DAP PUAN TABLOSU R10

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda VirtuFortuna tarafından 15 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,601
    Orijinal listeye Excel formatıyla ulaşmak için TIKLAYIN.

Araştırdığınız ve tabloda yer alan müzik çalarların incelemelerini okumadıysanız puanların hiçbir anlamı yoktur. Puan tablosunun tek amacı kabaca fikir verebilmesidir. Bir müzik çaların nasıl ses verdiğini anlamanızı sağlamaz.

Kendime göre oluşturduğum subjektif bir tablodur. Bu yüzden lütfen satın alma tercihlerinizi salt bu tablo üzerinden kullanmayınız.

Aynı formattaki IEM Puan Tablosu için TIKLAYIN.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 VirtuFortuna, 15 Şubat 2018
    Son düzenleme: 5 Eylül 2019
  2. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,767
    Elinize sağlık
    Bir sey merak ediyorum. Sadece dinlediğiniz dap lar degil galiba bunlar demi bu liste disinda bir bu kadar daha deneyimledinigiz dap var büyük ihimal listeye dahil olmayan :))

3. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    Sony wm1z oldukça iddaalı demek ki.Head-fi deki yorumlardan sonra bir hayli şaşırmıştım bu fiyata nasıl satacaklar bu ürünü diye ama demek ki hakkı yenmiş biraz...

2 kişi bunu beğendi.
  4. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,079
    Elmalar ve armutlar meselesini bir tarafa bırakırsak, bu cihazlar, özellikle üst düzey olanalar, ifi micro iDSD silver/black, Mojo, Hugo v1/v2 karşısında ses olarak ne durumdalar acaba çok merak ediyorum.

4 kişi bunu beğendi.
  5. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    965
    1 2 4 3 :)

6. SonyPro

SonyPro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    148
    I only trust.. (PP)

7. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,601
    Elbette çok var ama detaylı dinlemediklerimi koymaya çalışmak pek doğru olmaz.

WM1Z ile ilgili inceleme başlığının altında izlenimlerimi yazmıştım. Headfonia'da da detaylıca incelediğim üzere şu an bence en iyi 2 DAP'tan birisi.

O tarz kıyaslamaları pek tercih etmiyorum açıkçası çünkü çok farklı amaçlar için üretilmiş cihazlar. Dediğiniz gibi elmalar ve armutlar meselesi fakat benim gördüğüm DAP'ların gittikçe o seviyeye yaklaşıyor olması.

Düzeltildi.

Anlayamadım?

#7 VirtuFortuna, 15 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Şubat 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  8. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Elinize sağlık.

Birşeyler anlatmak icin alan,yazan,çizen insanları görmek güzel.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 15 Şubat 2018 ---
    Eğer silver le kıyas seviyesindeyseler ben sadece eyvah derim hobi adına!

4 kişi bunu beğendi.
  9. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,088
    Hiby R6 henüz tam çıkmadan listede kendine yer bulmuş :).. n3 , X5 IIII varken, Cayin N5ii, X7 MK2 nin listede olmaması ilginç.

10. SonyPro

SonyPro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    148
    Pp: profile picture. Sadece ona güvenirim dedim. ;)

11. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,601
    N5II'yi çok yakında koyacağım.

12. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,601
    N5II eklendi.

13. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,857
    Parantez içlerinde belirtilen BAL ifadesini "balanslı çıkış üzerinden test edildi" şeklinde anlıyorum.

X5iii'ye iki ay önce gelen güncellemede balanslı çıkışta ciddi güç yükselmesi oluştu. Buna binaen sesin de bu çıkışta değişmiş olabilme ihtimalini düşünmekteyim. Sizin testler bu değişimden önce mi oldu acaba? Şahsen benim fark edebileceğim bir şey olacağını sanmıyorum ama ortada ciddi bir emek, bilgi ve tecrübe olunca bir danışmak lazım diye düşündüm.

14. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,601
    Güç yükselmesi olabilir ama sesin değişeceğini sanmıyorum. Evet benim dinlemelerim daha önceydi.

2 kişi bunu beğendi.
  15. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,601
    Tablo ufak rötuşlarla son halini almıştır.

#15 VirtuFortuna, 17 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Şubat 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  16. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,088
    N5ii, Chord Mojo ve IFI Micro IDSD Black'i(cok daha geniş bir sahne ve derinliğe sahip) aktif olarak kullanıyorum. N5ii soundstage'i için genişliğine(width) verdiğiniz N3 sonrası en düşük değer dikkatimi çekti. Bana biraz bu değerlendirme tuhaf gelince, kendim DAP olarak sadece N5ii kullandığım için(10 gün kadar LPG i denedim, Bircom'da ise kısa süreli SP1000 ve AK380Cu yu test etme imkanı buldum. Ama bu ürünler cok farklı yerdeler zaten; tablonuz da bu ürünler için isabetli bence bu arada), farklı DAP lar ile karşılaştırıp review yapan kişilerin de yorumlarına da baktım.

