way ile kiyaslayinca gerideymis gibi hissediyorsunuz ama genel olarak midler kesinlikle geride degil. Zaten Music One'in parladigi kisim, geride kalmasi biraz garip olurdu. Kalinlik ve netlik arasinda harika bir denge yakalanmis, ciliz da calmiyor ama kalin da degil ve detaylari da yemiyor, yine de kendini gosteriyor. Cok parlak degil ama cok kapali da degil. Midler anladiginiz uzere sesin odak noktasi. En cok duyguyu burda hissediyorsunuz, sesin dogalligi kendine hayran birakabiliyor. Benim icinse, midlerin en guzel yani midlerin bass ve tizlerle baglandigi pasajlar. Kombinasyonlari harika olmus. Kesinlikle kulak tirmalamiyor ve inanilmaz dogal caliyor. Ozetle midler, dengeli, dogal, temiz, ilerde ve detayli. Bu fiyat araliginda, tek BA'dan boyle bir mid gercekten ruya gibi, Peter sapka cikarilacak bir is yapmis.

Treble: Tizler, beni soka ugratan, gardimi dusukken yakalayan kisim oldu. Ben parlak monitorlere karsi hassas biriyim, tizleri ilerde ve belirgin kulakliklarla pek aram yoktur. Music One'in tizler ise tam sinirda. Yani cok az bir parlak ama inanilmaz guzel bir tonu var, benim gibi hassass birisinin bile kulagini rahatsiz etmiyor. Mesela SE5way, Music One ile kiyaslayinca tizler acisindan bildigin karanlik bir kulaklik kaliyor (gerci kalite olarak onde ama o ayri konu, bir zahmet olsun da neredeyse 10 kati fiyati var). Music One'in tizleri dedigim gibi az biraz parlak ama yorucu ve rahatsiz edici seklinde degil. Tam sinirda ayarlamis Peter burayi ve benim cok hosuma gitti. Kendini gosterip de yine de rahatsiz etmeyen tiz dinlemek hos bir duyguymus. Referans olsun diye soyluyorum bu kismi, ER4S'in tizleri benim icin oldukca agresif ve kesinlikle dogal degil. Music One'a donecek olursak, tizlerin sanirim en iyi yani, not agirligi ve dengesi. Dogallik, gerceklik akiyor aletten sanki kayit degil de canli dinliyormussunuz gibi. Bu acidan cok takdir ettim. Enstrumanlar arasindaki hava gayet iyi yakalanabiliyorn, bazen ufak kivilcimlari duyabiliyorsunuz yani, tizlerin uyumadigini aksine kendini belli ettigini gorebiliyorsunuz. Daha da uzatmadan bu kismi ozet geceyim, spektrumun kalani gibi tizler de oldukca dengeli. Muzikal, dogal ve detayli, hafif parlak, rahatsiz etmeyen bir sekilde. Kesinlikle geri planda, sakin, nazik degil ama ER4S gibi agresif ve (bana gore) yapay da degil.

Sunum/Sahne: Bu kisim da Music One'in tek BA'dan yapildigini iyice anladiginiz ikinci kisim. Sahne duyduklarim arasinda en genis olanlarindan biri degil yani. Siradan kayitlarla dinlediginizde bu eksikligi pek hissetmezsiniz ama iyi kaydedilmis bir klasik muzik ne kadar dengeli ve dogal calsa da enstruman ayrimi konusunda, sahne boyutu konusunda birazcik sikintili olabilir. Sahne ise genel olarak 3 boyutlu (bir ciem icin guzel bir ozellik). Butun spektrum dengeli ve ilerde olan midlerin altlar ve ustlerle baglantilari buyuleyici bir sekilde yapilmis. Transparant olmasina transparant alet ama oyle high end bir seviyede degil. Not agirligi konusunda ise oldukca basarili, dogalligini ve dengesini buna borclu. Dinamik konusunda ise super bir basarisi yok, komplex-hizli ritmli muziklerde bazen yakayi ele verebiliyor, enstrumanlara yetisemeyebiliyor ama fiyatini dusununce aslinda yapmasi gerekenden cok daha iyi bir is yaptigini hissedebiliyorsunuz. Muzikalite kisminda sorun yok ama bazen kaydi birazcik basitlestirdigini hissediyorsunuz. Ama bunu high end urunlerle kiyasladiginizda daha cok farkedebiliyorsunuz. Aslinda su fiyata baktigimizda benim bu kulaklikla hicbir sorunum yok, burda sadece iste elimden geldigince inceleyip neresi daha gelistirilebilir, neresi daha iyi olabilirmis diye aciklamak. Yoksa dengeli ve muzikal bir sunum isteyenlerin bu fiyat araliginda gozdesi olmasi muhtemel.

