Dali Zensor Pico için Amfi Tavsiyesi

'Amfi' forumunda aydeniz tarafından 12 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

1. aydeniz

aydeniz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Herkese selamlar,
    Ne zamandır pasif hoparlör alma düşüncem vardı ancak iş sadece hoparlörle bitmediğinden dolayı bir türlü bütçe ayıramıyordum. Bir kampanya denk gelip gözümü karartıp Dali Zensor Pico hoparlörlerimi almış bulunuyorum.
    Amfi için birkaç seçenek buldum, başka önerilere açığım, en fazla çıkabileceğim rakam 750 tl civarı;

https://www.amazon.com/SMSL-50Wx2-T..._1_3?keywords=smsl+sa50&qid=1570924206&sr=8-3
    https://www.amazon.com/Amplifier-TP...1_3?keywords=smsl+sa100&qid=1570923208&sr=8-3
    https://www.amazon.com/BT20A-Blueto...rds=BT20A&qid=1570923277&s=electronics&sr=1-3

Hoparlörler 6 ohm, önerilen amfi gücü 40-125W arası. İlk iki seçenek 4 ohm'da 50W güç verebiliyor, bu hoparlörler için yetersiz olur mu veya yüksek seste, ses boğuklaşır mı?
    Veya zaten ilk pasif hoparlörüm/amfim olacağı için, kulağa hemen hemen hepsi aynı gelir, bağlantı seçeneği ve gücü fazla olanı mı al dersiniz?

2. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    173
    Son zamanlarda class d amfiler moda olmaya başladı. Eskiden dandik olarak biliniyorlardı ama şimdi yeni teknolojiler sayesinde çok beğenilen class d amfiler var. Sizin verdiğiniz amfiler de class d yapıda. Ne demek olduğu ile ilgili Google da açıklamalar mevcut. Linkini verdiğiniz amfileri dinlemedim fakat hoparlörünüzün hassasiyeti 84 db olarak gözüküyor resmi sitesinde. Bu da sürülmesi pek kolay olmayan bir yapıda olduğu anlamına geliyor. 50 watt cılız kalabilir, bence 100 watt olanında şansınızı deneyebilirsiniz madem bütçeniz kısıtlı.

3. aydeniz

aydeniz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Evet bütçem kısıtlı maalesef ve alacağım amfiyi en az bir sene değiştirmem. Aynı boyutta olan class t amfi de buldum ancak onların Türkiye'ye gönderimi yok ve bu amfilerin yorumları da gayet güzeldi, sadece aklımda 50 W yetersiz kalır mı problemi vardı, yorumunuzla 100 W olana yöneleceğim, teşekkürler.

4. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,288
    technics v500 gibi ikinci el ve 90larda veya sonrasına çıkmış olan(burası çokomelli) çok güzel amfiler bulabilirsiniz bu fiyatlara

Collapse Signature Expand Signature
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,388
    Amazon'daki incelemeler acaip pozitif. Orta halli Class AB amfilere göre durumları nedir acaba?

Sony on yıllardır tüm ucuz amfilerinde (home theater vs.) Class D kullanıyor. Ama onların sesleri oldukça kirli. Gerçi eski teknolojili, kâr marjı yüksek ve ucuz ürünlerdi (5 hoparlör+subwoofer+receiver $250 MSRP Best Buy'da). Amazon üzerinden satış yapan güncel bir Çin ürünü için durum farklı.

Nasıldır acep ses kalitesi 2x80W kalburüstü bir Onkyo'ya göre mesela? Düzgün dizayn edildiyse daha temiz ve dinamiktir diye tahmin ediyorum. Çünkü maliyetin önemli bir kısmı olan güç kaynağı daha ucuza üretilebiliyor Class D dizaynlarda. Aradaki maliyet farkını akıllıca kullandılarsa şaşırtıcı sonuçlar elde edilebilir belki? Bir umut :)

Düzgün bir karşılaştırma ve inceleme bilen, bulan var mı? Malum aşırı pozitif Amazon incelemeleri çok da bir şey ifade etmeyebiliyor.

6. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,899
    Onkyo'nun Integra Stereo (A-8670)amfisini uzun bir süredir kullanıyorum, alet baya yaşlı babadan yadigar :) Ne bir kapasitör değişti ne de volüm potu hışırtı yaptı. Yaşlı olmasına rağmen kalitesi baya iyi ve güçlü bir amfi. Tabi hiend klasmanında olmasa da giriş seviyesi için ucuz ve iyidir.

