Darkvoice 3322 incelemesi

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda witness tarafından 8 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,189
  Alınan Beğeniler:
  88
  Herkese selamlar,
  Bir süredir kullanmakta olduğum Darkvoice 3322 hakkında fikirlerimi paylaşmak istedim.
  Biliyorsunuz satıp satmamak arasında baya bir kararsız kaldım, ancak daha üst bir sistemin misliyle pahalıya mal olacağını düşündüğüm için şimdilik elimde kalacak. En azından bu yıl :)

  Amfiyi ebay’dan satın aldım. Bana toplam maliyeti 1000 tl civarı oldu. Fiyatı orta sınıf bir lambalı için uygun sayılır(ki amfiyi cezp edici yapan da bu zaten)

  Malzeme Kalitesi-İşçilik:
  Amfi baya ağır. Sağlam bir izlenim bırakıyor. Genellikle çin malı ürünlere pek tamah etmem, ancak bu amfi gerçekten sağlam. Bildiğim kadarıyla açma kapama mandalı ile ilgili sorun yaşayan kullanıcılar var. Benim bir şikayetim yok şimdilik. Ses podu ağır ve kaliteli hissi uyandırıyor. Little dot serisi amfilelerde en çok eleştirilen ses podunun kalitesizliğidir; darkvoice’de böyle bir şey yok –en azından 3322’de-.
  Kısaca,
  Ağır, sağlam hissi uyandıran bir amfi. Çin malı olduğunu pek belli etmiyor.

  Lambalar:
  Amfi ile birlikte çin malı lamba takımı geliyor. Ses çözünürlüğü yetersiz olmakla birlikte sıcak tonda ve müzikal. Kötü değil, ama daha iyilerinin olduğunu bilmek değiştirmek için yeterli bir neden.

  Lamba olarak klasik ef95 ve 6s19 ikilisini kullanıyor. Ef95 lambalardan sürüsüyle bulunabilir. Ben de mkiii’ten beri sürüsüyle denedim zaten. Sürücü lambaları olarak mullard m8100 kullanıyorum. Diğerlerine göre baya bir sıcak. Güç lambaları rus malı 6s19p-b.

  Ses:
  Amfinin ses karakterini duyunca biraz şaşırabilirsiniz. Ben daha önce little dot mkiii kullanıyordum ve oldukça sıcak-yayvan midlere sahip bir amfi olduğu için bu karaktere alışığım. Darkvoice’de benzer lambaları kullandığı için benzer karakterde ama daha kaliteli parçalarla daha hızlı ve yüksek çözünürlüklü bir amfi bekliyordum. Sonuç pek öyle olmadı. Evet hızlı ve daha yüksek çözünürlüğe sahip bir amfi. Otl karakteriyle vurguları yerinde. Ancak mkiii kadar sıcak bir sese sahip değil. Tersine biraz agresif. Mullard ef95 ile karakteri biraz daha yumuşuyor. Ama yinede agresif sayılır.
  Head-fi’de 3322’ye ait adam gibi bir inceleme var. Adam övmüş, övmüş.. hızını alamamış tapmaya başlamış. Ama ses karakteri yakında gerçeğe yakın en ufak bir ip ucu yok. Ama aynı zat-ı muhterem başka konu başlıkları altında “dikkatli olunması lazım 3322 biraz agresiftir” demesi hoş değil.

  Bu aslında bir avantaj, yüksek dirençli ama biraz koyu karakterli kulaklıklar için mükemmel bir çözüm. Hd650 ile uyumunu düşünemiyorum bile. Ancak transparan kulaklıklar için dikkatli olunmalı. Biraz yorucu bir amfi. Gerçi ben hegel hd20 ile istediğim ses karakterini yakaladım sayılır. Ancak çoğu kaynak için dikkatli olmakta fayda var.
  Amfide arka plan gürültüsü yok. Yoktan kastım “0”. Ses poduyla oynarken de en ufak bir cızırtı yok. Otl sınıf bir lambalı amfi için , hele bu fiyat seviyesinde bu alkışı hak eden bir özellik. Özellikle detay arayan biriyseniz lambalı bir amfide bakılması gereken bence en önemli şey bu.

  Düşük frekans başarımı:
  Baslar beklediğiniz gibi, son derece sıkı ve vurgulu. Kısaca başarılı. Sevdiğim bir başka yönü bas tepkileri midleri boğmuyor. Homurtulu değil yani. Mkiii ile kıyaslayacak olursam son derece kontrollü. Belki mkiii’ün basları biraz daha eğlenceli olabilir, ancak kontrolsüz de.