Gelelim kulakligin bana hissettirdiklerine. Audiophile olmak zor is, muzigi degil sesi dinliyoruz bazen. Zevk almak yerine kayit kotu diye hayiflaniyoruz. Music One'in bende hissettirdikleri ise eski guzel gunleri geri getiriyor gibi. Kulakligi takip muzigi acinca, sanki Music One konusuyor benle. Arkana yaslan, kapa gozlerini ve senin icin hazirladigim muzikalitede kendini kaptir diyor. Bu duygular cok onemli cunku bugun high end diyip icine 8 10 tane BA koyup abartilan urunlerin unuttugu bir ayrinti bu, muzigi duygulu bir sekilde yeniden uretmek.

Kesinlike aldigim icin beni cok mutlu eden bir kulaklik Music One. Fiyati olsun, yapabildikleri olsun, inanilmaz basarili bir urun. Dengeli muzik sevenlere, muzikaletiye ve dogalliga onem verenlere kesinlikle oneririm, pisman olmazsiniz.

Son olarak da musteri memnuniyeti konusunda iki satir bir sey yazayim. Custom Art'in kurucusu Peter omrumde gordugum en iyi musteri hizmetini sundu bana. Inanilmaz yardimsever, anlayisli, sorun cozucu bir insan kendisi. Yuzlerce email gonderdik birbirimize, haftasonu haftaici ayirmadan, gece gunduz demeden yardimci oldu, cevap verdi. Kesinlikle ama kesinlikle harika bir insan ve isinde cok iyi. Eminim @MikePortnoy da bu konuda bana katiliyordur, kendisi de yakin zamanda Custom Art Harmony 8 Pro almisti ve ikinci bir kulakligi da yolda hatta.

~Ozan

20 kişi bunu beğendi.
  2. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    İnceleme için teşekkürler.Emeğinize sağlık. :)

Collapse Signature Expand Signature
  3. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    Iki tane de foto koyalim neden bahsettigimiz anlasilsin :)

531 eklentisini görüntüle

532 eklentisini görüntüle
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 22 Ekim 2014, İlk mesaj zamanı 22 Ekim 2014 ---
    @bose-hifi Rica ederim, umarim begenilir ve custom iem isine girmek isteyen ama fiyatlarindan korkan kullanicilarin karar vermesine yardimci olur diye umuyorum.

7 kişi bunu beğendi.
  4. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Bak işte gayet iyi anlatmışsın :) Ellerine sağlık.

Bana nasip olmadı bu kulaklığı almak ama eminim 200 euroya çok iyi işler yapıyordur. Dinleyen arkadaşların da beğendiğini anımsıyorum.

Peter'a gelince, adam heralde gece gündüz bilgisayar başında. Ne zaman çalışıp yapıyor aletleri o da işin ilginç yanı. Ciddi anlamda yardımcı, konuşkan ve ürünler hakkındaki görüşlerizi ciddi merak eden biri..

Harmony resimlerini paylaştığımda daha ben mail atmadan, Harmony nasıl sence diye sormuşluğu var...

5. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    @MikePortnoy Android o adam ya, uyumuyor sanirim hic :) Sanirim fiyati 170 euro Music One'in 200 euro bile degil. Gerci kabloyu cikartilabilir alinca artiyor birazcik iste 200 euro falan diyebiliriz.

6. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Bende gene özeniyorum CIEM'lere.IE800'den sonra Custom Harmony 8'i düşünebilirim. :)

7. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    @bose-hifi RWAK240 varmis sizde, neden SE5way eslik etmesin ona madem en iyilerin pesinden gidiyorsunuz ? :)

8. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    O da olabilir tabi.Duruma göre bakıcam.Daha çok zaman var zaten. :) Müşteri hizmetleri ve malzeme kaliteside önemli.Bu konuda Custom Art daha iyiymiş duyduğuma göre.

9. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    @bose-hifi Iki taraf da cok gelistirdi kendilerini musteri hizmeti konusunda ama Peter daha arkadasca davranirken Grzegorz (Spiral Ear) daha profesyonel bir tavir takiniyor. Kotu bir sey degil ama biz Turkler sanirim sicak kanli arkadas canlisi olanlari daha cok severiz :)

10. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Katılıyorum.Bakalım daha uzun bir süre var önümde.Kim bilir neler olur,neler biter bu zaman içerisinde. :)

11. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,324
    Ellerinize kulaklariniza saglik, dikkatimi zor olsada toplayip okudum. Sanirim Ciem konusunda ilk adim atacagim kulaklik bu olacak. Peter'i bilmem ama @Ozan beyde isi dahi olmamasina ragmen 50 saat konusabiliyor insanla bikmadan usanmadan, sorulari sorunlari yanitliyor yardimci oluyor. Hersey icin tesekkurler :)

12. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,628
    Ellerinize saglik, telefondan quote yapamadim; ama su paragrafa bayildim. Ozellikle hobiye ilk giris zamanlarimizda cokca yasadigimiz, simdilerde fersah fersah aradigimiz guzel duygulari yasatmis size:

"Gelelim kulakligin bana hissettirdiklerine. Audiophile olmak zor is, muzigi degil sesi dinliyoruz bazen. Zevk almak yerine kayit kotu diye hayiflaniyoruz. Music One'in bende hissettirdikleri ise eski guzel gunleri geri getiriyor gibi. Kulakligi takip muzigi acinca, sanki Music One konusuyor benle. Arkana yaslan, kapa gozlerini ve senin icin hazirladigim muzikalitede kendini kaptir diyor. Bu duygular cok onemli cunku bugun high end diyip icine 8 10 tane BA koyup abartilan urunlerin unuttugu bir ayrinti bu, muzigi duygulu bir sekilde yeniden uretmek. "

6 kişi bunu beğendi.
  13. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    @lucabalo Rica ederim yardimci olabildiysem ne mutlu :)

@compicat Gercekten duygu anlaminda kulaklik ozel. Bunun verdigi hissi binlerce dolar verilip alinan kulakliklar kacirabiliyor bazen, teknik olarak cok ustun olsalar da.

14. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Bence silikon custom için 200 euro büyük para degil. En azından custom isini tecrübe etmek için gayet hesaplı bir yol.

2 kişi bunu beğendi.
  15. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    @MikePortnoy Kesinlikle katiliyorum Ates, bu ise baslamak isteyip de bu ne fiyatlar yaa diyen kizan arkadaslar icin guzel bir baslangic olur. Ayrica ses kalitesi fiyatinin cok uzerinde. Peter sahane bir is cikarmis. Spor salonunda kullanirim diye aldigim ciem bugun SE5way'den dinleme saati caliyor iyi mi? :)

16. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,324
    Heheyt ! :D

2 kişi bunu beğendi.
  17. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    @lucabalo Zamaninda o nedenle almistim sor bir kere kullanabildin mi diye? Yok, spor salonuna girmek nasip olmadi.

2 kişi bunu beğendi.
  18. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Sen W4 dinlemiş miydin? Kıyaslarsın belki diye düşündüm.

19. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    @MikePortnoy Kisa bir sure dinlemistim ve pek begenmemistim acikcasi. Keske W4 bir kac gunlugune bende olsa, iyi bir vs yapabilirdim aslinda.

20. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Iyi olurdu aslında. Çünkü neredeyse ikinci el w4 fiyatına Music One alınabiliyor.