Collapse Signature Expand Signature
  7. aydeniz

aydeniz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    İkinci ele çok sıcak bakamıyorum önceden birkaç kötü tecrübeye sahibim o nedenle sahibinden gibi sitelere hiç bakmadım, anladığım kadarıyla forumda iyi işliyor bu süreç uygun bir amfi denk gelirse buradan da alabilirim ama linklerdeki amfilerin de taşınabilir olması beni cezbetti açıkçası.

Bir yorumda amfinin içini açan biri sanki sadece eski laptopların donanımını -güç kaynağı da olabilir tam hatırlayamıyorum- kullanmak için bu aletleri yapmışlar gibi bir yorum yapmıştı. Dediğiniz gibi güç kaynağını ucuza getirip dizaynı iyi yapmış olabilirler, içlerinde iyi bir amfi kullanıp bunları garaj gibi başka yerlerde kullanan kişiler çok ve çoğu memnundu.

Satılık mıdır hocam? Zaten giriş seviyesi hoparlörle pahalı/ucuz amfinin farkı illaki olur ama bence aradaki fiyat farkını gösterecek hoparlörler değil bunlar.

8. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    627
  9. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,079
  10. aydeniz

aydeniz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Hocam ikinci elde ürünü görüp denemem lazım İzmir içi ilan olabilirdi ancak şuan iki aylığına şehir dışındayım küçük bir yerdeyim o nedenle bakmadım hiç ama forum içi yeni üye olmayan birinden alabilirim, teşekkürler öneri için.

Bu amfiye bakacağım belki yabancı sitelerde dali hoparlörle denemiş birileri vardır, kredi kartından böyle bir ürün almak daha mantıklı çünkü amazondan gelen ürünler hiçte ucuza gelmiyor. Teşekkürler tavsiye için.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 14 Ekim 2019 ---
    Cambridge Audio'nun şu ürününü buldum birde, Harman Kardon'dan daha ucuz, deneyen var mıdır?

https://www.forumaudio.com/TOPAZ-AM5-Entegre-Amfi,PR-431.html

Almışken iyisini almak istedim bir aksilik olmazsa daha uzun süre kullanarak zaten kendisini amorti eder, o nedenle 3 model arasında kaldım,

https://www.hepsiburada.com/sony-st...JX7qAqr6EKFJv-tWwF9GV4tGm9ahtjMsaApD6EALw_wcB
    https://www.hepsiburada.com/yamaha-...hR1IaWLf4j89nkUOgXq5dCK0c0fSthAsaAkWjEALw_wcB
    ve
    @Mikrobiyolog 'un önerdiği
    https://www.hepsiburada.com/harman-kardon-3700-stereo-amplifikator-p-EVTUNCAMPL3700

Bluetooth bi kolaylık ama satın alma sebebi değil benim için, sadece ses karakteristiği açısından hangisini tavsiye edersiniz?

#10 aydeniz, 14 Ekim 2019
    Son düzenleme: 16 Ekim 2019
  11. ckn

ckn
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    54

Sony STR-DH190'ı yaklaşık 3 aydır kullanıyorum ama çok eski ve vasat denecek kalitede sony hoparlörler ile o yüzden ses karakteristiği açısından çok fazla bir yorumda bulunup sizi yanıltmak istemem. Ürünün diğer özellikleri açısından size yardımcı olmaya çalışayım. Bluetooth önceliğim değil demişsiniz benim için de öyleydi ama şuanda en çok Bluetooth u kullanıyorum diyebilirim. Biraz ısınıyor doğal olarak ama alev alev yanmıyor. Kulaklık çıkışı beni baya şaşırttı. Sennheiser 58x ile kullandım bir süre ve gayet keyif aldım. Sesler biraz sıcak ve alt frekanslar daha baskın kulaklıkta. Hoparlörler konusunda yukarıdaki şerhi tekrar vurgulayarak söylüyorum onda da alt frekansları yoğun buluyorum. Pikapım olmadığı için phono girişini hiç kullanamadım. Uzaktan kumandası baya işlevsel hemen hemen her şeyi oradan halledebiliyorsnuz. Ses tekeri bence biraz daha yumuşak olabilirdi. Bass-Treble ayarlayabiliyorsunuz -10/+10 arasında. Ortalama bir ağırlığa sahip yerinden kalkmayacak kadar değil. Ama boyut olarak masanızda baya yer işgal ediyor diyebilirim. Ben genel anlamda memnun kaldım. Çin'den 100 dolarlık bir amfi almak yerine böyle bir ürünü tercih etmeye karar vermiştim çok da pişman değilim açıkcası. Hatta ileride güzel bir çift pasif hoparlör alarak daha işlevsel hale getirme düşüncesindeyim.

