Custom Art Music One Incelemesi

'Custom Art' forumunda Ozan tarafından 22 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Elinize sağlık. Harmony8 için bir minimum kulak boyutu kısıtlaması vardı, bu cihaz için de benzer bir durum var mı?

Collapse Signature Expand Signature
  2. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Çok ince kulak kanalı olanlara Music Two ve H8 yapılamıyor. Music One tek yollu olduğu için belki bir şans olabilir. Normal kulak yapısına sahip insanlarda sorun olacağını sanmıyorum.

Ozan daha iyi bilebilir Music One işini.

3. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Abi işte benim kanallar çok küçük ondan soruyorum. Harmony8 deki durumu da ikimizin konuşmasında gördüm zaten:)

4. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Sorayım email atıp Peter'e. En azından Music One için durum nedir, kendisinden öğrenmekte fayda var. Tabii kalıp gönder bakayım diyebilir. Zaten kendisi kalıpları görüp okey vermeden para istemiyor. Öyle de bir güzelliği var. Peşin çalışan biri değil.

5. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Sevinirim abi. Veya mail adresini söylersen ben de sorabilirim.

6. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Ben attım şimdi mail Burakcım. Cevap gelir birazdan. Tamam derse gerisini sen halledersin :)

7. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Dur yav hemen nasıl alayım:) Merakimdan sordum sadece

8. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Genel soru sordum zaten merak etme :)

9. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    800
    Acaba kalıp göndermeden standart bir kalıp ile yapıp gönderebilir mi? SD3 vb gibi bir kalıp kullanabilir mi merak ettim.

10. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Öyle bir projesi olduğunu sanmıyorum şu an için. Neden böyle bir düşünceniz oldu :) Custom almak daha rahat değil mi konfor için?

Edit: Web sitesinde universal bölümü de var, ama henüz hayata geçmiş değil ürünler.

11. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Ben de aynı şeyi merak ettim ancak yumuşak malzemeyle olmaz her halde. Bana daha uymayan iem görmedim, im50 bile lokum kadar boyutuyla tam oturuyor ucu ve kasasıyla, o yüzden custom ne kadar ihtiyaç bilmiyorum. Music one'a baktım rock/metal/klasik için önerilmemiş ama music two çok ilgimi çekti, seste organikliği ve dolgun notaları seviyorum herşeyden önce dinlerken, tam aradığım şey olabilir. Tam sert olmayan kasa fikri de çok hoşuma gitti.

12. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    800
    @MikePortnoy
    Esasında beni ciem yaptırmaktan uzak tutan şey süreç ve prosedürler. İyi bir odyolog bulmak, iyi bir kalıp çıkartmak, göndermek, belki re-fit sorunları, bu gönder-al kısımlarda yaşanabilecek gümrük sorunları vb konular biraz gözümü korkutuyor. Bir de üstüne sesi beğenmeyip elden çıkarayım desem ciem olduğu için ayrı bir konu. Sanırım ne kadar olumsuz yanı varsa hepsini ileri seviye pesimist gibi görüyorum. Esasında ciem yaptırmayı çok istiyorum da dediğim gibi bu konular biraz uzak tutuyor. Gözü karartıp yaptırsam iyi ki yaptırmışım diyeceğim eminim aslında da şimdilik universal seçeneklere kaçıyorum.

13. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Ciem almak kolay bir iş değil tabii ki, sıkıntılı süreçleri var. Bekleme süreleri (mesela H8P için 5 hafta gibi bir süre var), geldiğinde kulağın alışması için sıkıntı çekmeyi göze almak veya refit gibi.. Kalıp işi aslında zor değil, yaşadığınız yerdeki en tanınan odyolojiste gidip çift kalıp aldırıp yollayabilirsiniz. Yeterki kalıpta boşluk olmasın ve ikinci boğum ile zar arasında yeterli mesafe olsun..Çünkü ikinci boğumu biraz geçik alınıyor kalıplar, koyulan pamuğun gidip zara yapışma ihtimali var. Bu yüzden kesinlikle önceden iyi kontrol ettirin.

Ciem'in en büyük esprileri izolasyonu, bir süre kullandıktan sonra tıkanıklık hissi yaratmaması, uç vb şeylerle uğraşmamak.. Ses konusunu da iyi araştırmak gerekiyor. Dediğiniz gibi bir kere alacaksınız, beğenmezseniz elden çıkarmak ciddi maddi zarar yaratıyor. Tabi music one-two gibi ciemler ucuz olduğu için maddi olarak çok acıtmaz canı.

Silikonu kalıp olarak basmak zor olsa gerek ki yumuşak malzeme kullanmak zorlaşıyor universal için. Tam bilemediğim için tekniği, ne söylesem olmayacak :)

Music two daha all rounder ve gövdeli olarak yazılmış hep. Music One da giriş için hiç fena fiyatlarda değil.

2 kişi bunu beğendi.
  14. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Eline sağlık Ozan, çok iyi oldu bu inceleme.

