Dali Zensor Pico için Amfi Tavsiyesi

'Amfi' forumunda aydeniz tarafından 12 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

1. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    742
    Ben sinema sisteminde surround olarak kullandım. Stereoda da gainclone amfi ve lepy 2020 + brezee audio pre ile denedim.

2. aydeniz

aydeniz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Üstadlar çok uzattım konuyu ancak nokta atışı yapmak istiyorum, en başta hoparlörleri hemen çalıştırmak istediğimden, şimdi baktıklarımdan daha ucuz olan d class amfileri buldum ancak sonra bütçeyi biraz artırınca bu modellere yöneldim, kafamda sisteme ilerde subwoofer ve pikap ekleme düşüncesi oluştu. Affınıza sığınarak bir model daha buldum;

https://www.proav.com.tr/HK-3490-Radyolu-Stereo-Amfi,PR-89.html

Gücü ve bağlantı seçenekleri çok yeterli anladığım kadarıyla. Şimdi sizce bu amfiyi alıp uzun bir süre kullanmalı mıyım yoksa d class amfiyi alıp pikap ve subwoofer alana kadar kullanıp sonra satmalı mıyım? Hk alarak daha fazla paraya daha kötü ses mi almış olurum?

Anladım hocam, hangisinden daha iyi ses aldınız? Amazon'da lepy den memnun olmayanlar fazla o yüzden sordum.

3. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    742
    Gainclone power. Breeze audio pre ile beraber ,lepyden daha iyi ses veriyor tabiki ;)

4. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    122
    +3db iki kat ses değil +10db iki kat ses demektir. +3db artış için gereken güç 2 katına çıkar. Yani 100watt bir amfi 50 watt "aynı kalite" amfiden 3db yüksek ses verir.

5. aydeniz

aydeniz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Anladım hocam:) Teşekkürler cevap için.

Şimdi oldu:D Teşekkürler üstadım bu yararlı bilgi için.

6. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    122
    Ayrıca tekrar olacak belki watt değerlerine aldanmayın. Defalarca yüksek watt lı amfilerin düşük wattlı amfiden daha zayıf güçsüz çaldığında şahit oldum.

aydeniz ve coolblue bunu beğendi.
  7. aydeniz

aydeniz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Teşekkür ederim hocam uyarı için, fazla bi seçeneğim ve deneme imkanım olmadığı için biraz güvenmek zorundayım watt değerlerine, olabildiğince yüksek watt değerli bir amfiye yöneleceğim.

8. aydeniz

aydeniz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Herkese iyi forumlar öncelikle, Harman Kardon hk3700 modelini aldım ve bir haftadır dinliyorum, bence çok güzel bir ikili oldular. Bu modeli öneren sn. @Mikrobiyolog 'a teşekkür ederim.

Bu kadar beklememin sebebi Ankara'ya bir haftalık gidecek olmamdı ve malum siteden bir kaç ilanı gözüme kestirdim ancak gidip dinlemeye vakit bulamadım. Bütçemi biraz daha artırmıştım ve gerçekten yorumları güzel olan amfiler bulmuştum ama dediğim gibi denemeye vaktim olmadı. Kısmet Hk'den yanaymış ve gözüm arkada hiç kalmadı. İlk mesajımda belirttiğim ürünlerden birini neden almadım, daha fazla beklemek istemedim. Burada satışı olan bir kaç üründe vardı ama fiyatı yurtdışına göre iki kat daha pahalıydı.