  Orta frekans başarımı:
  Orta sesler fena değil. Ama daha iyisinin olduğu tahmin etmek zor değil. Mkiii’ten bir gömlek üstün bu konuda. Daha hızlı, daha yüksek çözünürlüklü ve enstrüman ayrımı daha iyi. Eksi yönü analog karakterli değil, mkiii daha müzikal kesinlikle. Ama tekrar edeyim, hegel hd20 ile işler biraz değişiyor. O nedenle yorumlarımı benchmark dac1 ve hegel’i kıyaslayarak ortak bir paydada yazmaya çalışıyorum.
  Üst midler biraz agresif. Ama ilginç şekilde yüksek çözünürlüklü. İlginç. Şekilde diyorum çünkü bu fiyata bundan fazlası şamda kayısı :)
  Ancak dediğim gibi üst midler biraz agresif. Çözünürlüğüne iyi dedim, ancak pik noktalarda acaba daha iyisi var mıdır diyor insan. Nasıl desem, memnunum ama sanki üst sınıf bir amfide daha iyi olacağını hissediyorum.

  Yüksek frekans başarımı:
  Mkiii’ün yüksek frekansları bir miktar perdeliydi. 3322 tam zıttı; perdesiz ama görece biraz yorucu. Genel olarak daha analitik. Solid state amfilere yakın karakterde denilebilir. Dediğim gibi kimi sistemler için avantaj, kimi sistemler için dezavantaj bu. Ama sıcak bir dac, bakır kablolar v.s. ile kolayca dengelenebilecek bir yapıda.

  Özetle:
  1000 dolar altı sınıfta iyi bir f/p amfisi.
  Arka planı çok sessiz, detaylı, hızlı ve perdesiz ama biraz lambalı karakterinden ödün verilmiş gibi. Buna karşılık doğru lamba-sistem kombinasyonu ile yüksek dirençli her kulaklık için keyif verici olabilir. Ben 3000 doları gözden çıkarmışken kendisine bir şans daha verdiğime göre, bir çok dinleyici de beğencektir bu amfiyi.
  Dt880 600, hd800 gibi “transparan” üst midleri olan kulaklıklar ile sistem uyumuna özen gösterilmeli. Hd650,600, beyerin 250 ohmluk serileri için biçilmiş kaftan.
  Amfi ihtiyacınız varsa wa6 yerine ben tercih ederdim. (wa6se değil, normal olanı). Ama çok sıcak, organik bir ses arıyorsanız ya 2000$+ parayı gözden çıkaracakınız ya da wa2’ye yöneleceksiniz( lamba yükseltmeleri neredeyse 300 dolar). Belki bir diğer rakibi bottle head amfiler. Ama karşılaştırmadan bilmek zor. Schiit audio ürünlerini hiç denemedim, ama benim izlenimim Little dot amfilerinin biraz daha süslüleri..

  Görüşmek üzere.

  Ekleme: Amfinin dual mono (ya da ona benzer) bir yapısı var. Dolayısıyla iki adet ses podu ile sağ ve sol kanalı ayrı ayrı ayarlıyorsunuz. Ben bu özelliğini hiç mi hiç beğenmedim. Biri kayınca öbürünü ayarlayıp duruyorsunuz. Ha avantajı vardır bilemem.

  Ekleme2: Sahne
  Sahneyi unuttuk, fazla aceleye geldi yazı :)
  3 boyutlu yerleşimi konusunda dt880 ile pek birşey anlamıyordum. Hd800 ile mükemmel. Şimdi hd800 ile karşılaştırınca tabi beğenirsin diyenler olabilir ama durum bu. Midler mullard ile "airy" karakterde. İki boyutlu genişliği o sınıfta lambalı bir amfiden beklenilen seviyede. Kısaca üst seviye amfilerin gerisinde kalacağını öngörmekle birlikte bir eksiği yok
   
 2. Fresk

  Fresk
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  28 Şubat 2012
  Mesaj:
  164
  Alınan Beğeniler:
  6
  Eline sağlık Tanık. Daha önce amfi deneyimim olmamasına rağmen bende çok memnunum 3322 den.
  Dt -880-Benchmark dac1- DV3322 uyumu bence gayet iyi. Sanırım biraz agresif, analitik ses karekterini beğeniyorum. Neyseki sana danışıp aldığım mullard lar yeterli sıcaklıkta :)
   
 3. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,189
  Alınan Beğeniler:
  88
  Analitik ses sistemi isteyenler için zaten dac1-3322 ikilisi nirvana olur :)
  Gerçi dinlediğim türde müziklerde biraz zorluyordu beni ama beğeniyorsanız aman masraf etmeyin :)
   
 4. Fresk

  Fresk
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  28 Şubat 2012
  Mesaj:
  164
  Alınan Beğeniler:
  6
  Hele bir abanozlarımız gelsin çok merak ediyorum :naughty
   
 5. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,189
  Alınan Beğeniler:
  88
  Ben de umut bağladım o abanozlara vallahi.
  Öyle bir kıvamdayım ki daha sisteme sokmadan beğenicem sesi ;D
   
 6. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,794
  Alınan Beğeniler:
  538
  Eline sağlık Tanık :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,781
  Alınan Beğeniler:
  6,329
  MKiii sonrası için potansiyel bir aday.

