dac mı dap mı?

'Genel Tartışma' forumunda bugra116 tarafından 6 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Yukarıda ki ekipmanlara sahibim, amp ile yetersiz ve telefonumla uyumsuz olduğunu düşündüğüm için devam etmek istemiyorum. Soruyu başlıktaki gibi genelleme olarak düşünmeyin, spesifik olarak soruyorum, kulaklıklarım bunlar bir tane de bass ağırlıklı alacağım. Aklımda düşündüğüm bir kaç ekipman var. Şöyleler;
    DAP;
    Cayin n5ii
    Fiio x5iii
    İbasso dx 150
    DAC;

IFI Micro IDSD Black Label
    Chord Mojo

Batarya, iki cihaz taşıma, ağırlık vb. şeyler benim için önemli değil. Sadece müzik kalitesini geliştirmek istiyorum. Bir de öneri yaparken Türkiye'den alacağım için bulma kolaylığına göre de bir yorum yapabilirseniz sevinirim.

Şunu da eklemek istiyorum illa yanımda taşımak için bir ekipman istemiyorum. Evimde de oturup müzik dinleyebilirim. Masaüstü daclar hakkında hiçbir fikrim yok. Yine bu fiyatlarda daha iyi veya eşit performansta iem ile kullanabileceğim masaüstü dac öneriniz varsa yapabilirsiniz.

Yukarıda ki ekipmanları deneyip de daha iyi dediğiniz bir ekipman var ise tavsiyesini yapabilirsiniz. Onun dışında denemediyseniz yukarıda ki ekipmanlardan başka bir tavsiyede bulunmayınız. Benim sahip olduğum ve almak istediğim ekipmanları göz önünde bulundurarak DAC mı DAP mı görüşlerinizi bekliyorum.

Geliştirmeyi ocak ayında yapmayı düşündüğüm için, denemem ve dinlemem için dac veya dap göndermek isteyen olursa kabul edebilirim. Benim için pahalı ekipmanlar almadan önce denemek görmek beni mutlu eder kararımı daha net verebilirim. Güven konusunda forumda yeniyim güvenmeyenler olabilir, güven konusunda sorun yaşayacak hiç teklif etmesin. Şimdiden herkese teşekkürler.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 bugra116, 6 Eylül 2019
    Son düzenleme: 7 Eylül 2019
  2. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,638
    Bu durumda olsaydım 2.el ifi micro alır geçerdim.

bugra116 bunu beğendi.
  3. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    109
    Taşınabilirlik öncelikliyse cayin değilse ifi micro

akifb ve bugra116 bunu beğendi.
  4. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Yabancı forumlarda biraz araştırdım da, chord mojoya pc ve dap kullanımı için uygun demişler. Ifi micro bana da daha yakın geliyor. Yine yabancı forumlarda ses kalitesi olarak dac öneriyorlar. Türkçe olarak daha fazla yorum görmek isterdim. Sanırım herkes yoğun bu sıralar.

düzemleme; Evet chord mojoyu dap kullanımı için uygun görmüşler head-fide. Biraz kafam karıştı dapın içinde zaten bu donanımlar yok mu o_O

5. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,638
    Ifiye alternatif mojo değil hugo olur. Yine de ben ifi micro diyorum ..

bugra116 bunu beğendi.
  6. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,171
    Taşınabilir dac ben çok kullanamıyorum. Ama kullanıyor olsam ve bu ikilemde kalsam, tercihim ifi micro black label olurdu.

Sent from my fridge using Tapatalk

bugra116 bunu beğendi.
  7. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    102
    Mojo kullanicisi olarak yazıyorum.

Sunduğu kalite ve taşınabilirlik açısından Mojo muhtemelen en iyi seçenek olur. Telefonun yada dap'in arkasına strap bantla tutturdugunuz da ses kontrolleri falan tam elinize cuk diye oturuyor ve hala cebinize sığabilecek bir boyutta kalıyor.

Ifi da boyutu gereği bunu yapmanız çok daha zor. Zira kendisi bağlandığınız telefon yada dap'den çok daha büyük, tabut gibi duruyor. Ifi'i mobil olarak on the go halinde kullanmak hiç pratik değil.

Taşınabilirlik olarak Mojo daha iyi olacaktır, ancak sunulan özellikler bakımında ifi daha önde. Bass boost, rca çıkışlar, 3d+,ayarlanabilir kutuplar 12 saat pil ömrü(mojo 4-5) ve daha güçlü bir çıkış.

bugra116 bunu beğendi.
  8. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Eğer taşınabilirlik dediğiniz gibi bir sorun teşkil etmiyorsa, IFI Micro IDSD Black Label hepsinden daha iyi bir seçenek olacaktır. Taşınabilirliği de göz önünde bulundurursanız ve uygun fiyata yakalarsanız IFI Audio xDSD de çok iyi bir seçenek.

Ama tüm bunlardansa daha uygun fiyatlı bir seçenek olarak IFI NANO BLACK LABEL düşünebilir, üzerine kalan paraya kulaklığınızı üst klasmana taşıyabilirsiniz.

bugra116 ve returnity bunu beğendi.
  9. returnity

returnity
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    395
    Ya da pratiklik onemli diyorsaniz Dragonfly Red dusunulebilir. Bir usb disk buyuklugunde olmasi itibariyle piyasadaki en portable secenek olabilir. Ses kalitesi yonunden de oldukca makul sonuc verecektir herhangi bir ayar icermeyen basit yapisina ragmen.

Mojo da kullandim. Her ne kadar cok ovulse de ben sahnesinin cok dar olmasi hem de sesi cok fazla sicaklastirmasi nedeniyle pek memnun kalmadim. Pratik bir kullanim icin de ya mont cebi ya da canta ici gerekiyor.

Hedeflediginiz tasima yontemi nedir bilmiyorum ama pantolon cebi bu planlar icindeyse Dragonfly disinda rahat etmek zor. Ama konfordan feragat edilecekse ben de ifi nano BL ya da xDSD oneririm.

bugra116 bunu beğendi.
  10. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Ifi nanoya da baktım fiyat olarak düşünülebilir. O zaman DAP düşünmeyi bırakıyorum. Ifiyi bir yerde umarım bulup deneyebilirim.