Sonuçta her biri yorum olup, tam olarak kendimiz dinlemedikçe gerçek doğrumuzu bulamayacağımız bilinen bir gerçek olsa da, özellikle Fiio X5iii ile yapılan karşılaştırmalarda yorumların ortak kanısı N5ii nin daha geniş bir sahneye sahip olması yönünde.. Fakat sizin tablonuz bunun tam tersini söylüyor. Basın tanıtım yazıları ve kısa yorumları bir kenara bırakırsak(onlarda derinlemesine ses detayı çok fazla olmuyor zaten), bu iki ürünü karşılaştıran ve tersi yönde görüş bildiren aşağıdaki incelemeler var(X5iii'nin daha geniş oldugunu söyleyen inceleme yok; toplamda fazla bir inceleme de henüz yayınlanmış değil).

https://www.headfonia.com/review-cayin-n5ii/5/,
    https://twister6.com/2018/02/10/cayin-n5ii/3/

Bizim forumda yer alan incelemelere(Gökhan, Karanehir35, Yagbuz) de baktım fakat bu iki ürünü bu bakımdan karşılaştıran göremedim ve ondan dolayı referans veremedim. Hayri hocam da, Mojo, Meridian ve IFI Micro IDSD Black arasında IFI tarafına doğru pozitif yönde belirgin olarak hissedilen sahne farkının bu iki ürün arasında o kadar belirgin olmadığını ve yakın olduklarını söyledi.

Yazınızın başında "Aynı zamanda konu hakkında tecrübe ve bilgi birikimi olan çevremden yerli/yabancı arkadaşlarımdan da tavsiyeler alarak hazırlamış olduğum bir tablo." demişsiniz. Bu karşılaştırmayı kendi hafızanızdan mı yaptınız, yoksa bir bilgilendirme sonucu mu oluştu?

NOT: Bu arada uygun zamanda Hayri Hocam X5iii de gönderecek ve bizzat kendim de bunu test edip, kendi fikrimi ayrıca yazacağım..

5 kişi bunu beğendi.
  17. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    182
    Vay bee. Ne kadar güzel bir tablo. Gerçekten harika olmuş. Gerçekten kendi adıma çok teşekkür ederim. Çok yararlı bir çalışma olmuş. Sadece tek bir şey eksik kalmış: eğer play time sürelerini de ekleyebilirseniz işte o zaman tadından yenmez. Tabloyu görünce çok mutlu oldum. Çok uğraşmışsınız. Tekrar tekrar teşekkür ederiz.

4 kişi bunu beğendi.
  18. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,601
    Sahne genişliğine 6 verdim. Derinliğe verdiğim 5 puanı soruyorsanız ben genişliğinin fena olmadığını ama sahne derinliğinin 10 üzerinden 5 alabileceğini düşünüyorum.

X5III'ün sahnesi bir tık daha geniş bana sorarsanız. Yakın olabilirler, fark az olabilir. Ama kesin olan şey N5II'nin sahnesi oldukça yakına kurulu, özellikle derinlik açısından.

Tablo kendi oluşturduğum bir çalışma. İlk taslağı çıkardıktan sonra yorumlarına güvendiğim arkadaşlarıma kontrol ettirdim, malum bu kadar detaya inince gözden kaçan şeyler olabiliyor. Birkaç düzeltme yaptık sonrasında buraya koydum.

3 kişi bunu beğendi.
  19. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,088
    Derinliği(depth) değil de genişliği(width) kastetmiştim. Dediğim gibi X5iii geldiğinde ben de deneyeceğim v tekrar burada duyduğumu yazarım. Ama bu durumda(width açısından) ya sizin yorumunuz hatalı yada Lieven ve twister'in her ikisinin de yorumları hatalı.

20. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,601
    Lieven X5iii ile kıyaslamada şunu yazdı: "I especially find the extension (depth and width) of the N5ii to be better and to me the bass and treble section has the best range on the N5ii."

Burada uzamadan bahsediyor, sahneden değil. İncelemenin içinde ise "The width of the sound stage is really good (at this price level) and while the depth is good too, it isn’t as impressive as the width."

Yani benim söylediğimle aynı şeyi söylüyor. Zaten sürekli WhatsApp'ten yazıştığımız için N5ii hakkındaki düşüncelerimiz birebir aynı.

Twister'ın incelemesini detaylı okumadım göz gezdirdim sadece. Açıkçası ben X5iii'ten daha geniş bir sahne sunduğunu düşünmüyorum. Siz de yorumunuzu ve izlenimlerinizi paylaşırsınız gelince.