  Eline,fikrine sağlık.
   
 8. panareturns

  panareturns
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  22 Aralık 2011
  Mesaj:
  164
  Alınan Beğeniler:
  4
  çok güzel anlatmışsın tanık.bende mkiii ten sonra ilk dinlediğimde alt frekanstaki tokluk hissi çok hoşuma gitmişti 3322'de..gerçekten fiyatına göre oldukça iyi bir seçenek.satıştan çekmekte haklısın :)
   
 9. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  87
  Amfiyi AKG serileriyle kullanan var mıdır acaba diye sorsam ? :)
  Bir de 2w çıkış gücü diye yazılmış sitesinde, kaç ohm da veriyor bu çıkışı?
   
 10. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,189
  Alınan Beğeniler:
  88
  Darkvoice 3322 otl yapıda bir amfi. Otl tipte amfiler genellikle düşük empedanslı kulaklıklarla verimli olmuyor. K701 ile kullanıp memnun olan ya da bunun tersini söyleyen yorumlar okudum. Açıkçası k701 için iyidir ya da kötüdür demek zor. Ama Hasan'ın HE500'ü ile dinlerken yoğun biçimde distorsiyon hissettim. Gerçi He500 düşük empenanslı olmasına rağmen yapısı itibariyle çok farklı bir kulaklık.
   
 11. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  87
  Sert karakterli olduğunu belirttiğinizden, AKG lerle uyar mı diye aklıma geliverdi. Bu kadar potansiyelli ve makul fiyatlı kulaklık üretip , uygun amfi işinde çuvallamaları taktire şayan doğrusu. Gerçi AKG ye değil de bu lafı ilgili pazara amfi üretenlere demek lazım.
  Okuduklarımdan bir ihtimal makul eşleşme çıkar diye ummuştum, bu lamba-AKG işi başka bahara artık :)
   
 12. ulyses

  ulyses
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  3 Haziran 2007
  Mesaj:
  1,275
  Alınan Beğeniler:
  108
  Aslında akg ler sert karakterli amfilerle çok iyi değildir. Hem akım seviyesi yüksek hem de sicak ses veren amfileri severler. Tanık'ın da dediği gibi 3322 ile uyumları konusunda çok çelişkili ifadeler var. Ama bana sorarsan, akg ler için transformer coupled lambalı alınamıyorsa, en iyi çözüm yine solid state amfiler.
   
 13. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  87
  Malum en çok önerilen heedcan amp gibi SS'ler, sıcak örnekler bulunamıyor, bildiğim en sıcak olanı zaten kullanıyorum o da nihayetinde SS. Sıcaklığı limitli. Bu önerdiğiniz transformer coupled lambalı için örnek varmıdır?
   
 14. ulyses

  ulyses
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  3 Haziran 2007
  Mesaj:
  1,275
  Alınan Beğeniler:
  108
  Şu model hem headfi kitlesi tarafından kalitesi onaylanmış hem de fiyatı uygun bir model.
  http://www.wooaudio.com/products/wa6.html
   
 15. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,781
  Alınan Beğeniler:
  6,329
  3322 için artık bir-iki cümle yazabilirim.

  Tanık,öncelikle her zamanki itidalli yaklaşımınla az bile yazmışsın amfi hakkında.

  3322 800 tl ort. piyasa fiyatıyla çok iyi işler başaran bir ekipman.Öncelikle malzeme kalitesi ve uyandırdığı sağlamlık hissi çok hoş.MKİİİ sonrası işte bu dedirtmişti bana.(Elbette daha iyilerini bir kenara bırakırsam)Çift ses ayar düğmesi olması biraz can sıkıcı oldu başlarda ama sonra alıştım.İnce ayarda işe bile yaradı.
  MKİİİ+HD 650 ile çokça yaşadığım ve rahatsız olduğum Boomy baslar o kadar canımı sıkıyordu ki,sonrasında 3322+HD 650'nin bas sunumu (sıkılık,derinlik,kontrol,bas&mid-bas ayrımı ve hatta çözünürlük) derin bir ohh çekmemi sağladı.Günlükte de yazdığım gibi bu ikiliden daha uyumlu bir bileşen düşünemiyorum.Oldukça tamamladılar birbirlerini.