Ben çok kısa dinlememle filtresiz sm3'ün biraz daha açığı, biraz daha tizlisi ve daha sert çalanı olduğu hissine kapılmıştım. Ya da pfe122 ile sm3 karşımı diyeyim.Tabi en doğruyu Ozan'dan daha iyi kimse anlatamaz :)

Ateş custom herkes için konforlu olmayacaktır, çok örneğini gördük geçmiş senelerde. Bana sorarsanızda ise o pis uçlarla uğraşmaktansa custom'ı tercih edeceğimdir.

15. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Elbette herkes için kesinlikle konforlu olacak diye bir kaide yok. Ama iyi yapılmış bir ciem'in genel olarak konfor vereceğini düşünüyorum.

16. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    800
    @MikePortnoy Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Yakın zamanda ciem yaptırmak gibi bir planım yok ancak bir zaman sonra denemek istiyorum. Custom one giriş seviyesi için çok iyi bir seçenecek gerçekten. En azından cepte yangın çıkarmayacaktır.

17. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Bende öyle düşünüyorum da basınç rahatsız ediyor herhalde insanları. Bu arada custom kullanan biri hiçbir universal iem'in izolasyonunu beğenmez haberiniz olsun. Arada dağlar kadar fark var universallerle.

#37 UmutecH, 23 Ekim 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ekim 2014
    2 kişi bunu beğendi.
  18. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    @UmutecH Tesekkur ederim Umut, valla elimden geleni yaptim iste. SM3 yanlis bilmiyorsam biraz karanlik bir iem, Music One onun yaninda daha acik ve parlak kalacaktir muhtemelen. PFE122 dinleme firsatim olmadi ve acikcasi nasil bir ses karakteri var tam bilemiyorum.

Genel olarak custom vs universal tartismasina kendi yorumumu ekleyeyim ben de madem.

Arkadaslar benim gemileri yakip custom yoluna gitmemin sebebi universal iemler ile asla rahat bir konfor, izolasyon ve ses kalitesi yakalayamamamdi. Ben de en sonunda pes edip custom siparis ettim. Siparis etme sureci iem gibi degil, parayi odeyip geldigi gun kulagina takamiyorsun dogru ama en sonunda, uzun vadede kullanicinin yararina oldugunu dusunuyorum. Ki bunu soyleyin benim, benim gordugum remold ve refiti pek kimse gormemistir yani. Dogru sancili olabiliyor bir sure ama duzgun bir sekilde is yapildiginda ve kulaginiza tam oturdugunda, hicbir universal yanina bile yaklasamaz konfor ve izolasyon acisindan.

Begenmezsem elden cikarmasi zor denmis, burasi dogru o yuzden de elimizden geldigince detayli bir sekilde incemeler yazip aciklamak istiyoruz. Ben ilk custom kulakligimi siparis etmeden once yaklasik 3 ay boyunca head-fi'da sanirim ciem'lerle ilgili her basligi bastan sona okumustum. Sonrasinda yaptigim secim ise hayatimda aldigim en guzel urunlerden birine yoneltti beni. Hala memnunum ve verdigim hic bir kurustan sikayetci degilim o kulaklik icin. Yani demek istedigim, birazcik sabir ve vakit ayirma ile, inanilmaz guzel ve huzurlu bir dunya sizi bekliyor olabilir. Kaldi ki muzikseven insanlarin bu tecrubeyi yasamasini isterim en azindan bir kere. Iyi oturan ve kaliteli muzik sunan bir custom'in verdigi his bambaska.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 23 Ekim 2014, İlk mesaj zamanı 23 Ekim 2014 ---
    @prostheticwhim Sesde organikligi ve dolgun notalari seviyorsan, belki Music Two daha iyi bir secenek olabilir senin icin. Music Two genel olarak Music One'in en belirgin iki acikligini kapatiyor. Basslari biraz arttirirken tizlere de ufak bir ekleme yapiyor ve daha heyecan verici daha dolu bir ses elde edilirken sahne de genislemis oluyor. Cok hafiften de olsa bir V ya da U seklinde sunuma kavusuyor. Bunun yaninda Music One ise midlere odaklanip genel olarak butun spekturumda dengeye ve sadece ufak kivilcamlara, ufak artislara sahip.

3 kişi bunu beğendi.
  19. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Customlarla ilgili en büyük şüphem, büyük firmaların o kadar geliştirme süreci ve tecrübe sonrasında ürettikleri örneğin shure se846 gibi kulaklıkların yanında hangi konumda oldukları, dediğim gibi ben universal şekil ya da uçlarla hiç problem yaşamıyorum, hep rahatım ve dünyadan kopuyorum izolasyonla. Sonuçta bir kişi yapıyor bunu ve sürücüleri büyük ihtimal zaten piyasada olan universal modellerden biriyle aynı, kim bilir hangi üreticiden alıyor, kendi yapma imkanı yok; tuning ve kullanılan malzemelerin sese etkisini anlayabiliyorum ama çıkan sonuç flagship modellerin nasıldır ne yazık ki denemeden bilmenin imkanı yok. hoş ben daha universal flagship bile deneyemedim :(

20. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    @prostheticwhim Birebir ürünleri kıyaslamak lazım. Mesela se846 ile custom art music one hiçbir şekilde kıyaslanamaz, (ne sesi ne fiyatı) ama örneğin se846'mı hm8 pro'mu derseniz arkadaşlar cevap verecektir. İçindeki malzemeye adetlerine pek takılmayın, sonuç önemli.