DAP mi Portable amfi mi???

'Ekipman Genel' forumunda iPhonist tarafından 16 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,171
    @bora şahin

Android telefonlarda bildiğim kadarıyla dahili amfiyi atlayıp direk dac tan çıkış alınabilen line-out çıkışına sahip bir model yok.

Bu nedenle, kulaklık çıkışına takılacak bir amfinin çift amfilendirme yapacağı için seste kirlilik yapmasıda çok güçlü bir ihtimal.

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

Collapse Signature Expand Signature
  2. one_m7

one_m7
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Bu dediginiz olayi g3 yapabiliyor. 8)(baska yapan varmi bilmiyorum)
    Resimlerin ilkinde direk kulaklik baglanmis sekli var. Ikincisinde line-out olarak baglanmis hali.

2 kişi bunu beğendi.
  3. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Doğru olabilir ama yinede bu bizim anladığımız şekliyle line-out olmaz. Line out kullanımının daha verimli olma sebebi kulaklık çıkışından farklı olarak yüksek giriş empedanslı bağlantılar için dizayn edilmiştir. Tipik bir line out 2V rms çıkış ve 100 ila 600 ohm empedansa sahiptir.
    Yani telefonda line out dediği şey aslında sesi sonuna kadar açıp 2V a yaklaşmaya çalışıyor muhtemelen (ki sanmıyorum ulaşsın ;)). Gerçek line out olması için ya ayrı bir çıkış olması yada baya karışık birşekilde aynı çıkışı röle ile iki ayrı drive devresine bağlaması lazım...

4. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,171
    Evet,
    G3 de bahsettiğiniz durum söz konusu.

Sanırım mikrofonlu yada normal kulaklık bağlanınca çıkan bildirim işareti ile ses aktarım (aux) kablosu bağlanınca çıkan işaret farklı.

Velakin özellikle arabasında aux girişi olup telefonunu arabanın ses sistemine aux üzerinden bağlayanlar için düşünülerek konulmuş bu bildirim ikonunun ; gerçekten bizim anladığımız şekilde bir line -out a işaret edip etmediği konusunda maalesef bir açıklamaya rastlamadım.

İşin ilginci, telefon mikrofonlu kulaklık jakını kolaylıkla ayırt edebilirken, misal aynı tip jak a sahip bir kulaklık ile bir aux kablosunu nasıl ayırt edeceği yada edemeyeceği.

2 kişi bunu beğendi.
  5. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Yine tahmin ediyorum empedansdan anlıyordur. 600ohm bir Beyer bağlayıp denenebilir, hangi moda geçiyor diye.

6. one_m7

one_m7
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Bende biraz arastirdim ama tam olarak bir aciklama bulamadim. Sadece xda-developers'ta birisi g3'un bu ayrimi yapabilmek icin farkli bir yazilim algoritmasi kullandigini yazmis.. Yani yazilimsal olarak line-out kablosunun diger ucuna baglanan cihazi @dulty nin dedigi gibi buyu ihtimalle empedansa gore taniyor. (Tahmin tabiki) Bu tanimlamayi yaptiktan sonra eger line-out olarak calisacaksa yazilimsal olarak cihazin amp'ini iptal ediyor. Diye anlatmis xda daki arkadas.
    600 ohm bir beyer baya kafasini karistirir diye dusunuyorum cihazin :D

Edit:amp yerine dac yazmisim :D kafa uyku sersemi olur oyle seyler :p

#46 one_m7, 11 Şubat 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Şubat 2015
  7. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Niye siz 600 ohm'luk kulaklığı direk line out'a mı bağlıyorsunuz. :) Çok karışıklık olmuş iptal olan dac değil amfi :)

2 kişi bunu beğendi.
  8. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Yüksek empedans algılayınca line-out a geçiyordur diye düşündüm, kafasını karıştırmak için denemek lazım dedim.

DAC'ı iptal ederse nasıl ses çıkaracak ki? Baya ilginç bir yorum olmuş o. Digital out yapmıyor sonuçta, line out sadece yani analog çıkış.

9. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Normalde bu seçeneği kullanıcının seçmesi lazım. Line-out'u aç gibi. Astell Kern'lerde öyle mesela. Line out amfi bağlamak için olduğundan kulaklığı algılaması zor gibi.

10. one_m7

one_m7
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Edit ledim gonderiyi amp yerine dac yazmisim :)