İlk defa pasif hoparlör ve stereo amfi alan biri olarak kendimce ürünlerden bahsediyim;
    Hoparlörler çok büyük değil, kahverengi ahşap ve siyah parlak kaplama çok şık duruyor bence, amfiyle de uyumlu, odanın havasını değiştirdi. Şuan kullandığım oda orta büyüklükte bile değil, son ses seviyesi 10 ve ben en fazla 0'e kadar açabildim. Oda küçük olduğu için olabilir, yankıdan dolayı olabilir seste biraz bozulma oldu. Orta seviyede sesteki dengesi sanki kayboluyor, bass lar yetemiyor sanki, bir uğultu da oluyor. Hoparlörler duvara çok yakın da değil. Bu dediğim gibi odadan dolayı olabilir İzmir'e gidince deneyip güncellerim. Bu arada ilk çalıştırdığımda biraz hayal kırıklığı yaşadım, basslar yetersiz geldi ve mid/tizler beklediğim kadar net değildi ama gittikçe güzelleşti, daha bir netleştiler. Mid ve tizler çok güzel basslar da aynı şekilde. Aralarındaki dengeyi çok sevdim. Bass lar yetersiz gelebilir diyerek subwoofer çıkışı olan bir amfi almak istedim ama şu an için müzik ve filmde gayet yeterli. Bass seven birine hala yeterli gelmeyebilir, tek dikkat edilmesi gereken nokta bu şu an. Kimine göre olumlu kimine göre olumsuz dediğim gibi ben dengeyi çok sevdim. Bilgisayarımdaki hemen her müziği dinledim, daha önce duymadığım sesleri duyduğum oldu veya o sesler çok arkadaymış böyle dinlemek daha güzelmiş. O nedenle hoparlörlerin performansını gerçekten beğendim.
    Tabi bunlar daha önce kule hoparlör ya da üst seviye raf tipi hoparlör dinlememiş birinin yorumları, ilk defa böyle bir sistem alacak biri için bence her bakımdan yeterli bir sistem.

Amfi için de çok şık diyebilirim, sadece parmak izini ve tozu fazla belli ediyor ön yüzeyinde. Tuşların kalitesi güzel, ses düğmesinin hissi çok güzel, çevresinde parlak bir ışık var. Karanlıkta rahatsız ederse kumandadan iki seviyede kapatabiliyorsunuz. Birinci seviyede ses tuşunun ışığı kapanıyor ve ekranın ışığı yarıya iniyor, ikinci seviyede ekranda tamamen kapanıyor ancak sol taraftaki güç ışığı hep aynı parlaklıkta, o kapanmıyor. Ön tarafta usb ve kulaklık girişi için ufak bir parça var onu çıkartmak gerekiyor, keşke ana üniteyle bağlantılı yapsalarmış kaybolabilir. Radyo kanalları burada pek çekmediğinden ve modem uzakta olduğundan bu özelliklerini henüz denemedim. Kumandası biraz eski tip, bazen iki üç defa basmak gerekiyor, amfiye doğrultmanız lazım ama büyük bir problem değil bence. Ses konusunda hoparlörü başka amfiyle denemediğim için karakteristiği hakkında bir şey diyemem ama bu ikili bence çok güzel uydular. Gücü yeterli hatta 0 a kadar açtığımda bazı şarkılarda sürücüler yerinden çıkacakmış gibi oluyor. Belki bana öyle geliyor çünkü sitede önerilen amfi üst sınır 125 watt, bu amfi 85 watt. Yine de ses şiddetinden çok memnunum daha fazla açmamama rağmen boyundan büyük çalıyor diyebilirim. Bir olumsuz nokta, yorumlarda okumuştum amfinin kendiliğinden kapanması olayı benim de bir kere başıma geldi. Film izlerken normal ses seviyesinde oldu, ısınmamıştı bile. İlerde tekrar yaparmı bakacağız.

Sonuç olarak çok fazla seçenek olmamasına rağmen keşke başka bir ürün alsaydım demedim şimdilik, amfiyi çok düşündüm ama hoparlör için de böyle bir şey demedim, ikisinden de çok keyif alıyorum. Giriş seviyesi için çok yeterli bence. Keyfi bir durum olmadığı sürece uzun yıllar değiştirmem diye düşünüyorum ama belli olmaz tabi bu işler:) Uzun bir yazı oldu, bu ürünleri düşünenler varsa yardımcı olur umarım.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  9. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,136
    Hayırlı olsun memnun olmanıza sevindim. İlk başta fazla referansı olmadığı için insan çok seçici olmuyor zaten, siz de güzel bir giriş yapmışsınız. Saptamanız da yerinde, amfiler en iyi performansı genelde orta seviyelerde veriyor.

10. aydeniz

aydeniz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Çook memnunum, eğer daha düşük güçte bir amfi alsaydım, sesi açtığımda bozulsaydı o zaman üzülürdüm ama bu amfinin gücü yerinde zaten o kadar açamıyorum bile. Tekrardan teşekkür ederim:)

Mikrobiyolog bunu beğendi.