Umarım vereceğiniz karar tüm ihtiyaçlarınıza uygun olur. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,388
    Cambridge Audio > Yamaha ? HK > Sony

Ama farkindaysaniz Cambridge Audio'nun gucu az, Hoparlorunuz icin yeterliyse muhtemelen en temiz sesi o verir.

13. kronik

kronik
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
  14. aydeniz

aydeniz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Kullanıcı yorumu çok önemliydi paylaştığınız için teşekkür ederim hocam. Bluetooth dahili olsa çok daha güzel olur ama sonradan kit alarakta bu sorunu çözerim diye düşündüm. Pikap ve subwoofer girişi olmadığı için yamahayı eledim , ilerde ikisini de almayı düşünüyorum. Sony'de de subwoofer girişi yok ancak hem fiyatı daha uygun-bluetooth masrafından da kurtaracak-hem de bassların yeterli olduğunu söylüyorsunuz, filmlerde zevkli olur. Yalnız Hk 3700 yurtdışında ikisinden de neredeyse iki katı pahalı fiyata satılıyor ona anlam veremedim, internete bağlanabilme artısı var. Bende amazondan bakmıştım ufak amfilere, hem çok ucuza gelmiyor hem de bağlantı seçenekleri çok az, sizin yaptığınız gibi burdan alacağım daha mantıklı. Amfiyi alınca hoparlörün performansını söylerim, geçtiğimiz senelerdeki fiyatını bilmiyorum ama şuan için uyguna aldım, düşünürsen satıcıyı söyleyebilirim.

Maalesef hoparlörü çok araştırmadan aldım o nedenle zor sürülebileceğini bilmiyordum, markadan dolayı galiba bir an çok almak istedim:) Bir üst modeli var o da 2000 fiyat bandında ve 35 w., yine çok az. O yüzden vazgeçmek zorunda kaldım.

15. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    495
    Bende AXS 5000 var. Denon 510 ile sürüyorum. Dikkatimi çeken zensor pico nispeten ufak bir hoparlör. Önerilen amfinin 40 120 watt aralığında olması. sensivity düşük olsa bile 6" sürücülü bir hoparlörün 120 watt ile sürülmesi ancak sesi az çekerek mümkün. onu da damping factor için düşündüler sanırım.

Ben axs 5000 i sedef Se IV ile dahi sürdüm. Tamam gümbür gümbür çalmıyordu ama dinleme seviyesine yakın bir gücü vardı. Bu da sensivity 90db olmasından sanırım.

16. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    741
    İkon 6 ve zensor pico var. Kısa dinletide picolari bayağı zor sürülen hoparlörler olduğunu söyleyebilirim. Küçücük pico ikon6 dan zor sürülüyor .

17. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    173
    Dostum bütçe kısıtlı ise kafanı fazla bulandırmadan tercihen yüksek güç üreten yeni model bir class d amfi al geç derim. 84 db daha önce de söylediğim gibi bir hayli zor sürülür, 100 watt altı amfi pek olmaz bu da aklında olsun. Şu anda da bir sistemi olan 10 yıllık hifi deneyimi ile bunları yazıyorum. Kolay gelsin.

18. aydeniz

aydeniz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    3db sensivity farkı seste iki katı fark yaratıyormuş, bu forumda okumuştum, 84db çok düşük sizinkine göre, cambridge audio dan vazgeçmek zorunda kaldım o nedenle.

Memnun musunuz hocam picolardan, siz hangi amfiyle kullanıyorsunuz?

Teşekkür ederim üstadım, o zaman sony e yöneleceğim teşekkürler.

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,388
    Sony'nin giris seviye amfilerinin kalitesi rezalet ama. Sahsen az cok yapisi bilinen ve DIY community'si olan, yani kalitesi belli Cinli class-D amfilere yonelirdim.

20. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    173
    Arkadaşa katılıyorum, yeni class d amfiler güç konusunda daha iyi fiyat/performansa sahip. Yeni model 100 watt üstü class d bir amfi almanız daha iyi olur o hoparlör için.