11. Genco

Genco
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Öncelikle merhaba, siz bu konuyu açalı 1 yıl olmuş ama aradan baya zaman geçmesine rağmen benimde çok işime yaradı. Lakin yinede merak ettiğim bir husus var. Benim de elimde iphone 5s var aslında seinheiser hd202 ile kullanırken fena değil ama yinede sanki bir eksiklik varmış gibi hissediyorum. Acaba siz d.a.c aldıktan sonra memnun kaldınız mı ? Ses detaylarında ve sahnelerde belirgin bir artış oldu mu ? Yoksa bir d.a.p almak mı daha mantıklı olur ? Birde itunes arşivi yaptığınızı söylemişsiniz acaba itunes'tan satın almayı mı kastettiniz yoksa kendi arşivinizdeki yada müzik cd'lerinizi itunes ile mi arşivlediniz ( Kendi kulağıma çok güvenmediğimden dolayı İtunes üzerinden satın alınan müziklerin kalitesi hakkındaki yorumları benden daha fazla deneyimi olan biri tarafından duymak için soruyorum) . Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Birde son olarak uzun süredir genişletiğim 24 bit'lik flac arşivim var bunları iphoneda Golden Ear adlı uygulama üzerinden dinliyorum sırf bu 24 bitlik flac arşivimden tam verimi almak için dac almayı düşünüyorum sizce bu anlamda mantıklı olur mu ?
    Sorularım baya uzun oldu ama kusuruma bakmayın. Pek deneyimim ve bilgim olmadığı için soruyorum.

12. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    40
    Tabiki amfi.

13. Genco

Genco
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Yanlız daha sonraki zamanlarda kulaklığımı da değiştirmeye çalışıcam buna dayanarak fiio E12 gibi bir cihaz yeterli olur mu yoksa daha üst seviye bir dac mı almalıyım? Tahminimce fiyat aralığım 400-450 çıkacaktır. Daha önce hiç deneyimim olmadığı için soruyorum.

14. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,799
    Dap Al şarzın sana kalsın. Kaliteli müzik dinle ;-)

15. Genco

Genco
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Teşekkür edrim öneriniz için. Artık dap bölümünden şu ana kadar yapılmış öneriler vardır onları inceleyip bir karara varırım lakin hangisi daha iyi olur bilemiyorum şarj sıkıntım pek yok çünkü ama aynı fiyat bandında bulunan dac'lardan alabileceğim verim o fiyat bandındaki daplara göre sanki daha verimli olucakmış gibi bir izlenim oluşturdu bende yanılıyor muyum yoksa ? ( örneğin, 150-200 liralık kulaklıklardan alınan ses verimini 500 TL- 600TL fiyat bandındaki sterio sistemden almak gibi...)

16. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    40
    Dap ta alsan amfi şart özellikle kafaüstü kulaklık ile kullanacaksan. Kulakiçiyle kullanacaksan sadece fiio x3 yeter

17. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,171
    @Genco

Eğer elimde kaynak olarak iphone 5s, kulaklık olarakta Sennheiser HD 202 olsaydı ve yükseltme ihtiyacı hissetseydim

400-450 liralık bütçem ile dap-dac araştırmak yerine kulakiçi araştırmaya yönelirdim.

18. Bulls Head

Bulls Head
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    @Serhat Hocam o fiyat aralığında 'sizin' tercih edeceğiniz kulak içi ne olurdu?

19. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,171
    'Benim' tercihim öncelikle o fiyat aralıklarındaki ürünlere hakim arkadaşların cevaplaması ümidiyle, dinlediğim müzik türlerini ve duymak istediğim ses rengini belirtip forum üzerinden sorular sorardım eğer önerilen kulaklıklar seviye olarak Earsonics Sm3 altında olduğu yönünde forumdada bir görüş birliği oluştuysa tekrardan ikinci el bir Sm3 bulmaya çalışırdım.

20. Genco

Genco
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Öncelikle size de selam olsun. :) Son cümleniz bile müziğe karşı olan ilginizi gayet net açıklıyor. Bu durum çok hoşuma gitti
    Cevaplarınız çok doyurucu ancak merak ettiğim ve anladığım kadarıyla siz kaynaktan çok çıkış elemanlarına önem veriyorsunuz ki ben de gitarımı ve amfimi alırken önceliğimi amfiye vermiştim sebebi ise sesteki kaliteyi kaynak (gitar) dan çok daha fazla etkiliyor olmasıydı. Kaynak yani gitar ise sesi elbette etkiliyordu ama daha çok ses karakteri yönünden ve o karakteri sunabilme yönünden etkiliyordu
    1-) Dac ve kulaklıklar arasındaki etki yukarıda bahsetmiş olduğum gitar ve amfi ilişksi gibi mi ?
    2-) o fiyata alacağım kulaklığın gerçek kalitesini iphone 5s verebilecek mi ?
    3-) Dac düşünme sebebim ise 24 bitlik flaclerimi kalitesine doya doya dinleyebilmek. Biliyorsunuzki iphone lar 24 bit desteklemiyor. Sizce buna rağmen yinede mantıksız mı olur dac almak ? Sonra yine para biriktirdiğimde zaten ilk işim hem prosesörümde kullanmak hemde müzik dinlemek için dt770 yada biraz daha biriktirebilirsem 880 almak olucak (gerçi yinede emin değilim de o modellerde olsun )
    Not: Dinlediğim tarzlar rock, jazz ve klasik müzik ağırlıklıdır benim için sesteki önem sırası 1. Sırada enstrüman ayrımı 2. Sırada eq dengesi (flat'e yakın kulaklıklar hoşuma gidecektir ki bu yüzden referans kulaklık düşünmüyor değilim) ve 3. Sırada ise sahne önemli.

#60 Genco, 24 Mayıs 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Mayıs 2015