  3322 bana göre sıcak-analitik bir sunum yapıyor.Çok sıcak değil kesinlikle ama parlakta diyemem.Analitiğin görece soğukluğu da yok.Eee...Dengeli ve hoş bir imza bu.

  3322 all-rounder ??? bir amfi diyebilir miyiz peki?İyisi mi durumu daha fazla karıştırmayayım. :evl Ama evet cevabı aklımdan geçmiyor da değil.Kesin yargıya varmak için daha farklı kulaklıklarla uyumuna bakmak lazım.

  Ayrı DAC,ayrı amfili bir masaüstü kurmayı düşünen ve DAC/AMP bütçesi çok yüksek olmayan dostlara tavsiyem olsun.


  Midler agresif ve hafif parlak (sınırda gidip-geliyor) tizlerse yeterli çözünürlükte ve olması gerektiği kadar diyeyim kısaca bu frekanslar için de.
   
 16. nightclub

  nightclub
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  11 Nisan 2013
  Mesaj:
  66
  Alınan Beğeniler:
  41
  merhabalar, amfiyi geçen hafta fresk(koray) arkadaştan aldım forumda yapılan yorumlara güvenerekten ve koray arkadaşın merak ettiğim sorulara detaylı cevap vermesi bunda etkili oldu. Bu arada amfiyi HD650 için aldım. Daha çok techno müzik dinliyorum ve Bass performansı üzerine yorum yapacağım. Bu amfiyi almadan önce rega ear, rega ear II, little dot III, cambridge audio dagmagic plus ve lead audio LA100 ü denedim. Bunların içinde bass performansını beğendiğim little dot olmuştu. Regalar ve cambridge gerçekten bass yok denilecek kadar azdı ve sesi açtığımda hepten kayboldu. HD650 için yeterli olmadı sanırım. Lead audio LA100 gelince dac/amp tarzı bir ürün dac tarafı iyi ama amfi katı hd650 için yeterli değil, kullanmakta olduğum ipodtouch ve q350 bundan daha iyiydi :) Darkvoice 3322 gerçekten istediğim bass performansını verdi. Evdeki stereo ses sisteminde dinlediğim müziklerdeki bassları kulaklıkta aynı olmasa da ona yakın miktarda alıyorum buda bana yeterli. Belki ileride daha iyi kulaklıkla daha iyi performans alabilirim. HRT music stream II deck aldım yabancı forumlarda çok olumlu yorumlar vardı bir kaç kişi olumsuz yorum yapmıştı bende çoğunluğu dinleyerek ten aldım ama azınlığın dediği gibi sesi açtığımız zaman seslerde biraz parlama tizler çok ön planda basslar kayboluyor, bilgisayarın ses kartına taktım hrt kadar tabiki iyi ses vermiyor ama tizler çok ön planda olmuyor. Hrt de sesler daha canlı boğuk olan ses daha da netleşti. Darkvoice 3322 almak isteyenlere tavsiye ederim, hrt için aynı şeyi diyemem.
   
 17. Fresk

  Fresk
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  28 Şubat 2012
  Mesaj:
  164
  Alınan Beğeniler:
  6
  Memnun kalmana sevindim :eek:k
   
 18. nightclub

  nightclub
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  11 Nisan 2013
  Mesaj:
  66
  Alınan Beğeniler:
  41
  bu arada adını yanlış yazmışım kusura bakma korhan yazacağıma koray yazmışım :eek:k
   
 19. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,189
  Alınan Beğeniler:
  88
  Selamlar,
  birçok yorumda hd650 ve dv3322'nin uyumundan sıklıkla bahsediliyor.
  Kaynağı bilmemekle birlikte, hd650 ve dv3322 ikilisinin fiyat bandı açısından ideal olduğunu düşünüyorum. Yani ne dv3322 için daha fazla masraf yapmaya ne de hd650 için çok daha pahalı bir amfi almaya çok gerek yok.

  Keyifli dinlemeler.
   
 20. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,781
  Alınan Beğeniler:
  6,329
  Bu gece Metin'den Tanık'tan gidiyoruz bakalım.

  3322 bende oturup ağlama hissi uyandıran bir amfi.Çok erken elden çıkarmışım.7 yıllık ekipman geçmişimde efsane mertebesine yükseldi.HD 650 ile uyumu,sinerjisi şahaneydi.Belki de bu ikiliden sonradır ki neredeyse hiçbir ekipmandan keyif alamıyorum.O sese ulaşamıyorlar çünkü.

  Forumda sahip olan biri varsa gitsin bir HD 650 edinsin kendine.
   
  coolblue bunu beğendi.