DAP mi Portable amfi mi???

'Ekipman Genel' forumunda iPhonist tarafından 16 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. iPhonist

iPhonist
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    Merhabalar arkadaslar,

Dun sitemiz uyesi Selcuk arkadasimizdan Audeo Phonak PFE 232 aldim. 2007 den beri iphone kullancisi oldugum icin her her modelini kullandigim icin iphone 5S in kaynak icin yeterli olacagini dusundum. Tabi bunda itunes kullanmamin duzenli arsivimi itunesta tutmamanin, airplay uzerinden sesi her istedigim yere aktarmamin etkisi buyuk. Ancak kulakligi ilk denememde iphone 5S e takinca tam bir hayal kirikligi oldu. Alet standart iphone kulakligi gibi calisiyordu. Serkan hemen DAP konusunda bilgi vererek bu isin dogrusunun DAP kullanmak oldugunu soyledi, sonradan arastirinca da dap olmadan bu isin olmayacagini anladim. Eve donunce MacbookPro retinaya bagli Creative xmode ses kartina kulakligi taktigim zaman gercek ve istedigim sonucu elde ettim. Ancak kulaklikla bunu yanimda tasimam mumkun degildi. Hemen aklima Audi Technica ATH M50 ile aldigim Fiio E06 kulaklik anfisi geldi. E06 yi 5S baglayarak gayet iyi ses aldim PFE 232 im ile. Daha sonra bakinca daha ust seviyede E11 ve E12 modellerinin oldugunu gordum.

Simdi sorum su, tuhaf gorunuslu, isi sadece iyi ses uretmek olan bir dap almak istemiyorum. Bildigim kadari ile iTunes ile eslesmiyorlar. iTunes uzerinde su ana kadar 8 yillik arsivim var, hepsi de duzenli, kapakli, full albumler. Android tabanli cihazlari oldum olasi sevmemisimdir, cok kararsiz calisirlar, firmware guncellemeleri gec cikar, iki de bir cakilirlar vs. vs. Dolayisi ile alacagim bir dap bana ekstradan senkronizasyon ve gayet kotu tasarimli bir cihaz, ekstradan sarj, ve cidii bir maliyet getirecek.

Dolayisi ile PFE 232 yi iphone 5S ile E11 yada E12 serisi bir portable anfi ile kullansam, dapa yakin ses alir miyim. Sonucta tahmin ediyorum ki dap temiz ses vermekle beraber sesi de yukseltiyordur. Dolayisi ile beni senkronizasyon derdinden kurtaracaktir.

Degerli goruslerinizi bekliyorum,

2. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    iphone'um varken bir ara şunu kullanmıştım ve gayet iyiydi. Bir düşünün derim.

iphone 5 için de benzeri vardır mutlaka.

Collapse Signature Expand Signature
  3. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,912
    Yeni bir dap alarak arşivleme düzeninizi bozmayın derim. Ben de arşivimi iTunes ile oluşturdum ve istisnasız her hafta parça veya albüm alarak eşleştirme yapıyorum, bu durum arşivi düzenli tuttuğu gibi pratiklik de sağlıyor.

Android cihaz alırsanız arşivleme ve eşleştirmeyi kendi yazılımıyla yapmanız gerekecek. Fiio X3 alırsanız amfi almanıza gerek kalmaz, ama bu defa da iTunes klasörü altındaki albümleri kopyala yapıştır yöntemiyle manuel olarak X3'e atmanız gerek. Geriye tek seçenek kalıyor, E06'yı satarak E12 almak, E06 bildiğim kadarıyla sadece ses yükselten bir amfi. Kolay gelsin.

4. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    E12 işinizi görecektir. Araya koyu sıcak birşey lazım yoksa kulağınız delinebilir :)

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,171
    Maalesef Fiio nun modelleri dac olarak, iphone u desteklemiyor.

E18 in amfi katının ise güç olarak E12 nin gerisinde olduğunu okudum.

Kulakiçinde sorun teşkil etmesede aklımızın bir köşesinde dursun.

Ayrıca Umut, Pfe yi dengelemesi için koyu olduğu için E12 yi tavsiye etmiş.

E18 ise koyu olmadığı için bu dengeyi sağlamaz.

Bu arada gözden kaçırdığımız çok önemli bir konu var.

Eğer iphone 5 i amfi ile kullanmak istiyorsak bu aparatıda kullanmak zorunda olduğumuz.

Ucuna line out kablosununda ekleneceğini düşünürsek...

6. Thehelsing

Thehelsing
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Theorem 720 DAC veya CEntrance m8 alırsanız amfi ve dac tek cihazda kullanabilirsiniz. Ekstra bir aparata da gerek kalmaz. Theorem aynı zamanda telefonunuzu sarj edeceği için de sorunsuz dinleyebilirsiniz. Şarjın 20 saate kadar gittiği söyleniyor.

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    50_100$'lık ürün soran birine 750-800$'lık ürünler önermişsiniz :)

8. Thehelsing

Thehelsing
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Bütçe belirtmediği için söyledim bunları :)

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,171
    Eyvallah.
    Güzel asistti ...

Siz anladığım kadarıyla kulaklık çıkışından E06 ya bağlantı yaptınız.
    Aslında bu sağlıklı bir yöntem değil.

Sanırım ios cihazları en fazla seven ve kafa yoranlardan biri Umut bu forumda.

Eğer bütçenizi ve olmazsa olmazlarınızı tekrar revize ederseniz, size en doğru tavsiyeyi verecektir.

Şu linkteki farklı ürünleride aklımızın bir köşesine yazalım.

Benim maalesef performansları konusunda bir bilgim yok.

http://www.ifi-audio.com/en/improve_iphone.html

10. iPhonist

iPhonist
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    Merhabalar tekrardan,

Fiio E11 ve Fiio E9 kablo ile isi cozdum. Su anda ses benim icin tatmin edici, sadece Fiio L9 kablonun iPhone a giren ucu lightining destekleyecek sekilde olani gerekiyor, telefon 4 cm uzadi, o yuzden surekli takmiyorum. Bu arada L9 kablo ile sesin kontrolu tamamen anfiye gecti, bu arada telefon konusmalari bu kablo uzerinden yapilamiyor. O yuzden asagidaki aparati siparis ettim.

http://www.ebay.com/itm/35089748723...eName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2648

Ilgilenen arkadaslarimiza cok tesekkurler,

11. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Güzel günlerde kullanırsınız inş. Bilgilendirdiğiniz için de çok teşekkürler. Keşke herkes sizin gibi olsa.

12. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,171
    Hayırlı olsun velakin yukarıdaki aparatı niçin aldınız anlamadım.

Eğer yukarıdaki aparata L9 u bağlamayı düşünüyorsanız, L9 üzerinden ses alamazsınız.

13. iPhonist

iPhonist
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    Tesekkurler ustad, aparat Apple in lightining to 30 pin adaptoru ile ayni isi yapiyor. Ayni zamanda kulaklik cikisindan telefon sesini aliyor, dolayisi ile calisirsa bir tasla 2 kus vuracagim. Bir de anfi ve tek siyah-gri bu cihazd siyah oldugu icin beyaz orjinal ceviriciden daha iyi gorunecek.

14. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Yanlış anlamadıysam sesi kulaklık çıkışından alıyor eğer öyleyse gereksiz bir alet. Çünkü lightning'de line out özelliği yok ve bu yüzden dönüştürücünün üzerinde dac olması lazım. Eger dac yoksa ligtning kapısı sadece şarj görevi görecek sesi yine kulaklık çıkışından alacaksınız ki hiçbir anlamı kalmıyor o adaptörün.

15. iPhonist

iPhonist
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    Soyle bir ek bilgi vereyim, anfi kapaliyken lightining to 30 pin ceviriciye L9 u bagladigim zaman telefon sesini alabiliyorum. Anfi acikken ebayden aldigim aparatla telefon gorusmelerini yapabilecegimi dusunuyorum, aparatin uzerinde dikkatli bakilinca kulaklik cikisina giren bir parca daha var, bunun uzerinden telefon sesini alabilirim diye dusunuyorum.

16. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,171
    O aldığınız aparat ile maalesef istediğinizi yapamazsınınız.

Ne o aparatın toplayıcı özelliği nede piyasada mikrofon çıkışlı bir anfi veya anfi-dac var.

İphone larda mikrofon girişi sadece kulaklık girişi üzerinden.

Mikrofonlu kulaklığınızı kulaklık girişine takmadan sesinizi aktarmanın başka yolu yok maalesef, bluetooth dışında.

Yukarıdaki aparat, arabasında veya müzik setinde eski nesil iphone ve aux girişi olanlara yeni nesil iphone larını kullanmaya imkan sağlıyor.

Ses sorununa aux(jack) ile şarj sorununada eski iphone adaptörünüzle derman oluyorsunuz.

Kulaklığınızı kesinlikle anfi üzerinden kullanmak istiyorsanız ister anfinizi line out' a isterseniz kulaklık çıkışına bağlayın, ya konuşma yaparken telefonu kendinize yaklaştırıp dahili mikrofona konuşacaksınız yada bir bluetooth kulaklık alıp , arama geldiğinde onu kullanacaksınız.

17. iPhonist

iPhonist
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    Aparat gelince deneyip haber veririm, ancak kulaklik anfiye takiliyken ve anfi kapaliyken telefon gorusmesi yapabiliyorum. O yuzden tahminim dogru cikarsa kulaklik girisine de giren cevirici ile anfi acikken ses alabilmeyi umuyorum.

18. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,171
    Bilmiyorum, önemli mi, değil mi yada farkındamısınız ama kulaklığın mikrofonu yerine telefonun dahili mikrofonunu kullandığınızı unutmayın.

19. semih

semih
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107
    Benim tercihim online müzik dinleyebileceğim cihazdan yana olurdu. Sanırım her dap in dac ozelligi yok, olanların hepside android cihazları desteklemiyor.

20. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Her dap'ın dac özelliği derken ne demek istediniz. Kısaca bir aletten ses çıkıyorsa dac vardır içinde zaten.